Levhart

Levhart https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197211/mid_levhart-azo-197211.jpg 5 3434 579

Harry Hole série

Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i způsob jejich smrti. Obě totiž utonuly ve vlastní krvi. Oddělení vražd čelí záhadě – bodné rány ve tvářích obětí jsou četné, pravidelné, a navíc byly vedeny zevnitř úst. Jaká vražedná zbraň je mohla způsobit? Mladá kriminalistka Kaja Solnessová je vyslána do Hongkongu, aby odsud přivedla zpátky do Osla jediného člověka, který může takový případ vyřešit. Jenže Harry Hole se v milionovém městě skrývá nejen před věřiteli, ale zvláště před vzpomínkami a přízraky z minulých případů a nemá sebemenší zájem se do vlasti vrátit. Kaja se musí uchýlit k citovému vydírání. Vyšetřování pak Harryho zavádí nejen na zasněžené opuštěné pláně v norských horách, nýbrž i do horké Afriky na úpatí sopky. A jde v něm o život. Vrah je silný, chytrý a bezskrupulózní a v souboji s ním bude muset Harry obětovat víc, než čekal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kniha Zlín

Panserhjerte , 2009

ddkk
15.07.2022 5 z 5

Levharta jsem přečetla hned jakmile u nás vyšel. A spolu se Sněhulákem ho považuji za to nejlepší, co JN v sérii s Harrym napsal. Je to tak napínavé a dobře promyšlené, že se od knihy opravdu nedá odejít.

Vraždy jsou mimořádně ohavné a rafinované a jediný, kdo může vraha najít, je samozřejmě Harry. Jenže, on to už s kriminálkou skoro vzdal, a jen a jen díky Kaje se přece jen vrátí, neboť zjistí, že bez vyšetřování nemůže žít, a to ani v Hongkongu . Tak trochu (ale opravdu jen trochu!) jsem doufala, že by to tentokrát mohlo oběma vyjít, ale byly to jen úplně plané a dosti hloupé naděje...Navíc, tady zase šlo o život a bylo to příšerné...

Má to sice přes sedm set stránek, ale vřele doporučuji a dávám samozřejmě plný počet.

stanislav0373
13.07.2022 5 z 5

Překonat Sněhuláka je těžké, ale ten parchant Nesbø to dokázal...

Perfektní ale naprosto perfektní atmosféra, popisy, napětí... autor si s námi hraje jako kočka s myší a náramně si to užívá. A místa, na kterých se děj odehrává jsou tak překrásně odlišná, až má člověk pocit, že prochází skrz naskrz různými dimenzemi. Spolu s více skvěle propojenými dějovými linkami působí přesně tak, jak má - nenechá čtenáře vydechnout.

Levhart je naprostá lahůdka pro milovníky "drsnějšího" krimi.

Metuje
13.07.2022 3 z 5

(SPOILER) Já nevím… Určitě jeden ze slabších dílů, zvrat cca 200 stran před koncem knihy mě klasicky dostal, souboj oddělení vražd s KRIPOSem mě nějak extra nebral, Bellman mi nebyl dostatečně nepříjemný a mezilidské vztahy mezi postavamy byly na můj vkus až příliš složité. Díky tomu si to vlastně ani pořádně nepamatuju, kdo byl čí přítel, bratranec, syn, vrah, jakou trpěl nemocí, jestli měl rovnátka atd. Kaja je dost jednoduchá, ale fajn, chybí mi víc Beáty, mezi ní a Harrym je lepší chemie. Ráchel si Nesbø nechal hezky v záloze, jsem zvědavý, pod jakou podmínkou ho budou z Hongkongu dostávat podruhé.

markinho962
31.05.2022 5 z 5

Prďácké, zamotané a klasické, nenudící, prostě fajn

Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Standardní Harry Hole, ani nejlepší ani nejhorší. Příběh opět zamotaný (pro někoho možná malinko překombinovaný, podle mě si Jo i tentokrát se čtenářem hraje tak, jak on to umí) a závěr klasicky "nesbøovský". Co na sérii o Harrym Holeovi vyloženě kvituju, je provázání děje nejen od poslední knížky, ale napříč sérií, tu se vracíme do Austrálie (Netopýr), tu k odstřelovací pušce na slony (nebo spíš na stromy) (Červenka). Harry zase o něco zdevastovanější (Nesbø ho teda rozhodně nešetří), a to jak na těle tak na duši. Zkrátka čím dál tím stejný Harry Hole. A je to tak dobře.

