Bouřková fronta

Bouřková fronta https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3056/bourkova-fronta-3056.jpg 4 317 59

Harry Dresden série

První kniha série Harry Dresden. Harry Dresden je v tom, co dělá, ten nejlepší. No, technicky vzato, je to ten jediný, kdo to dělá. Takže když má Chicagské policejní oddělení nějaký případ, který je za hranicemi možností nebo tvůrčích schopností smrtelníků, přijdou si k němu policisté pro odpovědi. „Každodenní" svět je totiž vážně plný podivných a magických věcí - a většina z nich s lidmi nevychází zrovna nejlíp. Pak nastupuje Harry. K tomu, abyste chytili - no, to je jedno - potřebujete čaroděje. Je tu ale problém. Obchody jdou, mírně řečeno, od desíti k pěti. Takže když ho policie zavolá jako poradce k příšerné dvojnásobné vraždě provedené pomocí černé magie, ucítí Harry dolary. Ale kde je černá magie, tam je i černokněžník. A ten černý mág zná Harryho jméno. Teď teprve věci začnou být... zajímavé. Kouzla. To může chlapa zabít.... celý text

Detektivky, krimi , Romány , Fantasy

Vydáno: , Triton

Storm Front , 2000

Dryáda
Dryáda
15.06.2016 1 z 5

Tak tahle kniha šla úplně mimo mne. Mám ráda fantasy i detektivky, ale tohle neexcelovalo ani v jednom žánru, čpí z toho naivita a amatérismus, jako by to psal nějaký student pro zábavu.
Děj byl takový divný a nezajímavý, stupňování napětí bylo spíš úsměvné než zdařilé. Když to shrnu, tak bych knihu charakterizovala jako nudu.
Harry Dresden, wizard (jak sám říká stejný kořen jako slovo wise - moudrý), dělá občas neuvěřitelně hloupé a nelogické věci. Vím, že hlavní postavy nejsou jen dokonalí hrdinové, ale s Dresdenem jsem za jeho chování chvílemi měla chuť zatřást (velmi zjednodušeně, možná spoiler: budu arogantní a budu lhát, protože vás všechny ochráním a spasím svět, ve skutečnosti všechno ještě víc zavařím a pak se nimrám ve svém zoufalství). Jeho temná minulost a hříchy, takový celkem častý motiv, že to až smrdí jako klišé, mne vyloženě rozesmály.
Za mne jediná hvězda, že jsem vydržela přečíst, to co jsem přečetla (ano, přiznávám se, pár kapitol jsem přeskočila...a o nic jsem nepřišla, konec jsem pochopila a nepřekvapil :) ).

Edit: Zapomněla jsem dodat, že jsem po celou dobu čtení měla v hlavě podvědomý pocit, že je ta kniha dost sexistická, ale snažila jsem se to potlačit, že si to jen namlouvám. Po přečtení jednoho komentáře na goodreads, který to pěkně rozebral, už chápu, kde se to tam vzalo.

Icequeen
Icequeen
08.02.2016 4 z 5

Zábavná záležitosť. Určite budem pokračovať.

honajz
honajz
30.12.2015 5 z 5

Vtipné, inteligentní, možná až přehnaně akční. Je znát, že to Butcher psal ve svých 25 letech. TV seriál z knížky dokázal vybrat to nejlepší a soustředil se právě na ten inteligentní humor. Možná proto má jen jednu sezonu, lidi dnes neradi přemýšlejí, pokud mají vůbec čím.

Eyghon
Eyghon
27.09.2015 4 z 5

Není to špatné, děj má spád. Je to směs detektivky proložené chvilkami magie. Dal bych i 5*, ale nemám rád, když hlavní hrdina dostává pořád přes držku.

