Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13416 3477

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

Lavender756
Lavender756

Skvost a děs!

AgnesChoi
AgnesChoi
26.02.2019 5 z 5

O téhle knize jsem věděla jen to, že její název je Hana a má dobré recenze. Šla jsem do ní naslepo. A nelituji. Velice silný příběh, který mi vyrazil dech.

veronika9700
veronika9700
26.02.2019 5 z 5

Týden.. tak dlouho jsem Hanu musela vstřebávat. Je to velmi silný příběh, jako ostatně všechny knihy s touto tématikou. Hana je ovšem jiná. Od začátku tušíte že za podivným chováním tety Hany něco bude. Zjištění je kruté a je vám Hany lito. Lito toho že i zbytek života pro ni byl tak krutý a prožila jej ve stínu hrůz. Knihu doporučuji všem i těm kteří se tomuto tématu vyhýbají.

J&B
J&B
26.02.2019 5 z 5

Velmi silný příběh, jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Pan Petr
Pan Petr
26.02.2019 5 z 5

O druhé světové válce i holokaustu jsem přečetl mnohé, ale s postojem, jaký k tématu zaujala Alena Mornštajnová, jsem se dosud nesetkal... nebo ne v tak silné rovině. Nepopisuje hrůzy, které se v koncentračních táborech děly, ale hrůzy, které doživotně zůstaly v člověku, který si tím prošel. Asi už tu všechno bylo napsáno, jen vyzdvihnu čtivost románu - málokdy se mi v posledních letech stává, že by mě kniha svým stylem tak chytla... Díky za napsání téhle knihy, k tzv. profláknutým současným českým autorům přistupuji skepticky, ale Alenu Mornštajnovou budu číst dál.

xpetts
xpetts
26.02.2019 4 z 5

Překvapivě snadno jsem se do ní začetla a doslova ji zhltla na jedno nadechnutí. Je čtivá a svižná, až mi bylo líto, že jsem na konci.

Romana645
Romana645
24.02.2019 5 z 5

Smutny pribeh o spatnych rozhodnutich. Prebal knihy me moc neoslovil, ale zacetla jsem se velmi rychle.

Avila
Avila
24.02.2019 5 z 5

Úžasná kniha. Upřímně na první pohled mě nezaujala ale po přečtení recenzí jsem jí dala šanci a nelituji toho. Hned od první stránky mě děj úplně pohltil.... a to se nezměnilo ani do té poslední... Jen jsem litovala že už končí a už není co odkrýt z tohoto bolestného příběhu. Je smutné že takové příběhy vznikají díky reálnému základu a podobnému osudu bylo vystaveno na tisíce lidí. A nejsem si jistá jestli se z toho lidstvo někdy poučí. Tato kniha bude jedna z mých Top ke které se budu vracet.

LaFiala
LaFiala
24.02.2019 5 z 5

Začínala jsem číst s lehkou nedůvěrou, co mě čeká, ale po prvních stránkách jsem se tak začetla, že jsem nemohla přestat. Nutně jsem potřebovala vědět, co prožila Hana a který ze zážitků ji vlastně definitivně zlomil, jestli malá Mira ustojí vše, co se na ní valí.
Líbilo se mi, jak se postupně odkrývaly vztahy a vazby mezi postavami a jak se někteří změnili k nepoznání.
Příšerná mi připadala úvaha Hany, že si zvolila špatnou stranu a následkem toho, přináší všem svým blízkým smrt.
Pokud jste ji ještě nečetli, určitě tak udělejte, čte se moc pěkně.

Opatov
Opatov
23.02.2019 2 z 5

Silný příběh. Hana mi byla od počátku nesympatická. Bohužel se to neustále stupňovalo, její obviňování okolí, sobectví a naivita mě přímo šokovala. Neuvěřitelné. Ale nic z toho neovlivnilo můj pocit z téhle děsivé knihy o lidské bolesti bez hranic. Negativní reakce lidí tady nekončí v roce 1945. V dalším momentu ohrožení se lidské charaktery opět naplno projeví, bohužel to se týká i děti. Krásná kniha. Žloutkový věneček už asi nikdy nedokážu snist, protože tahle kniha mi zůstane v paměti asi natrvalo. Spolu s Heřmánkovým údolím, Vyhnanim Gerthy a Zitkovskymi bohyněmi.

HenryOsmý
HenryOsmý
23.02.2019 4 z 5

Kniha je dobře napsaná a dobře zapadá do osvědčené bestsellerové šablony, která při správně nastaveném promo spolehlivě zajistí kasovní úspěšnost. Čili velice dobrá práce. Nicméně po přečtení mě jímal neodbytný dojem, že cosi podobného jsem četl už x-krát. Což nic nemění na tom, že autorka na to jde dobře a inteligentně.

Johnnyman
Johnnyman
22.02.2019 5 z 5

Velice silný a smutný příběh. Nezapomenutelná kniha!!!

