Hanin kufřík

Hanin kufřík https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15292/bmid_hanin-kufrik-HMg-15292.jpg 5 534 149

Příběh dívky, která se nevrátila. Vyprávění o moravské židovské dívce Haně Bradyové, která byla zavražděna v Osvětimi pro svůj židovský původ. V knížce se střídají kapitoly o šťastném dětství Hany a Jiřího Bradyových v Novém Městě na Moravě i o jejich deportaci do Terezína a Osvětimi s kapitolami o pátrání Tokijského centra pro studium holocaustu po osudech majitelky dětského kufříku, který byl tokijskému centru zapůjčen z osvětimského muzea. Publikace je provázena fotografiemi z tokijského centra a snímky z rodinného alba přeživšího Hanina bratra Jiřího. Podle předmluvy je kniha určena učitelům základních škol, kteří ji mohou využívat při výuce dějin druhé světové války.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Pro děti a mládež

Vydáno: , Portál , Židovské muzeum v Praze

Hana’s suitcase , 2001

Čičolina
Čičolina
30.05.2020 4 z 5

Příběh by mohl být námětem na román, ale je to spíše reportáž o neuvěřitelném. Při čtení mě napadlo, kdo z nás by si dal tolik práce, aby vypátral něco o japonských dětech, které zemřely v Hirošimě a v Nagasaki. Tím nechci shodit ani holocaust ani japonskou tragédii, naopak, myšlenka šířit poznání o utrpení, aby se zabránilo dalším a podobně nesmyslným válkám, je ušlechtilá.
Snad proto mohly tři prameny příběhu splynout v jeden.Jen se nemohu zbavit trapna, když vzpomenu, co se dělo u nás ohledně případného vyznamenání Jiřího Bradyho ,který, tak jako jeho sestra, se narodil a vyrůstal v naší zemi.

eva3992
eva3992
30.05.2020 4 z 5

Skutečný příběh židovské dívky Hany, která zahynula v Osvětimi. Příběh její rodiny rekonstruovala Fumiko Išioka, zakladatelka Tokijského centra pro studium holocaustu, ve kterém se právě objevil kufřík, který patřil Haně Bradyové.

Pravdivé příběhy z období druhé světové války mám ráda. Tento je podán jednoduše, na pár stranách, neboť je určen i pro dětské čtenáře. Avšak to mu neubírá na hodnotě. Silný příběh je doplněn spoustou fotografií, o to víc je emotivnější.

Doporučuji všem čtenářům, kteří se o toto téma zajímají, nebo chtějí dětem poskytnout informace o tom, jak se u nás žilo židovským dětem a rodinám.

jankor
jankor
26.05.2020 4 z 5

Zaskočilo mě zjištění, že je to psané stylem pro děti mladšího školního věku a jako takové je to asi fajn. Pro mě to bylo jako psané horkou jehlou, představovala bych si daleko hlubší zpracování historické roviny. Záslužný skutek, ale pro mě jako dospěláka spíš zklamání nad zpracováním. Přečteno za hodinu a půl.

AnnieR.
AnnieR.
16.05.2020 5 z 5

Je mi z této knihy smutno :(

amanek
amanek
07.05.2020 5 z 5

Na mě knížka působila spíše jako naučná literatura. Ale proč ne, měl by si ji přečíst každý

Veggi
Veggi
07.05.2020 5 z 5

Kniha psaná lehkou formou, kterou pochopí i dítě školou povinné. Propojení 3 světu (japonského, kanadského a československého) dělá z této knihy netradiční pohled a holocaust. Přečteno během hodiny.

Zuzvil
Zuzvil
28.03.2020 4 z 5

Velmi krátká knížka z neméně důležitým příběhem a poselstvím z 2. SV. Knížka je napsána jednoduchou formou a popis je natolik "nedetailizován", že je ideální i pro menší děti, žáky prvního stupně základních škol, že tam nejsou úplně vykresleny hrůzy holocaustu, ale zároveň i děti z příběhu pochopí, že se děly věci špatně, neoprávněně, atd. Knížka obsahuje i řadu fotografií, takže i jak pro představu děti, tak i dospělých to velmi doplňuje atmosféru a příběh samotný. K přečtení doporučuji.

peeetta
peeetta
22.03.2020 5 z 5

Tento příběh o Haně je zpracován velmi zajímavě, jednoduše a poučně. Kniha popisuje, jak se japonské děti seznamují s pojmem holokaust a postupně zjišťují celý Hanin příběh.

