Levhart

Levhart https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197211/mid_levhart-azo-197211.jpg 5 3433 579

Harry Hole série

Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i způsob jejich smrti. Obě totiž utonuly ve vlastní krvi. Oddělení vražd čelí záhadě – bodné rány ve tvářích obětí jsou četné, pravidelné, a navíc byly vedeny zevnitř úst. Jaká vražedná zbraň je mohla způsobit? Mladá kriminalistka Kaja Solnessová je vyslána do Hongkongu, aby odsud přivedla zpátky do Osla jediného člověka, který může takový případ vyřešit. Jenže Harry Hole se v milionovém městě skrývá nejen před věřiteli, ale zvláště před vzpomínkami a přízraky z minulých případů a nemá sebemenší zájem se do vlasti vrátit. Kaja se musí uchýlit k citovému vydírání. Vyšetřování pak Harryho zavádí nejen na zasněžené opuštěné pláně v norských horách, nýbrž i do horké Afriky na úpatí sopky. A jde v něm o život. Vrah je silný, chytrý a bezskrupulózní a v souboji s ním bude muset Harry obětovat víc, než čekal.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Kniha Zlín

Panserhjerte , 2009

Kopta
29.08.2021 3 z 5

Já si nemůžu pomoct, ale tady mi prostě něco nevycházelo. Je to divné říct po asi sedmi knížkách z této série, kdy i vím, že od třetího dílu jde laťka výš a výš, ale tady někdo asi zapomněl dát podpěry. Navíc nemůžu být omámen ze stropu zvaného Sněhulák, jelikož ten je uložen v paměti už více než pět let, takže nemůžu být tímto tolik zklamán. Naopak jako zklamání trochu působila letošní novinka Království, která se oproti tomuto zdá být jako Nobelový materiál. Zrovna asi ten nejdelší díl se zdá být plný hodně paradoxně prázdný a vágní. Nesbø v něm hodně skáče dějem v rámci míst, což by moc nevadilo, ale člověk se velmi snadno zasekne v tom, že příběh ani tolik není o vyšetřování vražd jako spíše o boji o pozici v norské kriminalistice, která se nakonec ukáže jako zbytečná až stupidně zbytečná, která jen vyplňuje děj bez důvodu. Je asi zřejmé, že tento díl je stejný jako každý jiný, ale za mě osobně jde o přešlap někam jinam, kdy Nesbø, který mě mnohdy od první čtvrtiny knihy drží a nepouští mě nechá velice snadno odběhnout na druhou stranu planety a nechává mě tak pěkně dlouho, bez toho, aniž bych si z posledních sto stránek něco vlastně vzal. Za mě skok do prázdnoty, který silně bolí a i když kniha byla stále napsána oním typickým super jazykem a byla přečtená za asi tři dny volného času, tak by ani nemusela být a ten čas by se dal ušetřit. Jsem hodně zvědavý na další látku. Poprvé v životě nad Joníkem pochybuji.

kika 13
22.08.2021 5 z 5

Jako vždycky pan spisovatel nezklamal.

Anakonda1969
21.08.2021 5 z 5

Levhart je celkem krutý a brutální příběh. Někdy se ptám, kam na to spisovatelé chodí. Tohle se rozhodně povedlo. Pro mě je to nejlepší příběh v této sérii.

sarka9190
10.08.2021 5 z 5

Musím opět smeknout. Napínavý jako Sněhulák Levhart sice nebyl, spíš mi připomínal krimi od Tess Gerritsen Umři znovu, ale výborně. Prekombinovane mi to nepřišlo, Jo Nesbo voditek poskytuje docela dost a na hodně postav jsem zvykla z rozvleklych fantasy. Vraha jsem neuhodla a za sebe říkám, no tedy...parada.Sice mi trochu vadí, že se hlavní hrdina vždycky aspoň jednou opije a nechá si někde skrze provokaci rozbít ústa,ale hádám že to prostě k Harrymu patří. Stejně jako jsem si musela zvyknout na Murakamiho pasivní hlavní hrdiny, nebo na fňukající Robin ze série C. B. Strike. Dám si chvíli od Nesba pohov, ale určitě se k němu vrátím.

Skripi
31.07.2021 4 z 5

Slušná časť, ale zbytočne dosť zdĺhavá. :)

ivanaci
17.07.2021 5 z 5

Drsné, ale skvělé

capricorn__
08.07.2021 4 z 5

Mírné spoilery...

