Červenka nese smrt

Červenka nese smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74040/cervenka-nese-smrt-74040.jpg 4 3855 594

Harry Hole série

Během návštěvy amerického prezidenta v Norsku v roce 1999 detektiv Harry Hole (donucen okolnostmi) postřelí agenta americké tajné služby. Aby se skandál ututlal, je Harry od policie „uklizen“ k norské tajné službě, kde řeší spíše bezvýznamné případy. Druhá dějová linie nás zavádí do období druhé světové války do zákopů u Leningradu, kde po boku Němců bojuje skupina norských vojáků. Jeden z těchto vojáků se o mnoho let později, už jako stařec, dozvídá od svého lékaře, že umírá na rakovinu. Cítí, že než zemře, musí dokončit ještě jednu misi. Harry Hole ve své nové funkci v jedné svodce zachytí informaci, že do Norska byla propašována nebezpečná zbraň atentátníků, puška Märklin. Jeho nadřízení této informaci zprvu nepřikládají velký význam, ale Harry se případu začne intenzivně věnovat. Pak je zbraň poprvé použita a roztáčí se kolo dramatických událostí.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Rödstrupe , 2000

TheMajkee
28.07.2015 5 z 5

A byla to pravda. Nesbø je díl od dílu opravdu lepší, poutavější a důkladnější. Červenka v podstatě není úplně jasný a přímočarý detektivní příběh, ten je zde naopak téměř v pozadí. V knize se rozehrává mnohem důmyslnější mašinérie, která je podpořena skvělou atmosférou a výstavbou děje - propojení minulosti se současností je prostě brilantní. Oproti Netopýrovi či Švábům je navíc Červenka pohlcující už od samého začátku, čtenář nemusí čekat až do půlky, než ho příběh strhne s sebou.

aleachim12
27.07.2015 5 z 5

Výborná kniha s částečně historickým příběhem.

Po této knize jsem sáhla spíše náhodou (nějak dlouho se nám jen tak povalovala doma). Po Netopýrovi a Švábech jsem už Holovi nedávala moc šanci, ale Červenka je opravdu zajímavá kniha. Detektivky moc nečtu, ale tenhle příběh mě opravdu naprosto pohltil . Každopádně si přečtu ještě další díly Harryho Hola.

Pivísek
21.07.2015 4 z 5

Trošku jsem se zamotala ve jménech a osobách, takže konečné rozuzlení bylo jako doskládat puzzle se zavřenýma očima... Ale styl psaní opět strhující, Nesbo prostě ví, jak na to! :o)

steffinka
20.07.2015 4 z 5

V slovenčine Zradca. Fajna kniha. Nesbova klasika.

crazyjuan
17.07.2015 4 z 5

Začátek hodně vlažný, chce to prokousat se přes prvních sto stran a pak už to frčí ;-)

rubit
16.07.2015 4 z 5

Červenka se mě velmi líbila, klobouk dolů, vymyslet takový příběh. Zařadila se mezi mé nejoblíbenější v sérii s HH. Také je zde obrovský skok v kvalitě od prvních dvou dílů. Kapitoly z druhé světové války mě nevadily, naopak knihu zpestřily a byla jsem zvědavá, jak to vlastně s těmito osobami dopadne. J. Nesba obdivuji v tom, že je každá kniha jiná, z jiného prostředí a velmi dobře se to čte.

Kacenak
14.07.2015 5 z 5

Sice složitější příběh než v předchozích dvou dílech, ale o to zajímavější. Osobně se mi zde líbí propojení s minulostí a tématem druhé světové války. ;)

rose
08.07.2015 3 z 5

Nemůžu si pomoct, já se s tímhle autorem nějak nemůžu srovnat. Spousta postav, zamotané neuvěřitelné zápletky, nové a nové teorie. Je to docela těžké čtení. Sice jsou zajímavé válečné scény, u detektivky docela neobvyklé, ale stejně si asi od tohoto autora dám chvíli pohov.

jollie
30.06.2015 5 z 5

Opět perfektní zážitek. Nesbo mě baví čím dál víc ;-) vrhám se na další díl :-)

Dixinka
30.06.2015 5 z 5

Nesbo je prostě pro mě jednička mezi všemi. Opět úžasná krimi.

cukrovka
13.06.2015 4 z 5

I když jsem byla po přečtení prvních dvou knih (Netopýr, Švábi) a začátku této knihy rozhodnuta, že už nic od tohoto autora nepřečtu, změnila jsem názor. První polovinu knihy jsem četla, na mé poměry opravdu dlouho. Pak se ale děj rozjel a já se nemohla dočkat, jak to vše dopadne. Trochu jsem se ztrácela v množství norských jmen, ale třeba návraty do období druhé světové války byli zajímavé. Tak uvidíme čím mne autor zaujme v další knize.

wally
08.06.2015 4 z 5

Nesbo mě prostě baví....další...možná pro někoho trošku utahanější...skvělá detektivka. Sice od začátku víte, co vrah dělá a kde se pohybuje, ale jeho totožnost není až tak jasná a tím dostává i takto složený příběh šťávu. Neříkám, že jsem nečetl lépe vystavěné kriminálky, ale Harry je super a těším se na další knížku.

