Červenka nese smrt

Červenka nese smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74040/cervenka-nese-smrt-74040.jpg 4 3863 594

Harry Hole série

Během návštěvy amerického prezidenta v Norsku v roce 1999 detektiv Harry Hole (donucen okolnostmi) postřelí agenta americké tajné služby. Aby se skandál ututlal, je Harry od policie „uklizen“ k norské tajné službě, kde řeší spíše bezvýznamné případy. Druhá dějová linie nás zavádí do období druhé světové války do zákopů u Leningradu, kde po boku Němců bojuje skupina norských vojáků. Jeden z těchto vojáků se o mnoho let později, už jako stařec, dozvídá od svého lékaře, že umírá na rakovinu. Cítí, že než zemře, musí dokončit ještě jednu misi. Harry Hole ve své nové funkci v jedné svodce zachytí informaci, že do Norska byla propašována nebezpečná zbraň atentátníků, puška Märklin. Jeho nadřízení této informaci zprvu nepřikládají velký význam, ale Harry se případu začne intenzivně věnovat. Pak je zbraň poprvé použita a roztáčí se kolo dramatických událostí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Rödstrupe , 2000

Olava
14.01.2022 4 z 5

První dva díly s HH jsem nečetla a ani nedočetla Říkala jsem si, že jsou lepší severští spisovatelé. Nu i od jiných jsem slyšela, že teprve od třetího dílu je to ono...Tak jsem se do toho pustila...Ze začátku úplný guláš, ale pak to dostalo ten správný rytmus a nemohla jsem to odložit. Určitě se ještě dostanu k dalším.

sarka9190
08.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Pro mne za tři hvězdičky, pořád jsem doufala, že vrahem bude někdo jiný a ono ne, navíc tam byl přehnaný zmatek, kdo je nakonec kým. Mám ráda složité detektivky, ale tohle byl místy na mne docela solidní guláš. A když nakonec natrefili na chlapa před místnosti s obesenou mrtvolou, řekla jsem si, tak jednoduché to přeci nebude ne? Knížka ve mně navíc nechala hodně nahorkly lítostivý pocit, kvůli smrti jedné z postav, tím více umocneny, že tato linie není v teto knize uzavřena. Doufám, že Nesbo napravi v dalších dílech.

zuzca.h
29.12.2021 2 z 5

Příběhy HH čtu napřeskáčku , toto je už 5 kniha a za mě rozhodně nejslabší. S žádnou jinou jsem neměla problém se začíst a doslova se nutit číst. Nejzáživnější pasáže byly ty z minulosti to se četlo samo. No nevím tady jsme si prostě já a HH nesedli. I to se stává.

Karoley
27.12.2021 5 z 5

Po přečtení Sněhuláka jsem se rozhodla vzít případy Harryho Holea pěkně od začátku.
HH3 - Červenka zatím strčila Netopýra a Švábi suveréně do kapsy! Harry Hole postupně rozplétá příběh, který svými kořeny sahá až do válečných zákopů mezi norské nacisty. Moc se mi líbilo prolínání časových rovin, stále jsem přemýšlela a v duchu si konstruovala teorie, jak to jen mohlo být a kdo je ten zatracený Urijáš :) Řadím mezi oblíbené a jdu na další díl!

capricorn__
14.12.2021 5 z 5

I když mě první dva díly ze série HH nenudily a já si užil jak "Netopýra", tak "Šváby", stejně jsem se moc těšil na "Červenku", kde má Nesbo pořádně projevit svůj spisovatelský talent. Nevím, co přesně se stalo v období, kdy Nesbo dopsal "Šváby" a přemýšlel nad třetím dílem, ale připadá mi, jako kdyby tato dvě díla psali dva odlišní autoři. "Červenku" řadím mezi jeden z nejoblíbenějších dílů ze série, protože se mi na ní líbilo napětí, surovost, ale i popisy prostředí a zápletka. I když moc nemusím retrospektivitu, tady mě moc bavila.

Kubajzz
30.11.2021 4 z 5

Opět poslechnuto jako audiokniha. Začátek trochu nuda ale pak se to rozběhlo a nedalo se přestat poslouchat. Určitě doporučuji.

Vlaďkaa4
08.09.2021 5 z 5

Ze začátku je to hodně zamotané, ale nakonec se vše objasní. Už se ohlížím po dalším díle ze série.

iv.ča
24.08.2021 5 z 5

Brilantní!!!

sniciknihomolka
12.07.2021 5 z 5

Třetí díl série HH. Musím říct, že me bavil více než ostatní. Líbilo se mi střídání děje v druhé světové válce a roku 1999-2000. Ze začátku jsem měla ve všem obrovský zmatek, ale postupně se to začalo propojovat. Bylo zajímavé pozorovat myšlení vojáků. Části o psychologii mohli být delší. Harry ani moc nepil a to mi udělalo radost. Dějová linka mezi Harrym a Rachel byla výborná. Doporučuji nečíst anotace z internetu. Prozrazují velkou část děje. Originální anotace na obálce byla tak akorát :)

