Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3856 594

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

jif75
03.11.2015 5 z 5

parádní čtení, zatím nejlepší, přečteno jedním dechem...

tinka1974
30.10.2015 4 z 5

Úzasná kniha. Myslím, že jsem propadla norské detektivce

Samira
17.10.2015 5 z 5

Úžasná kniha, nevím, co bych měla chválit dříve. První dva díly byly dobré, ale se třetím srovnání nesnesou ani v nejmenším. Sloužily vlastně pouze jako seznámení s hlavním hrdinou. Červenka naproti tomu představuje mnohovrstevné kvalitní čtení se spoustou započatých dějů. Po jejím přečtení naprosto chápu všeobecné nadšení a nemůžu se dočkat dalšího vývoje.
Doporučuji!

Pet007
03.10.2015 4 z 5

Člověk musí zdolat trochu nudný začátek, ale pak už se skoro neodtrhne, pokud má možnost ponořit se do příběhu. Střídá se současnost a minulost a naplňuje se známá pravda, že minulost ovlivňuje současnost. Hole někoho ztratí a někoho nového získá. Odhalí pachatele několika vražd, ale někdo zůstane přesto neodhalen.

FATA.MORGANA
01.10.2015 3 z 5

Nemůžu se rozhodnout, zda dát 3 nebo 4 hvězdy .... Nesbo jako takový mě hodně baví a zrovna tak Harry. Ovšem Červenka pro mě byl poněkud tvrdší oříšek :) .V první polovině knihy bych dala asi tak jednu hvězdu. Snad nikdy jsem nečetla knihu tak dlouho ... ze začátku jsem se nemohla vůbec začíst, dějová linie mi přišla složitá a prolínání minulosti se současností mě spíš rušilo. Do toho spousta, pro mě špatně zapamatovatelných jmen a výsledkem bylo, že jsem knihu málem odložila definitivně. Nakonec jsem jí dala ještě šanci a udělala jsem dobře. Ve druhé polovině se to nějak zlomilo a začalo mi to zapadat. Začetla jsem se a nakonec můžu říct, že se mi vlastně líbila. Každopádně ostatní Nesbovky se mi četly lépe :)

Gooverka
28.09.2015 4 z 5

Nikdy jsem nebyla fanouškem Nesba, až do této knihy. Nechci říct, že se jednalo o dílo, které by bylo v něčem totálně převratné, ale dost mě bavilo. Příběh má spád a střídání různých časů - současnosti a doby před válkou, mě fakt bere. Ke konci jsem zase tušila, co se stane, ale i tak dávám knize čtyři hvězdy.

ladyba
21.09.2015 4 z 5

Výraznější životopisné pojetí knihy přibližuje Kiyosakiho trochu v jiném světle, než dosavadní knihy, ruku v ruce i diametrálně odlišný život jeho se sestry, která se i jako duchovní dopracovala k bratrově strategii a proč... Ale i tato kniha je součástí komerčního byznysu, jaký přináší Rich Dad Company.

Ivana17
20.09.2015

Červenku jsem četla jako první knížku Nesboa, pujčenou od mamky- tištěná podoba s původním celým názvem Červenka nese smrt.
Já tu knížku miluju od první stránky, moje nejoblobenější Nesbo. Moc se mi libi zkombinovani detektivky a historickych dění.

Pozn. Moje mamka, narocny čtenář ji moc nemusí - prý je to samý agent :-)
Pro mé známé, fandy HH, je "můj miláček" Červenka jen slabý odvar Sněhuláka atd.
I tak - já doporučuji přečíst

Jack93
18.09.2015 5 z 5

Jestliže Netopýra a Šváby jsme ocenil pěti hvězdičkami, pak Červenka by si jich zasloužila osm. Tak moc strhující příběh to byl! Harry poprvé téměř výhradně vyšetřoval na domácí půdě a řekl bych, že mu to vyhovovalo víc než Sydney a Bangkok.

Čtu všechno popořadě, ale pokud by se někdo rozhodl vynechat první dva díly a začít až Červenkou, vůbec by to nevadilo, protože odkazů na předchozí příběhy je poskrovnu.

Dějově to opravdu trochu připomnělo Šakala - speciální zbraň sloužící k zabití významné osoby, závěrečná scéna v hotelu. Navíc tu bylo neskutečné napětí a především neustálé zvraty, takže pokaždé, když stopy ukazovaly k nějaké osobě, se ukazálo, že všechno je úplně jinak.

