Hanin kufřík

Hanin kufřík https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191988/hanin-kufrik-191988.jpg 5 537 150

Příběh sourozenců Hanky a Jiřího Bradyových, kteří se po deportaci rodičů rázem octli sami v Novém Městě na Moravě. Ovšem po několika měsících i je - desetileté židovské děti odvezli do terezínského ghetta. Jiří nakonec díky mnoha šťastným náhodám válku přežil, v osmačtyřicátém před komunisty utekl do Kanady, kde se postupem času vypracoval na respektovaného podnikatele. O své milované sestře ale nedokázal vypátrat žádné zprávy. Až desítky let po válce ho našla Tuniko Išioka, zakladatelka tokijského centra pro zkoumání holocaustu, které nedal spát tajemný kufr s jménem Hanna. Ta po mnoha letech pátrání našla Jiřího a zrekonstruovala i osud jeho malé sestry.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Pro děti a mládež

Vydáno: , Portál

Hana’s Suitcase , 2001

ivetka859
31.03.2024 5 z 5

Knížku jsem četla podruhé. Mám pocit, že kdysi to byla moje první knížka o holocaustu. Je opravdu stylizovaná do dětské mluvy, krátkých kapitol a vysvětluje elementární pojmy z druhé světové války. Jako vstupní bránu jí doporučuji všemi deseti. Pro dospěláka je to záležitost na jeden večer, kdyby to mělo být víc, zoufale by mě to nebavilo.
Vývoj v knize probíhá ve dvou linkách - život malé Hany a pátrání po něm o 60 let později. Život Hany je spojený s bratrem Jiřím, který informace o ní poskytl. Tedy nula fikce.
Je to zajímavě pojaté svědectví i s přesahem do dnešní doby - poučme se z chyb a vyvarujme se takových znovu.

Azeretkaa
26.10.2023 5 z 5

Moje první kniha o holocaustu a 2. světové válce. Vybrala jsem si ji na základní škole jako četbu pro domácí úkol, který nám paní učitelka zadala. Za mě krásné zpracování knížky. Toto téma mě od té doby zajímalo čím dál víc a já se ke knížkám s touto tématikou neustále vracím. Velmi krásná, ale i smutná kniha. Myslím si, že je i velmi naučná pro všechny malé čtenáře. :-)

Burák
02.09.2023 4 z 5

Každá kniha, která se snaží přiblížit hrůzy holocaustu a 2. světové války dětem a mládeži si zaslouží uznání. Tahle je navíc velmi povedená a navzdory tragickým událostem, které jsou hlavní linkou celé knihy, v čtenáři zanechává naději.

Vyprávění o životě československého židovského děvčátka začíná starým prázdným kufříkem v japonském muzeu, což mi přijde značně originální a velmi tento nápad cením.

Kromě samotného vyprávění o Haně a jejím pohnutém osudu po vypuknutí 2. světové války, je fascinující je i druhá linka příběhu, která čtenáři vypráví o samotném pátrání komu že to ten kufřík vlastně patřil. A co mě na celé knížce baví snad nejvíc je, jak spojuje lidi napříč časem i světadíly.

Vendula897
26.01.2023 5 z 5

Kniha, na niž asi nelze zapomenout. Příběh podobný tisícům jiných příběhů, které skončily takto tragicky. Nechápala jsem a nechápu do dnešních dnů- lidská zloba je neskutečná, ale jak někdo může vraždit malé děti, ať jde o jakoukoli národnost či náboženství. Člověk je neskutečná rasa, která snad ani nemá právo žít na této planetě. Jak by tady bylo krásně..... kdybychom tady nebyli a neničili....

Greengrass
06.11.2022 5 z 5

Hanin kufřík jsme si chtěli vzít se synem na dovolenou (doporučená četba, 2. stupeň ZŠ), ale nakonec jsme ho nechali doma...byl moc, moc těžký na prosluněné letní dny...teď v říjnu jsme kufřík otevřeli a přečetli příběh, který ukrýval. Četli jsme společně, sdíleli Haniny okamžiky a dlouho si o nich povídali...

Elena_Dark
25.10.2022 5 z 5

Velmi citlivá kniha, která vás dožene k slzám.. srdcervoucí příběh malé, nevinné holčičky, která za nic nemůže. V téhle knize už neexistují pojmy štěstí, radost a naděje..jsou to jen vedlejší produkty dobře žitého života. Tohle je prostě boj na život a na smrt...

