Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454686/bmid_hana-JfO-454686.jpg 5 13417 3477

Ak existuje niečo, čo preveruje ozajstnosť ľudského života, potom je to utrpenie. A ak existuje niečo, čo život znehodnocuje, potom je to utrpenie, ktoré človek spôsobuje iným. Lenže čo keď je napriek tomu nevinný? Čo keď je to všetko len zhoda okolností a človek je iba bezmocným nástrojom osudu? Je zima roku 1954 a deväťročná Mira sa napriek zákazu rodičov vyberie k rieke voziť sa na ľadových kryhách. Spadne do vody, čím sa jej neposlušnosť prezradí, a je za to potrestaná tým, že na rodinnej oslave nedostane zákusok. Nevinná príhoda z detstva však pre Miru znamená zásadný životný zvrat. Nasleduje tragédia, ktorá ju na dlhé roky pripúta k mĺkvej a depresívnej tete Hane a odhalí pohnutú rodinnú históriu, čo popláva ďalej s prúdom jej života ako ľadová kryha. Príbeh, vychádzajúci zo skutočných udalostí, podáva Alena Mornštajnová v strhujúcom tempe a so zmyslom pre dramatickosť, až má čitateľ pocit, že sleduje napínavý film. Zostáva iba otázka, či sa kryha osudu nakoniec predsa len roztopí…... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Aktuell

FirstDaw8ID
FirstDaw8ID
27.12.2023 4 z 5

Vyprávění které vtáhne a i přes silné téma se dá kniha přečíst na posezení. Líbilo se mi vyprávění z několika úhlů, čímž člověk získá nový pohled na předchozí události a reflektuje to myšlenku, že pokud se nezajíme o historii vlastní rodiny, nemůžeme pochopit věci do hloubky. I přes to, že je první a třetí část knihy výtečná (a obě mi dokázaly nahrnout slzy do očí), druhá sice dává do souvislosti další skutečnosti a nabízí jinou část historie, ale po nějaké chvíli jsem si uvědomil, že mě nevtáhla jako část předchozí, zpětně bych řekl, že byla moc rozvláčná a ztrácela tempo. Nebýt toho, dal bych plný počet hvězd i přesto, že je to knížka nenáročná na přemýšlení. Určitě chci ale vidět divadelní adaptaci!

helcavo
helcavo
16.12.2023 5 z 5

přečteno za jedno posezení, senzačně napsané, silné příběhy, které nenechají oči suché

KajkaRych
KajkaRych
15.12.2023 5 z 5

Výborná kniha, první, kterou jsem od Mornštajnové četla. Skvěle napsané, čtivé tak, že jsem se nenadála a už jsem byla na konci knihy :D.

mirek93
mirek93
11.12.2023 5 z 5

Po dlouhé době jsem četl knihu od českého autora a dovedu díky tomu i asi více ocenit dobrý příběh z českého prostředí.
Příběh byl vyprávěn z pohledů tři postav během 3-4 časových linií, které se občas překrývaly.
Příběh byl poměrně zajímavý a bavil mě. Každý byl svým způsobem o něčem jiném a každá z postav měla jinou povahu a jiné životní cíle. Určitě zajímavá část byla i ta v koncentráku, protože tentokrat tu postavu znáte celou knihu a díváte se potom jinak na jejich utrpení, než když příběh začíná rovnou tam.
Určitě knihu mohu dále doporučit.

KerliDepp
KerliDepp
03.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Moje první kniha na tohle téma. Příběh Hany a její rodiny za období druhé světové války. 3 generace, propojí celé válečné období - začátek války, průběh války a poválečné období. Je to čtivé, napínavé a poslední kapitola (té jsem se bála nejvíc) - příběh Hany který je emocionálně nezvladatelný. Nebyla jsem schopná to ani procítit jak bych chtěla jelikož ti, kteří přežili koncentrační tábory museli projít neskutečnou představou bolesti.
SPOILER!
Hana si dávala za vinu neuskutečněný odjezd do Anglie ale proč? Šanci měli i poté co nakonec dopis doručila. Její matka sama nebyla schopná se rozhodnout jestli odjet nebo ne. Větší hloubku by to mělo kdyby Hana dopis opravdu nedoručila a matka dejme tomu nedoručený dopis jednoho dne našla.
Jak to teda je? Byla Ida opravdu nevlastní sestra Miri? Na konci příběhu mohlo i tohle vyjít na povrch.

dacek
dacek
21.11.2023 5 z 5

Hezky česky napsané a čtivé. Koho znám, měl knihu přečtenou za chvíli.

