Červený drak

Červený drak https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70717/bmid_hannibal-lecter-cerveny-drak-4hc-70717.jpg 4 938 127

Hannibal Lecter série

Chronologicky druhá kniha série Hannibal Lecter. Knihy na sebe navazují v tomto pořadí: Hannibal: zrození, Červený drak, Mlčení jehňátek a Hannibal. Francis Dolarhyde pracuje ve filmových laboratořích a na své okolí působí jako veskrze pracovitý a uzavřený člověk. Francis je však fyzicky poznamenaný šílenec. Cílevědomě si vybírá šťastné rodiny, které pak brutálně, promyšleně a beze stop vyvraždí. Zohavená těla mrtvol mu slouží k rituálně mystickým účelům. Žije totiž v představě, že je Červený drak z obrazu Williama Blakea. Sadismus vyšinutého masového vraha šokuje a děsí veřejnost. Podaří se policistovi Willovi Grahamovi zabránit mimořádně nebezpečnému muži v jeho násilných činech?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Premiéra Studio

Red Dragon , 1981

Patrik02
03.08.2021 5 z 5

Knihu jsem dlouho přehlížel, protože jsem před lety viděl film se skvělým Ralphem Fiennesem a bezkonkurenčním Anthonym Hopkinsem v hlavní roli. Nakonec jsem si ji ale přeci jen poslechl. A musím říct, že filmovou verzi s přehledem předčí. Detailnější příběh na Vás dýchne tu správnou atmosféru a to zejména v popisech vražd a vyšetřování, Korespondence a spolupráce s Lecterem, který je pro mne stále jedním s nejcharakternějších vrahů vůbec, je zpracována bez chybičky. Jediné mínus (nebo možná plus) pro mě bylo, že po shlédnutí filmu jsem si postavy nedokázal představit jinak, než jako filmové postavy. Skvělá kniha a po téhle zkušenosti si jistě přečtu i pokračování.

Ešína
25.07.2021 4 z 5

Horrorový, temnější žánry nikdy nebylo nic pro mě. Né, že bych se bála ale nikdy mě nebavili. Tato kniha k mému překvapení naopak ano. Hannibal Lecter je prostě psychopat jak má být.

Han-nah
19.07.2021 5 z 5

Velmi zajímavý náhled do myšlení psychopata, který se převtěluje do postavy "Červeného draka". Někde jsem slyšela, že vrahem se člověk nerodí, ale stává se jím. Proniknout do myšlenek tohoto zločince a dopadnout ho se snaží Will Graham. Napínavé čtení od začátku až po závěr této knihy.

wullcann38
11.06.2021 5 z 5

Výborná kniha.
Lecter zde ale nemá až tak moc prostoru, z 356 stran se zde objevil pouze max. na 20.
Za mě 93%

nicolettkaa
29.05.2021 4 z 5

Tento thriller se mi líbil, až jsem začala přemýšlet, že si ho pořídím do vlastní knihovny. Skvělý psychopatický vrah. Jako plus bylo, že byla popsána i jeho minulost. Will Graham sympaťák. Konec mě trochu překvapil. Doporučuji všem, kteří mají rádi napětí.

Film jsem viděla až po přečtení a kniha opět o level lepší.

Worbitka89
16.04.2021 5 z 5

Chtěla jsem zkusit něco temnějšího a nebyla si jistá, zda tohle není trochu moc (přece jen film mlčení jehňátek v dětství byl náročný zážitek) , ale byl to omyl a tohle byla pecka! Doporučuji, a měním názor - severská literatura je oproti Drakovi slabý odvar.

dusak22
23.03.2021 5 z 5

Mlčení jehňátek jsem četl už někdy na střední škole (2012). Od té doby jsem se snažil sehnat Červeného Draka, ale dostal jsem se k němu až letos, 40 let po vydání. Thomas Harris zde představil jednu z nejkultovnějších postav a to stylem, díky kterému jsem se od knihy nemohl odtrhnout.

Ivca72
08.01.2021 5 z 5

Harris je jeden z najdokonalejších spisovateľov čo sa týka vyjadrenia a vcítenia sa do úlohy psychopata. Až im človek začne fandiť, v podstate ho chápe, to, čím prešiel ako dieťa má dôsledky. Ak sme slepí, cítime srdcom.

trefic
02.01.2021 5 z 5

Poutavá kniha. Oproti prvnímu dílu, který mne moc nebavil, je tato kniha napínavá a poutavě napsaná.

Mája777
25.11.2020 5 z 5

Než jsem začala psát hodnocení, musela jsem pár dnů počkat. Potřebovala jsem čas na utřídění myšlenek.
V současnosti nás zaplavuje nespočet krimi ze severu. Jsou zajímavé a hlavně brutální. Tady se autorovi podařilo namíchat parádní koktejl napětí, psychologie i brutality. Mám pocit, a je to čistě jenom můj názor, že málokterá novodobá kniha se této klasice vyrovná.
Určitě ji doporučuji všem skalním fanouškům napětí.
(25. 11. 20 - 28 001 - 65)

AndulinaU
12.10.2020 3 z 5

Skvěle vykreslené postavy, v závěru knihy velký zvrat, ale celkově jsem děj čekala zajímavější. Přijde mi, že je to spíše o charakteru postav, ale děj by mohl být lepší. Čekala jsem v průběhu více vražd, v podstatě tam byla jen jedna a zbytek byl o vyšetřování a o historii Draka. Jsem trochu zklamaná, že to nebylo více psycho, možná je to tím, že tyhle tipy knížek čtu ráda a už mě jen tak nebo nedostane... Ale určitě si přečtu všechny knížky ze série

Romanka89
14.09.2020 5 z 5

Z této série znám filmové zpracování Mlčení jehňátek a docela se divím, že v knižní podobě jsem se k tomu dostala až teď, protože to je moje krevní skupina. Skvělý thriller a už se chystám na další díly a také na filmové zpracování.

