Mlčení jehňátek

Mlčení jehňátek https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2177/mid_mlceni-jehnatek-pWi-2177.jpg 5 1945 264

Hannibal Lecter série

Psychopatický vrah Dr. Lecter pomáhá agentům FBI při pátrání po sadistovi vraždícím mladé ženy, aby se nakonec sám ve svých představách stal ženou. Mladá agentka Clarice Starlingová je jediná, se kterou Dr. Lecter hodlá spolupracovat, ale žádnou informaci jí nedá lehce.

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Alpress

The Silence of the Lambs , 1988

Kontryhelka
11.01.2021 1 z 5

Tak tuhle knihu a film nějak nemusím.

Ivca72
01.01.2021 5 z 5

Asi ako mnoho z vás skôr som videla film. Ten ma priviedol ku knihe a ako je dokonalý film, tak je dokonalá kniha. Napätie,, mrazenie od začiatku do konca.

Monas123
30.12.2020 5 z 5

K této knize netřeba nic dodávat. Příběh zná nejspíš každý a napsáno je to velice dobře.

Emberas
08.12.2020 5 z 5

Výborný thriller! Dnes již notoricky známý klasický příběh u jehož čtení se stále tají dech.

MartyManCZ
13.11.2020 5 z 5

Tak tohle bylo maso...teda spíš kůže...stažená. Absolutní masterpiece. Tohle je matka thrillerů. Když jsem asi před dvěma lety četl Červeného draka, tak sem se rozplýval a dělám to i s další Harrisovou knihou. Až se mě někdo bude ptát na to, jaký film je stejně dobrý jako kniha a naopak, tak už konečně vím co mám odpovědět. Skvělý film je totiž z 95% naprosto totožný s knihou. Jak scény tak i samotné repliky, jsou v mnohých případech doslovné. Napětí a strach gradují, že sem se na konci bál společně s Clarice, ačkoliv jsem věděl jak to dopadne. O tom si King může nechat zdát :P
Opět po dlouhé době musím zmínit, jak některé knihy nadhodnocuji ve srovnánání s tímto dílem...asi musím být zase přísnější.

AndulinaU
09.11.2020 5 z 5

V první půlce knihy jsem si říkala, že je to celkem nuda, malinko drsnější detektivka, ale nic zas tak moc zábavného. Pak přišla druhá polovina a to se to rozjelo a já byla nadšená. Mám ráda horory, detektivky, psychologii, takže to byl opravdu můj šálek kávy. Nevím, jestli se podívám i na film, jsem strašpytel :D ale kniha super a už se těším i na poslední díl, co mi zbývá, na Hannibala.

veronika4001
09.11.2020 5 z 5

S Mlčením jehňátek jsem se setkala až ve filmové podobě. Nevěděla jsem, co mlčení jehňátek znamená, ale nakonec jsem to snad poznala z rozhovorů Clarice s Dr. Lecterem, který ji na mlčení jehňátek upozorňoval a zdálo se, že o ní ví víc, než by se dalo rozumně vysvětlit. Dr. Lecter do ní viděl, pomalu ji psychologicky otvíral, aby si uvědomovala svoji minulost jako slabost a tím Clarice dělal slabší, křehčí a méně odhodlanou. Zdálo se, že mu důvěřuje. Přicházela k němu s takovou razancí a nakonec odcházela zranitelnější, on poukázal na její slabosti z minulosti, proto se stala více sebeuvědomělou a sebekritickou. Tam byla ta zranitelnost, kterou vtáhla do sebe. Obdivovala ho. Dr. Lecter toho dokázal využít. Přesvědčil ji. Mlčení jehňátek chápu jako (para?)psychologickou diagnózu prožitků Clarice, (para?)psychologický náhled Dr. Lectera na to, co Clarice prožila a jak se s tím potýká a hlavně (para?)psychologický náhled na samotného Dr. Lectera, na jeho zjemnělou surovost a kluzkou zdvořilost až přecitlivělost. Ve filmu je Jodie Foster a Anthony Hopkins neodmyslitelná dvojice a tu jsem viděla také v knize. Film opravdu způsobil své, takže jiné postavy jsem na hlavní hrdiny převtělit nedokázala. Anthony Hopkins na mě opravdu zapůsobil, protože jsem se jeho jemných a uhlazených psychopatických rysů bála. Opravdu jsem mu to věřila.

