Černá ozvěna

Černá ozvěna https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43479/bmid_cerna-ozvena-6F1-43479.jpg 4 491 106

V Černé ozvěně se českým čtenářům představuje Harry Bosch, policista, který nejraději pracuje na vlastní pěst. Bez nadsázky lze říct, že k řadě slavných postav „americké tvrdé školy", jakými jsou například Phil Marlowe či Steve Carella, přibyl další plnokrevný detektiv, který se s rutinou a invencí pohybuje mezi organizovanými zločinci, překupníky drog, zkorumpovanými státními úředníky a brutálními zabijáky. Tentokrát Harry vyšetřuje smrt svého přítele a spolubojovníka z vietnamské války. V tajuplném bludišti zločineckého podsvětí, se kterým je konfrontován, ožívá hrůza, kterou kdysi zažil ve Vietnamu jako příslušník jednotky specializované na boj v podzemních tunelech. Boschovou partnerkou v tomto souboji s nebezpečnými zločinci, jimž se podařilo proniknout na důležitá místa v policejním aparátu, je agentka FBI Eleanor Wishová. Jejich vztah dočasně přesáhne kolegiální roviny, což Boschovi zkomplikuje obtížné rozhodování mezi spravedlností a pomstou, před které je v závěru případu postaven.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

The Black Echo , 1992

Szigeti
09.12.2019 5 z 5

Vždy sa rád vrátim ku k Harry Boschovi. Dobre napísané ešte lepšie sa číta.

reddwarf358
15.11.2019 2 z 5

Bavil jsem se, ale znovu si už asi nepřečtu, není důvod. Pozor, spojlery! Autor se nedokáže vyhnout některým klišé, kdy policajt musí být nutně rozvedený samotář s ne/přiznanou psychickou poruchou. A spí se svojí novou kolegyní, která ho původně nemá ráda a pak ho zradí.

čef
11.11.2019 5 z 5

Úžasný detektivní román, který si zaslouží velký obdiv. Harry Bosch se náhodou dostane k vyšetřování vraždy svého spolubojovníka z Vietnamu a pak to frčí dolu kopcem neuvěřitelnou rychlostí. Potom už si jen bezohledně a vynalézavě kazí vztahy téměř s každým, o koho zakopne, ale to všechno jen a jen v zájmu pravdy, kterou prostě musí za každou, ale opravdu každou, cenu najít. Drsná škola par excellence!

astra3
01.11.2019 5 z 5

Dobrý začátek pro mě nové série. Už se těším na další.

lea735
16.10.2019 5 z 5

Jo jo, Harry Bosch...líbí se mi tahle knižní postava .Není bezchybný, prostě normální chap.
Mám ho ráda i styl psaní pana Connellyho. Moc hezký příběh , škoda že už skončil.

Killingjoke
28.08.2019 5 z 5

Drsné devadesátky, žádné mobily, jen cvakání psacích strojů a v hlavní roli sympatický policejní detektiv z divize Hollywood Harry Bosch. To je pro mne hned na poprvé kombinace, jenž se trefila přímo na komoru… Není to můj první Connelly a Harryho Bosche taky znám již z pěti řad nejlepšího TV seriálu posledních let. Ale stejně jako je na přebalu této knihy uvedeno, že jde o „první případ Harryho Bosche“, je to i mé první setkání s tímhle policajtem na stránkách knih… A on to vlastně ani není jeho první případ, protože Harry Bosch je v knize již zkušeným policajtem jenž má za sebou řádku úspěšně vyřešených případů a nepěkné vzpomínky na válku ve Vietnamu, kde operoval jako tunelová krysa, vyhledávající nepřátele v temných tunelech, jimiž byla prošpikovaná vietnamská džungle. A jako černou ozvěnou se mu minulost vrací i ve špinavých uličkách Los Angeles o 20 let později, kdy je nalezen mrtvý jeho bývalý spolubojovník a přidělena dočasná parťačka od FBI…

