Nemesis

Nemesis https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/115659/bmid_nemesis-53B-115659.jpg 4 4077 569

Harry Hole série

Začal podzim. V jedné bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí pětadvacet vteřin na to, aby otevřel bankomat, vybral z něj peníze a naházel je do připravené kabely. Limit o šest vteřin překročí. Bankovní lupič ukáže do bezpečnostní kamery šest prstů, zastřelí jednu ze zaměstnankyň a beze stopy se vytratí. Případ dostává na starost Harry Hole, jeden z nejlepších kriminalistů osloské policie, ale zároveň velmi svérázný chlapík, osamělý vlk s neuspořádaným osobním životem a alkoholik, kterému dělá problémy podvolit se jakékoli autoritě. Při vyšetřování mu sekunduje velmi zdatná policejní posila Beáta Lønnová, dcera známého zastřeleného kriminalisty, která zaujala místo Harryho zavražděné kolegyně Ellen Gjeltenové. Krátce po zahájení vyšetřování je ve svém bytě nalezena Harryho dávná láska Anna Bethsenová. Vše nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu v ten večer, kdy u ní byl Harry na večeři. Téměř vše. Jenže Harry má naprosté „okno“ a z návštěvy si nic nepamatuje. Co se vlastně v Annině bytě odehrálo? Když vyšetřování uvízne na mrtvém bodě, rozhodne se Harry využít pomoci Raskola, původem rumunského Roma, Annina příbuzného a legendárního bankovního lupiče, který se sám přihlásil policii a nechal se uvěznit. I z vězení však dokáže tahat za potřebné nitky. Harry uzavře s Raskolem dohodu: Raskol mu pomůže najít bankovního lupiče a Harry oplátkou za to odhalí Annina vraha. Kolotoč událostí se rozbíhá. A to podzim teprve začal...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Sorgenfri , 2002

85098211
85098211
23.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Další, v pořadí již čtvrtý, případ Harryho Hola je opravdu zamotaný a složitý od začátku až do úplného konce. Jde v něm o dvě vraždy, kdy je při přepadení banky zastřelena jedna ze zaměstnankyň a později dochází k dalšímu úmrtí, které se nejdříve jeví jako sebevražda. Zde byla hned po Harryho návštěvě zabita jeho dávná láska Anna Bethsenová. Problém je ale v tom, že ten si z večera u ní nepamatuje vůbec nic! Bohužel vyšetřování obou případů poměrně brzy uvázne na mrtvém bodě, proto se Harry spojí s Anniným příbuzným, rumunským Romem Raskolem, který se sám nechal zavřít do vězení...
Podezřelých je hned několik a v průběhu knihy dojde k několika zásadním zvratům, které všechno ještě víc zkomplikují. Po určité době je už víceméně jasné, kdo je pachatelem, jenomže nic není tak jasné, jak se by se mohlo zdát na první pohled ;-). Vedle vyšetřování obou případů Harry řeší svůj vlastní soukromý život s Ráchel a jejím synem Olegem. Víc už prozrazovat nebudu, kniha je opravdu výborná, proto si pět hvězdiček plným právem zaslouží. No a já se budu zase časem těšit na další setkání s Harrym a jeho kolegy ;-).

veverkaVv
veverkaVv
01.05.2023 1 z 5

Tato kniha mě moc nenadchla. příliš složité a né moc přehledné. Spisovatel umí lépe.

iška
iška
10.04.2023 3 z 5

Bude to přibližně deset let, kdy jsem se s autorem setkala poprvé a to díky své vnučce a knize Doktor Proktor a prdící prášek. Obě jsme se úžasně bavily. Moje první setkání s Harrym Holem je ale dost rozpačité. Nebylo to špatné, ale nějak jsem čekala víc. Nemesis - bohyně pomsty - snad každá postava knihy měla potřebu někomu se pomstít a vše se zamotávalo a zamotávalo. Byly i pasáže, kdy jsem se začínala nudit. Tak třeba časem jiný z Harryho případů.

Lálin59
Lálin59
16.03.2023 2 z 5

Moje první setkání s autorem a obávám, že jediné.
Děj strašně překombinovaný, postava hlavního hrdiny přeexponovaná, dialogy někdy tak rozsáhlé a o ničem, že napětí spíše degradovaly než posunovaly dopředu.
Znám mnoho podstatně lepších autorů detektivek.

