Hannibal

Hannibal https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444496/bmid_hannibal-PT4-444496.jpg 4 692 86

Hannibal Lecter série

Třetí kniha ze čtyřdílné série o Hannibalu Lecterovi – a ta nejkontroverznější. Odehrává se sedm let po Mlčení jehňátek a i zde konfrontuje Hannibala Lectera s Clarice Starlingovou. Ta však už není nadějnou posilou FBI, naopak má za sebou velký průšvih. Teď má však šanci se očistit, a proto přistoupí na úkol dostat Hannibala za mříže. Jenomže po něm už nejde jen FBI, ale i jedna z jeho dřívějších přeživších obětí, sadistický pedofil Mason Verger – ten se chce pomstít mimořádně krutým způsobem, a sice předhodit Hannibala divokým prasatům. V příběhu plném nečekaných zvratů se s Clarice Starlingovou, tak jak ji známe z předešlého dílu, musíme rozloučit, neboť tato dnes už slavná literární a filmová postava projde šokující proměnou. Z tohoto důvodu byl román přijat nadšeně například Stephenem Kingem, zatímco jiní spisovatelé, např. Martin Amis, jej odsoudili.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: ekniha , Argo

Hannibal , 1999

groula
25.01.2018 5 z 5

Hustě, pěkně. Mrazivá atmosféra. Skvělé popsané postavy. Celou dobu sem tápal jestli mám fandit spravedlnosti nebo kanibalovi :-)

ChristineDaee
21.01.2018 5 z 5

(SPOILER) Perfektná kniha. Nedokázala som sa od nej odtrhnúť a nepretržite ma držala v napätí. Najväčšie nechutnosti, aké len možno vymyslieť sa striedajú s prekrásnymi popismi nábytku, kvalitného jedla, drahých šiat, stredovekých pamiatok... Doktor Lecter je práve taký dokonalý, ako v Mlčaní jahniat, ale obohatený o fascinujúci ľudský prvok (jeho sestra). Nemohla som si pomôcť a bola som hneď od začiatku na jeho strane. A ten záver ? Tisíckrát čítame o neohrozenej vyšetrovateľke, ktorá prenasleduje šialenca... ale koľkokrát sa stane, že sa do neho zaľúbi ? O takomto konci som snívala už od Mlčania jahniat a moja túžba sa mi splnila, keď som už prestávala dúfať. Zrejme sa aj u mňa vyskytuje úchylka, ktorú by Doktor Lecter rýchlo odhalil...

Vlk.kh
29.12.2017 5 z 5

Jednoznačně perfektní. Filmové zpracování také není marné, ale na literárí předlohu zdaleka nemá.

ddkk
05.11.2017 5 z 5

Jen stručně: výborné. Místy se otřásáte odporem, ale to ve všech Harrisových knihách o Hannibalu Lecterovi...pro mne opět skvělá četba.

SadUnicorn
03.10.2017

(SPOILER) Tak konečně dočteno a bohužel musím říct, že mě tato kniha hodně zklamala. Měla jsem velké problémy se začíst, děj se nudně vlekl a celá kniha je taková utahaná. I když je delší než předchozí dvě, nesahá jim ani po kotníky. V Mlčení jehňátek byla Clarice sympatickou postavou, ale tady zkrátka nemá tu jiskru, která se mi tolik líbila. Doktor Lecter nějak ztratil auru tajemného inteligentního zločince a stal se spíš nezničitelným terminátorem, kterému se vyhýbají i zvířata (to už bylo i na mě až příliš přitažené za vlasy). A konec této knihy mi způsobil skutečnou fyzickou nevolnost. Vztah agentky Starlingové a doktora Lectera byl založen na tom, že byli až magicky a neodolatelně fascinováni jeden druhým. Proč tedy přerostl v něco tak podivného a zvráceného? Drogové opojení není přijatelnou omluvou. Jenom si říkám, kam se poděla Starlingová z předchozího dílu.

