Ztracené světlo

Ztracené světlo https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4966/ztracene-svetlo-4966.jpg 5 172 31

Detektiv Harry Bosch byl už natolik znechucen nekonečným bojem s byrokracií a pokrytectvím v LAPD, že za sebou práskl dveřmi a tím ukončil svou policejní kariéru. Pro věčného rebela je ale výslužba nekonečnou nudou, a tak se Harry rozhodl využít čerstvé licence soukromého detektiva a vyšetřit jeden z případů, jejichž spisy si odnesl z kanceláře. Jedná se o zapomenutou vraždu zaměstnankyně hollywoodského filmového studia, do jejíhož vyšetřování Harry před lety krátce zasáhl. Nyní má mnohem těžší pozici: bez policejního odznaku mu zůstávají mnohé dveře zavřené a občas čelí otevřenému výsměchu či pohrdání. Přesto všechno trpělivě sleduje krvavou stopu, která vede od dívčiny mrtvoly k záhadně zmizelé počítačové expertce FBI, dvěma zastřeleným policistům – a nakonec ke zjištění, že v pozadí celého případu stojí organizace vlivnější než hollywoodští magnáti a bezcitnější než losangeleská policie. Teď jde jen o to, jestli tihle lidé Harrymu dovolí, aby pátrání ve zdraví dokončil...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Domino

Lost Light , 2003

items
21.02.2024 5 z 5

Obdivujem ako v tak relatívne tenkých knižkách (oproti niektorým súčasným detekívnym buchlám) dokáže Connelly nájsť miesto pre skvelý príbeh, atmosféru mesta a charaktery postáv.
Plný počet!

VendulaB
20.11.2023 5 z 5

Výborná klasická americká detektivka, která má všechno, co od ní může čtenář očekávat. Četbu jsem si užila, zbytečné mi přišly jen poslední 2 stránky. Na druhé straně jsem teď hodně zvědavá, jak se bude série vyvíjet.

playada
02.07.2023 5 z 5

Po Harry Hallovi další sympatický detektiv s tímto křestním jménem.

CharlesWard
25.03.2023 3 z 5

Po dvou předchozích ne až tak povedených boschovkách návrat s plnou palbou.

Luigi1
27.02.2023 5 z 5

Opět vynikající spisovatel

jprst
26.12.2022 5 z 5

Další vydařený díl, Harry je sice už ve výslužbě, ale i bez policejního odznaku to nakonec, i když s menšími komplikacemi, zvládl.

Jiparis
13.08.2021 5 z 5

Harry Bosch mě nikdy nezklamal. Detektiv, který má všechny lidské slabosti, ale v podstatě je čestný a citlivý, je mi sympatický. Tentokrát řeší odložený případ jako soukromá osoba, není překvapením, že odmítá různé finanční pobídky a stále sleduje stejný cíl - zjistit pravdu. Asi ho hodně bolí, když narazí na podrazy z řad kolegů.

mi-380
18.12.2020 4 z 5

Bosch 009 – dvě zásadní změny a jedno velké překvapení. Harryho mám rád v jeho jednání, baví mě ta nevyzpytatelná paličatost, strohost a logika. Naproti tomu jeho duševní pochody mi připadají až moc detailní, polopatické, tady mi přechod do ich-formy úplně nesedl, i když chápu, že ke správné detektivce ze západního pobřeží, kde se vyskytuje soukromý detektiv, patří skutečnost, že ten detektiv nám svůj příběh odvypráví ze svého pohledu. Po zdlouhavé rekapitulaci výchozí situace se případ rozjíždí, narůstá temná hrozba, proti které je jeho stará obžaloba ze zabití pouhá dětská hra. A po krkolomném finále si pro nás autor připravil jedno pořádné překvapení.
85 % (aktuálně 119 hodnocení s průměrem 92 %).

Za celou dobu u policie jsem nikdy nepotřeboval tankovat. Palivo mi na stanici pravidelně doplňovali lidi z autodepa. Jako běžný občan jsem se pak musel znovu naučit, že je třeba hlídat kontrolku, jinak se jednoho dne ocitnu stojící na krajnici.

WaN635
26.11.2020 5 z 5

Můj druhý příběh s Harrym Boschem a že to byla jízda. Kniha se mi líbila, pro mě zajímavé zakončení příběhu. Těším se, až si dám další příběh s Hieronymusem Boschem.

