Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/454686/bmid_hana-JfO-454686.jpg 5 13465 3485

Ak existuje niečo, čo preveruje ozajstnosť ľudského života, potom je to utrpenie. A ak existuje niečo, čo život znehodnocuje, potom je to utrpenie, ktoré človek spôsobuje iným. Lenže čo keď je napriek tomu nevinný? Čo keď je to všetko len zhoda okolností a človek je iba bezmocným nástrojom osudu? Je zima roku 1954 a deväťročná Mira sa napriek zákazu rodičov vyberie k rieke voziť sa na ľadových kryhách. Spadne do vody, čím sa jej neposlušnosť prezradí, a je za to potrestaná tým, že na rodinnej oslave nedostane zákusok. Nevinná príhoda z detstva však pre Miru znamená zásadný životný zvrat. Nasleduje tragédia, ktorá ju na dlhé roky pripúta k mĺkvej a depresívnej tete Hane a odhalí pohnutú rodinnú históriu, čo popláva ďalej s prúdom jej života ako ľadová kryha. Príbeh, vychádzajúci zo skutočných udalostí, podáva Alena Mornštajnová v strhujúcom tempe a so zmyslom pre dramatickosť, až má čitateľ pocit, že sleduje napínavý film. Zostáva iba otázka, či sa kryha osudu nakoniec predsa len roztopí…... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Aktuell

Buchtolap
15.07.2018 5 z 5

páni! Páni! PÁNI! To bylo něco neuvěřitelně silného!! Mám chuť to číst stále dokola, ikdyž je to velmi smutný příběh, který napsal život..

Anet2106
15.07.2018 4 z 5

Velmi silny a ctivy pribeh...

Dáma s hrnstjm
15.07.2018 5 z 5

Pro Hanu mám jen slova chvály. Dějová linka roztříštěná do tří částí z různých úhlů pohledu je skvělý nápad, moc jsem se těšila na tu poslední, že se konečně dozvím vše, co bylo do té doby jen naznačováno. Kniha je velice krásně napsaná a čtivá, má úžasné slovní obraty. Ale nejvíc ze všeho se mi líbí, že autorka zvolila "vzdělávací téma," beletristicky zpracované historické skutečnosti, které si čtenáři díky ní připomenou nebo doplní nějaké základní povědomí. To je obrovská přidaná hodnota. Autorka navíc dokáže historické téma zpracovat tak nějak přirozeně - jsou knihy, kde je snaha o poučení čtenáře uměle našroubovaná na dějovou linii a vůbec to nefunguje... Oceňuju i téma mezigenerační, konfrontaci předků a současníků - myslím, že je důležité vědět, odkud člověk pochází, mnoho věcí v jeho životě se tím může vysvětlit... Obvykle citáty do komentářů nepíšu, ale s touto větou naprosto souzním a knihu mám půjčenou z knihovny, takže si ji tu uchovám i pro sebe:

"Nikdy jsem nepochopila, proč se lidé nezajímají o to, co se stalo před jejich narozením, nevyptávají se svých rodičů a prarodičů, jak prožili své životy, s čím jsou spokojeni a co by udělali jinak, kdyby mohli."

katarina1138
14.07.2018 5 z 5

Krásne napísaný príbeh, úžasné spracovaná dejová línia.

LenkaK666
13.07.2018 5 z 5

Hanu jsem četla, protože ji četli všichni a všichni na ni pěli chválu a já byla prostě zvědavá :) Také se mi moc líbil přebal – to já, jako grafik ocením vždycky, jak kniha vypadá vizuálně :) Dala jsem se tedy do čtení a musím říci, že mě příběh zcela pohltil a celou knížku jsem přečetla velmi rychle. Byla opravdu čtivá a bylo úžasné odkrývat potupně rodovou historii a osudy jednotlivých členů. Nebylo to ovšem ve stylu těch „úžasných“ TV seriálů kde se v rodině řeší jen kdo kdy s kým, ale je to prostě kus historie z předválečného, válečného a poválečného období rodiny, která žila v Česku. Kniha je moc pěkně napsaná, není to taková ta strohá kronika, ale příběh vyprávěný s citem, kde se ztotožníte s jednotlivými postavami a budete jim v postupu času víc a víc fandit. Myslím, že Hana není populární knihou nezaslouženě. I když takovýto žánr obvykle nečtu, Hana mě bavila a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla.

Barbora216
12.07.2018 5 z 5

Od Aleny Mornštajnové jsem přečetla všechny knihy a ačkoliv téměř každý tvrdí, že Hana je z nich nejlepší, každá z autorčiných knížek je něčím specifická a lepší než ostatní. Hana mě chytla za srdce svým ztrhujícím příběhem, připomněla mi, že nic není takové, jaké se zdá. Četla jsem tři dny a každý den spěchala z práce, abych mohla číst, co bude dál. Povedená kniha. A toto téma je třeba si stále připomínat.