Achillesaželva
Achillesaželva
20.11.2023 3 z 5

Mám rozporuplné pocity. Stejně jako drtivá většina čtenářů jsem román přečetla jedním dechem. Téma holokaustu a je samo o sobě natolik silné, že má potenciál překrýt vlastně i docela zásadní mezery literární, jak se mi zdálo, že se stalo v tomto případě. Začnu od pozitiv..
Velmi oceňuji zajímavou retrospekci a řazení kapitol, postupné rozkrývání vztahových spletenců i samotný nápad spojit a propijit v jednom románu tímto způsobem dvě hlavní postavy Hanu a Miru. Ostatní dějové zápletky též pěkné!
K nedostatkům...
Po celou dobu jsem měla pocit, že čtu spíš průměrnou gymnaziální esej z hlediska bohatosti jazykových prostředků. Dokonce bych řekla, že místy to byl až do očí bijící kýč a nerada bych, aby to vypadalo jako hejt, jen prostě takový jsem měla subjektivní dojem. Zdálo se mi, že autorka se mermomocí snaží o psychoanalýzu postav - jejich nejniternějších pocitů v hraničních životních situacích, místo toho ale na mne dýchala až laciná povrchnost, která se nakonec ke skutečnému jádru lidské bolesti ani nepřiblížila. Zvlášť Hana měla životní ránu za ranou a dost možná, že jsem ovlivněná skutečnými příběhy, ale většinou ti lidé mají sklon nést si jednu bolest z toho bezpočtu hrůz jako tu nejvíce drásající, a pokud autorka kdesi řekla, že u Hany to byl pocit viny, pak i přes explicitní mnohačetné pokusy sdělit to čtenáři přímo, jsem tomu prostě "nevěřila". Hana zůstala pro mne tak nějak neosobní, beztvarou hrdinkou, ač mi jí pochopitelně bylo líto. Mrzelo mě, že tak skvělý námět nakonec sklouzl, možná trochu komerčním způsobem, ke snaze vzbudit emoce, zrychlit tep atd., ale pro mne vrcholná literární díla jsou ta, kde to podstatné není vlastně ani vyřčeno, jen vyplyne z kontextu, na čtenáře dýchne, on sám pochopí a tím se vnitřně s hlavní postavou (koneckonců s jakoukoliv postavou) ztotožní a tento dojem si s sebou nese dlouhá léta, celý život...jako událost setkání. Toto mi v knize chybělo a je to škoda, protože tento námět by si větší hloubku velmi zasloužil. Abych byla ale upřímná, knihu bych nakonec doporučila, jen s tím, že bych právě zásadně snížila vysokou laťku očekávání, kterou jsem od ní vzhledem k vysokému hodnocení sama měla.

Ambo
Ambo
20.11.2023 5 z 5

Chápu, proč se to lidem líbilo. Je to precizní dílo. Taky se mi líbilo, ale děj nebyl nijak hluboký.

Drnkla
Drnkla
13.11.2023 5 z 5

Pět hvězd, jinak to ani nejde. Dneska jen tak neusnu... Famózní kniha.

bohejsova
bohejsova
10.11.2023 5 z 5

neskutečně silný příběh, kniha se dobře četla a bylo těžký přestat číst, doporučujii!!

Market233
Market233
09.11.2023 5 z 5

Krásný příběh, silné emoce! Velmi dobře napsaná kniha.

mila2411
mila2411
07.11.2023 5 z 5

Výborná, zase jak jinak než SMUTNÁ knížka.

Plativa
Plativa
05.11.2023 5 z 5

Knížku mi půjčila kamarádka a já jsem ji přečetla posedle za dva dny. Přistupovala jsem k ní s vyššími nároky kvůli všeobecnému vysokému hodnocení knihy a vůbec mě nezklamala. I když jsem si říkala, že už mám dost příběhu z 2. světové války, tenhle byl zas trochu jiný a zanechal ve mně další rozměr zničených životů, které válka zpustošila. Příběh plyne svižně, takže čtenář hltá každou stránku, mezi jednotlivými postavami je dobrá orientace, a na rozdíl od jiných autorek nemám pocit jakési naivity k dřívější době

mirec88
mirec88
03.11.2023 5 z 5

Niečo neskutočné. Silný a smutný zážitok. Alena Mornštajnová mi touto knihou vyrazila dych. Neskutočne drsné a realisticky opísané hrôzy koncentračných táborov si ma úplne získali o to viac, že to vychádza zo skutočných udalostí. Odporúčam len silným povahám a určite to nečítajte (alebo nepočúvajte ako ja) v období depresie alebo keď máte zlú náladu, lebo vám to nepridá. Je to fakt obrovsky hodnotné. Bol som veľmi smutný na konci.

Marti1212
Marti1212
03.11.2023 5 z 5

Wow. Poutavé dějové linky, několik silných ženských hrdinek, předválečné, válečné a poválečné období a Valašské Meziříčí.

Hobo
Hobo
30.10.2023 5 z 5

Uf. To je jiný šálek čaje než pochybný Listopád.

sporran
sporran
28.10.2023 5 z 5

Silný příběh umocnilo audio zpracování. Zajímavé je také členění knihy. Velká autorka!

Gabriela_K
Gabriela_K
27.10.2023 5 z 5

Tento žánr nebo téma knihy nečtu, nevyhledávám to, ale když jsem měla možnost si ji přečíst, tak jsem si řekla proč ne.
Byl to silný příběh od kterého jsem se nemohla odtrhnout. Určitě doporučuji. A vrhnu se i na další autorčiny knihy.

eliska7699
eliska7699
27.10.2023 5 z 5

Několikrát jsem ji četla se slzami v očích. Je neuvěřitelné, jak mohou vypadat životní osudy lidí a kolik je některým lidem naloženo. Skvěle napsáno, chytlavé od první stránky.

Azeretkaa
Azeretkaa
26.10.2023 5 z 5

Kniha, která ve mně vyvolala tolik pocitů a kterou jsem zhltla jedním dechem. Příběh, který je napínavý od začátku do konce....K této knize se vždy ráda vrátím, jelikož musím říct, že je jednou z mých nejoblíbenějších. Kudy chodím, tam knihu doporučuji, protože za mě, sice smutný, ale opravdu úžasný příběh!