Temná hrozba

Temná hrozba https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44591/temna-hrozba-44591.jpg 4 158 16

Harry Dresden série

Harry Dresden už čelil různým protivníkům - obrovitým škorpiónům, upírkám i vlkodlakům. Za celé ty roky paranormálních pátrání se však Harry nesetkal s ničím podobným: svět duchů je vzhůru nohama, hranice mezi Neverneverem a světem smrtelníků je oslabená. Duchové působí problémy po celém Chicagu – a nejde jen o práskání dveřmi nebo bafání za rohem. Tihle duchové příšerně trpí, jsou rozzuření a smrtelně nebezpeční. Někdo – nebo něco – je záměrně pobízí, aby si na druhých děsivým způsobem zchladili žáhu. Ale proč? Jestli na to Harry brzy nepřijde, mohl by se sám proměnit v ducha…... celý text

Detektivky, krimi Romány Fantasy
Vydáno: , Triton

Grave Peril , 2001

DuSiČíst
28.03.2023 4 z 5

U třetího dílu jsem se celkem bavil, co mi ale nesedělo je příliš zamotaný příběh. Tolik různých překrývajících se motivací, že nakonec člověk pořádně neví co, kdo a proč vlastně. Budu si muset dohledat nějaký shrnutí děje.

Bavila mě postava Leah, vzhledem k příhběhovýmu oblouku čekám, že se ještě potkáme. :)

CharlesWard
17.02.2023 2 z 5

Někdy si říkám, proč tuhle sérii vlastně čtu...

SBH
18.07.2022 3 z 5

Začnu tak trochu z prostředka, ale tohle se mi motalo v hlavě celou dobu, co jsem tento díl četla: Murphyová má andělskou duši, srdce na pravém místě a je milý člověk (citace z textu). Přitom ale pokaždé, když interaguje s Harrym, tak ho hrubě osočuje, mlátí, kope, poutá a střílí po něm. Scéna, kdy se k němu chová opravdu jako kamarádka, je zatím nenalezena. Dále dosud sympatická Susan: Michael jí nabídne pomoc, ona ho obratem označí za „šovinistické prase“. Charity nápodobně, kdyby byl Michael, dejme tomu, hasičem, tak by ta sobecká a bezohledná čúza nechala celé Chicago lehnout plamenem, hlavně aby si její mužíček neušpinil pacičky. V té souvislosti si myslím něco hodně ošklivého o psychologickém profilu autorovy matky.
Potom Harryho setrvalé skuhrání a urputné honění bycha, bez toho bych se ráda obešla a ocenila raději velkou dávku sarkastického humoru. Taky mi už lezlo krkem, jak se Harrymu pořád nedaří a pořád se s někým pere a pořád dostává nakládačku. Čímž nemyslím tu ze Znojma. Jako jasně, hrdina musí procházet obtížemi, ale setrvalý proud stejných událostí se nedá nazvat akcí, nýbrž nudou.
Ovšem kupuju si další čtyři díly (e-knihy, jsou za lacino).
Vysvětlení? Mám-li být sama cynická, přirovnám sérii k heroinu. Vím, že je špatná, hodně špatná, ale vytvořila jsem si závislost (pravda). Nicméně čas od času, v takových velmi příjemných rozestupech se v textu objeví pasáž, kterou nemůžu označit jinak než slovem „nádherná“. Dva odstavce o magii slov jsem si četla pořád dokola, až jsem se je naučila nazpaměť. Způsob, jakým Harry vyrval Susan upírům, potěšil mé okoralé romantické srdce. Taky mě zpravidla nadchne způsob (tentokrát určitě), jakým se ten ufňukaný čaroděj vypořádá se svým protivníkem.
Takže takhle: fakt mizerný brak, který nemůžu odložit.