Finskej
Finskej
18.01.2015 4 z 5

Harry Potter pro dospělé, dalo by se říci, jenže a na rozdíl od hrnčíře ten drážďanský je velice dobře napsán a skvěle se čte. (Míním originál, nikoliv český překlad, jehož úroveň mi není známa. Vynikající, dobře čitelná angličtina.) Urban-fantasy-noir-krimi. Podle knižní předlohy byl natočen i seriál, v němž exceluje Paul Blackthorne.
Update: s českým překladem už jsem se seznámil a rozhodně nedoporučuji. Když překladatel dělá svévolné změny, jako třeba "změním pohlaví postavy", je to těžký a ničím neomluvitelný hřích. Pročež to dál než za první díl už ani nebudu zkoušet.
P.S. Tato recenze platí pro celou sérii jakož i doprovodné povídky v různých sbornících, kterých fakt není málo.

Misan1993
Misan1993
24.12.2014 5 z 5

Velký souhlas s uživatelem zlovlk, aneb kniha byla sic tlustá, ale přečtená pomalu jedním dechem (bohužel nebyl čas) :) Po zkouškách půjdou na řadu další kousky série! :)

Aliii
Aliii
07.10.2014 3 z 5

Tuhle knížku jsem četla v originále a pak i přeloženou do češtiny. Musím říct, že překlad mě hodně zklamal - proto dávám jen 3 hvězdy místo 4. Přeložit třeba "fifty" jako "patnáct" nebo "metro police department" jako "policie pro metro" je fakt zoufalost...
Příběh se mi ale líbil a Harryho humor mi sedí, tak si další z knížky ze série určitě v AJ přečtu.

lucifuk
lucifuk
04.09.2014 4 z 5

Zaujímavé.

Niraj
Niraj
20.06.2014 2 z 5

Tak já nevím, asi čtu jinou knihu, že předchozí hodnotící. Protože zase tak úžasná se mi tato kniha nejeví. Těšil jsem se na ni, detektivka a magie - dvě věci, které mám rád. Ale kniha se mi jeví dosti nevyrovnaná, stejně jako hlavní hrdina. Chvílemi zcela na dně, pak mžik a plný sebevědomí, aby zase zakrátko upadal do zoufalství z bezvýchodné situace. Muž velké moci a skrytých možností, který je plný obav z výprasku od policistky. Toi mi nějak nepasuje. I co se týče spádu příběhu - chvílemi srhující, chvílemi k uzoufání. Zkrátka - příběh je to takový kostrbatý, nevyrovnaný, těžko uvěřitelný v popisu.
Nicméně strhující závěrečná scéna se mi líbila.

Nějak ale nevím, jestli mám chuť číst další díl a když ano, tak velmi pochybuju, že celou sérii. Uvidíme.

klempy2
klempy2
18.06.2014 4 z 5

Priznam se ze asi v polovine knihy jsem premyslel o trech hvezdickach, tim nechci rict ze prvni polovina teto knihy je spatna, bylo to zabavne cteni, jen nicim vyjimecne, to se ovsem velice rychle zmenilo kdy kniha zhruba od poloviny nabira neuveritelny spad, akce a vsechno do sebe zacina zapadat. Pribeh se mi zpocatku zdal dobry, ale jakmile to dostalo spad, hltal jsem jednu stranku za druhou, je to vtipne, chytre a obsahuje to co mam na knihach nejradeji- dejove zvraty, necekane udalosti atd., kniha ve me dokazala vyvolat emoce a to je vetsinou znak vyborne knizky. I kdyz to bylo lehci cteni na kvalite a zabavnosti to nic neubira, prave naopak.. Jinak Harry Dresden je frajer, nejdrive jsem o jeho schopnostech carodeje pochyboval a rikal si ze je to podrpumerny carodej ale pozdeji se ukazal jako carodej toho nejvetsiho kalibru. Urcite Doporucuji a tesim se az si prectu dalsi dily.

mijagi80
mijagi80
16.04.2014 4 z 5

Velmi příjemná, nenáročná záležitost, místy velice vtipná a čte se sama. Určitě zkusím další díly. Jako oddychovku s hmatatelnou atmosférou mohu doporučit.