JancaMia
14.10.2022 5 z 5

Půjčeno z knihovny, tenounká smutná knížka o malých dětech, neuvěřitelná zrůdnost režimu na nevinných ... na krásných, citlivých, inteligentních dětech.

zandu
26.09.2022 5 z 5

Tenká smutná knížečka. Tento příběh mě dostal o trošku víc než Moje dlouhé mlčení.
Asi ideální pro seznámení dětí a mládeže s tímto tématem.

Italkaaa
16.04.2022 5 z 5

Velmi smutné.

Cher
03.04.2022 3 z 5

Smutná, dojemná knížka. Spíše ale jako výukový materiál pro děti a mládež.

Janis060
09.03.2022 5 z 5

Neskutečně krásná a dojemná knížka, přečetla jsem ji na jeden zátah, nešlo se od ní odpoutat. Několikrát jsem opravdu pro slzy nemohla číst. Určitě díky tomuto příběhu můžeme s vnučkou probrat neslavnou část dějin srozumitelně a přijatelnou formou.

alena4154
15.02.2022 5 z 5

Přečteno za jeden večer. Kdo čte knihy na toto téma, tak určitě doporučuji.

boxas
04.02.2022 5 z 5

Knih s tématikou holocaustu se v posledních letech vynořila celá řada. A totéž koneckonců platí o filmech. Nechci toto téma v žádném případě nějak zlehčovat, ale trošku mi ty knihy splývají.
Na malou Hanu ovšem nikdy nezapomenu! Poprvé jsem o ní slyšela v jakémsi rozhlasovém pořadu a natolik mne to zaujalo, že jsem cíleně tuto knihu začala hledat po knihkupectvích.
Příběh malého kufříku, pár věcí v něm a veliké nasazení jedné japonské učitelky a jejích svěřenců... Dojemný, smutný, ale krásný příběh! Došlo v něm k něčemu nevídanému, k propojení mnoha velice vzdálených míst a lidí nejenom v prostoru, ale i v čase. Od války až po současnost, od Terezína až po Tokio, od Nového Města na Moravě přes Osvětim až po Kanadu.
Bože, jak MOC jsem se za některé z nás Čechů styděla, když přijel (a není to tak dávno) do ČR Hanin bratr Jiří, aby mu tu bylo uděleno/neuděleno vyznamenání...!!!
Ale to už je jiný smutný příběh...

Lassie777
19.01.2022 4 z 5

Smutný, ale bohužel pravdivý příběh. Hanu jsem si okamžitě oblíbila a o to víc jsem byla smutná z konce knihy. Co musím vytknout jsou pro mě ne moc zábavné kapitoly, které se odehrávají v Japonsku. Ale jinak je to krásný příběh při kterém proběhne mráz po zádech. Knížka ukazuje (a to nejen dětem) jak moc důležitý je mír.

marina4088
13.01.2022 5 z 5

Povinné školní čtení - na tuhle knížku nikdy nezapomenu..

zimolka
16.12.2021 5 z 5

Nádherně napsaný příběh

zimolka
01.12.2021 5 z 5

Smutná ,ale přesto nádherně napsaná kniha.

Dagmar76
05.08.2021 5 z 5

Knihu jsem koupila pro -náctiletou dceru, jako první s tématem o holocaustu. Právě pro tuto věkovou kategorii je tato kniha výborně napsaná. Není to jednoduché čtení pro dnešní děti, ale musí s tím být seznámeni právě proto, aby se tyto hrůzy již nikdy neopakovaly. Obě jsme si pobrečely, dcera je ve stejném věku jako Hana....

rumund
01.07.2021 4 z 5

Pěkný, srdcervoucí příběh mladé židovky Hanny Brady a její tragický osud v Osvětimi. Kniha na mě ale moc strohá, myslím, že kniha ještě šla rozepsat do větších detailů, ale jinak ji nemám co vytknout. Další z mnoha velmi smutných osudů.

martinaandulka
20.06.2021 5 z 5

Velmi silný příběh židovské dívky Hany,díky mladé Japonské dámy,která pátrala po Haně Brady když se k ní dostal její kufřík.Na konci jsem plakala a prosím at lidé neposuzují podle vyznání,pleti a at je mír!