Pralev
30.05.2015 4 z 5

Přestože předchozí díly jsem hodnotil 5 hvězdičkami a Července dávám jen 4, ve skutečnosti mi přijde ještě lepší než Netopýr a Švábi; to jen nastalo takové menší vystřízlivění, že Nesbø není žádná velká literatura. A teď už tedy k věci: Zatímco Netopýra a Šváby táhlo napětí a očekávání, kdo je vrah, tady je situace v podstatě od začátku jasná, protože osud vraha sledujeme paralelně s Harrym. Nicméně absenci záhady (která je tu jen ve formě pátrání po vrahově motivu) vynahrazuje daleko vybroušenější styl psaní, flashbacky z druhé světové války, které vlastně vůbec nejsou válečné, ale jsou skvělé, a konečně takřka absence hloupých filmově akčních scén. Pro mě má Nesbø zatím stále vzestupnou tendenci.

BlackBlade
26.05.2015 3 z 5

No, tak tohle fakt asi není můj oblíbený autor. První dvě knihy (Netopýr a švábi) mě moc nenadchly a to se nestalo ani tady. Spousta lidí píše, že to hlavní teprve přijde, ale dávám si od Nesba chvíli pauzu. Uvidíme za půl roku.
Doplněno 1. 9. 2015 - Nevzdal jsem to a udělal jsem dobře :D Rozhodně doporučuji vydržet! Od 4. dílu Nemesis a dál to nabere skvělý spád a knihy jsou super!

zuzurana
20.05.2015

Tuto cast som zacala citat na dva krat.. Prvy krat som precitala len prvych 31 stran a pak som to na nejaky cas odlozila, lebo som mala pocit, ze necitam tretiu cast, ale desiatu a ze som stratila pojem o plynulosti deju.. zaroven zaciatok bol nudny.. ale na druhy krat som sa pustila teraz pred tyzdnom a musim autora pochvalit.. super kniha, super dielo, super tema. Keby som mohla zatlieskat, tak hned to spravim a to tak, ze este mesiac po tlieskani by ma boleli ruky od tlieskania...

Katuska88
19.05.2015 5 z 5

Byla jsem ze začátku lehce otrávená tím množstvím informací z druhé světové.
Místy mi to připadalo poměrné táhlé a skákání děje z jednoho období do druhého bylo lehce matoucí a občas únavné. Ovšem rozjelo se to a děj se rozfrčel takovou rychlosí, že se od toho nedalo odtrhnout.
Konečně začínám autorovi přicházet na chuť.

adrianna0305
07.05.2015 4 z 5

Úvod knihy nudnější, nebavilo mě to skrz ty návraty do 2. sv. války. Od čtvrté části knihy se to trošku rozjelo, i když celkově byl tenhle díl skromný na akci a tajuplnost. Harry začal být 100% až od knihy Nemesis, ale k dokonalosti se prostě musí člověk propracovat :-)

Péťa86
29.04.2015 5 z 5

První knížku jsem četla Sněhuláka. Je zatím pro mě bezkonkurenční. Pak jsem začala číst popořadě a je fakt, že Červenka spousty věcí vysvětluje... Velmi zajímavé propojení z minulostí. Sice mi tento druh psaní moc nevyhovuje, že se skáče z jednoho děje v minulosti do přítomnosti, ale tady mi to nevadilo. Bylo to po kapitolách, tak to bylo v pohodě a člověk si pamatoval stále souvislosti. Doporučuji...

kikies
28.04.2015 4 z 5

Sérii čtu popořadě a baví mě to čím dál tím víc. Každý další díl mi dá něco nového, obohatí mé vědomosti ať už v oblasti geografie, reálií či historie. Kniha byla trochu zdlouhavější a s množstvím jmen jsem místy zápasila jako mnoho dalších čtenářů, ale neubralo to na napínavosti a dokonalém propracování. Konečného rozuzlení jsem se nemohla dočkat.

petshop
22.04.2015 4 z 5

Přečetla jsem ji až jako poslední z řady HH a říkám si co teď? Harry je fuč a to jsem s ním strávila tolik nocí :-) Ale byl to skvěle strávený čas. Na začátku se mi moc nelíbilo prolínání současnosti s minulostí, protože pasáže z války odbíhaly od Harryho, ale všechno do sebe samozřejmě skvěle zapadlo a výsledek je super.