Hančina cesta

Hančina cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487562/bmid_hancina-cesta-pxZ-487562.jpg 4 29 11

Příběh Hany Sternlicht v sobě zrcadlí úděl židovského obyvatelstva českých zemí 20. století. I větve její rodiny brutálně uťal holokaust. Hana ovšem měla, na rozdíl od svých rodičů, to štěstí, že pekelnou cestu vedoucí z východočeských Holic přes Terezín, Osvětim a Mauthausen přežila. A její pouť za svobodou tak mohla pokračovat i po válce, kdy ji dovedla až na nový začátek v Izraeli. Na přání své rodiny se nyní rozhodla vyprávět svůj příběh, aby doba zla nevymizela z paměti.... celý text

rumund
11.01.2023 4 z 5

Výborná kniha, která vypráví životní příběh Haničky Sternlichotvé, teda za svobodna, ještě Neumannové. Která přežila kruté zacházení v Terezíně, Osvětimi a nakonec se dočkala osvobození v Mauthausenu. Jen druhá půlce knihy a to v detailně rozepsané rodokmenové části, jsem se v těch jménech už poněkud ztrácel.

Jitty82
07.10.2022 3 z 5

Kniha shrnuje autorčin životní příběh. Vypráví o dětství v Holicích, mládí v koncentrácích a odjezdu do Izraele poté, co válka skončila.

Stále žije několik přeživších onoho nelidského zacházení, kteří se snaží své vzpomínky předávat dalším generacím.

Tyto vzpomínky nejen, že donutí čtenáře k přehodnocení svých priorit a k zamyšlení se nad svým vlastním životem, ale také v něm zanechají vědomí toho, že dnešní svoboda a blahobyt nikdy nebyly a ani nejsou samozřejmostí.

cori
18.08.2022 3 z 5

Paní Hana Sterlichová sepsala svůj životní příběh pro potomky, aby nezapomněli na své kořeny a hrůzy šoa. První část knihy tvoří deník Hančina otce, který končí jejím narozením, pak následují vlastní vzpomínky paní Hany. To je na prvních stech stránkách, druhou polovinu knihy tvoří stručné vylíčení osudů rodin jejich příbuzných (dalších devadesát stran). Hančin otec pocházel ze sedmi dětí, její maminka z osmi, stejně jako maminčin otec.

TerezKA.LI
09.08.2022 3 z 5

První polovina knihy je pěkná, vypráví o Haničce, její rodině, o tom jaký měli osud a cestu plnou koncentracnich táborů a následné přestěhování a začínající nový život v Izraeli.
V druhé polovině jsem se úplně ztratila v rodokmenu celé rodiny a musela jsem půlku knihy přeskakat.

Thamilka
11.07.2022 3 z 5

Přečetla jsem hodně podobných knih. Tato mě prostě nezaujala, nějak jsem postrádala, o čem kniha je... ano, zaujaly mě informace o tom, jak to bylo po válce v Izraeli, ale to bylo všechno, pak z velké části knihy je rodokmen, který moc neříká, protože tu rodinu neznám, ten rodokmen působí nezajímavě... Obdivuji paní Hanu, že vše zvládla a jak vše dala... ale kniha se mi prostě moc nelíbila.

VikiV
07.07.2022 4 z 5

První polovina byla velmi záživná, není to typický příběh holocaustu, kde jsou popsány do detailu veškerá zvěrstva. Bylo to čtivé a knihu jsem přečetla během dvou večerů. Menší kamen úrazu pro mě byla druhá polovina knihy, leč zajímavá, tak velmi obsáhlá. Často jsem se v rodokmenu ztrácela, ale na originalitě a zajímavosti to velmi přidalo.

cornetka
02.07.2022 4 z 5

Vyprávění Hanky bylo “skvělé” - pokud se to vzhledem k tématu dá říct. Další část, ve které jsou popsány jednotlivé rodiny, už pro mě moc zajímavá nebyla a brzy jsem se začala ztrácet, kdo je kdo.

Julia284
17.06.2022 5 z 5

Velmi zajímavý příběh nevinných lidí.

Zuzulinka
11.06.2022 5 z 5

Zajímavá kniha. Silný příběh. Co vše člověk vydrží.

maryzka
11.05.2022 3 z 5

Sice je to zajímavá kniha i když se vzpomíná málo na to horší, ale spíš je to cesta poválečná, kdy člověk musel zatnout zuby a dělat vše, aby se nezhroutil z úmrtí členů rodiny. Ale je tam pěkný zajímavý rodokmen rodiny.

LeserDe
26.04.2022 5 z 5

Myslím, že je to velmi dobře a citlivě zpracované téma šoa.