mysce
12.08.2020 5 z 5

Michaela Connellyho čtu vždycky s velikou chutí. Svérázný detektiv Harry Bosch je sympatický srdcař se silným smyslem pro rozlišování dobra a zla, který při pátrání nikdy nelpí na vlastní kariéře.
Na konci předchozího románu odchází do výslužby a ve Ztraceném světle získává licenci soukromého vyšetřovatele.
Na odchodu z hollywoodského oddělení vražd si s sebou odnesl spisy všech svých nevyřešených případů. Pro začátek se pouští do případu vraždy filmové asistentky, Angelly Bentonové. Případ nikdy nevyřešil, protože dřív, než to mohl udělat, sebraly mu ho velké ryby. Při pátrání se musí vyrovnávat s arogancí „třípísmenkové“ federální bezpečnostní agentury, které jeho vyšetřování není po chuti.
Mimo jiné se Harry v knize dostane do kontaktu se svou bývalou ženou Eleanor Wishovou, dříve také agentkou FBI, která je teď úspěšnou profesionální pokerovou hráčkou v Las Vegas.
Na závěr příběhu připravil autor Harry Boschovi pořádné překvapení, takové, jaké by mu mohlo přinést ztracené světlo, které mu v životě tolik chybí.

konicekbily
08.08.2020 5 z 5

Sólista v podání Supermana za sebou "práskl dveřmi" a práce u policie je minulostí. Ale existují pomníčky - nevyřešené případy - a Harry je do jednoho takového případu zahryznut. Stojí opět při něm "všichni svatí" a také kamarádi, známí a bývalí spolupracovníci a tak se dá do boje. Možná za hranou je očerňována FBI, ale to patří ke stylu autora. A možná tam trochu naleznete něco jako "happyend".

Didi15
28.06.2020 5 z 5

Opět parádní jízda, akorát jsem si chvíli zvykala na to, že je Bosch v důchodu :)

Lmslaver
29.04.2020 5 z 5

Connellyho knihy s Harrym Boschem se u mě vyšplhaly na špici detektivních sérií pro svůj kvalitní popis práce v losangeleském policejním sboru, spád, napínavost a čtivost vyprávěných příběhů. To se týká i této knihy, kde Bosch sice nevystupuje jako policista, ale jako soukromá osoba při pátrání v jednom odloženém případu. Jenže roky zkušeností a známostí z bývalé policejní praxe mu pomáhají v rozmotávání zapeklité zápletky i teď a odolává i nepříjemným zásahům FBI proti své osobě. Příběh byl napsán dva roky po útoku na budovy Světového obchodního centra, takže se v knize objeví narážky na aktuální terorismus i možnost zneužití přijatých vládních opatření.

čef
27.04.2020 5 z 5

Příběhy s Harry Boschem se čtou vždy velmi dobře. Nejsou zde žádné zbytečnosti, pátrá se a pátrá přes všechny překážky, které mu kladou nadřízení nebo úhlavní spřátelené agentury. Právo si detektiv vykládá vždy velmi volně, ale jenom tak, aby dal průchod spravedlnosti, nejenom však té soudem požehnané. V tomto dílu je už Bosch v důchodu, ale stále v plné formě a to si mi zvláště líbí.

harena
29.12.2019 5 z 5

Těšila jsem se na další pokračování série o Harrym Boschovi. Ačkoliv je ozbrojený, nebezpečný a drsný, pod hrubou slupkou skrývá citlivou duši a čtenář mu odpustí lecjaké chyby. Skončil u policie a pracuje jako soukromý detektiv, jsem zvědavá, jak dlouho to vydrží, jestli se nevrátí zpět k policii. Úžasný detektivní román s detektivem, který si jde za svým a prostě neuhne. Těším se na další díl.

Hugomil
14.08.2019 5 z 5

Vynikající. Zpočátku trochu nezvyk na Harryho "důchodovou" roli, ale propracovaný a perfektně se vyvíjející příběh to vše převálcoval. Je znát, že autor má vše precizně promyšlené dopředu i dozadu :) a je radost číst každý další příběh.

March
10.06.2019 4 z 5

HB je moje srdcovka, tak je pro mě těžké napsat nějakou kritiku. I u mne byl Harry policista lepší, než když je v penzi. První půlka knížky byla taková zahřívaci, ale ta druha...to byl poradny žár. No a ten konec? Jsem zvědavá, jestli to bude mit nějaké pokračování ...:-)

Ramiel
04.05.2019 3 z 5

Pocit z knihy shrnuje Royova invektiva vůči Harrymu, že: "Tomu jde jen o to, co chce on. Vždycky to byl soukromý vyšetřovatel, i když ještě nosil odznak." Vzhledem k těm činům je Harry prostě mstitel. Vrahy nezatýká, ale střílí podle předem velmi dobře promyšleného scénáře. A tím scénářem je skoro vždy zabití vraha v sebeobraně.

syskas
05.03.2019 5 z 5

Prečítala som zatiaľ asi polovicu kníh s Harrym. Všetky sú výborné, ale toto je jedna z najlepších.

Aymira
14.02.2019 3 z 5

Dobrá detektivka. Šťourání se ve starém neobjasněném případu vraždy, které vede k něčemu mnohem hlubšímu. I když se dvě třetiny knihy zdá, že vyšetřování se nebude konat žádné, na konec se přece jen nitky proplétají a vše do sebe zapadne. Konec byl dojemný a smutný, ale takový je bohužel život.