Vlaďkaa4
22.04.2022 4 z 5

Přišlo mi divné, že bychom znai vraha 200 stránek před koncem knihy.

jan7760
06.04.2022 4 z 5

Moje druhé stretnutie s autorom. O poznanie lepšie ako Zrada /i keď som sa stále nevymotal z tých názvov - Levhart, Červenka.../. Možno trochu prekombinované, ale ako sledujem, je to asi jeho štýl. Harryho Hola stále prenasleduje minulosť a nevie sa s ňou úplne vyrovnať, tak zámerne trpí...

Ešína
16.03.2022 5 z 5

Moje druhá detektivka nezklamala. Nesbø psát umí, to je jisté . Už se těším až se vrhnu na další z příběhů o Harrym.

ujira
06.02.2022 3 z 5

Překombinované, přecpané zbytečnými efekty, Harry sice nezklame, jak se vyrovnává s odchodem otce, jak manévruje ve zpolitizované situaci mezi oddělením vražd a Kriposem nevyváží to ani nádherný popis laviny a Harryho mozku, který se dokáže koncentrovat pouze na přežití. Zbytek je hodně ujetý, ale hlavní hrdina pije kafe, pokud nechlastá a tak se mi kniha hodila do výzvy.
A také to mávýtvarně povedený obal.

IVANA143
29.01.2022 4 z 5

Ako každá Nesbova kniha, aj Levhart ma veľmi bavil. Prvú polovicu som bola nadšená a myslela som, že to bude pre mňa najlepšia kniha zo série. Ale časom to postupne nejak padalo. Príbeh ako vždy super, vraha som neodhalila, povestný Nesbov nečakaný zvrat tam bol. Napriek tomu, mi to prišlo zbytočne zdĺhavé, a ako už niekto nižšie v komentároch spomenul, tejto knihe chýbala tá pridaná hodnota, na ktorú sme si u Nesba zvykli. A ďalšia vec je to Harryho superhrdinstvo. Vo väčšine kníh, ktoré som doteraz čítala to bolo na hrane, ale stále sa mi to páčilo. V tejto knihe mi to prišlo už prehnané a trochu aj otravné. Po dočítaní som teda zostala trochu zmätená. Chvíľu som premýšľala či dať 5 alebo 4 hviezdičky a potom som si uvedomila, že 5 hviezdičiek chcem dať len knihe, u ktorej o tom nemusím premýšľať.

Kubajzz
21.01.2022 5 z 5

Nesbø nezklamal jako vždycky. Zápletka byla super kombinovaná a HH klasa jako vždy. Za mě plný počet :-)

elcapitano
15.01.2022 2 z 5

Ze začátku mne to bavilo, ale někdy v 80% knihy jsem to odložil. Sice čtivé, Harry je sympaťák, ale je to tak nesmyslně překomplikované, že to prostě nedokážu přijmout.
Hezky je vykreslené prostředí drsného severu. Zato motivy jednání některých postav (a že jich je tam jak na Orloji) jsou mi prostě záhadou. A provedení vražd, ... no, ..
Je to podruhé, co mne tolik oslavovaný Nesbo zklamal. Další číst nebudu.

SedllY
14.01.2022 5 z 5

Harry dostává pěkně do těla a je to lepší a lepší.. Tak Harry, jen trp, nás to baví! :D

Karoley
27.12.2021 5 z 5

Po přečtení Sněhuláka jsem se rozhodla vzít případy Harryho Holea pěkně popořadě.
HH8 - Levhart - Vrah jako šelma tiše našlapuje po sněhem zavátých pláních v norských horách, i po úpatí sopky v horké Africe.. a čeká na svou oběť. Opět krásně zamotaný příběh, tajemné náznaky, falešné stopy, napětí, mrazení v zádech, šok. Epilog týkající se Sněhuláka asi nepotěší ty, kteří knihu ještě nečetli.

