Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3839 591

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

janina66
janina66
23.09.2022 5 z 5

Perfektní. Líbilo se mi prolínání válečného období s přítomností. Chudák stařík, válka ho "pěkně poznamenala"! Doufám, že v přístí části Harry pomstí Ellen a odhalí Prince.

jan.para
jan.para
14.09.2022 3 z 5

Knížkou jsem se spíše protrápil, než pročetl.

Andyhana
Andyhana
30.08.2022 4 z 5

Trochu mě mrzí, že jsem poslouchala jako audioknihu a tak jsem nemohla listovat zpátky, abych si utřídila postavy.

MM_Master
MM_Master
03.08.2022 5 z 5

V poradí tretia kniha zo série prípadov nórskeho policajného inšpektora Harryho Holea sa volá "Zrada" (Rødstrupe). Niekto sa rozhodol zobrať spravodlivosť do svojich rúk a pomstiť zradu. Harry Hole musí zistiť, kto to je a komu sa chce pomstiť.

Ešína
Ešína
22.07.2022 4 z 5

Třetí pokračování Harryho Holea je naprosto famózní. Protínání dvou dějových linek pro mě bylo trochu složitější na zorientování ale na konci to do sebe skvěle zapadlo. Konečně se objevila Ráchel a Harry mi připadal o něco šťastnější. Jo si jak s Harrym tak se čtenáři opravdu pohrává.

Hakate
Hakate
17.07.2022 5 z 5

Skvělá zápletka s dvěmi liniemi, minulost, přítomnost, které se nakonec sloučí v jednu. Narozdíl od Švábů, kde jsem se spíše trápila, prostředí i děj mi moc nesedl. Červenka je přesným opakem, užívala jsem si každou kapitolu, ještě více než Netopýra.

milicent2
milicent2
17.06.2022 5 z 5

Hypotézy, doměnky, kombinace a nedejbože snad i fabulace... Určitě to znáte, prostě, pěkně vám to v hlavě drnčí.
J.N. nechává cíleně a bezostyšně svého ubohého čtenáře zmítat, v nejistotě kolem otázky - kdo je kdo, jak a s kým, protože cest k vysvětlení přece může být tak mnoho ...že?
A že jsem se zmítala opravdu ráda a fakt jsem si to užívala. Díky.

Misoso
Misoso
11.06.2022 5 z 5

Už v poradí tretí diel zo série Harryho Holea, hádam najlepšia kniha zo všetkých troch spomínaných kníh. Tentokrát tu máme dve dejové linky, prekvapivo, to celej knihe dodalo "šmrnc" a akciu, ktorá predchádzajúcim knihám chýbala. Okrem vyriešenia tohoto prípadu budete prežívať ďalšie životné etapy hlavne postavy, vyšetrovateľa Harryho Holea. Prajem príjemný zvyšok dňa. :)

DanaKa81
DanaKa81
23.05.2022 4 z 5

Zajímavá zápletka se střídáním minulosti a současnosti. Jo Nesbo se zlepšil výrazně ve stylu psaní a až teprve touto jeho třetí knihou jsem si na něm vytvořila závislost.

Pítrs85
Pítrs85
04.05.2022 3 z 5

Nesbo potřetí a opět lépe než posledně, Červenka potvrdila stoupající kvalitu příběhů Harryho Holea a Jo se každou další knížkou překonává, uvidíme, jestli zůstane tenhle stav až do poslední části (pokud ano, tak Policie musí být neskutečná bomba :-). Jestli byli Netopýr a Švábi hlavně na konci až zbytečně hollywoodsky přeplácaný, tady se Nesbo už přeci jen drží při zemi (celkem). Navíc velkým plusem tu jsou dvě dějové, vzájemně se prolínající linky, jedna ze současnosti a druhá ze druhé světové, aby na konci do sebe vše pěkně zapadlo. Harry sám je tu takovej zabržděnější, moc nechlastá, ba co víc, i docela poslouchá své nadřízené autority. Nesbo třetím dílem jen a jen potvrdil, že i když má velkou konkurenci (třeba v Olsenovi), tak na poli severských detektivek je on prostě špička, minimálně mně se do vkusu trefil maximálně.