Hana86
15.09.2017 5 z 5

Četla jsem znovu po 15 letech a opět mě to bavilo. Postava Hannibala je dobře propracovaná a tentokrát není jednoznačně záporná. Dozvíme se, co zapříčinilo jeho zvrácenost. Po útěku z vězení si život vychutnává plnými doušky... No mě to prostě bavilo! Konec je velmi nečekaný, ale nemohu říct, že by mi vadil. Dle mého názoru je lepší než ve filmu. A pokud jde o to, zda kniha končí dobře či špatně - no myslím, že to záleží čistě na úhlu pohledu každého čtenáře...

šipek
18.06.2017 4 z 5

Tak jsem se nemohl do knihy nějak začíst, ale pak dost dobrý. Život a osud Hannibala je velmi zajímavý a co prožil v dětství ho poznamenalo na celý život. Ne nadarmo se říká oko za oko zub za zub a ještě v tom případě když se to týká vlastní rodiny.

edith79
31.05.2017 2 z 5

Jsem vážně na rozpacích, celé to bylo takové zbytečně rozplizlé a dost mi trvalo, než jsem se dobrala konce, který mě upřímně dost naštval. Ze silné osobnosti se stala loutka a patologický vztah dvou hlavních postav mi v závěru knihy mírně zvedal žaludek. Kdysi jsem viděla film a blahořečím tvůrcům, že se neřídili koncem knihy, ale vytvořili alternativní a mnohem snesitelnější závěr. Thomas Harris v tomto knižním díle bohužel pohřbil mou oblíbenou postavu. Asi si radši pustím film :(

konicekbily
28.05.2017 3 z 5

Někdy mi to připadalo moc natahované, kdyby to o sto stránek zkrátil, bylo by to pro mne lepší.

SeverusSnape
22.03.2017 5 z 5

SeverusSnapeSeverusSnape dnes
Miluju a milovat budu.Úžasná knížka od úžasného autora.Kniha je až neuvěřitelně propracovaná a skvěle se čte.

Rade
21.03.2017 2 z 5

Úplně jiné než Mlčení jehňátek. Doktor Lecter se zde změní v něco mezi nezničitelným Fantomasem a renesančně vševědoucím kapitánem Nemo, už to vlastně není ani detektivka, ale jakýsi boj kdo s koho v soutěži o největšího bídáka se spoustou pro mě už dost nechutných detailů. Tam, kde Mlčení jehňátek naznačuje a láká tím skrytým a tajemným, tady se vše odhalí do nejpodrobnějších anatomických detailů. Posléze se vše promění v jakýsi drogový rauš…
Pro mě zklamání.

A zajímalo by mě, zda způsobil autor nebo překladatelka, že na začátku knihy je zastřelena Evelda Drumgová u rybí tržnice Feliciana – a v druhé části knihy se najednou zastřelená jmenuje Feliciana, a to dokonce na dvou místech!

maltinka
18.03.2017 4 z 5

Dle mě rozhodně vede Mlčení jehňátek, ale tahle kniha je hned v pořadí za ní. Všechny díly jsou skvělé a doporučuji vám je přečíst. Jako první jsem si přečetla Hannibal-zrození, avšak je napsaná jako poslední. A myslím, že to přispělo k tomu, že jsem nebyla tolik kritická k tomuto dílu, které je asi nejslabší, ačkoliv k pochopení osobnosti Hannibala Lectera nezbytné. Určitě doporučuji ;-) konec mě hooodně překvapil ;-)

Metroušek
11.02.2017 5 z 5

Po několikerém přečtení se mi Hannibal jeví jako mistrovské dílo Mistra Harrise, ještě lepší než Mlčení jehňátek, což je co říct. Dílo, za které by si zasloužil slušnou řádku čestných doktorátů z psychologie na předních univerzitách. Je to vynikající, důstojné, mrazivé pokračování dvou skvělých předchozích knih o charismatickém sériovém vrahovi. S provokativním, šokujícím finále osobně souhlasím, a dokážu je i pochopit, však autor ve svých dílech rozesel dost semínek k tomu, aby se to tak vyvrbilo. Stále doufám, že Mistr Harris ještě jeden díl napíše, ale pomalu ztrácím naději. Rád bych s tou úžasnou, osudovou ústřední dvojicí ještě cestoval po zajímavých místech tohoto světa, a nakukoval jim pod pokličku, tedy jenom z bezpečí svého gauče. A pokud ne, americký pobyt sériového vraha před jeho zatčením by mě také potěšil. Český překlad je nanejvýš průměrný, ačkoli ne zcela špatný, a naprosto nedosahuje drtící síly originálu (mám doma celou sérii v angličtině). Stejně tak je film, jakkoli hodně dobrý, pokažený špatným výběrem hlavní hrdinky a brutálně pozměněným závěrem. Přečetl jsem většinu kladných recenzí zde (záporné přecházím, neboť vím, že ti recenzenti většinou měří metrem svého vlastního, relativně malého já), a stále mě zaráží, jak málo čtenářů dokáže docenit hluboký ponor do lidské psyché (všech postav knihy), kterého se Harris odvážil, a který většina spisovatelů může pouze napodobovat (např. stále drastičtějšími a odpornějšími vraždami), ale nikoli zobrazit tak věrně, jako se to povedlo Harrisovi a některým dalším Mistrům. Čtěte tato díla opakovaně a doceňte je!