Nifredil
Nifredil
22.03.2014

Při čtení jsem si vzpomněla na Anitu Blake a na Mercedes Thompson. Harry Dresden má v soudě něco z obou těchto hrdinek, navíc okořeněno mužským pohledem alá Phil Marlow. A tahle zvláštní kombinace se, alespoň mě, čte moc pěkně.

Annie14
Annie14
30.10.2013 5 z 5

Parádní kniha, velmi dobře čtivá, chytlavá, člověk nemůže otrhnout oči a každou volnou chvilku si tuto knihu otevírá dokud je co číst :)

renefer
renefer
11.07.2013 5 z 5

Právě jsem dočetla sérii o Anitě Blake od Hamilton a hledala jsem něco v podobném duchu. Tahle kniha mne zaujala, Harry se Vám dostane pod kůži a určitě pobaví.

Ronin Roujin
Ronin Roujin
15.06.2013 3 z 5

Příjemné překvapení. Ač první díl série o Harry Dresdenovi nevybočuje z žánru komerčnější urban fantasy, tak se četla velice dobře. Na to, že je příběh plný magie, démonů a čar je autorům pohled na magii velice "realistický". Příběh má nějaké chybky ale globálně vzato jde o velmi příjemné čtení, které každý shltne v rytmu akčního filmu s Bruce Willisem.

tsal
tsal
24.11.2012 5 z 5

Detektivní městská fantasy mě velice lákala, ale neměla jsem štěstí. Ani Noční strana, ani Anita Blakeová mě nezaujali a já už k tomuhle žánru začínala chytat nedůvěru. Ale minimálně první díl Harryho Dresdena mi dal naději. Zápletka je senzační, hlavní hrdina vtipný tím způsobem, který zbožňuji, prostředí velmi poutavé a kolikrát jsem se nemohla od stránek odtrhnout, jak mě příběh strhnul. Teď už jen doufat, že se autor nebude opakovat tolik jako Green.

Allassea
Allassea
26.09.2012 3 z 5

neurazí, ani neohromí,

zlovlk
zlovlk
11.07.2011 3 z 5

Pozor, past na čtenáře! Myslíte si, že držíte v ruce kdovíjak tlustou knihu, ale pak ji přečtete za pár hodin. Protože prostě nemůžete zastavit a hltáte jednu kapitolu za druhou.

Totiž, on je to vlastně brak. Ale takový ten kvalitně napsaný brak, jestli mi rozumíte. Brak ze staré školy, brak, který je hrdý na to, co je, a ví, že my ho za to máme rádi. Spojení současného Chicaga s magií a nadpřirozenými tvory funguje překvapivě dobře. Tenhle Harry není žádný ufňukaný středoškolák, tenhle Harry je drsný chlápek v teplákách a dlouhém čarodějnickém plášti. Většinou to dost schytá, ale když už se do případu zakousne, nerozdělíte mu čelisti ani heverem.

Doufám, že si na mě nepočíhá nějaký mafioso s baseballovou pálkou za to, že jsem dal jenom tři hvězdičky. Příběh Bouřkové fronty byl na můj vkus přece jen trochu moc předvídatelný a klasický; a nenašel jsem dostatek zapamatovatelných scén, ze kterých by tekla šťáva jako z raritního steaku.

Přesto jsem si hned po dočtení pořídil další díly s tím, že jimi budu prokládat náročnější literaturu. Byl by kardinální hřích, kdybych si v tomhle spojení starosvětské atmosféry a břitkého vtipu pořádně nevyráchal čenich!

pajonek
pajonek
30.11.-0001 5 z 5

knihu jsem nekoupil, bál jsem se vyhozených peněz.... knihu jsem stáhl v *doc z rapidu - nelituji - čtivá, s akcí, napětím , šmrncnutá humorem a sexem - Harry "Drážďanský" - takovej mladší brácha Phila Marlowa - a stejně jako Phil je vždy v průseru, když je nějaká dáma v průseru ..... odpočinek, pohoda, kafíčko, papuče a a zatím první Butcherova kniha, co víc si čtenář může přát ........