EmGe
EmGe
12.03.2020 5 z 5

U knížky jsem si hodně pobrecela. Ale stojí za přečtení. Koupila jsem si ji v době, kdy jsem navštívila Terezín. Poté měla knížka ten správný nádech

miša63
miša63
06.03.2020 3 z 5

Kniha, která popisuje životní příběh malé židovské holčičky, která se stala obětí holocaustu. Tato kniha je vhodnou učební pomůckou pro děti, aby se o této době něco dozvěděly.

Jirinamac
Jirinamac
12.02.2020 5 z 5

Tuto útlou knížku doporučuji všem, kdo čtení na toto téma nemají rádi, ale chtějí znát naší historii. Tento příběh je znám díky japonským dětem, které zajímal holokaust a pátrali po dívce, které patřil kufr, zapůjčený jim z muzea na jejich školní výstavu. Je to příběh pouze jedné dívky z více jak pěti milionů Židů, kteří nepřežili.

Olous1
Olous1
02.02.2020 5 z 5

Velmi smutná kniha, ale stojí za přečtení. Neměli bychom zapomínat co prožili lidé za války a hlavně děti. Byla to moc hezká a nadaná holčička.

eliifa
eliifa
26.01.2020 4 z 5

zajímavé čtení

Amneris
Amneris
14.01.2020 5 z 5

Knihu jsem si koupila při návštěvě Terezínského muzea, zaujala mě svým názvem a také tím, že se dozvím něco nového o pobytu židovských dětí v terezínském ghettu. Knihu jsem přečetla jedním dechem a říkala jsem si, jaká šťastná náhoda tomu chtěla, aby se celý svět mohl dozvědět o dívce jménem Hana Brady. Kniha je doplněna i spoustou fotografií, což jí přidává na atraktivitě. Rozhodně doporučuji přečíst.

jeníček
jeníček
10.01.2020 5 z 5

Kniha nejen pro mládež,ale i pro dospělé. Velmi poutavým způsobem popsané pátrání po majitelce kufříku, a tudíž nám přiblížen její smutný příběh.

čohynka
čohynka
08.01.2020 5 z 5

Ke knížce jsem se dostala náhodou - pro letošní čtenářskou výzvu.. A díky za ni.. Tolik bolesti, utrpení, tolik emocí.. Knížku jsem přečetla jedním dechem..
Víckrát se k ní už zřejmě nevrátím, ale zanechala ve mě něco ze svého příběhu - něco, na co se jen tak nezapomene...

magic11
magic11
17.12.2019 2 z 5

Téma sice stále aktuální, ale příběh zpracován jako povinná četba pro 5. třídu

knihomolkadorfa
knihomolkadorfa
01.12.2019

Tak útlá knížka a tak emotivní příběh.

Tvefisto
Tvefisto
04.11.2019 5 z 5

Dojemný příběh. Možná by se mohl stát součástí povinné četby. Jen pořád nemůžu uvěřit tomu (pouze v dobrém), že kufřík patřil sestře Jiřího Bradyho, a že Hanin příběh díky šťastnému sledu událostí mohl znovu ožít. Inu, svět je malý a o náhody tu není nouze.

katerina9455
katerina9455
24.09.2019 5 z 5

Kniha, na kterou jsem se dlouho chystala. Nezklamala, naopak ještě víc překvapila. Poutavý příběh, potažmo dva příběhy, které dělí doma cca 60 let, ale spojuje jeden artefakt, jedna dívka... Kniha nejen pro děti. Stručně a jednoduše, avšak také působivě zpracované téma holocaustu, války, koncentračních táborů. Vše ukázané na příběhu jedné konkrétní dívky dává tématu mnohem větší sílu a jako dokázal strhnout nadšení u japonských dětí při pátrání po majitelce kufříku, tak věřím, že nadchne všechny mladé čtenáře. Příběh skvěle doplňuje velká řada fotografií. Určitě si dovedu představit tuto knihu ve výuce dějepisu či literatury, jakožto prostředek k přiblížení a studiu problematiky holocaustu.