Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3839 591

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

petgona
petgona
09.07.2023 4 z 5

Kricala som na Harryho meno vraha od polovice knihy. Preferujem, ked neviem, kto je zlocincom alebo ked tusim ale potacam sa medzi viacerymi. Ale nevadi, aj tak to bolo fajn citanie.

ElikaS
ElikaS
05.06.2023 3 z 5

Harry Hole si mě získal prvním dílem, druhý taky nebyl špatný, ale nebavil mě tak jako Netopýr. No a Červenka? Ta byla zatím jednoznačně nejhorší. Propojení řekněme špionážní detektivky a druhé světové války mě nijak neoslovilo. Navíc musím říct, že jsem se občas ztrácela v postavách.
No zkusím ještě další díl a doufám, že zastaví tuto klesající tendenci.

Kortez
Kortez
17.05.2023 4 z 5

Audiokniha. Tahle kombinace 2. světové války a severské krimi je pro mně novinkou a přiznám se že jako válečný fanda mně námět rozhodně zaujal. Pak ale další prolínání současnosti s Harrym Holem a minulosti na frontě nějak skřípalo. Alespoň teda na mé straně.

Metla
Metla
03.05.2023 4 z 5

Zkombinovat detektivní thriller s válečným dramatem? No proč ne... Linie z 2. světové války na mě působila, jako by slavnému norskému spisovateli promlouval do řemesla mistr Remarque. Současnější část se nese v poněkud špionském duchu, prostředí vysoké politiky, atentáty a podobné záležitosti mě úplně netankují, ale celkově u mě "Červenka" zabodovala velmi dobře. Série "Harry Hole" má zatím stoupající tendenci a neupadá do stereotypu, jsem zvědavá na další díly. 80%

Petr13103
Petr13103
08.04.2023 5 z 5

Já bych řekl že není co dodat. Anebo vlastně je. Tak jdeme na to. U minulého komentáře na knihu dvojitý kříž od Chrise Cartera jsem řekl ze je lepší než Jo Nesbø a taky jsem řekl že to porovnám s červenkou a musím říct že Nesbø taky zvolil velmi vysokou úroveň kvality takže bych řekl že teď do duelu ještě přihodíme mráz od Bernarda Miniera a uvidíme (s Nesbøm samozřejmě ještě nekončím). SPOILER: musím se přiznat že jsem 2/3 knihy žil s tím že vrahem je Daniel Gudeson, a až pak jsem se dozvěděl že opravdu padl v bitvě:-)))).

MíšaS.
MíšaS.
28.02.2023 3 z 5

Není to špatné, ale musím říct, že minimálně 1/3 knihy jsem se docela protrápila. Pak už se vrátil starý dobrý Harry a bylo to v pohodě.
Ale na rozdíl od Swissmana stále ještě nechápu, proč že by to měl být JN literární star. Za mě jsou to takové obyčejné detektivky, se sympatickým Harrym. Příběhy jsou zajímavé, ale nic víc v tom nevidím. Nicméně pokračovat určitě budu.

Atanone
Atanone
17.02.2023 5 z 5

Moje druhé setkání s autorem a z mého pohledu úplně jiný level, než Netopýr. Dokonce se lehce obrousily moje osobní antipatie k Harrymu, takže si myslím, že náš literární vztah má i nějakou budoucnost. Možná to bylo právě díky tomu, že historická linka byla tak poutavě zpracovaná ( a taky že tam Harryho nebylo tím pádem až tolik).
Pachatele jsem tipla dobře, jednak díky jedné z mnoha nápověd (které člověku docvaknou až na konci) a druhak že jsem autora podezřívala, že si připravuje důvod, jak Harryho zase vrátit k flašce. Naštěstí té situace nevyužil. Nebo možná příště...těch knih je hodně, mého času málo, ale je tu možnost, že se s Harrym zase setkám a že se to třeba dozvím. Nebo to, jak dopadl Prince.
Každopádně můžu knihu doporučit jako krásný, smutný a drsný, ale velmi lidský příběh.

Timkim
Timkim
27.01.2023 4 z 5

Ne že by to vyloženě zlé, ale chybělo mi tam víc akce. Přišlo mi to jako plácání se stále na stejném místě. Začátek byl super, pak přetrpět 30 kapitol, kde se stále omílá téma neonacismu a konec byl zase výtečný. Téma pro mě nebylo zajímavé, zbytečně se to táhlo....asi si budu muset vybrat příště thriller bez politického podtextu, pouze s vraždami. Chtěl jsem dát 3, ale četl jsem už větší blbosti, takže 4. Jsem zvědav, jak s mi bude líbit Krev na sněhu.

