Dej mi své oči

Ve švédsko-finském okrese Forshälla dojde k brutální vraždě inženýrky Gabrielly Dahlströmové, mladé inženýrky pracující v jaderné elektrárně. Případ dostane na starost inspektor Harald Lidmark. Vzápětí je veřejnost otřesena dalšími dvěma vraždami – tentokrát jsou obětmi muži. Mrtvým jsou vždy vyříznuty oči a do těla vyryto písmeno: A, M, E… Román Torstena Petterssona má neobvyklou formu – k záznamům inspektora Lindmarka se postupně připojují „hlasy“ vraha, obětí i svědků, a vytvářejí tak složitou mozaikovou strukturu -, prozkoumává též komplikované a nevyzpytatelné zákruty lidské psychiky, dotýká se choulostivé otázky bezpečnosti jaderných elektráren a ve vedlejší linii sleduje bezohledný obchod s bílým masem na rusko-finské hranici. Petterssonův román, který je ukázkou nové švédsko-finské literatury, je pozoruhodný formálně, tematicky i jazykově. Ne nadarmo je Torsten Pettersson označován za „severského Umberta Eca“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77431/big_dej-mi-sve-oci-dAK-77431.jpg 3.4111

Harald Lindmark 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Argo

Ge mig dina ögon, 2009

Kniha Dej mi své oči

Braenn
13.07.2020odpad!

(+ SPOILER) Hm. EeE. Ee. E?
Toto je fonetický zápis mého čtenářského zážitku z knihy. Začalo to lehkým zájmem, jako u každé detektivky. Mrtvola, krev, kdopak to asi byl? Klasika.
Fáze dva: Dopisy s životopisy vedlejších postav. Převážně mrtvých postav. Jsem napjatá: musí to mít nějaké logické vysvětlení, podstatnou spojitost. Důvod, proč čtu desítky stran o tom, jak vylezli z dělohy, s kým poprvé spali na střední, jaké kytky jim rostly před barákem a kolik měli krav... musí tam být důvod.
Fáze tři: Nebo nemusí? Není to trochu zamotané? Není to nějak... zbytečné? Není těch dopisů trochu moc? Zabírají tak třetinu knihy. Možná půlku. Větší půlku. Na vyšetřování není moc místa. Ne že by se o něj komisař moc snažil, krom toho, že má erekci při vcítění se do vraha.
Fáze čtyři - rozuzlení. Že by se na něco přišlo? Ale ne! Další dopis, kde zainteresovaný X popíše detektivovi své důvody k vraždám... ano, a opět celý svůj život. Pro děj je přece potřeba vědět, jaké hry hrával dotyčný v pěti letech se svými vrstevníky a jak smrděl náhodný stájník.
Fáze pět: Rozuzlilo se, že je to naprostá chujovina, nelogická, tahající za uši, oči i... prostě blbost. Je to pár hodin, co jsem dočetla knihu, a stále nechápu, o co autorovi šlo.
Mám vůbec dávat jednu hvězdu za to, že se to celkem dobře četlo? Ne, nedám. Protože tohle měla být detektivka, ne tklivý zápis o osudech obyčejných lidí Švédsko-finského pohraničí. Některé linky mě bavily, třeba ta s Naďou. Ale pro potřeby příběhu byly z 99% k ničemu!
Ta kniha je totálně mimo. Tak mimo, že mám podezření, že autor chtěl vydat něco úplně jiného, ale protože frčí severské krimi, přidal k původnímu dílu sem tam stránku s detektivním tématem, aby mu to vydavatel vůbec vzal.
A stejně ho musel podplatit.

Ticiana
19.03.2020

Zacatek se mi celkem libil. Ale pak ani nevim proc, se mi to cetlo uz ne tak dobre. Postavy byli pro mne nesympaticke. A prislo mi to nejako nerealni, nevim. Taky tam nebylo tolik napeti. No prectu si i druhej dil, ale kdy, to nevim, mam hodne jinych knih na seznamu :D

Pitraska
16.06.2019

Velice mě překvapuje slabé hodnocení knihy. Pro mě to byl velmi solidní příběh, krásně do sebe zapadající. Pro mě to byla jízda. Přečteno za večer.

MíšaS.
28.05.2019

Kniha se mi vůbec nelíbila, nečetla se dobře a divím se, že jsem jí dočetla. Snad kvůli Čtenářské výzvě, abych si ji tam mohla zařadit.
Možná to chtělo ubrat na spletenci událostí/postav a jet vyšetřování s možnými pachateli apod.
A ten konec? To jako autor nevěděl, kdo to udělal a tak si někoho vymyslel?
Žádné napětí jen nuda a nuda.

zuzka894
15.05.2019odpad!

Bože, to byla sračka. Ani jsem to nedočetla, to se prostě nedalo. Děj je absolutně nezajímavý, žádné napětí, drama.

Bee240
11.04.2019

Nějak nevím mám rozporuplné pocity. Způsob jakým je kniha napsaná je vcelku zajímavý , dost osobní jako by Vám to vyprávěl někdo koho znáte , knihu jsem nečetla moc dlouho ale nějak sem nepřemýšlela během čtení jak to dopadne , děj mě úplně nevtáhl a nepřinutil mě nad tím přemýšlet. Ráda mluvím o tom co jsem četla ale tohle je kniha o které mluvit nepotřebuji. Nebyla špatná , je to hodně osobně napsané tudíž místo toho aby to byla prostě detektivka / thriller a řešili se vraždy je to spíše o postavách a jejich životech . Nechápu sice proč tam figuroval příběh ruských dívek ale třeba to bude mít něco s druhou knihou. Kniha má něco přes 300 stran a až u konce je náznak toho kdo by mohl být vrah...prostě se to táhlo a aby to nějak skončilo tak to tam autor na konci prdnul všechno . Dal tam vysvětlení jak k tomu hlavní komisař došel i když to v knize ani nebylo popsáno a hotovo...příběh je u konce. Mám doma další díl ale asi bude trvat než se k němu dostanu.Za mě slabší kniha hodně pobíhání z jedné postavy na druhou v polovině kdy zase přišel další příběh jsem už nevěděla zda už tam postava byla nebo ne . Určitě by tomu pomohlo více náznaků kdo je vrah ani si nepamatuji zda tam postava byla zmiňována už před tím. Prostě kniha kterou jsem dočetla před napsáním tohoto komentáře a už si nepamatuji ani jak se jmenoval hlavní komisař ......

ivana1975
31.01.2018

Celkom dobra a putava kniha velmi lahko sa cita...

chlo0opek
16.09.2017

Ačkoliv zápletka nebyla špatná, přišla mi kniha taková rozvláčnělá a to i přes to, že je relativně krátká. Naštěstí v okamžiku, kdy už jsem se u ní začínal nudit, se příběh rozjel do dobrých otáček, ale ani tak netrpím nějakou utkvělou touhou po dalších dílech.