Hannibal

Hannibal https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415692/bmid_hannibal-g7Q-415692.jpg 4 692 86

Hannibal Lecter série

Třetí kniha ze čtyřdílné série o Hannibalu Lecterovi – a ta nejkontroverznější. Odehrává se sedm let po Mlčení jehňátek a i zde konfrontuje Hannibala Lectera s Clarice Starlingovou. Ta však už není nadějnou posilou FBI, naopak má za sebou velký průšvih. Teď má však šanci se očistit, a proto přistoupí na úkol dostat Hannibala za mříže. Jenomže po něm už nejde jen FBI, ale i jedna z jeho dřívějších přeživších obětí, sadistický pedofil Mason Verger – ten se chce pomstít mimořádně krutým způsobem, a sice předhodit Hannibala divokým prasatům.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Argo

Hannibal , 1999

Polinka92
01.04.2020 5 z 5

Úžasně čtivá kniha, která čtenáře naprosto pohltí!

vencamf
14.03.2020 4 z 5

Před lety bych dal pět hvězdiček, ale dneska to na víc než čtyři nevidím. Přesto stále skvělá kniha, avšak na geniálního Červeného draka se už nechytá...

Ivan Kučera
11.02.2020 5 z 5

Za mňa bez debaty nielen najlepší diel lecterovskej ságy, ale aj jeden z "najhroznejších" psychotrilerov (hororov?), aké boli kedy napísané. Pamätám si, že na školskom výlete sme mali rozchod a každý za peniaze rodičov kupoval pivo alebo hovadiny a ja som sa pristavil pri pouličnom predajcovi kníh a kúpil som si túto pecku. Thomas Harris napísal vskutku monštruózne dielo, ktoré dupe na plyn od prvých strán, je obludné, je desivé, je cynické, zvrhlé a úžasne odporné, ale zároveň máte pocit, že to k tej postave skrátka patrí - je to predsa Hannibal Kanibal, nie Macko Uško. Autor ako keby súťažil sám so sebou, akú zvrhlejšiu postavu napíše, vďaka čomu je román impozantným panoptikom oblúd a netvorov v ľudskej koži, kde fakt neviete prísť na to, či je príšernejší skorumpovaný agent FBI, nemilosrdní lovci ľudí, Hannibalova stará preživšia obeť, jej sestra alebo komorník. Samotný Lecter z toho paradoxne vychádza ako najsympatickejšia postava, čo je šialené, ale svojím spôsobom jedinečné, lebo niečo také naozaj nevidíte/nečítate každý deň. No a k tomu nezabudnuteľné scény s úhormi a prasatami. Tento lov na Lectera uprostred dominantnej, úžasne opísanej Florencie (ktorú okamžite zatúžite navštíviť) si jednoducho fanúšik temného žánru v žiadnom prípade nesmie nechať ujsť a to ani ten, ktorého príliš nebavilo knižné Mlčanie jahniat (viem to, sám som jedným z nich). Inak, mne sa páčil aj Scottov film, hoc adaptácia do podoby scenára si vyžiadala nejednu obeť (najvýraznejšie je to badať zrejme na vyškrtnutej sestre).

Nikolas0311
13.11.2019 5 z 5

Poslední kapitola trilogie o Hannibalu Lecterovi je rozhodně tou nejkrvavější a nejkontroverznější, ale je tou nejlepší? Od dění Mlčení Jehňátek uplynulo již sedm let a mezitím co agentka Clarice Starlingová je stíhána a později i vyhozená od FBI, Dr. Lecter si užívá volnosti ve Florencii, jenže nic netrvá věčně! Mason Verger, jedna z mála obětí Lectera, která přežila, se hodlá pomstít za každou cenu a půjde i přes mrtvoly.
Hannibal mě bavil, konec mě překvapil byl úplně jiný než ve filmu a přemýšlím zda se mi ten filmový konec nelíbil více? Možná ano, ale v knize je zase uplatněno více psychologie. Rozhoduji se co se mi líbilo více jestli Mlčení Jehňátek nebo Hannibal. Červený Drak byl skvělí, ale pro mě nejslabší díl a možná nejlepším dílem zůstává Mlčení Jehňátek i když Hannibal je mu dost v patách.

