Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3863 594

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

TheMajkee
28.07.2015 5 z 5

A byla to pravda. Nesbø je díl od dílu opravdu lepší, poutavější a důkladnější. Červenka v podstatě není úplně jasný a přímočarý detektivní příběh, ten je zde naopak téměř v pozadí. V knize se rozehrává mnohem důmyslnější mašinérie, která je podpořena skvělou atmosférou a výstavbou děje - propojení minulosti se současností je prostě brilantní. Oproti Netopýrovi či Švábům je navíc Červenka pohlcující už od samého začátku, čtenář nemusí čekat až do půlky, než ho příběh strhne s sebou.

aleachim12
27.07.2015 5 z 5

Výborná kniha s částečně historickým příběhem.

Po této knize jsem sáhla spíše náhodou (nějak dlouho se nám jen tak povalovala doma). Po Netopýrovi a Švábech jsem už Holovi nedávala moc šanci, ale Červenka je opravdu zajímavá kniha. Detektivky moc nečtu, ale tenhle příběh mě opravdu naprosto pohltil . Každopádně si přečtu ještě další díly Harryho Hola.

Pivísek
21.07.2015 4 z 5

Trošku jsem se zamotala ve jménech a osobách, takže konečné rozuzlení bylo jako doskládat puzzle se zavřenýma očima... Ale styl psaní opět strhující, Nesbo prostě ví, jak na to! :o)

steffinka
20.07.2015 4 z 5

V slovenčine Zradca. Fajna kniha. Nesbova klasika.

crazyjuan
17.07.2015 4 z 5

Začátek hodně vlažný, chce to prokousat se přes prvních sto stran a pak už to frčí ;-)

rubit
16.07.2015 4 z 5

Červenka se mě velmi líbila, klobouk dolů, vymyslet takový příběh. Zařadila se mezi mé nejoblíbenější v sérii s HH. Také je zde obrovský skok v kvalitě od prvních dvou dílů. Kapitoly z druhé světové války mě nevadily, naopak knihu zpestřily a byla jsem zvědavá, jak to vlastně s těmito osobami dopadne. J. Nesba obdivuji v tom, že je každá kniha jiná, z jiného prostředí a velmi dobře se to čte.

Kacenak
14.07.2015 5 z 5

Sice složitější příběh než v předchozích dvou dílech, ale o to zajímavější. Osobně se mi zde líbí propojení s minulostí a tématem druhé světové války. ;)

rose
08.07.2015 3 z 5

Nemůžu si pomoct, já se s tímhle autorem nějak nemůžu srovnat. Spousta postav, zamotané neuvěřitelné zápletky, nové a nové teorie. Je to docela těžké čtení. Sice jsou zajímavé válečné scény, u detektivky docela neobvyklé, ale stejně si asi od tohoto autora dám chvíli pohov.

jollie
30.06.2015 5 z 5

Opět perfektní zážitek. Nesbo mě baví čím dál víc ;-) vrhám se na další díl :-)

Dixinka
30.06.2015 5 z 5

Nesbo je prostě pro mě jednička mezi všemi. Opět úžasná krimi.

cukrovka
13.06.2015 4 z 5

I když jsem byla po přečtení prvních dvou knih (Netopýr, Švábi) a začátku této knihy rozhodnuta, že už nic od tohoto autora nepřečtu, změnila jsem názor. První polovinu knihy jsem četla, na mé poměry opravdu dlouho. Pak se ale děj rozjel a já se nemohla dočkat, jak to vše dopadne. Trochu jsem se ztrácela v množství norských jmen, ale třeba návraty do období druhé světové války byli zajímavé. Tak uvidíme čím mne autor zaujme v další knize.

wally
08.06.2015 4 z 5

Nesbo mě prostě baví....další...možná pro někoho trošku utahanější...skvělá detektivka. Sice od začátku víte, co vrah dělá a kde se pohybuje, ale jeho totožnost není až tak jasná a tím dostává i takto složený příběh šťávu. Neříkám, že jsem nečetl lépe vystavěné kriminálky, ale Harry je super a těším se na další knížku.

