Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13471 3485

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

terysek47
18.03.2019 5 z 5

Úžasná čtivá kniha. I když člověk už od poloviny věděl, co se bude přibližně odehrávat dál, nešlo se odtrhnout.
Rozhodně doporučuji přečíst a já jdu do knihkupectví pro další autorčinu knihu :)

sowatson
18.03.2019 4 z 5

Při čtení mě zajímala dvě velká tajemství: Proč je Hana taková, jaká je? A jak to dopadne s Mirou? Tedy napětí směrem jak do minulosti, tak do budoucnosti. K tomu se skvěle hodí hlasy dvou různých vypravěček ve více časových rovinách, které se s blížícím se koncem sbíhají. Přitom je to psané přehledně, jednoduše čistým stylem. Hrůzné dějiny 2. pol. 20. stol, počínaje 2. sv. válkou, jsou přebity zdánlivě malými osobními dramaty, která nastolují velké otázky: Je člověk zodpovědný za svůj osud? Pokud ano, jak má čelit neosobním katastrofám, jako je třeba válka? Podrobněji na blogu: "Proč je to bestseller?" (viz Recenze)

Lenka26
16.03.2019 5 z 5

Velice zdařilá kniha, která ve mně ještě dlouho po jejím dočtení vyvolávala pocity z válečných hrůz. Hodnotím nejvyšším možným hodnocením.

Radim.01
15.03.2019 5 z 5

V procentech bych hodnotil na 90%. Tvrdý a hutny příběh směřují k nevyhnutelnému konci, který bystrý čtenář tuší. Věděl jsem co přijde a s každou další stránku jsem to chtěl míň a míň. Na konci pocit,který jsem u knihy už dlouhou nezažil.

petronella1
15.03.2019 5 z 5

Knihu jsem si objednala k narozeninám na doporučení a musím říct, že to byla dobrá volba. Krásná knížka, která donutí k zamyšlení a třeba jako mně i k vyhledání více informací o židovské tématice. Navíc jsem dočítala v den, kdy běžel na "dvojce" film Nickyho rodina - i slzy jsem uronila

Míša1990131

Krásná knížka. Pecka

Zdenas5
14.03.2019 5 z 5

Velmi krásná kniha.Doporučuji vsem.

Ronnie68
14.03.2019 5 z 5

Páni ... tak tahle kniha mě vážně dostala ... ze začátku mi Hana připadala strašně nepříjemná .. hlavně k Miře ... ale jak došlo k vysvětlení proč taková byla a co si zažila v Terezíně a Osvětimi ... to bylo neuvěřitelný ... tuhle knihu doporučuji ... je skvělá ...

Stenzi
14.03.2019 5 z 5

„Z knihovničky v pokoji, o který se dělila s Rosou, vytáhla Tolstého
tlustou knihu, z níž se lidstvo stejně nepoučilo, protože ti lidé, kteří čtou
klasiky, jsou dost chytří, aby chápali nesmyslnost války i bez líčení její
krutosti, a ti, kdo by se poučit potřebovali, po žádné z moudrých knih nikdy nesáhnou.“

iLuciferie
13.03.2019 4 z 5

Na této knížce mě fascinovalo, že tu má dlouhodobě tak vysoké hodnocení, tak jsem si chtěla ze zvědavosti přečíst pár prvních stránek.. Musím potvrdit, že se čte opravdu dobře a příběh, kde je vlastně konec jasný, mě zajímal od začátku do konce. Pro mě opravdu velké, příjemné překvapení.

polmari
13.03.2019 5 z 5

Úžasný a mnou do této chvíle neuvažovaný scénář: všechny příběhy o holokaustu, které jsem dosud znala končily buď špatně - smrtí nebo dobře - přežili a žili dál. Tohle je první příběh, který mi objasnil, že nejspíš statisíce lidí se z prožitých hrůz nikdy nevzpamatovaly.

Veruci
13.03.2019 4 z 5

Jedna z knih, která vás na prvních stránkách chytí a už nepustí a vy musíte číst dál a dál a nechce se vám přestat. Pokračujete, až se vám klíží oči a vy víte, že ráno musíte brzy vstávat, ale nemůžete jinak.

Joannebro
13.03.2019 4 z 5

Knihu jsem přečetla během pár dní, Je čtivá, líbí se mi vyprávění z pohledu různé generace. Je sice pravda, že autorka v příběhu často skáče od tématu k tématu ale mě to nevadilo. Naopak se mi líbilo to propojovaní mezi postavami a jejich životní příběhy, hezky to navazovalo. Původně jsem si myslela, že kniha bude především o období války, ačkoli jste cítili vliv války skoro na každé stránce, dějově se příběh odehrává především před a po válce. Nicméně bych knihu určitě doporučila.

lucie2619
12.03.2019 5 z 5

Člověku se chce plakat již na prvních stránkách, ale je to krásná kniha u které bolí srdce ♥. Vřele doporučuji

lima123
12.03.2019 5 z 5

Príbeh moravskej židovskej rodiny počas 2. svetovej vojny. Láska, vojna, tragédie,priateľstvá, choroby, rodinné vzťahy.Nemohla som sa od nej odtrhnúť, pútavo napísaná. Výborná kniha. Určite odporúčam.

roni24
12.03.2019 4 z 5

Velmi čtivě napsaná kniha, jen si myslím trošku přeceňovaná. Je to krásný román, který však trošku postrádá větší emoční hloubku. Byť je o hodně těžkém tématu. Do povinné četby bych ji neřadila, na světě jsou lepší knihy, ale za přečtení stojí. Možná i pro ty, kteří se tomuto tématu záměrně vyhýbají.

ivesab
12.03.2019 4 z 5

zajímavé čtení, někdy mi ale dělalo problém, jak se skáče v ději, ale doporučuji

mack12
11.03.2019 4 z 5

Pekne a ctive napsano, jen se musim ztotoznit s nekterymi kritikami, ktere vycitaly autorce prilisny spech, neztotozneni se s zadnou postavou a prilis ploche vyliceni Terezina a Osvetimi. Jinak jsem se hned zacetla a knihu zhltla jednim dechem.

Zuzmenda
11.03.2019 5 z 5

Jedna z nejlepsich knih,co jsem kdy cetla.Mela by byt povinnou cetbou pro vsechny.

wicca.w
11.03.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Smutná knížka. Miře i Haně jsem strašně přála trochu toho štěstí. Některé osudy jsou opravdu kruté.