Harfeníci severu ekniha

První díl série Ilusie: Harfeníci severu v přepracovaném a rozšířeném vydání se vrací na sever jako e-kniha a audiokniha, kterou namluvil Zdeněk Hručka. Sever znovu zní rytmem a harfeníci začínají boj o svobodu malého národa.

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472538/big_harfenici-severu-E3o-472538.jpg 3.926

Kniha Harfeníci severu

TamčaBard

To jsem si dobře vybrala. V knize je celou dobu zima mrazivá a venku při čtení více než 30°C Ovšem skvělý výběr to byl i z jiných důvodů. Zajímavé postavy, super humor, velice pěkné vykreslení krajiny a především strhující popisy šamanských rituálů. Překvapil mě opravdu hutný obsah, který by jinému autorovi vydal nejméně na tři díly. A protože vím, že mě ještě další díly čekají, má autorka můj velký obdiv - tolik děje, nápadů a fantazie. Rozhodně doporučuji!

broskev28

Náročná četba, alespoň pro mě.
Nepatřím k těm, kteří při volbě knihy žehrají na velký rozsah, malá písmenka a nepřítomnost obrázků, tedy (povětšinou) ke čtenářům školou povinným. Ale tohle mi opravdu dalo zabrat - než jsem si v tomto rozsahu ujasnila, kdo patří ke komu a proč, atd. Kupodivu tři tečky mi vůbec nevadily, naopak, vždycky mi to připadalo jako drobné postrčení, někdy čas pro asociace, případně nabídka dalších možností.
Kalevalu neznám, ale Finsko mám ráda už od dob studií, takže jména mě potěšila a harfy velmi překvapily. A jsem zvědavá, kam se děj posune v dalším dílu.

"Víš, Elian," řekl ještě, než ji strčil dovnitř, "jsme pořád na cestě. A pořád se učíme snášet ty, co nás provázejí. Zapal minulost a jdi dopředu, děvčátko."

Jirka73

Za mě naprostá bomba. Vážně. Konečně hlavní hrdinka, která není dokonalá, konečně skvěle zpracovaný motiv severských ság, konečně pořádné napětí, konečně zajímavé zvraty. A dokonce to napsala česká autorka? Okamžitě se vrhám na další díl, na Dědice Tuonely, chci víc a víc!

DreamerX9

Kniha má skvělý nápad i zpracování, postavy dost rozporuplne ale teda ten děj...uff to mi dalo zabrat. Ne že by šlo o něco složitého to ne jen velmi chaotického že se člověk ztrácel v základech. Jinak autorka má talent a celkově vystavění světa mě bavilo.

katy238

Ilusie, s podtitulem Harfeníci severu, jsou prvním dílem z chystané osmidílné fantasy ságy s prvky finského národního eposu. Jakkoliv to zní složitě, je to hlavně krásný příběh jednoho království a jeho provincie, která náhle čelí dlouho tušené hrozbě. A je to právě princezna Ilusie, která se vydává mnohými vysmívanému Severu na pomoc. Spolu se skupinou tvrdých severských bojovníků a jejich stále ostře naladěnými harfami se musí postavit hrozbě, která přerůstá hranice království.

O knize se dá říct mnoho. Jedná se o klasický příběh fantasy s prvky kouzel, čar, bitev, válečných koní i božských postav. Postavy nemají jména, jaká najdete v kalendáři, ale jejich humor vám bude blízký. Cesta princezny Sarai je lemována krví i smrtí, ale provází ji přátelství a láska. Nejedná se však o kýčovitý a poplatný příběh, ale o plnohodnotné vyprávění o zemi se všemi jejími legendami a mýty, které na sebe logicky navazují. Autorka stvořila svébytný, fungující svět se zajímavými postavami a neotřelým příběhem. Pokud máte zájem o smysluplnou pohádku pro dospělé, vkročte do Ilusie. Nudit se nebudete.

kristina6651
12.07.2021

Musím velmi pochválit audioknihu. Je vidět že autorka a její družina do toho vrhli s odvahou a rozvahou, ale i nevídanou precizností. Všechny neduhy knižní verze byly odstraněny, to nejkrásnější zůstalo - hudbou prodchnuté kouzlo severu a dramatický příběh v podání vynikajícího Romana Hrušky. Přepracovaná verze Harfeníků vyšla i jako e-book.

Lawiane
27.05.2021

Dojem z knížky mi kazily neustále přítomné tři tečky a hlavně to, že jsem se nějak nesžila ani s jednou z postav - přišly mi zkrátka svým myšlením a chováním nějak mimo můj svět a ve finále mi žádná z nich nebyla vlastně sympatická. Už vůbec ne hlavní hrdinka, u které by mi to přišlo žádoucí.
Jinak poctivě napsané dílo, propracovaný děj a přínosná myšlenka začlenění hudby do literatury. Nadšence severu a metalu potěší.
Oceňuji popisy bitev v jejich realistické podobě se, ne jen lesku.

Sněžková
21.03.2021

Abych řekla pravdu, knihu jsem našla náhodou a asi jen proto, že sleduji jisté metalové servery a skupiny. A konečně mi docvaklo, že ta paní, která píše recenze na moje oblíbené desky šílenců ze severu, napsala i tohle.
Nejsem zrovna člověk, který by cíleně vyhledával nové autory nebo knihy, jsem spíš „knihobudkař“. Ale po přečtení webu Ilusie jsem nemohla jinak a koupila si první dva díly (těsně před tím, než vyšlo Probuzení Louhi). A ano, přiznávám se, louskání prvního dílu mi trvalo skoro tak dlouho jako cesta Saaru na Sever.
Kniha určitě není tím nejlepším, co jsem kdy četla, ale dokáže navodit neuvěřitelnou atmosféru, která na mě působila opravdu silně. Několikrát jsem se přistihla při tom, že se směju u pasáží, u kterých by se normálně nikdo smát neměl. Ale to je způsobeno zvolením jmen hrdinů příběhu. Nedávno autorka vydala podcast, ve kterém některá jména a charaktery vysvětluje. A já osobně, když čtu o lidech jako je Marco, Eicca, Perttu, Lauri – představuji si je přibližně tak, jak vypadají ve skutečnosti jejich „předlohy“ z reálného světa. Taky proto jsem měla velký problém, když zabila jednoho z nich v bitevní vřavě a nenechala Saaru ani pořádně truchlit. Stejně tak jsem jí stále neodpustila harfeníka, kterého pověsila na stromě, aniž si v příběhu jedenkrát drnknul...
Příběh je vcelku jednoduchý a jasný, líbí se mi odkazy na dějiny, je to ale takové otevírání ran. Nicméně objevování země, její kultury a lidí a v neposlední řadě sebe sama, dýchá z každého písmene, každého slova. Nádherné popisy přírody a toho, co se děje uvnitř uzavřených lidí se střídá s mizérií celé situace, ve které se hrdinové ocitají. Na druhou stranu popisuje i to, jak se takoví lidé dokáží radovat i z mála. A z pálenky.
Jak už jsem psala – podle mě se nejedná o vrcholné dílo, ale rozhodně mě první díl naladil na to, abych pokračovala dál. Druhý díl mě – stejně jako první - zaručeně překvapí nějakou tou ošklivou mrtvolou, novými postavami, kterým se budu smát, protože v nich opět uvidím někoho, koho bych vůbec vidět neměla a pevně doufám, že nepřijdou o svého favorita. Ano, je zvláštní, je jiný, je svůj, ale básníci asi nemůžou žít na věky. I o tom mě první díl přesvědčil. Ať tedy žijí draci.