Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3855 594

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

Olava
14.01.2022 4 z 5

První dva díly s HH jsem nečetla a ani nedočetla Říkala jsem si, že jsou lepší severští spisovatelé. Nu i od jiných jsem slyšela, že teprve od třetího dílu je to ono...Tak jsem se do toho pustila...Ze začátku úplný guláš, ale pak to dostalo ten správný rytmus a nemohla jsem to odložit. Určitě se ještě dostanu k dalším.

sarka9190
08.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Pro mne za tři hvězdičky, pořád jsem doufala, že vrahem bude někdo jiný a ono ne, navíc tam byl přehnaný zmatek, kdo je nakonec kým. Mám ráda složité detektivky, ale tohle byl místy na mne docela solidní guláš. A když nakonec natrefili na chlapa před místnosti s obesenou mrtvolou, řekla jsem si, tak jednoduché to přeci nebude ne? Knížka ve mně navíc nechala hodně nahorkly lítostivý pocit, kvůli smrti jedné z postav, tím více umocneny, že tato linie není v teto knize uzavřena. Doufám, že Nesbo napravi v dalších dílech.

zuzca.h
29.12.2021 2 z 5

Příběhy HH čtu napřeskáčku , toto je už 5 kniha a za mě rozhodně nejslabší. S žádnou jinou jsem neměla problém se začíst a doslova se nutit číst. Nejzáživnější pasáže byly ty z minulosti to se četlo samo. No nevím tady jsme si prostě já a HH nesedli. I to se stává.

Karoley
27.12.2021 5 z 5

Po přečtení Sněhuláka jsem se rozhodla vzít případy Harryho Holea pěkně od začátku.
HH3 - Červenka zatím strčila Netopýra a Švábi suveréně do kapsy! Harry Hole postupně rozplétá příběh, který svými kořeny sahá až do válečných zákopů mezi norské nacisty. Moc se mi líbilo prolínání časových rovin, stále jsem přemýšlela a v duchu si konstruovala teorie, jak to jen mohlo být a kdo je ten zatracený Urijáš :) Řadím mezi oblíbené a jdu na další díl!

capricorn__
14.12.2021 5 z 5

I když mě první dva díly ze série HH nenudily a já si užil jak "Netopýra", tak "Šváby", stejně jsem se moc těšil na "Červenku", kde má Nesbo pořádně projevit svůj spisovatelský talent. Nevím, co přesně se stalo v období, kdy Nesbo dopsal "Šváby" a přemýšlel nad třetím dílem, ale připadá mi, jako kdyby tato dvě díla psali dva odlišní autoři. "Červenku" řadím mezi jeden z nejoblíbenějších dílů ze série, protože se mi na ní líbilo napětí, surovost, ale i popisy prostředí a zápletka. I když moc nemusím retrospektivitu, tady mě moc bavila.

Kubajzz
30.11.2021 4 z 5

Opět poslechnuto jako audiokniha. Začátek trochu nuda ale pak se to rozběhlo a nedalo se přestat poslouchat. Určitě doporučuji.

Vlaďkaa4
08.09.2021 5 z 5

Ze začátku je to hodně zamotané, ale nakonec se vše objasní. Už se ohlížím po dalším díle ze série.

iv.ča
24.08.2021 5 z 5

Brilantní!!!

sniciknihomolka
12.07.2021 5 z 5

Třetí díl série HH. Musím říct, že me bavil více než ostatní. Líbilo se mi střídání děje v druhé světové válce a roku 1999-2000. Ze začátku jsem měla ve všem obrovský zmatek, ale postupně se to začalo propojovat. Bylo zajímavé pozorovat myšlení vojáků. Části o psychologii mohli být delší. Harry ani moc nepil a to mi udělalo radost. Dějová linka mezi Harrym a Rachel byla výborná. Doporučuji nečíst anotace z internetu. Prozrazují velkou část děje. Originální anotace na obálce byla tak akorát :)

Vjeerus
08.07.2021 5 z 5

Třetí díl ze série s HH jsem si naprosto užila. Nevím, jak to autor dělá, ale tak dokonale všechno zamotat (nebo spíš zaplést a skrýt), že opravdu nevíte, kdo by mohl být vrah a pak přijde ten konec a vám dojde, že to všechno vlastně dává dokonalý smysl.
První polovinu knihy jsem opravdu nevěděla, která bije. Ještě že má kapitoly označené i rokem, jinak bych opravdu byla ztracená. Celou dobu jsem čekala na ten zvrat. A když už konečně přišel, autor mi vytřel zrak zvratem číslo dva a byla jsem zase na začátku. Já sice věděla, ale hlavní hrdina ne. To bylo opravdu k vzteku a o to víc jsem se chtěla pročíst na konec.
Příběh je docela dlouhý, ale vše má v ději svůj smysl. Navíc mi vyhovuje autorův styl psaní, takže mi stánky rychle utíkají. Svůj díl na tom mají určitě i krátké kapitoly.
Jediné, co mě trošku mrzí, je nedořešený případ kolem Ellen, ale to si asi (snad!) autor nechá na další knihy.

kofola33
29.06.2021 4 z 5

Tak jsem konecne sehnala Cervenku. Mam prectene skoro vsechny knizky o HH, ale tak ted uz konecne vim, kde Harry k Rachel prisel. Bylo to trosku tezsi cteni, ze zacatku jsem se trosku ztracela v postavach v minulosti, pak se to ale rozjelo a Harry se predvedl v cele svoji krase. Nesbo proste umi.

