Levhart

Levhart https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197211/mid_levhart-azo-197211.jpg 5 3434 579

Harry Hole série

Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i způsob jejich smrti. Obě totiž utonuly ve vlastní krvi. Oddělení vražd čelí záhadě – bodné rány ve tvářích obětí jsou četné, pravidelné, a navíc byly vedeny zevnitř úst. Jaká vražedná zbraň je mohla způsobit? Mladá kriminalistka Kaja Solnessová je vyslána do Hongkongu, aby odsud přivedla zpátky do Osla jediného člověka, který může takový případ vyřešit. Jenže Harry Hole se v milionovém městě skrývá nejen před věřiteli, ale zvláště před vzpomínkami a přízraky z minulých případů a nemá sebemenší zájem se do vlasti vrátit. Kaja se musí uchýlit k citovému vydírání. Vyšetřování pak Harryho zavádí nejen na zasněžené opuštěné pláně v norských horách, nýbrž i do horké Afriky na úpatí sopky. A jde v něm o život. Vrah je silný, chytrý a bezskrupulózní a v souboji s ním bude muset Harry obětovat víc, než čekal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kniha Zlín

Panserhjerte , 2009

MatoPalkes
28.01.2021 5 z 5

Veľa strán ale nenudí ani chvíľu, jedna z mojich najobľúbenejších, možno aj číslo 1. Skvelá kniha.

Jenda75
16.12.2020 4 z 5

Knihu jsem hltal. Výborně napsaná kniha a velmi krásně vše zauzleno.

Terka_v25
29.11.2020 5 z 5

Moje první kniha od pana Nesba, takže jsem začala celou sérii na přeskáčku. Kniha se mi líbila, i přes značný rozsah stran se to četlo svižně, pořád se něco dělo a nescházelo potřebné napětí. Na svoje poměry jsem Levharta přečetla nezvykle rychle, protože jsem chtěla vědět, jak to celé dopadne a kdo je oním vrahem, kterého při značném množství dějových zvratů nešlo prakticky odhalit. Harry Hole je zajímavý vyšetřovatel. Má opravdu hodně osobních problémů, a musím souhlasit, že je spíš prezentován jako superhrdina, co všechno zvládne a přežije. Nicméně v této knize mi to nevadilo, četbu jsem si užila a Levhart patří k tomu nejlepšímu, co jsem z tohoto žánru přečetla.

MartinLancz
15.11.2020 5 z 5

Sérii Harryho čtu postupně od prvního dílu. A za mě byl levhart zatím nejlepším z nich. Jde zde vidět autorův velký posun. A i přesto, že kniha má přes 700 stran jsem se nenudil ani na chvíli (to se mi stalo u dílů předtím, alespoň malá část knihy byla zbytečně natažená nebo zdlouhavá).

Sudin
09.11.2020 5 z 5

Opět jsem dostal co jsem očekával, něco se vytušit dalo, něco vůbec, akční, místy přehnané, ale stále hezky propracované a 700 stran uteklo jako voda při dlouhých podzimních večerech.

Gard
27.10.2020 5 z 5

Strašlivé! Ale geniálně.

Daben
08.10.2020 5 z 5

Další velmi poutavě napsané dílo.
Za mě o trošku slabší díl než jeho předchozí bratr Sněhulák ale i tak určitě stojí za přečtení.

charleene
05.10.2020

Pokořeno po letech znovu, opět skvělý zážitek. Autor dobře ví, jak pracovat s lidskou myslí a udržovat čtenáře v napětí :)

strippedd
02.10.2020 5 z 5

Harry je prostě Harry. Jak už tady někdo napsal opravdu mi připadal jako James Bond :D. Jinak zápletka opět luxusní, ale chvílemi zdlouhavá. Někdy si říkám, kdy už se taky na toho chlapa usměje štěstí. Harry Hole jdu stejně dál za tebou . Pořád mě bavíš.

lencin
27.09.2020 5 z 5

8.díl HH. Vynikající.

fruitbueno
27.08.2020 4 z 5

Hrozně by mě zajímalo, jak autor a jiní "specialisté" na detektivní romány, svá díla tvoří. Ten proces vzniku musí být přinejmenším tak zajímavý jako celý děj. Řečeno slovy Volivera z Prahy, i osmý Harryho příběh je krutopřísná libovka!