Jako fajn, dílo je skvěle napsané, styl psaní autora i nadále poutavý a čtivý. Nápad se mi moc líbí, Harry Hole tu dokonce opouští Evropu a navštěvuje jiný kontinent, ale safra, "Levhart" je tak zamotaný a zapletený, že už i během čtení jsem nebyl schopen říct, co se dělo tak sto stránek předtím. Je to zkrátka příliš překombinované - do takové míry, že si nejsem jistý, že sám Nesbo se v "Levhartovi" vyzná. Nemám rád knížky, které takové jsou. Pokud si chci užít četbu, pak si na ni chci pamatovat a být schopen o ní mluvit. Ale jak tak mluvit o překombinovaném, složitém "Levhartovi"? Jo - už vím: na konci jsem se skoro musel smát, protože už mi začal být otravný Harry Hole tím, jak přežije úplně každou situaci na světě i přes svoji mizernou životosprávu. (Achjo...)

Dávám čtyři hvězdičky, protože mě "Levhart" dost bavil, ale nejsem s ním tolik spokojený.

Predator666
29.05.2021 5 z 5

Nečekal jsem, že spisovatel Nesbo dokáže ještě přiostřit a vida - dokáže. Levhart je lechce brutální a dost krvavý příběh. Rozhodně to pan Hole nemá jednoduché, i když to vždycky vypadá, že je mu to vlastně jedno. Perfektní detektivka. DOPORUČUJU!

lištička123
28.05.2021 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé.

RonnieSmithx
27.05.2021 5 z 5

Brutální. Tuhle knižní sérii a samotnou postavu Harryho jsem si zamilovala. Každým dílem je to čím dál tím lepší (a taky krvavější) a tenhle případ byl naprostá smršť geniality. Kniha byla napínavá, fascinující a z některých popisů by vám možná běžel i mráz po zádech. Sice jsem se na začátku ztrácela v nových postavách, ale nakonec jsem se lehce zorientovala.
Pokud si stále pokládáte otázku, jestli dílo stojí za přečtení, tak vám řeknu jen to, že ani ne za 4 hodiny mám vstávat, ale stejně jsem si zvolila dočtení před kvalitním spánkem.

Páájinka
22.05.2021 4 z 5

Audiokniha. Zajímavý případ. Docela mě ty příběhy baví, ale v sérii často dochází, že hrdina se stává superhrdinou. Je to dost překombinované. Uvidíme v dalším díle.

kokrokr
05.05.2021 3 z 5

Autor se snaží šokovat čtenáře a předhazuje nám jednu bizarní vraždu za druhou. Tento styl možná někoho pobaví, já se ale u podobných výtvorů dost nudím. Kniha je zbytečně dlouhá a děj odtržený od reality. Průměrný thriller jakých teď bohužel vychází až příliš mnoho.

Pralev
01.05.2021 2 z 5

První díl série, který mě vůbec nebavil a do jehož čtení jsem se nutil. Překombinované, úplně zbytečně nechutné (prvoplánově šokující) a nezábavné. Dialogy postav opět nerealistické (lidé takhle spolu nemluví). V předchozích dílech to Nesbo vždy vytáhl zajímavým zasazením nebo dobrou prací s napětím, tady se mi prakticky nic nelíbilo.

Margerite
12.04.2021 5 z 5

Ano, bylo to překombinované a místy i předvídatelné, ale přesto skvělé. Mám pocit, že je každý další díl lepší a lepší. Snad to tak půjde dál, nemůžu jinak, 5*. A musím ocenit i výborný překlad, který bohužel už dávno není u detektivek pravidlem.

kuky921
06.04.2021 3 z 5

Pěkné, ale místy zdlouhavé a občas jsem se přistihla, že přeskakuji stránky, což není dobrá vizitka.

kob
03.04.2021 4 z 5

Napínavé, čtivé, jen ve jménech vedlejších postav jsem měla asi od poloviny už trošku chaos.

Superzakova
27.03.2021 4 z 5

Napínavé, temné, klasicky Nesbo. Navíc jsem myslela, ze to udělal někdo jiný, což mě potěšilo ????

barbora5058
10.03.2021 5 z 5

Nesba čtu chronologicky, zatím hodnotím, že se autor od 3. dílu neustále zlepšuje. Levhart mě bavil nejvíce spolu se Spasitelem. Paráda, doporučuji a už se těším na další..

Anet2106
05.03.2021 4 z 5

Kniha nebyla úplně špatná, ale přišla mi horší než předchozí díly. Třeba je to tím, že už jsem načetla knih od Nesba hodně, ale vraha jsem uhodla tak v polovině knihy. Jen motiv mě opravdu nenapadl, takže i tak jsem byla na konci překvapená. Docela jsem zvědavá, jak bude pokračovat života Harryho v dalších dílech.

stejcz
27.02.2021 5 z 5

Od Nesba jsem zatím nic nečetl, takže moje premiéra. Každopádně pokud jsou jeho ostatní knihy stejně napínavý, těším se na další. Bylo to supr. Uvěřitelné, překvapivé, hlavní hrdina sympatický. Postavy bych ocenil víc konkretizovat, byly plošší, než bych rád, ale příběh, prostředí i zápletka byly parádní.

Afrika norská literatura severská krimi norské detektivky

Jo Nesbø
norská, 1960