Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3861 594

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

Salonka
18.01.2015 4 z 5

Zrada je prvou knihou, ktorú som od nórskeho autora Jo Nesbøa čítala.

Musím povedať, že sa mi veľmi páčila. Bolo to vzrušujúce čítanie, myslím, že intenzívne podnecuje čitateľa zamýšľať sa nad postavami, vývojom deja (dejových línií) a špekulovať spolu s vyšetrovateľom H. Holem. Možno paradoxne mi nebol sympatický práve on, bol dobrým inšpektorom (hoci mal aj šťastie, najmä na dobrých kolegov), ale nesedel mi tak ľudsky. Prakticky ktorákoľvek iná postava, či už kladná alebo záporná, mi bola akosi knižne sympatickejšia ako on. Možno zmením názor pri čítaní ďalších knižiek, kde Hole vystupuje.

Veľmi sa mi páčili retrospektívne pohľady na udalosti druhej svetovej vojny, v ktorých autor názorne a do istej miery poučne ukázal udalosti (ne)dávno minulé, takisto naznačil úlohy Nórska v druhej svetovej vojne s premietnutím politických tendencií, nálad a vášní do súčasnosti (teda rokov 1999 a 2000, v ktorých sme sa pohybovali).

Na mnohých miestach som ocenila autorovu originalitu (nechcem však prezrádzať) a cit pre akurátne vykreslenie rôznorodých situácií - verila som mu každé slovo. Jo Nesbø píše strhujúco a sugestívne - keď vás vtiahne do deja, už vás nepustí, udrží vás v napätí, občas dojme až zarmúti, často prekvapí.

Jednoducho odporúčam. :-)

Bineši
14.01.2015 5 z 5

Tohle je zatím nejlepší kniha, kterou jsem od autora četl.
Děj byl napínavý, nepředvídatelný, plný překvapení. Skvěle byly propojeny jednotlivé dějové linie.
Zajímavé byly pasáže ze zákopů války, propojení s neonacisty i královskou rodinou, popis vztahu Norů ke své válečné minulosti. Ocenil jsem i drobné detaily, jako byly například ornitologické vložky zakomponované do příběhu.
Co se mi v Července osvědčilo bylo to, že jsem si od začátku na záložku vypsal jména a k nim o koho se jedná, jinak nevím, jak bych to dával :-)
Trochu mě ale štve, že zatím v každém díle (čtu sérii postupně) autor nechá oddělat mě nejsympatičtější postavu, snad to nebude takto pokračovat dál.

gallovl
09.01.2015 4 z 5

Kdyby to nebyl Nesbo, asi bych nedočetla, protože jsem se dost ztrácela v tom množství jmen.
Na druhou stranu jsem si rozšířila obzory o situaci v severské zemi za 2. světové války.

stopni
08.01.2015 5 z 5

Výborná severská detektivka, v které autor neustále čtenáře mystifikuje, svádí ho na scestí, ale na konci jistě čtenář ocení geniální kompozici knihy...:-) Vřele doporučuji...

soukroma
05.01.2015 5 z 5

Červenku jsem četla před 8-9 lety (první vydání, moje první kniha od autora a o kultu HH ještě nebylo ani zdání) a tehdy jsem z ní měla trochu rozporuplné pocity (dlouhá, zvláštní, se znepokojivými informacemi o dění v Norsku za 2. světové války). Nicméně s odstupem musím za sebe uznat, že pro mě byla mnohem přijatelnější - napínavější, zajímavější a čtivější - než autorovy moderní super-thrillery.

Endy17
05.01.2015 4 z 5

Nesbo je vždycky sázka na jistotu, i když Červenka je trošku netradiční. Retrospektivní pohledy do druhé světové války a návraty zpět na přelom druhého a třetího tisíciletí provádí čtenáře celým dějem a zpestřují tak příběh. Pokud by se někomu zdálo, že v závěru zlo zůstalo nepotrestáno a konec je tak malinko otevřený, doporučuji přečíst si další knihy s případy Harryho Holea...

