Černá ozvěna

Černá ozvěna https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43479/bmid_cerna-ozvena-6F1-43479.jpg 4 489 106

V Černé ozvěně se českým čtenářům představuje Harry Bosch, policista, který nejraději pracuje na vlastní pěst. Bez nadsázky lze říct, že k řadě slavných postav „americké tvrdé školy", jakými jsou například Phil Marlowe či Steve Carella, přibyl další plnokrevný detektiv, který se s rutinou a invencí pohybuje mezi organizovanými zločinci, překupníky drog, zkorumpovanými státními úředníky a brutálními zabijáky. Tentokrát Harry vyšetřuje smrt svého přítele a spolubojovníka z vietnamské války. V tajuplném bludišti zločineckého podsvětí, se kterým je konfrontován, ožívá hrůza, kterou kdysi zažil ve Vietnamu jako příslušník jednotky specializované na boj v podzemních tunelech. Boschovou partnerkou v tomto souboji s nebezpečnými zločinci, jimž se podařilo proniknout na důležitá místa v policejním aparátu, je agentka FBI Eleanor Wishová. Jejich vztah dočasně přesáhne kolegiální roviny, což Boschovi zkomplikuje obtížné rozhodování mezi spravedlností a pomstou, před které je v závěru případu postaven.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , Domino

The Black Echo , 1992

Danuše7
28.09.2020 4 z 5

Napínavý příběh. asi jsem jej viděla zfilmovaný.

LuciezOstravy
11.08.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, svérázný detektiv, který přijde věcem na kloub za použití ne vždy těch správných policejních metod a postupů. Zajímavá zápletka z dějin Vietnamské války, mocenské boje, trochu love story zasluhuje plný počet hvězd. Umocněno i tím, že jsem po Vietnamu cestovala a viděla i washingtonský památník padlých američanů v této válce. Určitě si přečtu i další příběhy Harryho Bosche. ČV 2020 kniha autora, který získal cenu E.A.Poa.

Metla
16.07.2020 4 z 5

Už dlouho jsem se s Vámi chtěla seznámit, detektive Boschi, cítila jsem, že byste mohl být inteligentní drsňák dle mého gusta. Což se potvrdilo, váš styl vyšetřování, chování i jednání mě velmi bavil, devadesátkovým klišé navzdory (nebo možná i díky nim). Navíc jsem stará konzerva, tudíž mi vyhovují kriminálky z dob, kdy se všechno neřešilo přes počítač a s mobilem u ucha.
Vychutnala jsem si vraždění v Los Angeles, přetahovanou s FBI i vybíjenou s těmi zparchantělými policajty, co jdou po normálních policajtech, mráz mi běhal po zádech při nepříjemných návštěvách vietnamských džunglí.
Ale, jak dává tušit mé hodnocení, několika rýpanců nezůstanete ušetřen, detektive. Chlastáte, no dobrá, to asi všichni poldové v USA, hulíte a k vaší osobě to celkem sedí... je však nezbytně nutné ty zlozvyky stále zdůrazňovat? Já nepotřebuji znát přesný počet vyčaděných hřebíků do rakve. Pokud snad "Černou ozvěnu" sponzorovala firma Marlboro, potom ten cigaretový dým smrdící ze stránek chápu, přesto si za svou námitkou stojím: vět souvisejících s kouřením byl značný přebytek.
Ještě tady mám pár technických k případu. 1) Když lezete do nebezpečných prostor bez parťáka, proč si nevezmete aspoň vysílačku? 2) Drobnost: nenajít v Los Angeles jediného člověka se jménem Nguyen Tran mi přijde asi tak pravděpodobné, jako nenajít v Praze žádného Pepu Nováka. Vždyť jde o nejběžnější vietnamské jméno a příjmení. 3) Co mi vadilo nejvíc: závěrečná mentální zabržděnost. Váš intelekt a detektivní instinkt šlapal většinu knihy na plný céres, jakmile se však jednalo o jistou osobu, najednou se z vás stával nedovtipný debil. Na vaše prozření jsem čekala nehorázně dlouho.
Tentokrát tedy "jen" za (velmi silné) čtyři stálice a těším se na příští setkání. 80-85%

evask
04.06.2020 5 z 5

Klasická detektivka, rozdělení děje po dnech a tím pádem dlouhé kapitoly, to mně trochu vadilo. Ale i tak už jsem si v knihovně zarezervovala další díl. Dala bych čtyři a půl *.