Lacie
07.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Je to takové rozpolcené, opět.
Na jedné straně máme solidně zašmodrchanou zápletku, mě se líbí. Celou knihu pátráme po tom, kdo je ten hlavní padouch, jak nabíráme indicie, přelévá se podezření sem a tam, co je vlastně záměrem, proč, jak to zarazit? Dostaneme nové figury do party, klaďase Michaela, zběsilou kmotřičku vílu Leu a bílého upíra Thomase. Takže další členění monster, jako byli minule vlkodlaci, tady jsou to upíři – černí, rudí a bílí, živící se vášněmi, chtíčem, sexem. Oceňuji, že romantická linka, kterou jsem prostě Harrymu nevěřila, i když se tu trochu víc snažil řešit své city, namísto směřování k nějaké té svatbě a žili spolu až do smrti... vykolejila a řítí se do neznáma. Murphyová je tentokrát vyřazena ze hry, takže odpadá otravné zatýkání a podezřívání, děkuji za ty dary.
Na druhou stranu nás zavalí další nálož Harryho nakládaček, nejistoty, výčitek, ještě dřív než obvykle přijde o své "obří" magické schopnosti, tady mu nedojdou plýtváním, rovnou mu je ukradnou. I když od začátku dostává na frak, chová se dost zbrkle, přivádí do potíží sebe i své pomocníky, k tomu klasické "ten i ten to věděli, ale neřekli mi to", takže Harry tápe, jeho přátelé ví důležité informace, ale nesdělí mu je, opět, na všechno musí přijít sám a v poslední chvíli, opět.
K tomu ještě dodávám, že číst dokola o čaroději–hrdinovi, jak každou chvlíli srdcervoucně vzlyká... asi nejsem dostatečně korektní, ale kruciš, nemůže se trochu pochlapit?

KaMal
30.10.2021 4 z 5

Upřímně jsem z Harryho tak nějak rozpačitá... některé díly jsou lepší, některé horší, nicméně v každém dostane nafrak hned na začátku, čím víc se snaží, v tím větších potížích se ocitá, a nejvíc mě štve, že většinu knihy je všechno strašně zamotané a vlastně netuším, za čím se Harry žene (stejně jako to netuší on). Ale přitom jsou postavy sympatické, knihy se čtou rychle, jsou napínavé, takže stejně vždycky sáhnu po dalším dílu :-D

bo_okista
10.06.2020 2 z 5

Než jsem se pustila do šestýho dílu, tohle pro mě bylo dno, kam jsem se ve svým "vztahu" s Dresden files dostala. Kdybych nevěděla, že se to zlepší, neobtěžovala bych se pokračovat, takže pro lidi, co jsou na tom po tomhle díle stejně - zlepší se to, slibuju!

Co se mi na celé sérii líbí, a co je vidět už tady, je to, že Harry docela často dostává na prdel, a že si nemůže vykouzlit cestu z problémů, do kterých se dostane. Jsem velkej fanda magie, která spočívá víc v rituálech a přípravě, a to je přesně to, čeho se mi tu dostane. Ale, oh boy, tenhle díl mi dal zabrat.

jana0378
11.03.2019 3 z 5

Čteno v angličtině, nebylo to špatné, ale nějak se mi tenhle díl táhnul. Chápu, že si hlavní hrdina musí něco myslet, ale on si to myslí polovinu knihy, takže potenciálně akční a napínavá část na maškarním plese byla roztažená do několika kapitol. Hrdina klasicky polomrtvý, ale vždycky se nějak sebere, což je u takových oddechovek asi nutnost protože jinak autor napětí pomalu vytvořit neumí. Detektivní část příběhu byla nějaká odbytá. Manžel četl dříve a chtěl po mně převyprávět děj a když si to tak člověk shrnul, tak se v knize vlastně nic moc nestalo. Před dalším dílem to ale bude chtít na chvíli vyměnit za jiné čtení.

Janičta
12.07.2018 3 z 5

Během prvních knih jsem si myslela, že autor se nám čtenářům snaží co nejlépe načrtnout svůj svět, ve kterém být čaroděj automaticky neznamená být nejhustší king, že i čaroděj se bojí, má své pochyby, neumí vyčarovat vše na co si vzpomene apod...
Drobné spoilery!

Ale teď už mi to leze krkem. Do Harryho se mlátí čím dál víc, v tomto dílu je oslabený a zmlácený od samého začátku. Má u sebe vlastně jen jednoho spojence (když vynechám Boba). Asi sledujeme vznik nového Terminátora, neboť Harry to prostě všechno nějak rozchodí...
Jeho rytířská povaha vůči ženám v nesnázích je spíš na nervy lezoucí, než okouzlující.
Romantická linka je úplně zbytečná, fungovalo by to i bez toho aby byla Susan jeho partnerka. A to jejich spojení je co? Vrána k vráně?
Hodně bych chtěla znát tu úmluvu (zákon) mezi Bílou radou a upíry. Protože se ho pokusí zabít celý sál upírů, veřejně mu vyhrožují, zmlátí ho, dvě pijavice se ho potom pokusí zabít znovu, střílí na něj, zajmou ho a nakonec za porušení dohody může Harry, který ve výsledku zachraňoval lidi? asi jsem to špatně pochopila...

