Červenka nese smrt

Červenka nese smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74040/cervenka-nese-smrt-74040.jpg 4 3856 594

Harry Hole série

Během návštěvy amerického prezidenta v Norsku v roce 1999 detektiv Harry Hole (donucen okolnostmi) postřelí agenta americké tajné služby. Aby se skandál ututlal, je Harry od policie „uklizen“ k norské tajné službě, kde řeší spíše bezvýznamné případy. Druhá dějová linie nás zavádí do období druhé světové války do zákopů u Leningradu, kde po boku Němců bojuje skupina norských vojáků. Jeden z těchto vojáků se o mnoho let později, už jako stařec, dozvídá od svého lékaře, že umírá na rakovinu. Cítí, že než zemře, musí dokončit ještě jednu misi. Harry Hole ve své nové funkci v jedné svodce zachytí informaci, že do Norska byla propašována nebezpečná zbraň atentátníků, puška Märklin. Jeho nadřízení této informaci zprvu nepřikládají velký význam, ale Harry se případu začne intenzivně věnovat. Pak je zbraň poprvé použita a roztáčí se kolo dramatických událostí.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Rödstrupe , 2000

polednice1705
29.09.2020 5 z 5

Výborný příběh. Měla jsem trochu "hokej,, v postavách díky prolínání se dvěma časy, ale na konci se všechno vysvětlilo a dalo dohromady. Trochu náročné na soustředění ale Nesbo jako vždy skvělý, jen doufám, že to HH ještě natře tomu policajtkovi za Ellen...

ennlady
27.09.2020 5 z 5

Trošku jsem se ztrácela v postavách, ale i přesto dávám plný počet. Nesbo zkrátka dokáže čtenáře chytit a nepustit i ve chvílích, kdy napětí nijak negraduje a nadneseně řečeno "se nic zvláštního neděje". Opět nesmírně čtivě napsané, příběh zajímavý, co víc dodat?

Pumpkin
23.09.2020 5 z 5

Zatím musím říct, že knihy s Harrym mají vzestupnou tendenci. Tahle se mi zase líbila víc, než ta předchozí. Hlavně dějová linka z minulosti byla zajímavá. !!MINISPOILER!! Opět to sice odnesla jedna ženská postava, nicméně jiná, než jsem čekala, na základě předchozích knih. Ale vzhledem k tomu, že už mám rozposlouchanou i Nemesis, tak to byla výjimka a zas budou asi umírat Harryho holky :D. Jo a ještě se mi líbilo povídání o rozštěpu osobnosti, to bylo hodně zajímavé.
Posloucháno jako audio čtené Hynkem Čermákem.

lencin
19.09.2020 5 z 5

Harry Hole vyšetřuje temný příběh, jehož stopy vedou až do temné norské minulosti.
Výborné.
(2011)

Arlienen
09.09.2020 5 z 5

Červenka mě velice bavila. Byly chvíle, kdy jsem nevěřícně třeštila oči a s bušícím srdcem otáčela další stránky, jak moc mě kniha dokázala pohltit. Naprostá pecka!

Mygli
05.09.2020 4 z 5

Musím říct, že policie a sněhulák mě pohltili více. Vzdor tomu jde o nadstandartní detektivku se zajímavou zápletkou.

KáťaM.
26.08.2020 3 z 5

Se sérií, jehož hlavní postavou je vyšetřovatel Harry Hole, jsem naštěstí nezačínala od začátku, jinak bych ji už asi nečetla. První dva díly mě prakticky vůbec nezaujaly, asi to bylo i tím, že země, kde se odehrávaly, mi jsou vzdálené (Austrálie a ještě hůř pak Thajsko). Tady jsme v Norsku a konečně série začíná nabírat grady. Objevuje se tu konečně Rachel a Oleg. V této sérii je propojení s 2. světovou válkou, neboť vraždy, které Harry vyšetřuje, mají prvopočátek právě tam. Bavilo mě ten příběh rozplétat, druhá světová válka v kombinaci s dobrým autorem není nikdy krok vedle a Nesbø prostě dobrý autor je. V porovnání s dalšími díly, které jsem od autora četla, je Červenka pořád slabší odvar, ale už je to na správné cestě a na další díly se už začínám těšit (což jsem po prvních dvou říct nemohla). Interpretace tradičně skvělým Hynkem Čermákem tomu dodala šťávu, knížku hodnotím jako lepší průměr.