Vjeerus
08.07.2021 5 z 5

Třetí díl ze série s HH jsem si naprosto užila. Nevím, jak to autor dělá, ale tak dokonale všechno zamotat (nebo spíš zaplést a skrýt), že opravdu nevíte, kdo by mohl být vrah a pak přijde ten konec a vám dojde, že to všechno vlastně dává dokonalý smysl.
První polovinu knihy jsem opravdu nevěděla, která bije. Ještě že má kapitoly označené i rokem, jinak bych opravdu byla ztracená. Celou dobu jsem čekala na ten zvrat. A když už konečně přišel, autor mi vytřel zrak zvratem číslo dva a byla jsem zase na začátku. Já sice věděla, ale hlavní hrdina ne. To bylo opravdu k vzteku a o to víc jsem se chtěla pročíst na konec.
Příběh je docela dlouhý, ale vše má v ději svůj smysl. Navíc mi vyhovuje autorův styl psaní, takže mi stánky rychle utíkají. Svůj díl na tom mají určitě i krátké kapitoly.
Jediné, co mě trošku mrzí, je nedořešený případ kolem Ellen, ale to si asi (snad!) autor nechá na další knihy.

kofola33
29.06.2021 4 z 5

Tak jsem konecne sehnala Cervenku. Mam prectene skoro vsechny knizky o HH, ale tak ted uz konecne vim, kde Harry k Rachel prisel. Bylo to trosku tezsi cteni, ze zacatku jsem se trosku ztracela v postavach v minulosti, pak se to ale rozjelo a Harry se predvedl v cele svoji krase. Nesbo proste umi.

JaniMa
16.06.2021 4 z 5

Bezpochyby brilantně vymyšlený příběh. Škoda, že mi nesedlo téma. Bylo fajn udělat si obrázek o roli Norů za války, nicméně vypěstovat si zájem o některé hlavní postavy této knihy se mi nepodařilo. Není divu, že jsem se v nich tu a tam ztratila.
První, druhá a čtvrtá kniha mě pohltily víc, přestože tak nějak cítím, že tahle by si z pohledu provedení zasloužila i lepší hodnocení. Kdo ví, třeba se k ní ještě vrátím.

Pája961
10.06.2021 4 z 5

Asi jeden z nejlepších dílů série HH. Zezačátku mi to moc nesedlo, protože styl průběhu příběhu byl trošku jiný, než předešlé dva, ale postupně jsem se do čtení dostala a na konci jsem z toho byla unešená. Jak ze zápletky, tak ze samotného zpracování.

SeanFifield
29.05.2021 4 z 5

Červenka nebyla špotným příběhem. Rozhodně je vidět, že pan spisovatel míří s Harrym trochu víš. Určitě ho ještě nechá nějakým tím blátem vymáchat. Červenka je dobrou detektivkou s jistou dávkou napětí.

VeruMalfoy
17.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Další velice podařený příběh detektiva, který není stále dostatečně oceňován za své schopnosti. Navíc ho v této knize čeká opravdu velká ztráta, se kterou se bude těžce vyrovnávat. Během tohoto příběhu se nám současně v jiných časech odehrává několik dalších příběhů, které spolu nakonec všechny nějakým způsobem souvisí. Knížka se mi moc líbila, i když mi některé pasáže přišly až moc dlouhé.

DvěTéčka
14.05.2021 3 z 5

Ze začátku takové nic moc..pak lepší trochu.

Lynzicz
11.05.2021

Harry Hole během návštěvy amerického prezidenta v Norsku omylem postřelí agenta Secret Service. Aby nehoda nevyšla ven, tak je povýšen a přeložen k tajné službě. Během službi se dozví že do Norska byla propašovaná speciální zbran. Harry se to rozhodne vyřešit a tak se vydává vstříc případu, což se moc nelíbý jeho nadřízeným. A jestli se mu to podaří rozlousknout a jestli se zaplete do něčeho nebezpečnějšího než jsi myslel to jsi dočtěte sami.

hodnocení: knížka byla dost napínavá a nešlo mi se od ní odtrhnout moc se mi líbyla.

DámaMáma
12.04.2021 5 z 5

Velmi propracovaná kniha, která stejně jako další knihy od tohoto skvělého autora, dokáže na další stránce překvapit.

Mike99
07.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Harry Hole patří mezi mé oblíbené hrdiny. Kdo je vlastně HH? 195 cm vysoký muž, štíhlé atletické tělo, téměř vyholená lebka, ročník 1964. Psáno v oblíbených dvou časových rovinách, kromě řešení případu přichází o hodně dobrou policejní kamarádku Ellen Gjeltenovou, která je zavražděna na pokyn jednoho z policistů (TW). Na začátku HH postřelí při plnění úkolu amerického agenta, za což je potrestán povýšením na vrchního komisaře a přeřazen k tajným službám.
HH se sblížil s Ráchel Faukeovou, která má syna Olega. Co se týká alkoholu, tak se HH držel.
Kromě klasické detektivky se mi líbí i nadstavba v podobě nahlédnutí do norských válečných dějin.
A teď si zopakuji v rámci dějové posloupností již v minulosti přečtené HH 4 +5.

Jeho pracovní náplň spočívala v četbě hlášení z regionálních kanceláří tajné služby a z prostého vyhodnocování, zda jde o záležitosti, které by se měly poslat v systému dále. Harry jinými slovy získal práci třídiče odpadků.

Tón nemůže být falešný, dokud se nespojí s jinými tóny.

KattyV.
22.03.2021 5 z 5

Nevím proč, ale Nesba nečtu postupně.
Moje první kniha byla Sněhulák, pak Levhart, a pak jak mi to přišlo pod ruku.
Teď přišla řada na Červenku, a strašně moc lituju, že knihy nečtu tak, jak mám.
Tolik otázek, které jsem měla v jiných dílech, byly nyní zodpovězeny.
Za mě úplně skvělá detektivka, skvělá zápletka, Nesbo pro mne top!