Timkim
Timkim
15.03.2023 3 z 5

Začátek byl slibný, a já v napětí očekával jak bude vyšetřování pokračovat. No, napětí se nám postupem času vytratilo a bylo už jen otázkou času, kdy se totálně komplikovaně ( zbytečně) chaotický příběh poskládá do jedné linky. Nejsem z této knihy nadšený, ale už jsem četl větší blbosti.

beata-betsy2310
beata-betsy2310
13.03.2023 3 z 5

"Všetci sa pýtajú, aký zmysel má život, ale nikto sa nepýta, aký zmysel má smrť."
Je 15:21 keď sa to všetko začalo... Banková lúpež, kde lupič dá 25 sekúnd personálu na to by otvorili sejf a odovzdali mu peniaze. Inak zabije jedného zamestnanca. Lupič dostane "svoje" peniaze, zostáva mu iba utiecť, no svoj útek sa rozhodne odsunúť, len aby mohol zastreliť zamestnankyňu banky, pretože vedúci pobočky potreboval na vybratie peňazí so sejfu o 6 sekúnd viac...
"Prísť o život nie je to najhoršie, čo sa môže človeku stať. Najhoršie je stratiť to, pre čo žijete."
Aby mohol Harry Hole pracovať na riešení prípadu vraždy svojej bývalej kolegyne (3. kniha v poradí), požiadal o návrat z tajnej služby späť na oddelenie vrážd. A tak sa ocitá v tíme Rune Ivarssona, ktorý vyšetruje prípady bankových prepadnutí.
"Spravodlivosť je ako voda, vždy si nájde cestičku."
No, aby príbeh nebol taký fádny namiešal Jo Nesbo do života Harryho jedno stretnutie s bývalou "láskou" Annou, s ktorou sa po rokoch stretne u nej v byte. Ráno sa Harry zobudí s "kocovinou" a totálnym oknom. Že by opäť začal s alkoholom?
No ešte horšie zistenie je, keď sa Harry dozvie, že Anna bola nájdená vo svojom byte mŕtva. Harry sa ocitne v zložitej situácii. Vyšetriť prípad údajnej samovraždy bez toho aby sa priznal, že v inkriminovaný večer z ktorého si nič nepamätá strávil s Annou.
"Všetci ľudia majú potrebu odpykať si trest. Ide o harmóniu, o životne potrebnú rovnováhu v duši. Tejto rovnováhe hovoríme morálka."
Priznávam táto knižná séria, ak ste menej trpezlivý a čítate ju po rade, vás môže odradiť, no príbeh od príbehu je lepší. Aj keď mi Harry Hole ešte neprirástol k srdcu tak ako napr. starnúci mizantrop s geniálnym mozgom Maarten S. Sneijder od Andreasa Grubera - dúfam, že sa v ďalších príbehoch zblížime. Hoci Jo Nesbo rozpútal v príbehu dva nezvyčajné prípady, a zo začiatku mala kniha rýchle tempo, s pribúdajúcimi stranami som mala pocit zbytočného naťahovania a zvratov, ktorých bolo podľa môjho vkusu príliš, až sa vytratilo to čaro napätia a ja som knihu IBA dočítala. No napriek tomu ma viac ako samostatné vyšetrovanie prípadov zaujal osobný život Harryho a tiež jeho túžba vyšetriť prípad vraždy kolegyne Ellen za každú cenu. A práve aj vďaka postave Toma Wallkera sa určite pustím do ďalšieho pokračovania knižnej série HH.
"Ak má človek predať svoju dušu, je dobré vedieť komu ju predáva."

MíšaS.
MíšaS.
03.03.2023 2 z 5

Zbytečně překombinované. Do druhé půlky jsem se musela vysloveně nutit.

ANDY28
ANDY28
07.02.2023 4 z 5

do 35 kapitoly pecka! Napínavé, čtivé a pak mě to na pár kapitol znechutilo, pan Nesbo to opět překombinoval, ale závěr skvělý a nečekaný.

pedroK
pedroK
26.01.2023

Ikdyž se knihy nečtou popořadě, nevadí. Zápletky jsou vždy zajímavé, chytré. Kniha nemá hluchá místa. A k tomu Harry...četla jsem před deseti lety a dodnes vzpomínám, jak mě to bavilo. Doporučuji.