Jsem toho názoru, že v porovnávní s Netopýrem a Šváby je Červenka o úroveň výše také díky tomu, že přinesla "originální" námět. V prvním díle se jednalo o psychopata, v druhém zase o maniaka, který dělal vše ve jménu peněz. V Července sice šlo o "klasickou" lásku a nenávist, ale v tom, jak se reálné vyšetřování prolínalo s líčením osudů hlavních postav v průběhu druhé světové války a postupně se odkrýval celý příběh, vidím hlavní důvod, v čem se třetí díl odlišuje od prvních dvou.

Teď si dám na chvíli pauzu, ale strašně moc se těším na okamžik, až se začtu do Nemesis a dalších pěti příběhů. Jedno mě totiž pěkně štve - že je na svobodě Tom Waaler. Harry, musíš pomstít Ellen!

Malarkey
15.09.2015 5 z 5

Po této knize, která byla moje třetí od Nesba jsem si uvědomil, že ať už jsem přečetl dva díly před sebou, nikdy jsem se nesetkal s tím, že v rámci případů by se něco opakovalo. Červenka pro změnu zasahuje do válek a opět má v sobě nezaměnitelné kouzlo nejenom spisovatelova jazyka, ale i Harryho, který je prostě naprosto luxusní.

Vojslava
13.09.2015 5 z 5

Jo, tak to bylo skoro jak Den pro Šakala, to se muselo číst pořád dál, dokud nebyl konec! Zatím asi nejlepší díl ze série, který jsem četla; určitě budu pokračovat.

Jihorka
07.09.2015 5 z 5

Bavila mě ta historická linka. Zajímavé a napínavé. Jedna z nejlepších, ne-li nejlepší v sérii.

Rendolet
03.09.2015 5 z 5

Výborný příběh, skvělé počtení..doporučuju!

zuzana4291
29.08.2015 4 z 5

Tak sice na Sněhuláka to nemá, ale jeden z velmi povedených dílů o Harrym. Děj je překvapující a díky prolínání s příběhem vraha, to velmi rychle v táhne do děje....

caroline44
28.08.2015 5 z 5

Tahle kniha je skvělý zážitek. Děj byl svižný, napínavý a nečekaný. Z téhle knihy jsem prostě unešená, Jo Nesbo opět prokázal svůj spisovatelský talent, i když musím přiznat, že jsem se na začátku trochu ztrácela ve jménech, ale po prvních padesáti stránkách už jsem věděla, kdo je kdo. :-)))))

mdracek
15.08.2015 5 z 5

Podle mého názoru zatím Nesbova nejlepší kniha. Zápletka skvěle propracovaná, líbilo se mi prolínání více dějových rovin. A konečně se tam objevila i Rachel...

davas
14.08.2015 5 z 5

další kniha od Nesba a dalších 5 hvězd,opět výborně propracovaný děj.Autor mi prefektně sedl a jeho styl prostě žeru...

wiix
14.08.2015 4 z 5

Čím viac kníh mám od Nesba prečítaných, tým viac sa mi páči a zvykám si na jeho štýl. Dielo je prepracovanejšie a dej zaujímavejší a rovnako pútavý a dobre spracovaný ako jeho predošlé diela. Psychologické pozadie a prelínanie prítomnosti a minulosti vysoko oceňujem.

martousek
03.08.2015 4 z 5

Možná jsem knihu četla v trochu nešťastném období (málo času, večer jsem do postele doslova odpadala), proto "jen" čtyři hvězdičky, ale trochu jsem se v začátcích ztrácela v ději a v postavách...moc mě mrzí, že jsem nečetla příběhy HH popořadě, ale podle překladu...když přečtete Přízrak a následně Červenku, kde je Oleg ještě prťous, je to trochu zvláštní.

Modrina
03.08.2015 5 z 5

Harryho jsem objevila v době, kdy už spousta jeho příběhů byla na pultě, tak jsem některé přeskočila. Teď se k nim vracím. Bylo zajímavé se setkat se jménem Fauke, když víte, jak to celé dopadne. :) Zezačátku jsem se ve frontových postavách trochu ztrácela, ale jinak to byl opět dokonale poskládaný příběh. Už mi zbývá přečíst jen Nemesis a Pentagram. Za mě opět plný počet hvězd. :)