Romanka89
18.10.2020 5 z 5

Mlčení znám ze skvělého filmu, který jsem ale viděla už hodně dávno, takže jsem si uplně nepamatovala, o čem to vlastně je, takže kniha byla skvělá jízda. Po přečtení jsem hned začala číst další díl (Hannibal) a filmové zpracování si taky zopakuji.

Čtenářská výzva 2020: Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou.

Ava365
02.09.2020 5 z 5

Jeden z pilířů moderního thrilleru.

GYROTOURBILLON
22.08.2020 5 z 5

Mlčení jehňátek , ano to už je nějaký pátek , kdy z tohoto filmu lidi bláznili. Spousta jich film v té době znala jen z vyprávění , další z půjčoven na Vhs.
Ano , na tu dobu povedený film s Jodie Foster ..až za čas jsem se rozhodl přečíst vše od autora T. Harrise..a k filmu Hannibal mám pěknej zážitek ..viz Hannibal

knihomolka27
13.08.2020 5 z 5

Tleskám autorovi za strhující námět do této doby ještě pořád dostatečně neokoukaný........,,jen šelma dokáže chytit další šelmu,,

Asi nemusím zdůraznovat, že největším tahounem pro mě byly postavy......vytvořené tak, že jejich jména jsou už v podvědomí každého milovníka filmů i knížek. Samozřejmě je to zaslouženě .

Máme tu charismatického, geniálního Hanibala Lectera....doktora Hanibala Lectera, bývalého psychyatra a sériového vraha, směsici krutosti i určitý druh nepocjopitelné přitažlivosti .....jeho protipolem a postavou s kterou naváže velmi zvláštní vztah je mladá studentka psychologie a kriminologie Claris, její ambice neznají mezi, chce všem i sama sobě dokázat, že i holky z balíkova můžou dosáhnout velkých věcí.

Žádá Hanibala o pomoc s dopadením sériového vraha......protože policie se vůbec nemůže pohnout z místa a další ženy umírají.........náš doktor si to všechno ale náramně užívá, jelikož ví, že má navrch a že nutně potřebují jeho pomoc...a tak se rozehrává podivuhodná hra kočky s myší.

Dokáže někdo obměkčit srdce Hanibala Lectera,? Dokáže někdo přechytračit jeho mozek a zchladit mu žáhu? Donutit ho aspon na chvíli se podívat pravdě do očí, obrátí se konečně hra a bude někdo vodit za nos tentokrát jeho? Vsadím se, že hodně lidí bude v tomto příběhu až po uši jako já, ale během jeho čtení si asi nedá jen tak něco na zub.

,,Vám se ještě nikdy nestalo, že k vám pořád někdo chodí a vy nemáte ani čas jít nakoupit? Musíte prostě vyjít s tím, co dům dá, Clarice."

"Lidi mají většinou rádi motýli ,a můry spíš nenávidí, ale můry jsou daleko zajímavější.....možná právě proto, že jsou to škůdci,,

Usire
11.08.2020 5 z 5

Moc jsem se těšil až si toto veledílo přečtu. Subjektivně musím však hodnotit, že filmové zpracování je lepší a má i jiný spád. Nicméně kniha má také své kvality.

Vesper001
04.08.2020 5 z 5

Thriller s atmosférou hustší než londýnská mlha a fascinujícím psychologickým vykreslením postav. Díky této knize jsem začala číst básně E. E. Cummingse. Clarice je agentka FBI, která s pomocí uvězněného kanibala Dr. Lectera přijde na stopu jiného psychopatického vraha. Ovšem ta pomoc není zadarmo. Záchrana unesené ženy tentokrát nezávisí na (super)schopnostech vycvičených agentů FBI, ale na tom, jestli se Clarice dokáže vyrovnat s vlastní minulostí, poradit si sama v těžkých situacích a být upřímná k sobě samé.

Mášenka31
29.07.2020 4 z 5

Teoreticky by si tato kniha zasloužila i 5 hvězdiček, ale v porovnání s tím, čemu jsem všech pět dala, by to asi nebylo fér...