Didi15
04.06.2020 4 z 5

Moje první setkání s tímto spisovatelem. Kniha byla fajn. Příběh parádní i když jsem tušila, kdo v tom má prsty. Určitě si přečtu další. Dávám pouze 4 hvězdy, protože mi přišly dlouhé,, kapitoly,, a také proto, že jsem to nehltala tak jako ostatní knihy.

Fillipa
31.05.2020 5 z 5

Mám dojem, že Harry Bosch musí být sousedem Elvise Colea (Robert Crais), jen nevím, kdo z nich si koupil dům ve svahu u nápisu Hollywood dřív :)

DericCaster
21.05.2020 5 z 5

Knížka Černá ozvěna je mé seznámení s autorem i já musím napsat, že i já jsem byl příběhem pohlcen. Knížka je taková klasická detektivka z amerického prostředí, se svérázným detektivem co "nezapadá" a sem tam něco prostě řeší po svém. Zas po nějakém čase knížka, kterou je problém odložit... No už teď se těším na další autorova díla...

juliesze
15.05.2020 5 z 5

Jsou detektivky a Detektivky. Některé projdou slávou, umístí se na žebříčcích a potom po nich ani neštěkne pes. Ale některé jsou tak skvěle napsané a promyšlené, že jejich nadčasovost je zanese do síně slávy a ponechá tam Boshe navěky.

Tohle je konečně to správné policejní prostředí. Takhle vypadá vyšetřování zločinů. Není to žádná práce pro slečinky. Naopak si každý musí krýt vlastní záda a plavat mezi mocenskými intrikami, které se právě nejčastěji projevují na policejním oddělení. I když jsou občas komunikační projevy značně zastaralé (volání z budky a psací stroje), působí na mě detektivka z roku 1992 tak, jako kdyby ji napsali včera. I když teda on ten psací stroj byl taky ještě nedávno na Pankráci na věznici! Kniha byla výborná, děj gradoval, na konci bylo logické vysvětlení, překvapení a vše, co tomu dodalo smysluplnost! Dokonce i to téma Vietnamské války bylo strašně zajímavé - hlavně tedy ty bojové metody. Za mě velká pecka a určitě se pustím do pokračování!

encyklopedie
12.05.2020 5 z 5

Harry Bosch - knižní, filmový a i audiový je parádička.... některé díly si dám znovu....
tenhle jsem ted odposlouchal...
100%

ivana1924
06.05.2020 3 z 5

První seznámení s autorem. I když mám radši knihy v kterých je trochu víc "akcí",kniha mě bavila Určitě si přečtu další.

Lenka.Vílka
25.04.2020 5 z 5

Na autora jsem se chystala už strašně dlouho. A konečně nastal správný čas, ne kvůli rozkoukané seriálové adaptaci, která mě nadchla (která ovšem nejde chronologicky podle série), ale asi to fakt uzrálo. Navíc jsem měla vážně krizovku ohledně knih s více stranama. Takže jo, knihu jsem měla doma dlouho. Rozečtené na 60 stránkách a mezitím přečetla další knihy. Hubenější. Ale teď se to prolomilo. Už bylo na čase, sakra práce! A vděčím za to Černé ozvěně? To je pro nového autora velká lichotka!

Děj je skvělý. Jedná mrtvola, co hledala zlatou v tunelu? No, trochu komplikovanější, když se ukáže, že se nejspíš účastnil hodně dobře promyšlený loupeže. Kromě vyšetřování, které se nakonec spojí s případem FBI, je v knize spousta dalších věcí. Hlavně to, "jak to doopravdy chodí". Moc se mi líbilo zapracování věci z Vietnamu. To knize dalo jiný nádech. A není to jenom fajnové vyšetřování. Harry není zelenáč, tak ví, jak na byrokraty a všechny, co chtějí buzerovat, když on chce jenom dělat svojí práci. Sice po svém, ale pořádně.

A celkově se s tím autor taky moc ne@%!e. Connelly píše, jak to je, ne jak si čtenář přeje, aby to bylo. A jak to chodí. Upřímně, 3/4 "detektivů" jak nám je podstrkují autoři, kde jsou jejich postavy na efekt, by v těhle ulicích nedala ani tejden (fajn, ani míň, ale nechci znít zbytečně negativně). A za to jsem fakt vděčná.