Já tyto knížky prostě miluju. Vždy jde o poctivou práci s postavami a použitím klasických forem vyšetřování jako jsou výslechy, sledovačky a nakonec i pěsti či zbraně. Přitom je to takové civilní a uvěřitelné. Že je to staré skoro třicet let? No a? Vždy dám raději přednost takové knize před zástupy moderních detektivek, rochnících se v co největší snaze čtenáře šokovat a utopit v prvoplánových nechutnostech a překombinovaných vraždách. Tak takové knihy zas nevyhledávám já… Detektiv Bosch vychází z archetypů americké drsné školy detektivky a skládá všem jejím zakladatelům obrovskou poklonu. Je detektivem ctícím zákon, avšak ochotným zákonu i trochu pomoci jinými cestami. Není tedy divu, že jej nadřízení moc nemilují, je v hledáčku oddělení vnitřních záležitostí a jeho cynické průpovídky leží v žaludku nejednoho agenta FBI. Prostě takový obyčejný prima chlápek a já už se moc těším na jeho druhý případ – Černý led.

mysce
01.08.2019 5 z 5

Je to tvrďák každým coulem a má velmi specifický smysl pro spravedlnost. Je skvělým vyšetřovatelem, ale jeho nadřízení ho mají rádi asi jako osinu v zadku. Harry Bosch je prototypem svérázného detektiva, dívajícího se na život pohledem osamělého vlka, zbaveného veškerých iluzí.
Černá ozvěna je moderně pojatá detektivka americké drsné školy, kdy hlavní hrdina rozplétá síť dobře organizovaných zločinců, kterým pomáhají zkorumpovaní státní úředníci, a prodírá se skrz mnohá morální dilemata.
Při čtení mě dost bavila „retro“ technika, hlášení se vyplňují na psacím stroji a detektivové si všechno obíhají sami…
Pokud jste "Černou ozvěnu" ještě nečetli a s Harrym se ještě nesetkali, vrhněte se do toho po hlavě! Užijete si parádní jízdu a najdete parťáka, se kterým určitě strávíte mnoho večerů. Jestli si totiž některá literární postava zaslouží váš respekt a pozornost, je to Harry Bosch!

VendulaB
24.07.2019 4 z 5

Klasická americká detektivka v nejlepším slova smyslu. Žádní psychopati, rituální vraždy, potoky krve - jen jeden odhodlaný detektiv, který si jde za svým a prostě neuhne. Těším se na další díl.

Pauline23
24.06.2019 5 z 5

První díl a možná po pomalejším začátku se kniha díky klasickému postupu policejní práce se kniha krásně ucelila. Moc se mi líbila. Takže další Harry na mě čeká a já se těším. Mám ráda klasiku. Doporučuji

Hugomil
20.06.2019 5 z 5

Harry Bosch - to jsou prostě učebnice klasické detektivky. Hodně málo autorů zvládlo takhle skvěle psát, nebo píší. Komu se líbí stará americká detektivní škola, ten bude nadšen. Lehkost a srozumitelnost příběhu však není na překážku komplikovanosti příběhu. Dostatek zvratů a překvapivý závěr nedělá knihu nudnou. První setkání s Herrym dopadlo na výbornou a já se těším na jeho další vyšetřování...

Tabby
17.06.2019 3 z 5

Za mě trošičku pomalý rozjezd a trošičku nudy, ale pak se to rozvinulo do celkem napínavého čtení.
Zase tady mě bavilo to klasický vyšetřování bez vymožeností,psací stroje, sledovačky, nahrávací pásky. Prostě klasická stará dobrá detektivní práce.
Harry Bosch hlavní postava a detektiv mi zezačátku lezl na nervy, než jsem pochopila s čím vším se vlastně musí vypořádat a že to je fajn chlap.
Doma na mě už čeká další díl. :)

