Mlčení jehňátek

Mlčení jehňátek https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2177/mid_mlceni-jehnatek-pWi-2177.jpg 5 1943 264

Hannibal Lecter série

Psychopatický vrah Dr. Lecter pomáhá agentům FBI při pátrání po sadistovi vraždícím mladé ženy, aby se nakonec sám ve svých představách stal ženou. Mladá agentka Clarice Starlingová je jediná, se kterou Dr. Lecter hodlá spolupracovat, ale žádnou informaci jí nedá lehce.

Literatura světová , Horory , Thrillery

Vydáno: , Alpress

The Silence of the Lambs , 1988

Pítrs85
05.05.2022 4 z 5

Film viděn o něco dřív než jsem se začetl do Harrisova románu a srovnávat se to tedy moc nedá, přestože film patří mezi top ve svém žánru, knížka je ještě mnohem napínavější, poutavější a vůbec víc strhující, závěr doslova zhltnut jak jatýrka na víně kanibalem Hannibalem. Přestože je tu spousta odborných výrazů, kniha nemá šanci nudit, už jen pro ten skvělý nápad, kdy si FBI hraje s hlavní hrdinkou, psychopat Jame Gumb s FBI a doktor Hannibal Lecter úplně se všemi.

ber-tram
02.02.2022 4 z 5

Objektivně vzato udělal ikony z Hannibala Lectera a Clarice Starlingové až film, který respektuji. Nic víc. Literární námět tedy nepoměřuji, možná jen s módní románovou záplavou psychopatů a úchylů, v níž toto dílo ani po letech neztrácí glanc a přednost. Kataklyzmatické atmosféře by nicméně slušela charismatičtější, rozuměj vyfabulovanější, koncovka. Ačkoliv – Lectera nechal autor prozíravě zdrhnout, že... 4/22

JiříM
09.01.2022 2 z 5

Tak špatně, jako tahle kniha, se mi snad ještě žádná jiná nečetla. Příběh zajímavý, ale číst, to bylo utrpení.

Rapeh
30.12.2021 3 z 5

Film jsem viděla několikrát. Knihu četla poprvé a neustále jsem měla před očima scény z filmu a čtení jsem si moc neužila ( představivost se bohužel nedostavila). Je to poprvé kdy raději film než knihu

m.zirhut
20.12.2021 2 z 5

(audiokniha - nedoposloucháno) Už úvodní nevěrohodné dějství se studentkou akademie FBI a obávaným psychopatem kanibalem Hannibalem, vypovídá v jakém duchu se kniha ponese. Vykonstruované, nevěrohodné, prvoplánové, s přehnanou snahou čtenáře zaujmout...Díky, ale nemám zájem.

PetrKral
23.11.2021 4 z 5

Nevím, jestli je to bylo jen překladem, ale jazyk byl hrozný...

capricorn__
30.10.2021 5 z 5

Protože moje představivost funguje tak, že i přes barevné popisy určitých situací a postupů psychopatů vše vidí mírněji, raději jsem sáhl po knize než po filmu. (Tomu se budu i nadále vyhýbat.) "Mlčení jehňátek" je vskutku jedinečná detektivka a chápu její vysoké hodnocení - postavy, motivy a celkový spád knihy jsou hodně výrazné a jedinečné. Líbí se mi i způsob, jakým Harris píše, jeho styl psaní nedovoluje hloupostem a zbytečným odbočkám. Z detektivky jsem cítil to, co jsem cítit měl: odpor, nechuť, občasně i strach. Protože jsem na detektivkách začal svůj literární koníček a přečetl jsem všechno od Browna po Nesboha, nebylo pro mě těžké předpovědět, jakým směrem se kniha vydá. Ubralo jí to však na kvalitě? To rozhodně ne. "Mlčení jehňátek" je jedna z těch knih, kterou se spousta jiných autorů pokusila napodobit, ale spadli pak na zadek. Věřím, že s postavou Lectera by se měl seznámit každý.

Mi--LADA
18.09.2021 5 z 5

Viděla jsem několikrát, četla poprvé. Úžasný kultovní thriller, který se mi asi nikdy neomrzí. Při čtení jsem vzpomínala na scény z filmu, na dobře vybrané herce a tak ani postavy z knihy už nebudou mít jinou tvář. Zajímalo by mě, jak bych hodnotila, kdybych neznala filmové zpracování. Na svou dobu tak originální (rok 1988)! Moc se mi to (líbilo?), no, spíš zaujalo.
Prostě nezapomenutelné, jak filmové, tak knižní zpracování s výtečnou psychologií postav!

heavy66
09.09.2021 5 z 5

Mlčení jehňátek je dobrý román, který nelze číst vždy a všude!
Třeba v noci, zavření ve stanu na opuštěné louce u řeky, tiše prší, ohníček před stanem vyhasl, a vy slyšíte praskání větví někde blízko.....tak tam ne!
Je to strašidelný až mrazivý příběh, ale teprve Anthony Hopkins z něj udělal skutečnou noční můru!