LyraBlack
04.11.2019 5 z 5

(SPOILER) Ten konec - narozdíl od toho filmového - je prostě to nejlepší, co si mohlo mé hybristofilické srdce přát :o

Sociopat Haniball Cannibal měl stejně charisma jako v prequelu a obou filmem, ovšem co se mi zvlášť líbilo byla “proměna” Clarice, ze které se z moralistické agenty FBI stala přes mrtvoly doslova jdoucí “kanibalka” viz. Kendler a jeho mozek, jenž neváhá pro Lectera odstřelit prakticky kohokoliv :D Málo komu to asi sedne stejně jako mě, ale já prostě miluju, když hlavní hrdinka přejde pod vlivem “lásky” na temnou stranu :D

postrach
21.10.2019 4 z 5

Taky jsem čekala mnohem víc.To že Lecter zase unikl spravedlnosti a ten konec knihy-k vzteku!Opravdu se kniha moc nepovedla.Chybělo mi víc napětí.....Víc už není co říct.Napáno podemnou.

the_res13
13.09.2019 4 z 5

Rozhodně nejslabější díl trilogie a za mě celkově i poměrně slabá kniha. Hrozně zdlouhavá, předvídatelná, taková mdlá. Agentka Starlingová byla v knize spíš na obtíž a doktor Lecter si tak nějak proplouval. Zajímavé byli pouze vedlejší postavy a jejich osudy a příběhy. Knihu nakonec zachránili (v rámci možností) typicky Hannibalovské nechuťárny a zajímavý konec.

Janadvorackova
11.09.2019 2 z 5

Jako by to psal někdo jiný, než předchozí dvě knihy.
Chvílemi měl příběh dobrou atmosféru, ale většinou ne.

Banny_L
02.07.2019 3 z 5

No..i mistr tesař se někdy utne..

Jokrzeb
28.05.2019 5 z 5

To mám rád. Celá série skvělá.

jfialova
18.03.2019 4 z 5

Výborné pokračování příběhu o Hannibalovi.

babouk1918
17.02.2019 3 z 5

Originální kniha je perfektní dal bych 5 hvězd. Bohužel český překlad je běs a hrůza, proto jenom 3. Překlad je o jeden stupeň lepší než Google-překladač. Překladatelka jenom učesala výstup z automatického překladače tak, že věty trochu stylisticky upravila, aby tam nebyly pouze infinitivy. Obsahově některé věty nedávají vůbec smysl a význam v anglickém originále je úplně jiný. Češtinářům z téhle angločeštiny stávají vlasy hrůzou. Kniha by si zasloužila profesionální překlad. Je škoda, že se ten správný čas, kdyby se to zaplatilo z prodejů, již propásl. Vydavatel ušetřil na špatném místě, dnes už se nový překlad nevrátí. Nedivím se tomu, že řada hodnotitelů má na knihu negativní názor. Jsem přesvědčen, že řada lidí vnímá tu špatnou češtinu a překlad plný chyb a nepřesností negativně na podvědomé úrovni. Příčinou jsou především diletantsky přeložené pasáže, kde člověku uniká význam a vnímá je jako balast.
Příklad:
Anglický originál:
A McDonald's hamburger box was on the landing, and scattered napkins. A stained cup that had held beans. Dumpster food. Some ropey turds and napkins in the corner.
Český zoufalý oficiální překlad:
Na odpočívadle ležela krabice na hamburgery od McDonalda a povalovaly se tu ubrousky. Špinavý kelímek, ve kterém byly fazole. Náhražka jídla. V rohu šňůrky vyschlých hoven a ubrousky.
***
Můj návrh překladu, který více odpovídá originálu:
Na odpočívadle se válela krabice od hamburgu z McDonalda a pár zmačkaných ubrousků. Špinavý kelímek od kafe. Zůstatek něčího jídla. V rohu hromada hoven s použitými ubrousky.
___
Vyvrcholením tohoto nejhoršího českého překladu všech dob je kapitola 17. Zde paní překladatelka zanáší tolik chyb a nepřesností, oproti originálu, že mám pocit, že to spíš překládal nějaký její student se slovníkem. Tady s četbou českého nesmyslu končím, na to fakt nemám nervy. To není překlad, to je snůška nesmyslů.