Příběh je celý roztříštěný a překombinovaný...jako by si autor říkal: "Tak teď to ještě zahustíme.. a teď taky..hmmm a tady by to ještě chtělo pár zlomených kostí.." no a kniha se nebezpečně přibližuje nic neříkající kejdě neurčité chuti. Snad to další díl trochu vylepší

cukrovka
10.08.2016 3 z 5

Tek tenhle díl mě moc nenadchl. Zdálo se mi to moc překombinované, Harrymu se nic nedaří, zbídačen a obrán o část svých schopností už na začátku a ani vtipu tam moc není. Doufám, že další díly mě zaujmou víc.

trudoš
18.01.2016 5 z 5

Čaroděj Harry Dresden si mě získal už svým prvním dobrodružstvím a každá další kniha jen utvrzuje mou oblibu celé série. Není to žádný literární zázrak, možná spíš naopak krásná ukázka toho, jak pět set stran vyplnit vatou. Ale zas vatou, která se čte jedním dechem. A na rozdíl od žánrově podobných příběhů Johna Taylora od spisovatele Simona R. Greena, Jim Butcher umí ty stránky vyplnit dějem, který alespoň někde začne i skončí, takže nepřipomíná pouze lunaparkovou jízdu na řetízáku.
Temná hrozba se zaměřuje na duchy a lehce navazuje na zápletku prvního svazku. Dějově mi přišla o chlup lepší, ale to je zcela věc vkusu - důležité je, že autor si drží laťku nastavenou stále stejně vysoko, a jestliže vás bavila Bouřková fronta, bude vás bavit i tenhle díl.
Velké plus si u mě konkrétně tenhle román získal závěrem, který nejen že rapidně zamíchal vztahy mezi hlavními hrdiny, ale navíc vytvořil poměrně zásadní zlom v celém cyklu.

honajz
30.12.2015 2 z 5

Půjdu proti proudu. Začátek je nabit akcí, aby to sklouzlo k ukecané telenovele. Navíc v tom začíná být zmatek – co bylo dřív vysvětlené skoro do mrtě, nyní se objevuje jen v náznacích (mankote, jaká kmotřička?!, kde se vzal Michael?). Atributy z minula, co fungovaly, jsou pryč (Murphyová, suché hlášky, Bob), ani toho humoru moc není. Harry je pořád zbědovanější, až už to začíná být trapné, jak se Butcher vykrádá a žene svého hrdinu neustále za hranice sil, bolesti a zmlácenosti. Chybí tomu nadhled a erotické pasáže sem už vůbec nepatří, to je jiná liga.

Eyghon
22.10.2015 4 z 5

Finále je strhující, děj ubíhá rychle a bez mrtvých míst, s přídavkem křesťanské "mytologie". Ale znovu se musím opakovat, proč sakra dostává Harry Dresden pořád a pořád jednu nakládačku za druhou. Je opravdu nutné, aby hlavní hrdina 400 stran prohrával a až na konci se trošku probral? Pořád unavený, vyčerpaný a zbitý - už mi to začíná lézt na nervy, ale vydržím a začnu další díl :).

shabazza
26.09.2015 5 z 5

Zatím nejlepší díl serie.
Příběh temný jak pokoj puberťáka, naprosto epické a strhující finále ... takhle si představuju urban fantasy a nemůžu se dočkat až přelouskám dalšího Dresdena.

tsal
28.09.2014 3 z 5

Trochu mě mrzí, že se hodnocení této série ubírá neblahým směrem. Třetí díl mi opět přišel o něco slabší než druhý, ale já stále doufám, že se autor sebere a čtvrtý bude zase lepší. Byla by to škoda promrhat takový potenciál, protože Harry Dresden je úžasně živá a zajímavá postava ve stejně živém a zajímavém světě.

A cože mi vadilo na Temné hrozbě? Roztříštěnost. Na jedné straně duchové a případ s již poraženým černokněžníkem, na druhé straně upíři a jejich machinace. Čím déle jsem četla a přeskakovala z jednoho na druhé, tím spíše jsem docházela k názoru, že autor opět překombinoval. Zatímco v minulém díle šlo spíše o drobný nedostatek, který samotnému ději nebránil v rozletu, ve třetím díle děj rozbíjel na malé dílky, které se mi ne a ne složit do jednolitého celku. Zkrátka jsem zde viděla dva úžasné náměty na dvě samostatné knihy.

Ronin Roujin
15.06.2013 3 z 5

Stejné jako první díl, takže dobrý.

Allassea
26.09.2012 4 z 5

prvé dve časti o čarodejníkovi sa celkom dobre čítali, ale temnú hrozbu som skoro nepustila z ruky, napätie má stúpajúcu tendenciu, a aj keď je jasné že hlavný hrdina to nakoniec prežije, v tej alebo inej forme :), počas celého príbehu mu držíte palce,
už teraz som zvedavá na letného rytiera