Harém

Harém https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98227/bmid_harem-2-vydani-98227.jpg 4 131 36

Když mladou a inteligentní tatarskou dívku Hürrem prodají do otroctví a ona se ocitne v největším harému osmanského sultána Sulejmana, pochopí, že nemá smysl bránit se osudu. Pomsta, kterou vymyslí, musí dlouho zrát. Když se po letech vzdorování intrikám ocitne na nejvyšším stupínku sultánovy přízně, má díky svému vlivu osud celé říše v rukou.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Harem , 1992

Kerberos
28.06.2017 4 z 5

Zajímavý příběh plný ženských intrik.

Urbana
26.03.2017 5 z 5

Napínavá, čtivá, za mně super, líbila se moc.

beveron
30.12.2016

Vim, ze když jsem knihu cetla, hltala jsem ji. Dnes mi z ni v paměti nezustalo nic. Klidne prodam.

Lawinia
12.10.2016

Prosím vás, koupím, napište mi bukrle@post.cz ;-)

tuldas
25.05.2016 4 z 5

přečetl jsem jedním dechem

eva6159
08.12.2015

Koupím tuto knihu, kdo má k prodeji, napište prosím - eve-n@gmail.com

jitvav
15.10.2015 4 z 5

Zajímavá, poutavá kniha. Místy byla na můj vkus trochu drsná, ale každopádně stojí za přečtení.

Muhibbis
06.03.2015 3 z 5

Priemerný dobrodružný román autora, ktorý vzal základné fakty, trochu si ich upravil (to by tých Roxelaniných rádoby životopiscov zabilo uviesť ako jej prvého syna normálne Mehmeta?!) a potom si tam dosadil vlastné postavy. Kvôli Roxelane som chcela dať dve, ale prižmúrila som oči, pretože naozaj nevieme, aká bola, no...
1. Téma: Na dobrodružný román celkom sľubná, veľká dáma histórie ako bezcitná mrcha a popri tom ešte príbeh nezištnej lásky zatrpknutého eunucha...
2. Príbeh: Nemala by som proti nemu žiadne námietky, nebyť toho poondiateho manicheizmu, ktorý jasne rozdelil postavy na dobré a zlé, čo je u historických románov podľa mňa dosť chyba. Fandila som Giulií a Abbásovi, trochu aj Sirhane, ale inak som mala osud všetkých ostatných postáv v päte. V podstate som celý ten čas v duchu prosila autora, nech tam už nedáva ďalšie nechutnosti.
3. Štýl: Nikdy predtým ani potom som nečítala nič zamerané na akciu, ak nerátame všetky diely Narnie a Harryho Pottera, takže neviem, ako ho mám hodnotiť. Dej mal spád, možno až trochu rýchly, a autor sa v naturalizme vyžíva, kde ho netreba, a zanedbáva ho, kde treba, takže asi tak.
4. Reálie a vierohodnosť: Ťažko povedať. Na jednej strane treba poznamenať (a vy, budúci spisovatelia historických románov, si to už konečne vtlčte do hlavy!) že aj keď pred Süleymanom pobývali ženy z háremu naozaj v Eski Saray, v jeho časoch to už bolo len odkladisko vdov po predošlých vládcoch, že Mehmet, narodený v roku 1521, bol, ako som už spomínala, prvým Roxelaniným dieťaťom, že v čase Süleymanovho nástupu na trón ešte žili jeho synovia s Gülfem, ale umreli na epidémiu rok nato, čiže Mahidevran nebola jedinou favoritkou, že spomínaná mala okrem Mustafu ešte pár ďalších detí, a hlavne že deti v tom čase umierali ako muchy, takže to láskavo zaraďte do svojich písačiek, nech to už bude akokoľvek smutné čítanie, a neopakujte mi rad za radom tie isté nezmysly! Keď už chcete prepisovať históriu, tak originálne a neopičte sa jeden po druhom!
5. Celkový dojem: Rozpačitý. V každom prípade, teraz, pár rokov po prečítaní, už vyprchal.

lancelot
16.01.2015 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem a moc mě bavila.