Metuje
Metuje
19.03.2022 3 z 5

(SPOILER) První polovina Červenky byla pro mě napoprvé dost složitá, přece jen to neustálé střídání dějových linek není nejpřívětivější, při druhém čtení už to bylo lepší a dokázal jsem ocenit v podstatě odhalení zápletky v prvních pár kapitolách. Super je úvodní pasáž s Ellen v autě, bohužel jedna z posledních. :( Poprvé se potkáváme s Tomem Waalerem, při vraždě Ellen ve mě vypukla nehorázná zlost. Poprvé se také potkáváme s Ráchel, jejich setkání s Harrym na schodech při druhém čtení zahřálo na srdíčku. Ke konci si s námi Nesbø klasicky pohrál :) Při druhém čtení jsem se u staříkovy prohlídky luxusního apartmánu jen kysele pousmál. :)

Erummeldë
Erummeldë
02.03.2022 5 z 5

Zatím nejvydařenější díl. I když až do samotného rozuzlení jsem v postavách a hlavně jejích jménech měla strašný zmatek, naštěstí bylo vysvětlení detailní a vše nejen že dávalo smysl, ale bylo brilantně propletené.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
25.02.2022 1 z 5

Harry Hole postřelí omylem amerického agenta při návštěvě prezidenta Clintona a je přeložen do tajné služby. Při rutinní činnosti narazí na pašeráky zbraní, kdy stopa míří do řad policie. Má třetí kniha od Jo Nesba a musím říct, že mi vůbec nesedla. Nevadí mi v knihách střídání různých období, ale zde jsem se v tom chaosu docela ztrácel ani ne tak v čase, jako v postavách. Dlouhé nudné pasáže o ničem, rozpolcená osobnost Harryho, kdy jsem se musel do čtení vyloženě nutit ..... Tenhle příběh mě vůbec nezaujal a na delší dobu si dám od Nesba pauzu.

jan7760
jan7760
09.02.2022 3 z 5

Prvé stretnutie s toľko ospevovaným autorom. Asi to nebude jeho vrcholné dielo, teda aspoň dúfam, dám mu ešte šancu. Mal som veľké očakávania, nebolo to zlé, avšak som sa akosi strácal v postavách. Zápletka nebola zlá, neviem, akosi mi to nesadlo...

Dvorik
Dvorik
30.01.2022 5 z 5

Je neuveritelne, ze tento treti dil psal stejny autor jako predchozi dva (Netopyr a Svabi), ktere jsou hodne prumerne a brzy na ne zapomenete. Toto je prvni dil, ve kterem se dynamicky prolinaji 2 casove linie, svizne kratke kapitoly, zadna omacka kolem. Tesim se na Nemesis!

markinho962
markinho962
29.01.2022 3 z 5

To je taaaak pomalý rozjezd, a některé nudné pasáže taky moc spádu nepomůžou. Takový průměr, jen jsem rád, že je to pojato zase jinak než předchozí díly

Karolína7
Karolína7
20.01.2022

Zatím nejobsáhlejší svazek jednoho z mých oblíbených autorů. Nečinilo mi přeskakování do dějů ve dvou časových rovinách, jen ta osobnostní rozpolcenost hlavního negativního hrdiny se mi nezdála příliš realistická. Ale jako vždy - kniha nepostrádala napětí a zapříčinila mé nevyspání. Nemůžu se při čtení před spaní zbavit zlozvyku "Ještě jednu kapitolu", takže usínám v pozdních popůlnočních hodinách.

Olava
Olava
14.01.2022 4 z 5

První dva díly s HH jsem nečetla a ani nedočetla Říkala jsem si, že jsou lepší severští spisovatelé. Nu i od jiných jsem slyšela, že teprve od třetího dílu je to ono...Tak jsem se do toho pustila...Ze začátku úplný guláš, ale pak to dostalo ten správný rytmus a nemohla jsem to odložit. Určitě se ještě dostanu k dalším.

sarka9190
sarka9190
08.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Pro mne za tři hvězdičky, pořád jsem doufala, že vrahem bude někdo jiný a ono ne, navíc tam byl přehnaný zmatek, kdo je nakonec kým. Mám ráda složité detektivky, ale tohle byl místy na mne docela solidní guláš. A když nakonec natrefili na chlapa před místnosti s obesenou mrtvolou, řekla jsem si, tak jednoduché to přeci nebude ne? Knížka ve mně navíc nechala hodně nahorkly lítostivý pocit, kvůli smrti jedné z postav, tím více umocneny, že tato linie není v teto knize uzavřena. Doufám, že Nesbo napravi v dalších dílech.

zuzca.h
zuzca.h
29.12.2021 2 z 5

Příběhy HH čtu napřeskáčku , toto je už 5 kniha a za mě rozhodně nejslabší. S žádnou jinou jsem neměla problém se začíst a doslova se nutit číst. Nejzáživnější pasáže byly ty z minulosti to se četlo samo. No nevím tady jsme si prostě já a HH nesedli. I to se stává.