Charlie
Charlie
21.02.2019 4 z 5

Koupila jsem si ji ještě před tím než se čtenáři rozdělili na dvě skupiny. Chtěla jsem ji začít až dočtu rozečtenou Slepou mapu.
Tím, že se děj odehrává ve městě, které dobře znám, jsem neměla problém si místa představit. První část se četla dobře, druhou jsem přečetla za dvě odpoledne a třetí se mi četla nejhůř, protože se mi o koncentračních táborech špatně čte. Nicméně až tam jsem pochopila, proč se Hana chová, jak v první části a co vlastně cítí.

zuzana2599
zuzana2599
21.02.2019 5 z 5

Přečtu spoustu knih a Hana mě nějak míjela. Napravila jsem svůj čtenářský rest a mám Hanu přečtenou. Krásný a silný zážitek, dojemná a nezapomenutelná kniha !!
Četla jsem Hanu opravdu jedním dechem a s velkým očekáváním. Nejsem zklamaná, ale nadšená !! Ještě dlouho na Hanu nezapomenu, na příběh Rosy a Hany, dvou sester, které měly ten nejtěžší osud. Budou ještě dlouho v mých vzpomínkách !!

kejty95
kejty95
21.02.2019 5 z 5

Jelikož je kniha psaná jak román je toto "stravitelnější" než třeba přímo výpovědi lidí z konc.táborů a celkově toto téma holokaustu.. už od začátku jsem tušila, co se skrývá za chováním Hany, ale i přesto se četlo rychle a vtáhlo mě to. Občas jsem se ale musela zastavit a v hlavě si srovnat postavy, trochu mě to mátlo (např. když jsem pár dní nečetla a pak se ke knize vrátila)..

Když si ale člověk uvědomí, že je zde vyprávěno o osudu jedné "obyčejné" rodiny.. a kdyby se narodil třeba o pár let dřív, mohlo ho potkat to samé a teď člověk řeší úplně jiné věci, oproti tomuto mnohdy úplné maličkosti (za což ostatně vždy po přečtení nějaké takové knihy děkuji, že si uvědomím). Člověk by si opravdu měl vážit svobody a své rodiny.. Bolí mě srdce při pomyšlení, co vše lidé v kc museli zažívat, ale vůbec si nedokážu představit, jak se po těch prožitých hrůzách a ztrátách začlenit zpět do normálního života.. zde jde vidět, že tak jednoduché to není.. viz kůrky chleba všudemožně atd. .. V jiných knihách jsou postavy, které si tímto prošly pak popsány jako: "žily šťastně a spokojeně s občasnými nepříjemnými sny či vzpomínkami.." jak už níže psal jeden čtenář. Zde ne a to mě zaujalo, protože je to dle mě bohužel realističtější..

wersl
wersl
20.02.2019 5 z 5

S úžasem jsem sledoval pomalé rozplétání spletitého klubka lidských osudů. Moc se mi líbil způsob, kterým nám jsou poskytnuty pohledy na stejné, složité životní události, očima různých postav. Skvělý příběh završuje Hanina cesta ke smíření se sebou sama, které vystihují kratičké, avšak o to upřímnější věty „Pořád mě navštěvují vzpomínky. Stále je hodně těch tíživých, ale přibývají i ty, kvůli kterým chci ještě žít.“

-Nikola-
-Nikola-
19.02.2019 5 z 5

Přečteno během tří dní, ale v mysli mi tato kniha zůstane ještě asi hodně dlouho. Mám z ní neuvěřitelně silné pocity, na závěr jsem slzy už neudržela a trochu ten zážitek ventilovala. Doufám, že se tato kniha dostane na seznamy povinné literatury.
Narazila jsem na názor, že se podobné věci už nikdy nebudou opakovat, že lidé jsou dost uvědomělí a poučení ze všech událostí uplynulých let. Historie se neustále opakuje. Je až zarážející, že po tom všem, čím si lidstvo prošlo, je všude kolem nás plno zloby, negativity, agrese. Lidé neustále budou chtít něco víc, ukousnout si další kus pro sebe. Jak bychom nemohli být šťastní s tím, co máme, budeme neustále plní závisti a budeme se dívat do talíře druhým. Proto vznikají všechny ty reality show, lidé vedou na internetu diskuze, bez zaváhání verbálně napadají ostatní lidi a hájí se tím, že přece vyjadřují jen svůj názor.
Žijme, buďme šťastní, milujme, vzdělávejme se a hlavně vzpomínejme, vnímejme a děkujme za takové impulsy, které přicházejí z těch správných míst, jako je právě paní Mornštajnová. Děkuji, že se po přečtení knihy mohu dívat na svět zase s o něco více otevřenýma očima!

Kamchaa
Kamchaa
19.02.2019 5 z 5

Moje po delší čtenářské pauze první kniha.. zase mě totálně pohltila. Příběh, ač zpočátku jsem se neorientovala, byl krásný, plnohodnotný, čtivý a místy tak dojemný, že slzy tekly proudem. Jedním slovem nádhera!

Janina05
Janina05
19.02.2019 5 z 5

Velmi silné příběhy .Tato kniha stála za přečtení a ten kdo navštívil Osvětim si hrůzu té doby dokáže i představit.

Klárka.S
Klárka.S
18.02.2019 5 z 5

Tak pěknou knížku jsem dlouho nečetla. Každá část příběhu mě moc bavila a u spoustu postav jsem si přála, abychom o nich slyšeli ještě víc. Paní Mornštajnová docílila, že ke všem hlavním postavám cítíte pochopení. Postavy jsou sympatické a díky tomu, i díky zajímavému příběhu se kniha čte úplně sama. Poslední příběh o samotné Haně je šíleně smutný. Podle mě je ale potřebné o takových věcech číst. Doporučuji přečíst! :-)