DickBach
08.08.2016 3 z 5

Jak hodnotit? Kniha byla dobrá, fascinující. Konečně po nesmělých okéncích hlavní bránou přímo do "duše ďábla". Postavy jsou propracované, vyprofilované.
Bylo to ale taky moc dlouhé. V některých pasážích jsem se ztrácela a netušila k čemu je autor tak zdlouhavě píše. Některé pasáže byly příliš hnusné, příliš detailní - viz prasátkové, a závěr mně zklamal. Myslím, že je velmi nepravděpodobný. Myslím, že Hannibal potřebuje a chce víc, než jen zdrogovanou loutku.

Dinosaur
02.08.2016 5 z 5

(10/10, přidávám do doporučených) Tenhle díl mě asi bavil ještě o trochu víc než ten předchozí, nejspíše proto, že se zaměřuje více na Hannibala samotného. Ta postava je prostě fascinující. Po znovuzhlédnutí filmu, který jsem už celkem dlouho neviděl a myslel si, že se mi všechny filmy líbily zhruba stejně, jsem ale došel k závěru, že druhý film za tím prvním poměrně pokulhává. Možná to bylo dost i díky tomu, že jsem se konečně dostal k předloze, protože se mi moc nelíbily různé změny a třeba vynechání postavy Margot (bavil mě ten jejich vztah s Barneym) a oceňuji, že se danou postavou inspiroval alespoň seriál, i když v poněkud jiné podobě. Knižní konec je sice docela zvláštní, ale i tak se mi líbil, víc než ve filmu.

misan69
09.02.2016 4 z 5

jsem tím koncem dost překvapená

Aildrin
25.01.2016 3 z 5

Tak si říkám, zda Hannibal (nebo spíš Harris) nezabloudil ve svém Paláci paměti a ujíždějíce přitom na drogách si celý ten závěr jenom nevysnil. Podle mě by se Starlingová po vystřízlivění z drogového omámení chovala stejně tak, jako ve filmové adaptaci, ať už by byla Lecterovi vděčná sebevíc. Filmový konec mi tak paradoxně příjde mnohem více střízlivý, uvěřitelný a méně Hollywoodský než ten z knihy.

biki
16.12.2015 2 z 5

Kolega z práce tuto knihu nyní "objevil" a mluvil o ní s velkým nadšením. Protože jsem ji před mnoha lety po přečtení odložila s velkým zklamáním, že "již nikdy víc", znovu jsem ji prolistovala, jestli třeba nezměním názor. Lituji, ale nezměním. Zatímco Červený drak a Mlčení jehňátek jsou plnokrevné, velmi zdařilé detektivky, kniha Hannibal mi připadá jen jako autorova exhibice, kterou stvořil po velkém úspěchu filmového zpracování "jehňátek". Zcela nevěrohodné změny charakterů Lectera a Clarice, hlavní padouch jako nepovedená parodie na záporáka z nějaké pseudobondovky ... snad jen za tu Florencii přidám hvězdičku.

Spýťa
08.12.2015 5 z 5

Tato kniha se mi líbí mnohem více než Mlčení jehňátek, děj je mnohem záživnější, důraz není kladen tolik na vyšetřovací způsoby.

klikas
29.10.2015 4 z 5

Harris je blázen, navíc ta pointa je úchylná! dávám 4 hvězdy...
Úchyl.