Barry013
04.01.2015 5 z 5

Netopýr i Švábi byly dobré, ale Červenka už je opravdu o level výš. Případ související s událostmi, které se odehrály již v období II. světové války mě pohltil. Také se mi líbí nástup záporáka, který se bude pravděpodobně objevovat i v dalších dílech. Takže hurá na Nemesis... 90%

Beruska18
28.12.2014 4 z 5

Knihy o HH nečtu popořadě, ale jak se mi je podaří ulovit v knihovně :-). Červenka je zatím 4. kniha, kterou jsem od Nesba četla a opět nezklamala, čtivý příběh s překvapivým rozuzlenim ...... jen jsem se trochu ztrácela v tom množství jmen......

ondrash77
28.12.2014

Je docela možné, že se najdou čtenáři, které Červenka zklame. Románu sice nechybí napětí ani velké finále v závěru, přesto se nějaké velké akce nedočkáme. To samé platí o krvavých scénách, kterými například Sněhulák doslova překypoval. Místo prvoplánových přestřelek, honiček a kaluží krve tady slovo dostává nejasný skličující pocit.

Evus
23.12.2014 5 z 5

Zatím asi nejlepší Nesbo, příběh působí reálně a je hlavně velmi čtivý.

CeP
11.12.2014 5 z 5

Má první kniha od tohoto autora.
Zjevil se můj nový oblíbený :)

zuzi1162
11.12.2014 5 z 5

Čtu HH na přeskáčku, tak jak mi přijde pod ruku v knihovně a zatím jich mám za sebou jen pět, ale tahle mi přijde zatím nejlepší a to nemám ráda válečné romány, takže je to opravdu dobré. Předtím jsem četla Sněhuláka a oproti tomu je Červenka opravdu hodně dobrá.

konformita
07.12.2014 5 z 5

Musím souhlasit s předchozím komentářem. Remarqua jsem tam taky viděla. Kniha opět úžasná. Už se ani nemusí komentovat. Začíná to být standardem.

Ivan F
28.11.2014 4 z 5

Z pasáží, ktoré opisovali dianie v zákopoch na fronte som mal pocit, akoby ich napísal Remarque. A to je len dobre, Nesbo dokazuje, že má talent viesť príbeh vo viacerých rovinách, ktoré sa nakoniec spoja. Trošku viac som čakal od finále, ktoré nie je zlé, ale chýba mu ten povestný chróm. Zaujímalo by ma, prečo si Nesbo vybral práve ľudí, označených ako zradcovia národa, pretože každý spisovateľ dáva kus svojho ja do svojich kníh. U Nesba je to dosť okaté, ale o to lepšie.

Husiczka
27.11.2014

jako vždy, když čtu příběhy HH a jsem si jistá, kdo je vrah, tak mě Nesbo vždycky dokáže překvapit.

Matilda
22.11.2014 5 z 5

Případy HH čtu chronologicky, takže tohle je mé třetí setkání s Harrym a musím říct, že zatím nejlepší...Děj se poprvé odehrává (konečně!) v Norsku a také se mi moc líbilo propojení s událostmi z 2. světové války. Už se nemůžu dočkat dalších dílů, které jsou dle ohlasů každý jen lepší a lepší...

studentice
20.11.2014 4 z 5

Řekla bych, že zásadní kniha této série a podle mě, i když třetí, tak ve skutečnosti první díl, kde se setkáváme s Harrym, jak ho známe. Knížka mě nepustila, ohromila mě opět propracovanost a znalost prostředí. Harry Hole se pro mě stal prostě legendou:)

Baiba
14.11.2014 4 z 5

Hodnotím audio, které výborně načetl Hynek Čermák. Pasáže z minulosti a současnosti jsou uvozeny vhodným hudebním doprovodem, takže se posluchač dobře orientuje. V čem už se orientuje hůře, alespoň tedy v mém případě, je to kvantum jmen. Hlavně ze začátku jsem se v ději trochu ztrácela a chvíli jsem přemýšlela, jestli by nebylo lepší si knihu přečíst, zřejmě bych se lépe soustředila (při samotném poslechu většinou něco dělám :)). Ve finále jsem ale byla ráda za poslech - Nesbo má občas sklon k okázalému drama (viz noc ve vídeňském hotelu) a trochu vyhroceným situacím (pro toho ale máme rádi, že jo :)) a taky k trochu nevěrohodným motivacím, takže si nejsem jistá, jestli by se mi kniha tak moc líbila. Nicméně za čtyři hvězdičky, fanoušky Harry Holea nezklame. A jako bonus kus poválečné historie, na kterou Norové asi moc pyšní nejsou.

LenkaKa
03.11.2014 5 z 5

Tak tahle kniha se mi líbila snad nejvíc. Ne všechny knihy od Nesba mě až tak zaujaly, ale Červenka je dobrá, přečtla jsem ji jedním dechem.

Dumicek
01.11.2014 5 z 5

Opět skvělé dílo, zajímavý děj ..Prostě Harryho miluju :)