Ramiel
20.04.2019 3 z 5

Mám rád detektivky, a proto se sám sobě divím, že mi Harry tak dlouho unikal. Dokonce i po tom, co jsem viděl seriál (mimochodem taky dle mého velmi dobrý). A teď konečně se mi dostala kniha do rukou. A kladem je, že teď mohu přečíst všechny díly v jednom nepřerušovaném zátahu najednou a nemusím čekat do dalšího roku, než vyjde další román...
Harry je kovboj, některá zákonná omezení, která jeho práci ztěžují, ignoruje, stejně jako své hloupé nadřízené, kteří jsou více politiky a byrokraty, než policisty. Je tvrdohlavý a většinou dosáhne svého.
POZOR MOŽNÝ SPOILER:
Zápletka, kdy Harry "spolupracuje" s (nebo možná lépe řečeno se vnutí) FBI, je zajímavá. Odkrývá mnohá tajemství z války ve Vietnamu. Jen ten konec s Eleanor mi možná svým rozuzlením trochu pokazil dojem. Přece jen se mi její pomsta zdá až příliš komplikovaná.

syskas
04.03.2019 5 z 5

Konečne som sa dostala aj k prvému príbehu s HB a viem, ako sa to celé začalo. Ani sa nechce veriť, že tých príbehov je už viac ako 20. Pre mňa je kniha s HB je vždy dobrou voľbou.

items
11.02.2019 5 z 5

Obaja (Michael aj Harry) sú absolútny top na poli detektívok.

harena
21.11.2018 5 z 5

Výborná detektivka, v prvním díle série nás autor seznámí s hlavním hrdinou, sympatickým a samozřejmě svérázným Harry Boschem a jsem mile překvapena. Detektivka se povedla, dobře čte a já mám radost, že je v sérii dalších asi 20 dílů snad stejně kvalitních, jako tento první.

March
19.10.2018 5 z 5

Moje první kniha od autora a jsem nadšená. Poměrně hodně stránek, celou dobu napětí, skvela zápletka a závěr? Nečekaný....(tedy pro mě:)).
Velká podoba HB s Harry Hole od Nesba. Doporučuji a pokračuji v dalším díle s HB

VesmirnaOndatra
11.08.2018 3 z 5

Harry Bosch ako melancholický detektív, ktorý sa drsne, mužne a bez okolkov prekontempluje k vyiešeniu prípadu síce nie je to môj typ, ale ako k detektívke k tomu nemám väčšie výhrady. Snáď až na to, že vedľajšie postavy sú tak klišé, že by ich snáď bez protekcie nevzali ani do Kriminálky Aněl, že to páchne devätdesiatkami viac ako kuracie prsia plnené broskyňou a deodorant Geri Halliwell dokopy a že by Connelly, ako väčšina spisovateľov detektívok, mal outsourcovať písanie romantických replík.

parxel
05.07.2018 5 z 5

Černou ozvěnu jsem půjčil, protože mne zaujal seriál Bosh a chtěl jsem se dozvědět, jak moc se tento seriál podobá své knižní předloze. V tomto směru jsem se dočkal příjemného překvapení.

Seriál totiž vždy spojuje dohromady několik příběhů najednou. Konkrétně Černá ozvěna byla zpracována ve třetí sérii a nutno dodat, že prošla hodně velkou změnou. Ve výsledku to, ale vůbec nevadí. Důležité je, že Bosch je přesně takový jak ho autor popsal ve své knize. A to dává obojímu tu správnou šťávu.

Pokud jde o samotnou knihu, tak je napsaná velmi čtivě, příběh je napínavý a má spád. Zkrátka dávám plný počet, protože i když nejsem ždáný velký fanoušek tohoto žánru, tak se mi kniha moc líbila a těším se na další díl.

Lmslaver
19.03.2018 5 z 5

První příběh Harryho Bosche nebyla má první kniha s tímto detektivním hrdinou, ale nijak nebyla pozadu v čtivosti a napínavosti s pozdějšími případy od Michaela Connellyho. Dostal jsem přesně to, co jsem očekával, pořádnou porci detektivního thrilleru se špetkou akčního koření v závěru.

Mydli
20.12.2017 5 z 5

S chutí jsem si přečetl první díl o svérázném detektivu Harry Boschovi a jistě si dám další. Možná se mi více líbí Connelyho knihy z právnického prostředí ale kvalitní detektivní román jako je tento je prostě skvělý.