Hannibal

Hannibal https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9813/bmid_hannibal-Uzz-9813.jpg 4 692 86

Hannibal Lecter série

Román Thomase Harrise, jehož vydání předcházela pověst literární senzace tohoto desetiletí, nás opět zavádí do myšlení zabijáka a modeluje mrazivý portrét toho, jak plíživě, zákeřně a nenápadně se rodí a vyvíjí zlo - skutečně husarský kousek v žánru psychothrileru. Uplynulo již sedm let od chvíle, kdy dr. Hannibal Lecter uprchl z vězení, před sedmi lety s ním vedla zvláštní agentka FBI Clarice Starlingová rozhovory ve věznici pro duševně choré zločince s maximální ostrahou. Doktor je stále volný a dává průchod svým nevýslovným zájmům, smyslně prožívá pikantní čichové a chuťové vjemy, esence života na svobodě, kde ho nikdo nestřeží. Starlinová však nedokáže na setkání s dr. Lecterem nikdy zapomenout a kovový přídech jeho málo používaného hlasu jí ve snech zní neustále v uších. Na dr. Lectera vzpomíná i Mason Verger, který je posedlý touhou po pomstě. Byl šestou obětí dr. Lectera, ale přežil, a nyní rozvíjí své vlastní řeznické impérium. Díky kyslíkovému přístroji a síti www sleduje Verger veškeré dění. Brzy přichází na to, že aby upoutal doktorovu pozornost, musí mu nabídnout naprosto mimořádnou a nevinně vyhlížející návnadu: musí získat to, co má doktor Lecter nejraději. Hannibal je silný, hypnotizující a naprosto originální zážitek, oslňující hostina pro představivost. Připravte se na cestu do pekel a ještě dál, neboť mistr vypravěč neustále mění svět, o kterém jste si mysleli, že ho znáte.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Alpress

Hannibal , 1999

zuzulef
12.09.2015 4 z 5

Zrovna jsem to dočetla a nějak nevím, co říct. Dostalo mě to a asi by mě to těšit nemělo, ale jsem ráda, že to dopadlo, jak to dopadlo. :)

BlackBlade
13.08.2015 5 z 5

Knihu jsem poslouchal (audio-kniha) při běžeckých trénincích a když jsem chodil pěšky do práce. A je naprosto skvělá, krásně doplňuje některé situace, které ve filmu chybí nebo jsou naznačeny jen okrajově. Brutální sociopat Hannibal Lecter a autor to nakonec podal tak, že jsem mu fandil! A závěr, který ve filmu nebyl? Mazec!! Stojí za pečtení!

ivana8555
12.06.2015 5 z 5

Moje neoblíbenější kniha s Dr. Lectrem. Ale takovou love story jsem fakt nečekala. Konec jsem si musela přečíst asi 10x Perfektní!

shmaic
11.06.2015 4 z 5

Stridani pritomneho a minuleho casu pri vypraveni (jako v 7. tride ZS) jsem zpocatku odmital. Nevim, zda je to chybou (neni to prijemne, opravdu ne) v prekladu, v predchozich dilech jsem tuto zde mnohdy zbytecnou casovou roztekanost nepozoroval.
Ihned po docteni jsem stejne, jako po predchozich castech shledl i film. Oproti predchozim 2 filmovym zpracovanim je ve snimku Hannibal z r. 2001 doslova propast v kvalite.
Nyni k pozitivum. Pro ctenare predchozich dilu se muze zdat zbytecne uvadet jiz drive zminena fakta, Thomas Harris ma vsak tento system omilani nastaven velmi usporne. Opakovani se tak stava ne prilis otravnou matkou moudrosti, ktera obvykle prichazi tam, kde se to vice, ci mene hodi.
Harris zde ze vsech 3 dilu dava dr. Lecterovi prostoru nejvice, dejovou souvislost navazuje pomoci agentky Starlingove. Postupny vyvoj vsech charakteru je v tomto dile zakoncen, da se rici. Mimo jine uvadim to nejdulezitejsi: role FBI v zivote Starlingove a Lecteruv vedomostni palac.
Knihu rozhodne doporucuji, ale zasadne pouze v navaznosti na predchozi 2 dily. Zaroven bych pro klid duse nechal uveznit pana Harrise, preventivne zatim na dozivoti; to, co v tech knihach najdeme, nenapise normalni clovek, jez je podle psychiatrickeho usudku vyhovujici pro pohyb na ulici:)

