Dej mi své oči

Dej mi své oči https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77431/bmid_dej-mi-sve-oci-dAK-77431.jpg 3 114 29

Harald Lindmark série

Ve švédsko-finském okrese Forshälla dojde k brutální vraždě inženýrky Gabrielly Dahlströmové, mladé inženýrky pracující v jaderné elektrárně. Případ dostane na starost inspektor Harald Lidmark. Vzápětí je veřejnost otřesena dalšími dvěma vraždami – tentokrát jsou obětmi muži. Mrtvým jsou vždy vyříznuty oči a do těla vyryto písmeno: A, M, E… Román Torstena Petterssona má neobvyklou formu – k záznamům inspektora Lindmarka se postupně připojují „hlasy“ vraha, obětí i svědků, a vytvářejí tak složitou mozaikovou strukturu -, prozkoumává též komplikované a nevyzpytatelné zákruty lidské psychiky, dotýká se choulostivé otázky bezpečnosti jaderných elektráren a ve vedlejší linii sleduje bezohledný obchod s bílým masem na rusko-finské hranici. Petterssonův román, který je ukázkou nové švédsko-finské literatury, je pozoruhodný formálně, tematicky i jazykově. Ne nadarmo je Torsten Pettersson označován za „severského Umberta Eca“.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Argo

Ge mig dina ögon , 2009

evelinaevelina
25.04.2013 3 z 5

Nechci knihu v žádném případě zatracovat, ale můj "šálek čaje" tedy nebyla. Dost psychologické pojetí rozboru postav, netradiční pohledy jako zápisy z porad atd. zcela jistě brzdily spád, který čtenář právě detektivek očekává. Ale do konce jsem ji dočetla.

shortik
02.04.2013 4 z 5

Jako oddechovou detektivku doporučuji, kniha má spád a zaujala mě více než autorovo Skryj mě ve svém srdci.

wally
06.01.2013 3 z 5

Zvláštní knížka....člověk furt na něco čeká a ono to vlastně ve finále nepřichází nebo alespoň ne tak, jak jsme zvyklí z knížek podobného žánru...čím to je?

audrey
30.08.2012 4 z 5

Netradiční detektivka zajímavá právě tím, že není napsaná tak, jak jsme zvyklí,... Každá pasáž měla nějaký smysl pro celek. Přečetla jsem téměř na jeden zátah.

nikajeptiska
15.08.2012 5 z 5

Prave jsem knihu docetla a vsem doporucuji, hlavne tem co miluji detektivky a chteji trosku zmenu po americkych autorech. Je to fakt zmena, styl psani, popis zivota ve Finsku. Proste parada! Snad prvni seversky autor od ktereho jsem neco cetla a nepsal jen o alkoholu!!!!

Kaihomielisyys
29.05.2012 1 z 5

Takhle kniha pro mě byla zklamáním. Po rozečtení jsem dost vážně uvažovala, že ji odložím a už se k ní nevrátím. Děj vcelku zajímavý..ale to zpracování....konec také zklamání a navíc mi extrémně vadila postava policistky, která z pusy nevypustila snad nic jiného než samé "to v Americe"....jelikož jsem zapřisáhlá antiamerikanistka, tohle mi dost vadilo. Kdybych chtěla číst o vyšetřování v USA, nekupuji si severskou knihu!

Vikina333
20.05.2012 3 z 5

Knížka mi přijde ne netradiční, ale béčkově napsaná... Děj by možná nebyl špatnej, kdyby ho napsal někdo jinej.

mySaints
18.01.2012 3 z 5

Kniha je psána z několika pohledů, to je sice zajímavé, ale podle mého názoru jí to ubralo na napínavosti. Konec mě také trochu zklamal, na škodu by nebylo více obětí a opravdový šílený sériový vrah, ale třeba ho Petterson zařadí do jiné knihy. Pouze dobrý, stylem netradiční thriller, nejvíce se mi ale stejně líbilo popisování Finska, finských měst, přírody, lidí ... Jediné, co mi hodně vadilo byl "Nadin deník", který se mi jak špatně četl, tak mě nebavil a nepochopila jsem jeho význam.

dalimoni
26.07.2011 4 z 5

Další severský detektivní trhiller, kterých v současné době vychází hodně. Tentokrát s Finska, trošku netradiční styl
psaní, pasáže z pohledu hlavního detektiva, vraha, a dalších postav, přepisy výslechů, porady kriminální skupiny,
takže je to každopádně jiný styl než klasická kniha. Určitě to stojí za přečtení, hodnotil bych 80% (četl jsem určitě
mnohem lepší trhillery, ale netradiční styl je něco ozvěžujícího).

severská krimi finské detektivky

Torsten Pettersson
finská, 1955
2011  67%Dej mi své oči
2012  74%Skryj mě ve svém srdci
2014  65%Hitlerovi nepřátelé

Kniha Dej mi své oči je v