85098211
85098211
22.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Po prvních dvou slabších případech se mi tato v pořadí třetí kniha ze série s Harrym Holem líbila zase stejně jako autorovy jiné, které se mi dostaly do rukou již dříve. Konkrétně zde se střídají dvě časové roviny. Jedna z let 1999/2000, tedy ze současnosti, a druhá z 2. světové války, která začíná v roce 1944. A právě tento druhý příběh je doslova strhující. Jsou zde sice v nemalé míře popisovány krutosti a zvěrstva té doby, dochází dokonce i k vraždě, ale zároveň se dva mladí lidé do sebe zamilují a věří, že jejich společná budoucnost bude pokračovat také po skončení toho všeho zla... V roce 1999 zase dochází ke zločinu, který dostane na starost právě povýšený Harry Hole se svou kolegyní Ellen. Víc tentokrát ale prozrazovat nebudu ;-), chtěla bych jen poznamenat, že Ellenina smrt mne dost zasáhla... Za sebe jsem to měla tak, že mne kniha na začátku nějak nechtěla vtáhnout do děje, taky se mi trochu pletla jména, ale to se poměrně brzy srovnalo a potom už nebylo úniku ;-). No a na závěr, který je neskutečně napínavý a vzrušující, se obě dějové linky krásně propojí a nic nezůstane nevysvětlené. Konec ovšem i přesto zůstává tak trochu otevřený, proto tuto knihu tedy hodnotím plným počtem a jsem zvědavá na další díl :-).

Tynyton
Tynyton
15.01.2023 4 z 5

Oceňuji dvě dějové linky. Ta odehrávající se v minulosti mě zaujala více. Nicméně musím říct, že tato kniha mi přišla taková zbytečně táhlá.

ANDY28
ANDY28
27.12.2022 2 z 5

Pan Nesbo promine, ale nějak si zatím nerozumíme

Johncze
Johncze
27.12.2022 5 z 5

Sakra, Nesbo to občas kosí jako R. R. Martin, některé postavy vážně zamrzí. Jinak zde příběh opět super, historická linka byla zajímavá a identita vraha byla po celou dobu šikovně skryta. Ten člověk opravdu umí psát. Už jdu na další.

lada3781
lada3781
18.11.2022 5 z 5

O úroveň výše než předchozí díly, dvě zajímavé dějové linky, nové výrazné postavy.

ArwenAragorn
ArwenAragorn
06.11.2022 5 z 5

81%
Spoušť se dostala tak daleko, že už neměla žádný odpor, země nikoho, kde se onen bod nalézá. Nemyslet na výstřel a zpětný ráz, jenom mačkat dál, nechat přijít, co přijít muselo.
____________________________________________________________________________________________________________
Senzační detektivka, výborně vymyšlená.
Současnost ( r. 1999-2000 ) prokládána událostmi z války Norů na německé frontě r. 1942-1944, problémy s neonacisty v Norsku, stařík s puškou, který má s někým nevyřízené účty, několik vražd. A Harry zase začal pít a zamiloval se.
I když je detektivka dlouhá, pořád se v ní něco děje a je dost napínavá. Doporučuji.

Swissman
Swissman
02.11.2022 5 z 5

Po přečtení třetího dílu jsem pochopil, proč se z tohoto autora stala taková literární star! Za mě je Červenka nejlepší díl!

mythos91
mythos91
30.10.2022 5 z 5

Mé první setkání s detektivem Harry Holem a trefa do černého. Vyplatilo se číst recenze a vybrat tak adekvátní čtivo na seznámení s touto postavou. Velmi pěkně vystavěný příběh, ladně do sebe zapadající liníí současnosti a prostřihů do válečného období. Zejména oceňuji vždy název kapitoly s datem a místem událostí. I přes větší počet stran mi čtení ubíhalo závratnou rychlostí a hltal jsem děj od počátku až do konce. Bravo…, krásný příběh.

marie.kolarova
marie.kolarova
28.10.2022 5 z 5

Nemam slov, uzasna norska detektivka, ktera se cetla jednim dechem. Zajimave prolinani minulosti a pritomnosti, napinavy a nepredvidatelny dej plny zvratu a prekvapeni. Jednalo se ale o pomerne narocne cteni vyzadujici klid, jinak se clovek snadno ztrati v ruznych casovych linii a mnozstvi jmen. Za me ale super super pribeh, ktery navic pusobil velmi realne.

Niki08
Niki08
19.10.2022 4 z 5

Konečně díl, od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Bavilo mě to, skoky do minulosti taky skvělý. Rychle na další díl!

Veronika_mad
Veronika_mad
04.10.2022 3 z 5

Čtu celou sérii od začátku a tenhle díl už se četl o hodně lépe. Předchozí díly byly zdlouhavé, tohle není zas tak hrozné.

janka2000
janka2000
28.09.2022 5 z 5

Třetí díl Harryho Holea byl geniální a velmi hravě napsaný. V knize se prolínaly dvě dějové linky, což jsem zpočátku vůbec nechápala a bylo to velmi matoucí, ale vše má svůj smysl. Harry se sblížil s Ráchel, což příběh okořenilo. A celou knihou se tak trochu motají nacisti a neonacisti.