JaniMa
16.06.2021 4 z 5

Bezpochyby brilantně vymyšlený příběh. Škoda, že mi nesedlo téma. Bylo fajn udělat si obrázek o roli Norů za války, nicméně vypěstovat si zájem o některé hlavní postavy této knihy se mi nepodařilo. Není divu, že jsem se v nich tu a tam ztratila.
První, druhá a čtvrtá kniha mě pohltily víc, přestože tak nějak cítím, že tahle by si z pohledu provedení zasloužila i lepší hodnocení. Kdo ví, třeba se k ní ještě vrátím.

Pája961
10.06.2021 4 z 5

Asi jeden z nejlepších dílů série HH. Zezačátku mi to moc nesedlo, protože styl průběhu příběhu byl trošku jiný, než předešlé dva, ale postupně jsem se do čtení dostala a na konci jsem z toho byla unešená. Jak ze zápletky, tak ze samotného zpracování.

SeanFifield
29.05.2021 4 z 5

Červenka nebyla špotným příběhem. Rozhodně je vidět, že pan spisovatel míří s Harrym trochu víš. Určitě ho ještě nechá nějakým tím blátem vymáchat. Červenka je dobrou detektivkou s jistou dávkou napětí.

VeruMalfoy
17.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Další velice podařený příběh detektiva, který není stále dostatečně oceňován za své schopnosti. Navíc ho v této knize čeká opravdu velká ztráta, se kterou se bude těžce vyrovnávat. Během tohoto příběhu se nám současně v jiných časech odehrává několik dalších příběhů, které spolu nakonec všechny nějakým způsobem souvisí. Knížka se mi moc líbila, i když mi některé pasáže přišly až moc dlouhé.

DvěTéčka
14.05.2021 3 z 5

Ze začátku takové nic moc..pak lepší trochu.

Lynzicz
11.05.2021

Harry Hole během návštěvy amerického prezidenta v Norsku omylem postřelí agenta Secret Service. Aby nehoda nevyšla ven, tak je povýšen a přeložen k tajné službě. Během službi se dozví že do Norska byla propašovaná speciální zbran. Harry se to rozhodne vyřešit a tak se vydává vstříc případu, což se moc nelíbý jeho nadřízeným. A jestli se mu to podaří rozlousknout a jestli se zaplete do něčeho nebezpečnějšího než jsi myslel to jsi dočtěte sami.

hodnocení: knížka byla dost napínavá a nešlo mi se od ní odtrhnout moc se mi líbyla.

DámaMáma
12.04.2021 5 z 5

Velmi propracovaná kniha, která stejně jako další knihy od tohoto skvělého autora, dokáže na další stránce překvapit.

Mike99
07.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Harry Hole patří mezi mé oblíbené hrdiny. Kdo je vlastně HH? 195 cm vysoký muž, štíhlé atletické tělo, téměř vyholená lebka, ročník 1964. Psáno v oblíbených dvou časových rovinách, kromě řešení případu přichází o hodně dobrou policejní kamarádku Ellen Gjeltenovou, která je zavražděna na pokyn jednoho z policistů (TW). Na začátku HH postřelí při plnění úkolu amerického agenta, za což je potrestán povýšením na vrchního komisaře a přeřazen k tajným službám.
HH se sblížil s Ráchel Faukeovou, která má syna Olega. Co se týká alkoholu, tak se HH držel.
Kromě klasické detektivky se mi líbí i nadstavba v podobě nahlédnutí do norských válečných dějin.
A teď si zopakuji v rámci dějové posloupností již v minulosti přečtené HH 4 +5.

Jeho pracovní náplň spočívala v četbě hlášení z regionálních kanceláří tajné služby a z prostého vyhodnocování, zda jde o záležitosti, které by se měly poslat v systému dále. Harry jinými slovy získal práci třídiče odpadků.

Tón nemůže být falešný, dokud se nespojí s jinými tóny.

KattyV.
22.03.2021 5 z 5

Nevím proč, ale Nesba nečtu postupně.
Moje první kniha byla Sněhulák, pak Levhart, a pak jak mi to přišlo pod ruku.
Teď přišla řada na Červenku, a strašně moc lituju, že knihy nečtu tak, jak mám.
Tolik otázek, které jsem měla v jiných dílech, byly nyní zodpovězeny.
Za mě úplně skvělá detektivka, skvělá zápletka, Nesbo pro mne top!