Titas9001
07.08.2020 5 z 5

Momentálně mám období, kdy se vracím k některým knihám a tady jsem si potřebovala nutně spravit chuť a připomenout starého dobrého HH, když se mi Nůž četl tak těžko.....a výborné počtení po letech i napodruhé. Dávám plný počet a dobře už vím, proč mě Nesbo baví. Spolu se Sněhulákem a Policíí řadím k mým TOP knihám.

Thejareck
05.08.2020 5 z 5

Dlouhé, ale ne dost dlouhé :)
Dlouhé večery jsou potřeba...
Pecka.

karolina5333
25.07.2020 3 z 5

Kdyby to mělo 500 stran, tak je to i za pět hvězd.

Monika_cz
16.07.2020 5 z 5

Opět napínavé, čtivé. Připomnělo mi to filmy Saw, které mi drásají mysl, ale ráda se na ně podívám. Velké plus: opět se čtenář dozvěděl něco navíc - Leopoldovo jablko, Kongo, dostihy, opium, loutkáři...ale jinak stále podobné, stále Harry bojuje se svou závislostí, stále ho chce někdo zabít, ale stále musíte číst další a další díl, protože je to prostě bomba, protože máte Harry tak moc rádi.

"Veškerá slova, jež měla říct ve společnosti lidí, které milovala, místo slov, jež vyplňovala ticho ve společnosti lidí, kteří jí byli lhostejní."

AsiUrčitě
13.06.2020 2 z 5

Velmi dlouho mě trvalo, než jsem si vzpomněla, o čem vlastně kniha byla. A myslím, že už to je samo o sobě známkou, že kniha nebyla tolik zajímavá. Pak jsem si vzpomněla, co se v knize dělo, ale také na to, že její čtení mne tolik nebavilo. Kniha se celkem táhla. I když pár zajímavých momentů tam bylo a padouch nebyl na první pohled odhalitelný, ale tak bohužel jsem si s čtení moc neodnesla.

monte
05.06.2020 4 z 5

Napínavé od začátku do konce

Lenka.Vílka
21.05.2020 5 z 5

"BACK OF MY MIND - While The Sleeps"

Hodně zajímavý úvod v rámci popisu vraždy. Tak jsem se hned koukla, zda vážně čtu, co čtu, nebo knižní verzi filmu ze série Saw. A na tuhle úchylárnu je dobrý jenom jeden člověk. Jo, ale nejdřív si zahrajeme na schovávanou vzhledem k tomu, co se stalo v minulém díle, je jasný, že se Harry nechce nechat najít. (Upřímně? Doufala jsem, že část v Hongkongu bude trochu delší.)

Ale Harry se vrátí domů a tam...všechno začíná úplně od začátku. Kvůli byrokracii se musí vyšetřovat nejdřív "natajno". (A to všechno ohledně Kripos vs oddělení vražd bylo mistrně popsaný.) A musí se sestavit tým. Dost vyšetřování, dramatu a nechutnosti a lup...máte tam sedmset stran. Jenže mě přišlo, že čtu div ne brožurku jako při čekání u doktora (když jste objednaní, ne když tam čekáte jak trubka celé dopoledne a potom zjistíte, že dnes na řadu nepřijdete). Jo, je to, ku%&a, čtivý!

Přesto...

Proč to furt čtu, když je to plný "Nesbø klišé"?
Je tam policajtka, takže vás hned napadnou možné scénáře, po předchozich zkušenostech...
(Přesto 1:2 Lenka.Vílka:Nesbø, za jeden bod pro autora si ale můžu sama. Nečetla jsem anotaci, to už zásadně u autora nedělám.)