Mlčení jehňátek je kniha, která má sem tam trochu problémy s tempem, které vynahrazuje skvělými lidskými dialogy a některými precizně vybalancovanými scénami. Ono není jednoduché dát do detektivního thrilleru tolik viewpointů - jak detektivů, tak obětí i vraha. Harrisovi se to překvapivě daří a nepůsobí to rušivě.

Nicméně mi přijde, že má menší problém s vyvrcholením. Na to, jak může celé vyšetřování působit zdlouhavě, když přijde závěrečný střet, odbyde se na pár stranách. Tady by mi trochu natahování nevadilo, když by se stupňovalo napětí.

Postavy jsou lidské, prokreslené a barevné, mají motivaci, limity, jejich vztahy dávají smysl. Lecter je přirozeně šarmantní a slizký. K přečtení doporučuji, jen se teď nemůžu rozhodnout, jestli jít i do dalšího dílu... Inu, čas ukáže.

Zlajda95
18.07.2020 5 z 5

Mlčení jehňátek je skvělou detektivkou, ale to, co mě vtáhlo do knihy, byly skvostně vytvořené postavy! "Číst je" byla jedna báseň! To je to, co mnoha příběhům - ať už na papíře, či na obrazovce - zoufale chybí. Postavy tak perfektně vytvořené, že je toužíte poznat lépe.

kiki11
18.07.2020 4 z 5

Mlčení jehňátek je jedna z těch knih, kterou je hrozně těžké ohodnotit. Ze začátku se mi to nečetlo zrovna dobře, občas jsem měla chuť knihu odložit, protože jsem se docela nudila a místy mi unikalo, o čem autor vlastně píše. Postupně jsem si ale na styl psaní zvykla a začalo mě to bavit, takže jsem zbylé dvě třetiny přečetla během docela krátké doby. Jinak ale musím vyzvednout perfektní psychologii postav, promyšlenost děje a originalitu příběhu. Tuto knížku jsem si chtěla přečíst už několik let a jsem ráda, že jsem se k tomu konečně dostala.

Dida86
10.07.2020 5 z 5

Přečetla jsem znovu po asi 15 letech....názor pořád stejný...skvěle napsaná kniha.

Soboll
05.07.2020 5 z 5

Druhá kniha od tohoto autora a opět naprostá špička . Úžasné ,napínavé , ,dechberoucí .Postavy skvěle napsané , popsané ,dokonce i ty vedlejší .
Smekám nad talentem napsat něco tak úžasného .

Gweny
28.06.2020 4 z 5

Kde končí dobro a začíná zlo? Může každý lidský čin mít zcela dobrý a ušlechtilý začátek, i když se cestou změní v něco zcela děsivého?
Zdá se, že ano.
Tahle kniha mi doma ležela snad nějakých 8 let. Nikdy jsem ale neměla odvahu ji otevřít. Film jsem nikdy neviděla a myslela jsem si, že je to nějaký krvavý horor. Ale pak přišla debata v práci právě nad tímhle příběhem a tak jsem si řekla, že mu dám šanci.
No dobrá. Krve tam na můj vkus bylo dostatek. Ale krom toho tam byla i akce, napětí a tajemno. Konec se dal tak nějak předpokládat, což mi ale dojem z knihy určitě nenarušilo.
I přesto přese všechno mi Dr. Lecter tak nějak zaimponoval, hlavně svou osobností a nedivím se Clarice, že to cítila podobně. Nemusela jsem být v jeho přítomnosti a hledět mu do očí a stejně jsem se cítila, jakoby seděl naproti mě a viděl až na dno mé duše.
A i když se teď můj názor na knihu a hlavně příběh změnil, ta obálka je pro mě snad ještě hrůzostrašnější (ta můra a červené oči, nic příjemného na pohled).

n.ezn.amy
12.06.2020 5 z 5

Strhující a napínavý thriler po pátrání začínající agentky CIA po sadistovi, který zabíjí ženy, aby z jejich kůži si vytvořil svou a aby díky se stal ženou. Aby jej dopadli musí začít spolupracovat s Hanibalem Lectrem, který sedí ve vězení za kanibalismus. Thomas Harris napsal vskutku skvělou a strašidelnou knihu