Šimpy
22.12.2021 4 z 5

Nesbø to v tejto knihe celkom pekne všetko zakamufloval a oceňujem ,že oproti Snehuliakovi sa mi tu nepodarilo vraha identifikovať už v polke knihy. Čo ma zasa mrzí ,že Nesbø tu tak trochu vynechal nejakú "pridanú hodnotu", ktorú predošlé knihy aspoň trochu obsahovali. Myslím tým niečo ako Červenka - 2.svetová, Spasiteľ - zákulisie života feťákov/bezdomovcov/ armáda spásy a pod. Tak o pár zaujímavostiach sa v knihe dočítame ale mohlo to byť lepšie. Ale škoda lebo práve týmto u mňa Levhart stráca na tie úplne najlepšie diely a radí sa len medzi tie lepšie. Ale celkovo u mňa lepšie ako Sněhulák.

Korejš
21.12.2021 5 z 5

Nejdelší, pro mě nejkomplikovanější, s dosud největším zmrdem v roli vraha... Líbilo se mi to :)

agnesthequeen
18.11.2021 4 z 5

Promyšlený, napínavý a opět solidní, ikdyž poněkud zdlouhavý příběh. V porovnání s předchozími díly tu však částmi chyběl jakýsi spád anebo naopak zase něco přibylo.

SelenaGomez
11.11.2021 1 z 5

Nedočetla jsem. Snažila jsem se, došla jsem téměř do poloviny, nicméně... kniha byla pro mě natolik nezajímavá, zdlouhavá, že jsem to vzdala (a ani mi to nedělalo problém, žádná lítost).

boxas
22.09.2021 5 z 5

“ Kaja měla na sobě rozepnutý a příliš velký vlněný svetr, obnošené džíny a plstěné pantofle, které byly tak staré, že by Harry mohl přísahat na to, že mají jaterní skvrny."

Tak přesně kvůli takovým větám mám knížky tohoto autora ráda. Jo Nesbø prostě a jednoduše umí psát tak, aby to mělo spád, napětí, dobrou zápletku, dramatické vyvrcholení na závěr...ale při tom všem nás jako čtenáře umí i nenápadně popíchnout, pobavit či přímo rozesmát.
Levhart zapadl mezi ostatní knihy o Harrym Holeovi jako ručka do rukavičky. Čte se to dobře, závěr je překvapivý, ale logicky promyšlený a domyšlený.
Líbilo se mi to.

A ještě jedna poznámka navíc:
"Pročetla" jsem se už k zatím poslednímu dílu série, tedy k Noži. Levhart byl poslední, co mi chyběl do sbírky. A teď jsem sama na vážkách, jestli (pro mne) bylo už Harryho dost, nebo ne. Jak to tak vidím já, tak nějakou chvilku asi vydržím, ale pak se mi po tom nespolehlivém alkoholikovi s brilantním myšlením a věčně rozmláceným obličejem začne stýskat. A doufám, že si Jo Nesbø časem na Harryho zase vzpomene!

A ještě jeden citát navíc:
Ty, Øysteine?“
„Ano?“
„Proč jsme spolu začali kamarádit?“
„Asi proto, že jsme vyrůstali vedle sebe, ne?“
„Jenom proto? Demografická náhoda? Žádné spříznění duší?“
„Já sem si teda ničeho nevšim. Pokud vim, máme společnou akorát jednu věc.“
„Jakou?“
„Že s náma nechtěl kamarádit nikdo jinej.“

BaPe895
19.09.2021 3 z 5

Nevím,ale nemohu sdílet nadšení ostatních. Tento autor je hodně in, ale mně se nečte dobře.Navíc v této knize hodně odbíhá od samotného vyšetřování,což příběhu ubíralo na čtivosti a kniha ztràcela napětí.

Afrika norská literatura severská krimi norské detektivky

Jo Nesbø
norská, 1960