Temná ozvena

Starý známy detektív Harry Bosch za vojny slúžil u takzvaných "tunelových potkanov" - čistil tunely pod vietnamskými dedinami od partizánov. Keď narazí na prípad vraždy svojho spolubojovníka, rýchlo zistí, že sa temnoty z podzemia len tak nezbaví. Bude s ňou musieť bojovať v tuneloch pod svojím rodným mestom aj vo vlastnom živote....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28100/harry-bosch-temna-oz-28100.jpg 4.3162

Harry Bosch (1.)

The Black Echo (1992)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Slovart (SK)

VesmirnaOndatra

Harry Bosch ako melancholický detektív, ktorý sa drsne, mužne a bez okolkov prekontempluje k vyiešeniu prípadu síce nie je to môj typ, ale ako k detektívke k tomu nemám väčšie výhrady. Snáď až na to, že vedľajšie postavy sú tak klišé, že by ich snáď bez protekcie nevzali ani do Kriminálky Aněl, že to páchne devätdesiatkami viac ako kuracie prsia plnené broskyňou a deodorant Geri Halliwell dokopy a že by Connelly, ako väčšina spisovateľov detektívok, mal outsourcovať písanie romantických replík.

parxel

Černou ozvěnu jsem půjčil, protože mne zaujal seriál Bosh a chtěl jsem se dozvědět, jak moc se tento seriál podobá své knižní předloze. V tomto směru jsem se dočkal příjemného překvapení.

Seriál totiž vždy spojuje dohromady několik příběhů najednou. Konkrétně Černá ozvěna byla zpracována ve třetí sérii a nutno dodat, že prošla hodně velkou změnou. Ve výsledku to, ale vůbec nevadí. Důležité je, že Bosch je přesně takový jak ho autor popsal ve své knize. A to dává obojímu tu správnou šťávu.

Pokud jde o samotnou knihu, tak je napsaná velmi čtivě, příběh je napínavý a má spád. Zkrátka dávám plný počet, protože i když nejsem ždáný velký fanoušek tohoto žánru, tak se mi kniha moc líbila a těším se na další díl.

Lmslaver

První příběh Harryho Bosche nebyla má první kniha s tímto detektivním hrdinou, ale nijak nebyla pozadu v čtivosti a napínavosti s pozdějšími případy od Michaela Connellyho. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával, pořádnou porci detektivního thrilleru se špetkou akčního koření v závěru.

Mydli
20.12.2017

S chutí jsem si přečetl první díl o svérázném detektivu Harry Boschovi a jistě si dám další. Možná se mi více líbí Connelyho knihy z právnického prostředí ale kvalitní detektivní román jako je tento je prostě skvělý.

Finn69
28.10.2017

Dobrá, čtivá klasická detektivka, zklamaní nebudete. Harry Bosch je jako Phil Marlowe v uniformě, nezávislý drsňák pracující na vlastní pěst a odmítající podřídit se systému. Čili kromě zločinců musí bojovat i se svými nadřízenými a často je docela na vážkách, kdo vlastně vyhraje...
Pokud hledáte dobrou detektivku a líbí se vám americká tvrdá škola, klidně po téhle knížce sáhněte.

konicekbily
21.09.2017

Úvodní díl o Harrym se autorovi vydařil. Podle mne neměl Michael jiný cíl, než uvést na jeviště napínavé americké literatury nového hrdinu thrillerů. A "výstřel do neznáma" se mu Černou ozvěnou povedl a já mám další odpočinkové počteníčko.

Lolila
10.07.2017

Začiatok sa rozbiehal pomaly, ale potom to nabralo spád a napätie bolo až do konca.

Ječmínek
19.06.2017

Černá ozvěna nic moc, chatrný příběh stavěný na vodě, některé postavy nedopečené, pointa nepointa.

KaiShun
05.05.2017

Moje prvni setkani s Harry Boschem a nemuzu si to vynachvalit, urcite ne posledni.

ivoiro
01.01.2017

Jak už jsem si zvyknul u tohoto autora, kniha má pomalejší rozběh. Pak ale začne děj ubíhat a drží v napětí až do konce.

moudivlacek
29.12.2016

Moje první setkání s autorem a jsem ráda, že jsem po této knize sáhla. Zas jeden autor, který umí napsat velice napínavý děj, a to od začátku až do konce, napětí se zvyšuje s každou stránkou, přitom skvěle vylíčené postavy a jejich pocity. A neustálé překvapení, sice brzy vytušíte, kdo za tím vším stojí, ale určitě neuhodnete vše - a konečné rozuzlení všeho je až na posledních stránkách.
A hlavnímu hrdinovi Harrymu budete držet palce už jen proto, že nikdo nemá rád, když mu někdo hází klacky pod nohy jen proto, že může a má tu moc.
Také se dozvíte, kdo byl tunelová krysa a co to znamená černá ozvěna - poučné.
Už se moc těším na další díl.

Icequeen
26.11.2016

Connely je bezpochyby kvalitný remeselník, ale taktiež je aj bezodná studnica zbytočných informácií. Pre mňa bola Černá ozvěna dobre napísané bla bla bla + nezáživný príbeh. Navyše mi prekážalo, že medzi Boschom a FBI prepeličkou neprebiehali žiadne poriadne chemické reakcie. Vďaka tomu mi ich interakcie prišli dosť nepresvedčivé a suchopárne. Ale ako vravím, Connelly vie písať, len sa mi týmto prípadom netrafil do vkusu. Bosch je sympaťák a ja sa k nemu hodlám opakovane vracať.