Harry sice nepije...celou dobu...ale má jiné kamarády na hraní, a vy si říkáte, jak dlouho mu to vydrží...
(A stejně zareagujete jako pokaždé...)

Opět se cestuje...ale spíš proto, aby auror ukázal své znalosti...jinak je mi líto norských daňových poplatníků, protože policie vydává fakt velký peníze na podobné věci, ale pokud chce policajt lepší kafe, musí si kávovar koupit ze svého...
(Jako fajn, dozvěděla jsem se dost o...(žádný spoiler) a taky o... (tady taky žádný spoiler), takže se hned budete cítit chytřejší)

Kolem stran 350 až 400 jsme měla strach, že mě už nemá co překvapit, ale jakmi se příběh dostane do silného sněhového sevření (ne spoiler, viz obálka a anotace), chytne to úplně jinou dynamiku, od toho bodu až do konce.

Ale!
Nesbø prostě dobře píše. Proto je tolik věcí, které mu jsem schopná odpustit a nastavit ruku, abych dostala přídavek. Protože jsem opět četla napnutá jako kšandy, s nutností vnímat každý detail, protože nikdy není jasné, jestli potom šáhne do šuplíčku drobností, nebo spíš pro jakou z nich. A stále mě baví ten jeho prvek, kdy je v jedné situaci a naznačuje popisem bez jména, kdy chvíli nevíte, o koho jde, což už u deváté knihy pro někoho může být nudné, ale pro někoho stále napínavé, a potom se to dozvíte a buď uděláte "á" a "pf", protože vám to bylo od začátku přece jesný...

Bylo to změněno. Milostné (měla jsem trochu problém napsat toto slovo u téhle knihy, moje palce při psaní stávkovaly) scény...ach...během psaní tohohle odstavce jela v rádiu reklama..."oplotit si kozy, ovce"...náhodná vsuvka, ale nevhodná(?) vsuvka...ale...asi tak trochu jako tyto autorovi scény...vždycky když to čtu, jako bych stála v továrně a koukala na automatizovanou výrobní linku...

Během čtení komentářů (pouze mojich oblíbených, abych měla jistotu no spoiler land), jsem si říkala: "Co to všichni melou vo tom jablku?". No, už to vím a přidávám se: "Bleh!"

Jo, bylo to napínavé.
Jo, jsem ráda, že je to brutálně promyšlené.
Jo, jsem ráda, že je malá pravděpodobnost, že si o podobných vraždách přečtu v novinách.
Jo, v knihovně na mě čeká Vykoupení od Goffy. Tak se mi ty detektivky trochu vyrovnají :D

Nemám problémy s angličtinou. Tak nemám důvod si na nic stěžovat, rozuměla jsem. Ale chápu, proč si na to může někdo stěžovat. V tomhle díle to bylo extrémně! A nejenom v zahraničí. I potom doma. A bez překladu nebo hvězdičky, na stránce, na konci knihy. Jasně, bylo to tam tak v originále, ale dotaz. Když se překládalo do angličtiny pro svět, tak ony věty byly v norštině? Ráda si to představuju. Jenom tak pro srandu králíkům.

simona5r
02.05.2020 5 z 5

Harry opět přežil svoji smrt! A Nesbo si mě vodil v odhadech na vraha přesně, jak chtěl, tedy úplně mimo. Opět skvělé napínavé čtení.

verjan2
30.04.2020 5 z 5

Moje druhá kniha od Nesba, po Sněhulákovi. Opět přečteno téměř na jeden zátah. Vůbec jsem nepochopil kapitolu s názvem "Marlon Brando". To snad ani sám autor nevěděl, co s tím. Kniha samotná by mohla být rozměrově větší s menším počtem stran - text je na stránkách moc uprostřed.

Afrika norská literatura severská krimi norské detektivky

Jo Nesbø
norská, 1960