petaSk
21.11.2014 3 z 5

Doufala, jsem že dostanu více než jen historickou červenou knihovnu, to bych si jinak vystačila se známou tureckou telenovelou. Bohužel Harém je sice čtivá kniha, ale ač hojně píše o nahotinkách (tady se Falconer vyřádil), oddanosti, lásce a nenávisti je jinak studená a prázdná. Hlavní hrdiny byste popsali jednoduchými výrazy: pomstychtivá mrcha, naivní dívka, zamilovaný hlupák a podobně. Bohužel krom spousty vzletných slov, popisu intrik, oblečení a ňader z knihy o moc víc nedostanete.

petulinka1974
04.10.2014

koupím tuto knihu , prosím nabídněte můj email petulinka1974@seznam.cz

anulika
04.10.2014

Falconer mě opět nezklamal. Poutavá kniha, která se četla sama.

Pink Martini
02.09.2013 5 z 5

(Uwaga spoilery!) Základní poučení z Harému zní: neštvěte baby. Prostě to nedělejte. Zatímco mírumilovná Pink Martini pouze vyhazovala z okna kartáčky na zuby a s jeho svetrem utírala podlahu se zvláště sveřepým výrazem, Hürrem byla poněkud radikálnější. Z tepla masážního stolu se smíchem sledovala, jak synu muže, kterého chtěla, a ženy, kterou nenáviděla, nesou otrávené pomeranče. A dobře se bavila.

Někteří mají Colinovi za zlé, že z Hürrem vytvořil mocichtivou intrikánku. A proč ne? Stejně o té holce nic nevíme. Jak se jmenovala, jaké byla národnosti, ani kde, kdy a komu se narodila. Ukrajinka, Rusínka, Polka? Vem to čert. Nebyla nic do doby, než ji zajali krymští Tataři a dovlekli ji Sulejmanovi do harému, kde si získala jeho pozornost a putovala do ložnice. Po krátké době vyvrátila fakt, že je jen krásná cetka sloužící pro okrasu a začala se zdatně míchat do osmanské politiky. Tehdy vstoupila do dějin. Postavila ubytovnu pro chudé, mešitu a nemocnici a psala dopisy evropským panovníkům. Plus přinutila Sulejmana II., aby si ji vzal a porušil tak zavedený sultánský zvyk neženit se. Not bad.

Co Colina jako vždycky šlechtí, je jeho oddanost historickým faktům. Drží se jich pevně jako Prométheus svý skály na Kavkaze. Do kostry dat, jmen a událostí už zasadil svůj vlastní příběh. Na to má spisovatel právo. Nikdo z nás tam nebyl a nemůže posoudit, jaká Hürrem byla a co vyplňovalo čas mezi hlavními událostmi.

Vedlejší linie Benátčanky Julie Gonzagy a koneckonců i samotné Hürrem vám z hlavy spolehlivě vymlátí veškeré romantické představy made by Angelika a sultán. Z harému vás nevytáhne ani dvacet pajdavých Rescatorů a odolávat sultánovi v jeho vlastní posteli není zrovna dobrej nápad.

Bez delšího uvažování hodnotím 5/5. Colin vytáhl fantastický příběh dvacet let předtím, než ho zpopularizovala jistá turecká telenovela, kde je méně herectví než ve východoněmeckým pornu. Přinesl svůj pohled na celou věc a nenaplival historii do očí. Pro Falconerovce hotová coliňolada (po vzoru slastné Piňa Colady). Jak stručně vystihuje nápis na přebalu: byla to tisíc a jedna noc. Ale bez jediný pohádky.

ferda
22.08.2013 5 z 5

Pro nás těžko představitelný svět z idealizovaného harému. Jinak napínavé od začátku do konce.

Venezia
26.05.2013 3 z 5

Kniha mi pripadala niekedy primitívna. Hürrem je vykreslená ako pomstychtivá intrigánka. Kto si chce prečítať kvalitnú knihu o tejto sultánke, nech číta "Roxolana" od P. Zahrebelnyj.

Misule86
02.06.2012 5 z 5

Tato kniha mě velice zaujala, člověk chvílema neví, zda má hlavní hrdince Hürrem fandit, nebo naopak. Její intryky byly velice pečlivé a věrohodné, avšak až moc drsné.

Turecko harémy

Colin Falconer (p)