Pralev
30.05.2015 4 z 5

Přestože předchozí díly jsem hodnotil 5 hvězdičkami a Července dávám jen 4, ve skutečnosti mi přijde ještě lepší než Netopýr a Švábi; to jen nastalo takové menší vystřízlivění, že Nesbø není žádná velká literatura. A teď už tedy k věci: Zatímco Netopýra a Šváby táhlo napětí a očekávání, kdo je vrah, tady je situace v podstatě od začátku jasná, protože osud vraha sledujeme paralelně s Harrym. Nicméně absenci záhady (která je tu jen ve formě pátrání po vrahově motivu) vynahrazuje daleko vybroušenější styl psaní, flashbacky z druhé světové války, které vlastně vůbec nejsou válečné, ale jsou skvělé, a konečně takřka absence hloupých filmově akčních scén. Pro mě má Nesbø zatím stále vzestupnou tendenci.

BlackBlade
26.05.2015 3 z 5

No, tak tohle fakt asi není můj oblíbený autor. První dvě knihy (Netopýr a švábi) mě moc nenadchly a to se nestalo ani tady. Spousta lidí píše, že to hlavní teprve přijde, ale dávám si od Nesba chvíli pauzu. Uvidíme za půl roku.
Doplněno 1. 9. 2015 - Nevzdal jsem to a udělal jsem dobře :D Rozhodně doporučuji vydržet! Od 4. dílu Nemesis a dál to nabere skvělý spád a knihy jsou super!

zuzurana
20.05.2015

Tuto cast som zacala citat na dva krat.. Prvy krat som precitala len prvych 31 stran a pak som to na nejaky cas odlozila, lebo som mala pocit, ze necitam tretiu cast, ale desiatu a ze som stratila pojem o plynulosti deju.. zaroven zaciatok bol nudny.. ale na druhy krat som sa pustila teraz pred tyzdnom a musim autora pochvalit.. super kniha, super dielo, super tema. Keby som mohla zatlieskat, tak hned to spravim a to tak, ze este mesiac po tlieskani by ma boleli ruky od tlieskania...

Katuska88
19.05.2015 5 z 5

Byla jsem ze začátku lehce otrávená tím množstvím informací z druhé světové.
Místy mi to připadalo poměrné táhlé a skákání děje z jednoho období do druhého bylo lehce matoucí a občas únavné. Ovšem rozjelo se to a děj se rozfrčel takovou rychlosí, že se od toho nedalo odtrhnout.
Konečně začínám autorovi přicházet na chuť.

adrianna0305
07.05.2015 4 z 5

Úvod knihy nudnější, nebavilo mě to skrz ty návraty do 2. sv. války. Od čtvrté části knihy se to trošku rozjelo, i když celkově byl tenhle díl skromný na akci a tajuplnost. Harry začal být 100% až od knihy Nemesis, ale k dokonalosti se prostě musí člověk propracovat :-)

Péťa86
29.04.2015 5 z 5

První knížku jsem četla Sněhuláka. Je zatím pro mě bezkonkurenční. Pak jsem začala číst popořadě a je fakt, že Červenka spousty věcí vysvětluje... Velmi zajímavé propojení z minulostí. Sice mi tento druh psaní moc nevyhovuje, že se skáče z jednoho děje v minulosti do přítomnosti, ale tady mi to nevadilo. Bylo to po kapitolách, tak to bylo v pohodě a člověk si pamatoval stále souvislosti. Doporučuji...

kikies
28.04.2015 4 z 5

Sérii čtu popořadě a baví mě to čím dál tím víc. Každý další díl mi dá něco nového, obohatí mé vědomosti ať už v oblasti geografie, reálií či historie. Kniha byla trochu zdlouhavější a s množstvím jmen jsem místy zápasila jako mnoho dalších čtenářů, ale neubralo to na napínavosti a dokonalém propracování. Konečného rozuzlení jsem se nemohla dočkat.

petshop
22.04.2015 4 z 5

Přečetla jsem ji až jako poslední z řady HH a říkám si co teď? Harry je fuč a to jsem s ním strávila tolik nocí :-) Ale byl to skvěle strávený čas. Na začátku se mi moc nelíbilo prolínání současnosti s minulostí, protože pasáže z války odbíhaly od Harryho, ale všechno do sebe samozřejmě skvěle zapadlo a výsledek je super.