MarianP
06.02.2019 4 z 5

Kniha je oproti Mlčaniu jahniat o dosť dlhšia, tempo je výrazne pomalšie a až priveľmi podobné filmovému spracovaniu (resp. opačne - film sa podobá na knihu :) ). Vedel som teda dopredu, ako kniha skončí. Vytkol by som jej pomerne zdĺhavé a nie veľmi zábavné opisy. celkový dojem je však fajn, kniha ma nenudila ale už sa nedostavilo to pravé hororové...

Devorah
31.10.2018 5 z 5

(SPOILER) K této knize jsem se opětovně vrátila a stále mne bavila, a to autorovým stylem psaní, myšlenkami a také neuvěřitelnou proměnou hlavní hrdinky.
Na scénu se opět vrací náš antihrdina dr. Hannibal, který si tentokrát k ukojení svého labužnických chuťových buněk vybral renesanční Florencii. Ta je zde popsána naprosto skvěle, leckterý průvodce by se mohl od Harrise v tomto směru učit. Děj příjemně plyne, postavy se začínají měnit, transformovat v něco, čím netušily, že kdy mohou být. A to je přesně případ dr. Hannibala a agentky Starlingové. On nás několikrát provede svými temnými zákoutími, svou minulostí, která ho tolik ovlivnila, zanalyzuje psychický stav agentky Starlingové do nejmenších podrobností a ona nás na oplátku nechá nahlédnout do její duše, do myšlenek, které se jí stále více a více vtírají do hlavy a nesou jméno Hannibal. Jejich osudy, nebo chcete-li životy se začínají více, či méně prolínat až se ve strhujícím „labužnickém“ konci protnou úplně – možná i definitivně.
Závěr knihy se opravdu nese v doslova dekadentním stylu, který z dr. Lectera učinil symbol přitažlivého netvora, kterému podlehne i Clarice Starlingová.

Opatov
09.09.2018 5 z 5

Kultovni film, nadherna kniha. Po shlednuti filmu konec knihy prekvapi. Skoda, ze neni dalsi dil, moc rada bych si precetla pokracovani.

Gabux
17.06.2018 5 z 5

Já jsem jasně fandila kanibalovi. Tenhle autor je bůh a asi rozumím tomu, že byl tak knižně neplodný. Tak silné postavě, jakou je Hannibal Lecter, by bylo těžké se vyrovnat.

iveta3867
12.06.2018 5 z 5

úžasná kniha, s mnohem úžasnějším koncem příběhu (na rozdíl od filmu)

PetK
12.05.2018 4 z 5

Kdysi dávno jsem to četla, teď poslouchala. Klasika v tom nejlepším smyslu slova.

Dany1006
07.03.2018

Kniha opět nezklamala. Uděluji knize *

danny_21
06.02.2018 5 z 5

Do třetice a opět výborně Thomasi ! Moc povedené završení trilogie, ve kterém se to krvavými detaily jen hemží, skvěle napsané postavy mimo požitkářského doktora a odvážné agentky ( Mason, Margot, Pazzi ... ) se spoustou detailů a informací z prostředí literatury, umění a gastronomie samozřejmě. Harris nechává na čtenáři, ať sám posoudí, na kterou stranu barikády ta či ona postava patří a navíc přidává odvážné zakončení, které rozhodně potěší svou mimo standarty se vymykající formou. Z dosavadní trilogie mě zaujal nejvíc právě Hannibal, těším se tedy na ukončení ( i když vlastně počátek ), kdy právě v Hannibalovi bylo leccos o jeho zrodu a tragédii v mládí naznačeno. I když jsem to už jednou zmiňoval, je pro mě k nepochopení, jak je možné, že takto kvalitní a vyspělý autor je ( byl ) tak neplodný - 90 %