Verr644
12.07.2018 5 z 5

Moc krásná knížka, jedna z mých top

iampatrik
12.07.2018 4 z 5

Miliontý neveselý příběh z období druhé světové války. Popravdě jsem dané tématiky přesycen jak z knih, tak z filmů. Dal jsem však Haně šanci, kvůli pozitivním ohlasům ze všech stran a byť jsem byl ze začátku skeptický a neshledával jsem na knize z počátku nic zajímavého ("pouze další smutný příběh židovské rodiny"), s úbytkem stránek na mě začala doléhat tíha osudů postav. Spolu se stylem vyprávění mi nakonec Hana sedla, byla poutává avšak na druhou stranu nic nového nebo nezapomenutelného mi kniha nedala.

pip11
11.07.2018 5 z 5

Silný příběh. Lidé by si stále měli připomínat utrpení které bylo a je pořád přítomné.

Pedias
10.07.2018 5 z 5

Krásný, ale smutný příběh. Za začátku jsem měla trochu problém se vyznat v postavách, ale po chvíli pohoda.
Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, četla jsem ji jedním dechem, konci jsem čekala trochu víc "happy end"
Určitě se vrátím ke knihám Mornštajnové, jsou mi blízké i tím, že znám osobně města ve kterých se odehrávají.

Dashow
10.07.2018 5 z 5

To byla síla.. Ze začátku jsem měla problém vyznat se ve všech těch postavách, ale to rychle přešlo a pak jsem knihu nedokázala odložit.

atramVe3
09.07.2018 5 z 5

Od této knihy se nedá odtrhnout,přečetla jsem ji jednim dechem,klobouk dolů

kyticka152
09.07.2018 5 z 5

Tak tahle knížka byla něco neuvěřitelného. Rozdělení knihy na tři části má své kouzlo a to dle mého názoru udělalo tuto knihu, tak dobře hodnocenou. Spisovatelka má přesně načasované, kde co odkrýt a kde zase naopak přihodit další otázku pro čtenáře. Poslední část pro mě byla osobně asi nejsilnější a od té jsem ani nedokázala odtrhnout oči zvědavostí. Silný, smutný ale přitom tak nádherný příběh - DOPORUČUJI K PŘEČTENÍ

MT23
09.07.2018 5 z 5

Kniha mne opravdu nezklamala. Čtivá od první do poslední strany. Moc se mi líbil pohled ze stran 3 postav.. Samozřejmě to nejlepší (vysvětlení, rozuzlení) nakonec.. Knihu jsem si strašně užila a právem je hodnocena tak, jak je hodnocena.. :)

Enehy
09.07.2018 5 z 5

Krásný příběh, silný a přitom lehce plynoucí. Po dlouhé době mi dokonce ukápla i slzička. Ale nejsem si jistá, jestli mi časem nezapadne mezi ostatní podobné knihy.

Anička.pa
09.07.2018 5 z 5

Jsem ráda, že jsem knihu vzala do ruky. Tuhle tématiku moc nečtu, a tak jsem se bála, zda se mi bude vůbec líbit. A byla ÚŽASNÁ!!! Ze začátku jsem si říkala, proč se to jmenuje Hana, když vlastně je to o někom jiném. Jakmile však začala vyprávět svůj příběh Hana, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Moc se mi líbilo, jak teprve během příběhu jsem dostávala další vysvětlení a zjištovala nové věci a tudíž i nový obrázek na některé postavy. Opravdu skvěle promyšlený příběh.
Jsem nadšená, kniha je krásná, ale zároveň velmi smutná.

xxiixxi
08.07.2018 5 z 5

Jsem ráda, že jsem ji přečetla. Jedna z těch knih, kdy si mocně přejete, aby měla hlavní postava po sérii smůly už konečně štěstí. Tady se to snad nedá už ani nazvat smůlou. Během knihy jsem změnila na některé postavy názor, je hrozné, jak se člověk nechá ovlivnit několika prvotními dojmy a dle toho pak usuzuje :-(

simona1742
08.07.2018 5 z 5

Nádherná kniha, bála jsem se toho "nejlépe hodnocená kniha", ale nezklamala. Pokračovala bych ve čtení dále...Doufám, že brzy vyjde paní Mornštajnové další kniha.

s.lucie.s
08.07.2018 5 z 5

Z knihy jsem byla nadšená. Nejvíce mě zaujaly momenty, které v jednu chvíli nebyly konkrétně vysvětleny, ale během čtení samy vypluly na povrch, což souvisí s tím, že kniha je vyprávěna i z různých pohledů, ne jen z jednoho. Tato kniha za mě opravdu TOP.

Andrea2811
07.07.2018 5 z 5

Jako první jsem od autorky četla Slepou mapu, která mě moc nezaujala a tudíž jsem neměla moc velké očekávání. Nicméně tahle kniha byla naprosto perfektní. Skvěle promyšlené a moc pěkně rozdělené kapitoly.