Sedl mi i styl autora. Píše fakt dobře a já se bavila. Je jasné, že jak to hned půjde, půjčím si druhý díl. Moc ráda :)

Jenom se mi zdá málo, že přečetlo jenom 353 lidí (253 hodnocení) přede mnou. Je to fakt málo na tuhle kvalitu! Druhou knihu budu číst od bbartu, tak jsem zvědavá na rozdílnost nového a starého překladu.

Na zasmátí:
Dost let zpátky jsem četla knihu Černý anděl a to byl fakt opruz. Možná proto jsem se tak dlouho nechtěla vrhnout do téhle série. Dislektik ve mě si myslel, že tohle i Černého anděla napsal stejný autor :D

Gibis
22.04.2020 5 z 5

Tak jsem se konečně dostala k seznámení s legendárním Harrym Boschem a vůbec nejsem zklamaná! Taková poctivá dobrá detektivka, ve které nemusí být popisovány co nejbrutálnější vraždy a téct potoky krve a přesto se nenudíte ani na chvíli a Harrymu fandíte, protože je to takový správňák ze staré školy :) Bavil mě a těším se na další případ!

jaroiva
18.04.2020 4 z 5

Zezačátku mi to připomínalo nějakou severskou detektivku, kterých už mám asi dost. Ale postupně mě to začalo zajímat, až mě to i chytlo a začalo bavit. Takže nakonec jo, líbilo se mi to a určitě se budu poohlížet po druhém dílu.

bosoMT
02.04.2020 5 z 5

vyborne, uz sa tesim na dalsie audioknihy,
serial sa uz stahuje ;) dufam ze aj ten sa bude odohravat v 90s

mi-380
14.03.2020 5 z 5

Skoro celou knihu jsem si spokojeně užíval příjemně uvěřitelnou, nepřekombinovanou, americkou kriminálku s reminiscencí na vietnamskou válku. Ochladl jsem, když se doposud reálné vyšetřování snažilo ohromit čtenáře závěrečnou přešponovanou akcí. Naštěstí to ještě nebyl konec, na posledních padesáti stránkách se příběh znovu pěkně zamotává. Každopádně jsem díky spřízněným uživatelům DK narazil na pozoruhodnou literární postavu – Harryho Bosche.
90 % (aktuálně 235 hodnotících s průměrem 86 %)

„Pokračoval stále nesprávným směrem a zabíjel každýho, kdo mu přišel do cesty. Šla fáma, že na tom náhrdelníku měl třiatřicet uší. Kdosi se mě zeptal, proč Meadows nechal jednomu Vietnamci druhý ucho. Víte, divil se tomu lichýmu počtu. A já mu odpověděl, že to druhý ucho nechal přece Meadows všem.“...

š.m.i.k
10.03.2020 5 z 5

Tohle se mi fakt moc líbilo. Postavy se postupně charakterově "odkopávaly" a Harrymu Boschovi se nedá nefandit, bude se mi o něm pár nocí zdát (doufám) ;)
Je mi líto, že už jsem audioknihu doposlechla... bavilo mě to od samého začátku a čím dál víc, i když už jsem si dala 2+2 dohromady a věděla, jak se příběh bude dál vyvíjet. Označila bych to jako takovou "poctivou detektivku" a body navíc určitě za provedení bez nechutných brutalit. Rozhodně doporučuji k přečtení (respektive poslechu).

Jenny055
07.03.2020 5 z 5

Počúvala som audioknihu, čítal Martin Preiss. Výborná detektívka, výborný prednes.

Nestorkea
03.03.2020 4 z 5

Vůbec jsem nevěděla, co mám od této knihy očekávat a velmi mile mě překvapila. Detektiv Bosch je sympaťák ze staré školy. Závěr knihy byl nečekaný.

Dada077
25.02.2020 4 z 5

Boli v knihe state, kedy som mala problém schuti sa začítať, ponoriť a vžiť do deja. Bolo toľko policajných šéfov, a šéfov FBI, jedných za, druhých proti, tretích tajných podvraťákov, že som sa miestami stratila. Vždy sa mi však podarilo vyvetrať si hlavu medzi vietnamskými veteránmi, či v kolegovských techtle-mechtle. Takže prečítať nebol problém. Z tých zopár conellyoviek bola táto mierne vlažná, ale čo tam po tom ... toooľko ich je ešte predo mnou ...

Lotka
16.02.2020 3 z 5

Detektivka průměrná, ale ne špatná. Beru jako úvod do série, uvidíme jak to bude dál pokračovat.