Madla81
26.08.2021 5 z 5

Snad jako všichni, i já jsem nejprve shlédla kultovní film Mlčení jehňátek s Jodie Fosterovou a Antony Hopkinsem. Ten film je úžasný.Až mnohem později jsem se dostala ke knižní předloze. A byla jsem naprosto unešená. Do filmu se totiž nedá vecpat všechno a v knize je toho tolik. U ironicky vtipných promluv doktora Lectera ke Clarisse Starlingové jsem se normálně nahlas smála (já vím, jsem divná). Všechny postavy jsou v knize vylíčeny krásně komplexně a psychologicky velmi přesvědčivě, hltala jsem každé slovo a každou větu a přečetla jsem ji za dva dny! Takže pokud máte rádi mrazivě děsivé čtení, nevadí vám občasný popis nechutností a není vám cizí ironický humor, určitě si Mlčení jehňátek přečtěte. Vůbec nevadí, že znáte film, kniha je prostě ještě o řád lepší.
Za mě: jedenáct hvězdiček z deseti

kamila5406
22.08.2021 5 z 5

Super napínavá kniha

georginaa
07.08.2021 5 z 5

Film jsem viděla před lety, jako asi každý, byl to hit té doby. A taky vím, že v knize je vždy něco navíc napsané a též pozměněné, než je ve filmu. Tak jsem to riskla a dala se do čtení tohoto hororu a dost mě překvapilo, že to nakonec bylo velmi čtivé a působivé.

Patrik02
05.08.2021 5 z 5

Stejně, jako u Červeného draka, jsem nejdříve viděl film. Stejně tak to hádám měla i spousta uživatelů přede mnou (pode mnou) Představa Hannibala , stejně jako slečny Sterlingové, tedy byla v tomto případě jasná.
Oproti prvnímu dílu je tento méně akční, zato mnohem více psychologický. Uvězněný doktor Lecter zde dostane mnohem více prostoru, což je skvělé, a pasáže, ve kterých figuruje, čtete, či posloucháte se zatajeným dechem plni zmatku ve vlastní hlavě. Tyto pasáže jsou pro mne osobně zajímavější, než případ samotný, ale ten bych si nedovolil opomenout a musím říct, že profil Buffalo Billa je skvěle vystavěný a zvráceně logický.
Není tedy žádným překvapením, že se Mlčení jehňátek stalo kultovním thrillerem a to jak na stránkách knih, tak na filmovém plátně.

Nikusha
01.06.2021 5 z 5

Knihu jsem četla spíše tak, že jsem si vybavovala scény z filmu. Miluju herecký výkon Teda Levina a i Anthony v roli Hannibala byl bezkonkurenční. Kniha se kvalitě filmu vyrovnala, takže za mně top.

nicolettkaa
29.05.2021 4 z 5

Pro mě o trochu horší než Červený drak, ale pořád hodně drsné. Čte se dobře. Nejlepší jsou rozhovory mezi Lecterem a Clarice. Opět skvělý psychopat, až si říkám, kde na něj autor přišel. O level lepší než film, je v ní navíc spoustu informací.

baji42
02.05.2021 5 z 5

Nejprve jsem viděla film, který byl výborný. S trochou despektu jsem později sáhla i po knize a musím uznat, že je napsána skvěle. Mrazivý a děsivý příběh, který přečtete jedním dechem. Ale pozor - nic pro slabší povahy.

CharlotteD
13.04.2021 5 z 5

Film jsem viděla tak desetkrát, tak jsem si přečetla i knihu a nemá cenu psát plusy, protože o tom vypovídá hodnocení. Prostě mega zajímavé čtení.

trefic
31.01.2021 5 z 5

Na tuto knihu jsem se opravdu těšil a nezklamala mě. Jeden z nejlepších thrillerů.

Hotovson
13.01.2021 5 z 5

Film jsem viděl před drahnou dobou a zjistil jsem, že si z něj pamatuju akorát tak Anthonyho Hopkinse v kleci.
Ale bylo to fakt skvělý čtení a napínák až do konce, takže na film se musim podívat v nejbližší době znova.

Anette99
12.01.2021 5 z 5

Kdysi jsem koukala na film, ale teď při čtení knihy jsem si uvědomila, že už si ho vůbec nepamatuju, takže to musím někdy napravit :D každopádně kniha byla čtivá, napínavá, postavy mi sedly, Lecter byl svým způsobem fascinující.