LuckaDea
LuckaDea
19.01.2023 4 z 5

Jde o první knihu ze série Harry Hole, kterou jsem četla. Nijak to nevadilo. Příběh se dobře četl a dával smysl i bez přečtení předchozích dílů. Prostředí tohoto příběhu mě bavilo, mám ráda severské krimi. Samotný děj byl napínavý a čtení docela rychle utíkalo. Určitě si přečtu i další knihu/knihy z této série.

Tynyton
Tynyton
15.01.2023 3 z 5

Ztotožňuji se s názorem některých, že děj byl roztříštěný a nekonzistentní. Příběh bavil, nicméně mám pocit, že autor to umí v jiných případech lépe.

Pišingr
Pišingr
13.01.2023 4 z 5

Moje první kniha od autora, pozdě, ale přece.
Policista Harry Hole řeší se svou mladou kolegyní Beátou loupežné přepadení banky, při kterém je zavražděna zaměstnankyně banky.
Evidentně se navazuje na události v minulých knihách, ale jako prvočtenáři mi to nebrání v chápání této knihy, vše je v kostce vysvětleno a připomenuto. Myslím, že by mi to ani nemělo překážet v tom, číst si ty knihy zpětně.
Co mi trochu vadí na hlavní postavě, je její alkoholismus. Není to tím pádem superhrdina, ale člověk s chybami, což sice bývá fajn, ale nedodává mu to právě na větší důvěryhodnosti...
Norská ponurá atmosféra, stmívání ve tři odpoledne, břečka a sníh jsou mi sympatické.
Asi bych knihu úplně nedoporučovala, ale jako napínavé, jednoduché oddychové čtení dobrý. Zkusím další díly.

Johncze
Johncze
11.01.2023 4 z 5

Nesbo fakt skvěle píše. 500 stránek a ani to nepříjde, ale s čím se pořád nemohu srovnat, a každým dílem mi to přijde více okatější, je ta překombinovanost, hlavně ke konci. Už se jede třetí možnost vyústění, ale Harry to pořád nějak dokáže zázračně rozplést a pospojit úplně šílené kombinace. Jako příběh v knize samozřejmě snese hodně, ale tady mi to už přijde na hraně. Nicméně se to dá ještě odpustit.

andy_nejedla
andy_nejedla
08.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Co říct? Několikrát jsem byla při čtení překvapená a už se těším, až si pořídím další díl, protože mě samozřejmě zajímá, co bude a nebude s Waalerem...

Milosz
Milosz
08.12.2022 3 z 5

Takový průměr od něj, tj. obecně vysoký nadstandard. Vadila mi roztříštěnost, není tam jedna zápletka, ale v podstatě dva případy, které spolu skoro nesouvisejí.

RMarkéta
RMarkéta
02.12.2022 5 z 5

Harry Hole nezklamal. Bavila mě hra mezi Raskolem a Harrym. Dvě postavy ze staré školy. Pochopitelně jeden na straně zákona a ten druhý kriminálník. Zavítala jsem s ním i na výlet do Brazílie. Bylo to pěkně zamotané klubko.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
20.11.2022 5 z 5

81%
Je přesně 15:22:22, když lupič zmáčkne spoušť. Výstřel je krátký a tlumený. Stinina židle poodjede vzad a hlava se ženě roztančí na krku jako rozbité panence....
_____________________________________________________________________________________________________________
Skvělá detektivka. Harry Hole pátrá po bankovním lupiči, který zabil rukojmí a zároveň se snaží vysvětlit smrt své milenky Anny. V tomto díle se objevuje Beata, kterou jsem si oblíbila. Možných pachatelů nám autor předestřel celou řadu, ale ten, který je zodpovědný za výše uvedené se vynoří až v závěru a je to ohromné překvapení.
Knížku určitě doporučím.

lada3781
lada3781
18.11.2022 4 z 5

Tak toto mě tolik nezaujalo..

Niki08
Niki08
08.11.2022 4 z 5

Tento díl nebyl vůbec špatný!! Nemůžu se dočkat, až si Harry podá Waalera. Snad už to bude brzo...

Swissman
Swissman
02.11.2022 5 z 5

Stále dobrá kniha, která celé sérii nedělá ostudu.