Silencia
29.01.2015 3 z 5

Co tohle sakra mělo znamenat? :D A ten konec? Na to se nedá nic než zírat. No každopádně mi to přišlo ještě ujetější než ty dva předchozí díly, i když klidnějším způsobem. Zvráceným způsobem zajímavý a přitom nudný. Občas jsem se divila, co si to Harris troufl všechno napsat, jindy jsem zase obdivovala jeho humor. No každopádně jednou to přečíst stačilo, ale na Zrození už se nechystám. Jeho styl psaní mi moc nevyhovuje, a v této části už to bylo až moc zřetelné. Vadí mi jak se občas rozepisuje o irelevantních detailech, používá šílená přirovnání a ty nechutnosti také k životu nepotřebuju. 2,5* Musím se ale přiklonit výš, protože nemám ráda špatné konce, ale předvídatelné mě taky netěší. Takovýto konec bych však netipla ani v pomatení mysli :)

Baiba
22.09.2014 3 z 5

Knihu jsem četla před lety, teď jsem poslouchala audio. Horší než Červený drak i Mlčení jehňátek, lepší než Hannibal - Zrození. Děj má spád, atmosféra Florencie přesvědčivá, postavy už toho ovšem s realitou nemají moc společného a pocházejí spíše z nějakého komiksového vesmíru. Ale proč ne, když je to zábavné. A ten romantický konec... No, nevím :) Souhlasím s komentářem, že Harrisova hlava musí být hodně temné místo...

tomvall
18.06.2014 4 z 5

Nebýt konce, hodnotil bych plným počtem. Jak jsem Clarice v předchozích dvou knihách měl rád, tady se postava autorovi vymkla z rukou a zvlášť na konci už to byla jen špatná parodie. Jinak bych snad ani nechtěl Harrisovi vidět do hlavy. To musí být velmi temné místo.

Kiara
27.04.2014 4 z 5

Po Červenom drakovi a Mlčaní jahniat prišlo naozaj dosť veľké sklamanie. Nebolo by to až také zlé keby to nepokazil slovenský preklad - hrôza a des. Gramatické chyby, skomolené slová, pokazilo mi to radosť z čítania tejto knihy ! za čo autor samozrejme nemôže. Neodporúčam čítať v slovenskom preklade.

Ladys
28.02.2014 3 z 5

Zklamání. I když chápu, že se autor nechtěl vykrádat, tak zdlouhavé popisné pasáže byly spíš na obtíž, než že by knihu obohatily. Tedy aspoň pro mě zbytečné.

technolog
17.01.2014 4 z 5

Musim rici ze konec knizky nebyl uplne podle mych predstav, ale styl mysleni autora me ohromuje. Asi se budu v noci bat.

Hancza
09.12.2013 4 z 5

Velmi čtivá kniha s koncem, který jsem opravdu nečekala... Thomas Harris je jeden z mých neoblíbenějších spisovatelů. Hannibal v mém žebříčku sice nepřekoval Mlčení jehňátek od stejného autora, ale to se asi podaří málokteré knize...

EveOdette
01.11.2013 4 z 5

Co napsat... Na Harrisův styl psaní si jednoduše zvyknete a absolutně není co vytknout.
Děj je hodně promyšlený, hrozně se mi líbily chvíle s Masonem Vergerem a ve Florencii s Pazzim. Trochu mě zklamal konec, nevím ani proč, prostě mi nepřišel tak moc patřící ke zbytku knihy. Ale stejně se mi líbí víc než filmový konec. Má svou pointu.