Čtenářská výzva 2020: Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou.

Petra21
10.09.2020 4 z 5

Tahle nervydrásající pecka si i mě vyhlídla za svou oběť. A podlehla jsem absolutně a úplně, přestože jsem si paradoxně všímala poněkud jiných aspektů, než bych od thrilleru (s notnou dávkou povrchnosti) očekávala. Thomas Harris svým sofistikovaným rukopisem poukazuje na řadu palčivých problémů a otevírá citlivá sociální témata, která dodnes patří mezi ta spíše upozaďovaná. A možná právě tento aspekt činí z Červeného draka mrazivě psychopatické, emocionální, napínavé, děsivě skvělé a možná až klasické dílo, jemuž bohužel uškodila snaha o rafinované rozuzlení. Raději bych knihu hodnotila jako znepokojující beletristický román, jehož zásadní podstatou je podtrhnout a zvýraznit naprosto fatální společenské nedostatky.

edith79
10.09.2020 5 z 5

Parádní kniha. Stejně parádní jako její sestra Mlčení jehňátek. Thomas Harris vážně umí. Jeho knihy jsou temné a psychopati v nich naprosto děsiví. Přesně to, co hledá každý milovník tohoto žánru.

JustWomen
15.08.2020 5 z 5

Šílené, zvrácené, bestiální... takovou postavu psychopata a její myšlenkové pochody nevymyslíš. Nic takového jsem ještě nečetla. Skvělá zápletky s nevidomou Rebou, čekala jsem něco jiného, proto mě ten konec trochu zklamal, ale i tak výborné čtení.

Endy17
01.08.2020 3 z 5

Nadšení ostatních čtenářů nesdílím, mě tenhle příběh nijak zvlášť nepohltil.

Mášenka31
29.07.2020 4 z 5

Po Červeném drakovi jsem sáhla, když jsem s naprostým rozhořčením odložila Vyhnání Gerty Schnirch. Doufala jsem, že si přečtu něco, co má hlavu a patu, co bude mít silný příběh a postavy, se kterými se dokážu ztotožnit. Všechno jsem dostala jako na stříbrném podnose.

Červený drak je bravurně napsaný detektivní thriller. Ono není jednoduché ukázat čtenáři vodítka, v podstatě jim dát většinu odpovědí, ale udržet si napětí, než na to samé přijdou detektivové. Příběh utíká přesně tím správným tempem (snad až na samotný konec). Postava Grahama je skvěle propracovaná a dívat se na scénu a případ jeho očima mě bavilo. I ostatní postavy jsou z masa a kostí, skoro bych řekla, že i ty vedlejší byly skvěle zapamatovatelné od první chvíle, kdy se o nich v knize psalo. Moc se mi líbil styl, který dával čtenáři pocit, jako by přeskočil první díly série a dostal se někam do její půlky. Postupně se dozvídáme všechny důležité informace z života postav, poznáváme je, chápeme. Hlavní padouch má dobře vykreslenou minulost.

Příběhově mě zklamal jen konec, proto ty čtyři hvězdičky. Myslím, že by to šlo udělat alespoň trochu pomalejší, napínavější a smysluplnější. Ráda se u knížky zastavím a řeknu si "Jakože cože?", ale tady to bylo moc překvapující a závěrečné vysvětlení bylo moc rychlé, aby to dávalo opravdu smysl. Po bravurně napsaném zbytku knihy to autorovi neodpustím.

Ještě bych snad vypíchla úderné dialogy bez uvozovacích vět, ale i tak s vykreslenou atmosférou. Dám si pauzu, než se pustím do dalších knih, ale tahle mě nadchla a určitě se pustím i do zbytku série.

vencamf
24.06.2020 5 z 5

Po všech stránkách dokonalá kniha a nejlepší díl série...

Dumicek
20.06.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem cetla kdyz mi bylo 15 let, takze uz je to celkem davno, ale stale ji mam v zive pameti. Diky teto knize jsem si zamilovala svet thrilleru, ktere ctu dodnes a jsou moji vasni. Tahle kniha me naprosto nadchla a dostala. Opravdu skvele napsane, napinave. Rada se k ni jednou za cas vracim a to same mohu rict o zfilmovane verzi ktera se opravdu povedla. Fiennes zvraceneho psychopata zahral opravdu presvedcive..

rutto45
23.05.2020 4 z 5

Čo mi na tejto knihe jedine vadilo, bolo málo priestoru pre Hannibala, ktorý sa stal za tie roky kultovou klasikou(aj vďaka Hopkinsovmu stvárneniu). Tento nedostatok by som však určite nepostrehol, ak by som začal sériu čítať tak, ako vychádzala a nebol by som ovplyvnený filmovým spracovaním. V každom prípade Červený drak je v mojom osobnom hodnotení mierne za Mlčaním jahniat.

zfilmováno thrillery sérioví vrazi masové vraždy dramata

Thomas Harris
americká, 1940