Honkovae
22.08.2020 5 z 5

Prvni dva dily me zdaleka nebavily tolik, co tento. Poradne jsem se zacetla az u romantickych pasazi. Pak uz se od knihy nedalo odtrhnout. A na konci to vsechno do sebe krasne zapadlo.

clara33
19.08.2020 5 z 5

Nejlepší z celé Harry Hole série právě kvůli odkazům na válku, nelehké postavení vojáků v Norsku, přesto velmi čtivé, přinutí čtenáře dohledat souvislosti.

oblakaknih
12.08.2020 3 z 5

Upřímně jsem z tohoto dílu dost rozpačitá. Za mě je zatím nejslabší ze série a docela mě zklamal.
Ze začátku jsem se vůbec nemohla začíst, přišlo mi, že se v knize nic neděje a kapitoly z minulosti mě vůbec nebavily (přestože mi bylo hned jasné, že jsou pro děj důležité).
Do knihy jsem se naplno začetla až po čtyřsté straně.
Po přečtení do sebe ale spousta věcí zapadla a mě došlo, kolik skvělých prvků se v knize skrývá.
Harry mi byl opět o něco sympatičtější a užívám si, jak každý z případů řeší.
Autorův styl psaní byl opět skvělý, jen je škoda, že jsem měla takový problém se samotným příběhem.
Moc se mi v knize líbila romantická linka, která byla jen tak jemně naznačená, takže nenarušovala detektivní stránku knihy.
V sérii budu určitě pokračovat, protože konec knihy mě překvapil a byla jsem s ním spokojená.

h.franc
11.08.2020 4 z 5

Za mě zatím to nejlepší ze serie HH, už se těšim na další

NADEI
30.07.2020 5 z 5

Harry je můj oblíbenec a tohle byla pecka. Prolnutí války a současnosti přidává na čtivosti i když se zdá, že je vše moc zamotané a nepřehledné, vše do sebe krásně zapadne. Doporučuji.

DeepSea21
17.07.2020 5 z 5

Kromě Harryho se mi velice líbila postava Faukeho. I úvahy o psychologii a rozdvojené osobnosti - přál jsem si aby tyto pasáže byly delší.
Části které se věnovaly neonacismu, nejen v Norsku, byly velice zajímavé.
Příběh byl dobře vymyšlený, s častým prolínáním minulých událostí z druhé světové války.

RonnieSmithx
10.07.2020 4 z 5

Za mě opravdu lepší tři hvězdičky anebo trošku slabší 4 hvězdičky. Zatím nejlepší kniha ze série. Líbilo se mi střídání minulosti s přítomností a děj mě do sebe přímo vtáhnul. Mám pocit, že každá Nesbova kniha o trošku víc obohatí moje znalosti.
Hrozně se mi líbilo, že mi dílo aspoň o trošku víc přiblížilo myšlenky vojáků, kteří byli na konci války označeni za vlastizrádce. Dějová linka mezi Ráchel a Harrym se mi také líbila. Celkově mi kniha přišla zajímavější a vtipnější než předchozí díly. Těším se, až si přečtu další.

432830
03.07.2020 5 z 5

4-5 hvezdicek. Nejlepsim dilem pro me stale Snehulak a Levhart, oproti predchozim Svabum je vsak Cervenka skvela. Netradicni propletenec soucasnosti a minulosti dodava pribehu smrnc a originalitu. Take je opravdu k dobru-jak bylo receno v predchozim komentari- Harryho utichly alkoholismus, ktery v tomto dile neni pretrasan na kazde strane.

slunicko1958
13.06.2020 4 z 5

Nikdy neříkej nikdy.
Mám za sebou další příběh HH a musím kriticky uznat, že z těch, které jsem dosud četla, mě tento bavil nejvíc. Ani toho alkoholu tady nebylo přehnaně.
Je pravda, že jsem si zpočátku říkala, co se z toho "vyklube". Střídání času (2. sv.v. a současnost), postav a místa děje bylo takové zvláštní, ale potom vše do sebe dokonale zapadlo. Mírné obtíže mně dělala jména, to jsem vždy musela trošku zavzpomínat, kdo je kdo. Ale celkový dojem je pěkný.

Makulka13
07.06.2020 4 z 5

První kniha HH odehrávající se v Norsku ☺️ .. tentokrat děj nebyl tak zapleteny, ale opět rozuzlení na posledních stranách. Perfektní propojení dvou období v jednom ději

Tereez8662
11.05.2020 5 z 5

Úžasné čtení. Strhující i když dosti propletený děj.

Petrasim
09.05.2020 5 z 5

Čtivé, super. Trochu jsem měla strach, když jsem četla o čem kniha je, ale překvapila.

michal7852
29.04.2020 3 z 5

Tahle kniha mi moc dobře nesedla. Nebyla vůbec špatná, děj zajímavý, napsáno čtivě, ale skákání mezi dějovými liniemi... no, asi to byl ten největší důvod, proč jsem jí četl poměrně dlouho a že mě nenedchla, oproti Švábům pokles dolů.