Madax
26.09.2013 4 z 5

Výborná krimi, nelíbí se mi však, že je z Hannibala víceméně kladná postava. Sice zabíjí, to ano, jenže skoro všechny jeho oběti jsou z řad zloduchů, kteří mu jdou po krku, jedná se tudíž o sebeobranu. Kam se poděla ta nebezpečná zrůda, která neváhala při útěku z vězení pozabíjet pět nevinných lidí, zrůda, před kterou se všichni třesou strachy a která musí být v zájmu celé společnosti zneškodněna? Nový Hannibal je celkem normální, uzavřený intelektuál, který nejvíce ze všeho touží po klidném životě v historické Florencii, kde by si plnými doušky užíval všech krás a požitků, vychutnával by si nejvybranější pokrmy, nejlepší vína, kochal by se kulturou a vůbec by při tom všem nemusel zabíjet - s výjimkou starého kustoda, na jehož místo poté nastoupil. Naštěstí o sobě dá vědět jedna jeho bývalá oběť, oplzlý a strašlivě zmrzačený pedofilní zmetek s bezednou peněženkou a jediným cílem - vidět pana doktora trpět a umírat. To je ten skutečný záporák příběhu - i když je nemohoucí, nic mu nebrání stále týrat opuštěné děti, jimž na oko pomáhá. Za tuto postavu jednoznačně palec nahoru. A tak je náš milý Hannibal vypátrán pedofilovými nohsledy a stává se tím starým dobrým zabijákem, kterého máme všichni tak rádi, a který nepřestává čtenáře udivovat svojí genialitou. Už v Jehňátkách nás dr.Lecter přesvědčil o svých výjimečných schopnostech a až nadpřirozené genialitě. Ani zde na něj nikdo nemá, všichni jeho protivníci jsou předem odsouzeni k smrti, neboť on zná všechny jejich tahy o deset kroků napřed. Pan Harris prostě stvořil postavu s tím nejvýkonnějším mozkem na planetě, kterému se může rovnat snad jedině Sherlock Holmes. Také ostatní zdejší postavy nejsou k zahození, krom invalidního pedofila tu máme například jeho sestru lesbickou kulturistku, dále třeba ambiciózního detektiva, který se kvůli vlastnímu prospěchu zřekne klasických policejních metod a spojí se s podsvětím, a samozřejmě nemůžeme zapomenout na agentku Starlingovou, správňačku se srdcem Mirka Dušína. Osudy všech zúčastněných se dramaticky prolínají, Harris vystavěl skutečně košatý příběh, za což mu patří jenom chvála. Knížka se mi moc líbila, ale moc mi nesedla změna charakteru doktora Lectera v porovnání s Drakem a Jehňátky.

Libby
23.08.2013 5 z 5

výborná knížka, čtivá, napínavá, zajímavý a moc nepředvídatelný závěr. Byla jsem mile překvapena.

Lady Dracula
18.06.2013 5 z 5

Uznávám, Harris se vážně lepší. Hannibal je jako jízda na horské dráze - rozjezd, pomalé stoupání, sešup, další kopec a další sešup...dojezd, který mne malinko, krapítek, zklamal. Večeře s Ďáblem byla kouzelná, ale...ten konec. Ten konec! Harrisi, proč mi to děláš? Odteď Starlingovou nemám ráda ještě více.

Vixton
03.03.2013 4 z 5

Doktor Lecter je pro mě skvělá postava, nicméně konečná "lobotomie" Clarice mě trošku zamrzela. I tak se mi ale Hannibal líbil.

Ben Nevis
03.12.2012 3 z 5

Nedivím se Jodie Foster, že ve filmu nechtěla účinkovat v roli agentky Sterlingové. Autor tu postavu zničil na úkor čtenářsky i divácky oblíbeného Lectera.

Moňula7
25.10.2012 4 z 5

Prostě jedním slovem luxus. Teda chvílemi to bylo hodně nechutné a konec ten mě dostal, byla jsem ráda že jsem si ji vybrala.

daviskaaa
26.06.2012 4 z 5

Kniha byla jak napínavá, tak i nudná. Naštěstí toho dobrého a napínavého bylo více. Konec byl popsán takovým pro mě až nechutným stylem, který se tam vůbec nehodil.

Ječmínek
26.04.2012 1 z 5

Kniha Hannibal mě velmi zklamala. Ze všech autorových knih je jednoznačně nejhorší a už vůbec se nedá přirovnat ke skvělému Mlčení jehňátek.