Bar16
11.07.2016

Příběh zajímavý, velmi poutavý, ale na plný počet hvězd to není - za mě osobně mě uspávaly ty dlouhé kapitoly.

DickBach
25.06.2016

Velmi dobrá kniha, rychlý děj, žádná nuda, akce... fajn. Nazvala bych to "oddechová detektivka", kdy jeden zvrat stíhá druhý. Bohužel nečtu sérii chronologicky, takže jsem od začátku "věděla" jak to celé vlastně je, nicméně i tak bylo zajímavé načíst jak to pan Connelly zakroutí. Takže děkuji a jdu "k ledu" tedy černému. :o)

lifeoptimist
24.06.2016

dobře se to čte, první seznámení s Harrym Boschem, tak uvidíme co další díly :-) dala bych tak tři a půl hvězdičky, přece jen už jsem četla lepší detektivky

MAXA71
17.02.2016

Napísal už aj lepšie. Povedala by som klasika

bezzink
03.09.2015

Moje prvni setkani s detektivem Boschem dopadlo celkem uspokojive. Je pravda, ze zacatek knihy byl docela nudny, postupem casu to ale chytlo spad. Kazdopadne to nebylo tak napinave jako u jinych knih stejneho zanru. Charakter detektiva Bosche me ale bavi, a tak se chystam na dalsi dil :)
Mimochodem aktualne je k mani i serial Bosch - http://www.csfd.cz/film/365505-bosch/

Sirius
20.12.2014

Ze začátku jsem se do týhle detektivky obtížně dostával, ale ve výsledku jsem fakt nadšenej. Znalost policejní práce, skvěle napsaný dialogy, atmosfericky super a ty twisty byly parádní. A hlavně Harry Bosch je hrdina přesně podle mýho gusta. Fakt spokojenost.

dikobraz
23.10.2014

Skvela kniha. Velmi sa mi pacila. Koniec bol sice predvidatelny, ale tentokrat mi to vôbec nevadilo. Ideme na druhu v serii.

cantona
17.07.2014

Kniha mě celkem bavila. Harry Bosch je typ policisty, který mě fakt baví. Konec knihy byl ale takový nemastný neslaný. Konec mi prostě jak se říká ten dech nevyrazil a proto dávám čtyři hvězdy.

pobijecmuch
14.07.2014

Přiznám se, že sérii Harryho Bosche jsem neznal. Nějak jsem se dostal k tomuto prvnímu dílu a byl jsem mile překvapen. Dobře se to čte, protože je to postava americké tvrdé školy detektivů. Doporučuji, nebudete zklamáni.

mapet85
22.05.2014

Michaela Connellyho už dlhšie vnímam a odhodlal som sa na prečítanie tejto knihy. Na to, že to je autorova prvotina, je kniha výborne napísaná. Zápletka je dobre vymyslená a prešpekulovaná a čitateľ má možnosť dozvedieť sa aj o vojne vo Vietname, kde bol hlavný hrdina tzv. "tunelový potkan". Viac však neprezradím, hor sa na čítanie, záver knihy je strhujúci. :)

marlowe
16.10.2013

Michael Connelly nezklamal. Výborná detektivka, okořeněná flash-backy ze zákulisí války ve Vietnamu.

Mako123123
09.01.2013

Prekvapivo dynamická a zaujímavá prvotina Connellyho, veľmi zaujímavý dej a aj gradovanie. Odporúčam. :)

ina77
28.11.2012

Hodně dobrá kniha.Zaujala mě od začátku do konce a určitě doporučuji ji přečíst.

Aliii
04.09.2012

Harryho Boshe mám ráda a knížka mě bavila - je napsaná čtivě a to je pro mě to hlavní. U knih totiž nehodnotím to, jestli jsou věrohodné z hlediska popsaných událostí a jestli se příběh opravdu mohl stát (to bych si přečetla noviny), ale jestli mě zaujmou...

Peter.Melon
30.08.2012

Zajímavá detektivní kniha.Je to detektivní thriller.Hlavní hrdina detektiv Bosch je zajímaví.Hodnotím tuto knihu 80 procenty.Autor vytvořil vynikající detektivní dílo...

honajz
17.08.2012

Vůbec mě to nechytlo. Začátek mi přišel poněkud přepískle zmatený, a hlavní hrdina jako supermanské macho bez bázně a hany, který každý problém vyřeší levou zadní tak rychle, že není o co hrát, o koho se bát, a vlastně ani fandit. (Podobně u Advokáta hlavní hrdina nema problema, a proplouvá vším s rukama v kapse = neživotný hrdina, kterému se nedá fandit, pokud je mi 15+.)

guru
22.02.2012

Na môj vkus veľmi pomalý a nudný začiatok.
Neskôr však kniha naberá spád a stáva sa veľmi dobre prepracovanou so zaujímavým záverom.
Treba však poukázať na miernu absurditu motívu.

maciii
02.09.2011

Výborná detektivka/drama, s perfektně fungujícím propojením hrdinovy minulosti ve Vietnamu se v současnosti zdánlivě neřešitelným případem. Sympatičtí hrdinové s mnohovrstevnatým charakterem se v průběhu děje zajímavě vyvíjejí, aby v samém závěru došlo k ne vyloženě překvapivému, ale uspokojivému zvratu. Hlavní Connellyho zbraní je umění perfektně vykreslit vztahy mezi svými postavami, stejně jako tvořit dialogy, které jsou jakékoliv, jen ne nudné a nepřirozené.