Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13486 3485

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

Sajdeman
29.03.2019 5 z 5

Když píšu komentáře ke knihám, snažím se tak trochu zavtipkovat. Poslední co si ale tento, velice silný příběh zaslouží, je vtipkování.
Kniha je skvělá. Smutná, krutá, ale řekl bych, že autentická.
Vždy mám radost, když narazím na vynikající knihu českého autora. Rozhodně se poohlédnu po dalších knihách této Paní Autorky.

artepeli
29.03.2019 5 z 5

Kniha, o které nepřestanete myslet ani po dočtení. Těžké téma, zasazené do uvěřitelného příběhu.

yettojedno
28.03.2019 5 z 5

Opravdu vynikající kniha, jeden z vrcholů aktuální české tvorby. Sice je to velká deprese, ale ten příběh je odehraný famózně.

amurek
27.03.2019 5 z 5

Knihu jsem si koupila na základě doporučení a vysokého hodnocení čtenářů a rozhodně nelituji. Knih o holocaustu jsem přečetla hodně, Hana je však jiná. Je to velmi dobře napsaný příběh, ve kterém jednotlivé dějové linky přeskakují v časové ose, aby se nakonec osudy hlavních postav navzájem propojily. Velmi emotivní pro mě byla třetí část knihy, hlavně poslední dvě kapitoly. V nich Hana popisuje své pocity viny za smrt blízkých a potřebu postarat se o Miru, díky níž nakonec vynaložila spoustu úsilí, aby se znovu zařadila do života, ačkoliv po tom, co prožila, to nebylo vůbec lehké.
Poslední věty knihy však dávají naději: „Pořád mě navštěvují vzpomínky. Stále je hodně těch tíživých, ale přibývají i ty, kvůli kterým chci dále žít.“
Je to má první kniha od Aleny Mornštajnové, ale určitě ne poslední. Dávám plný počet * a rozhodně doporučuji k přečtení.

skableska
27.03.2019 5 z 5

Hodně silná kniha. Přibližně od půlky jsem se od ní nemohla odtrhnout a dočetla do konce. Druhá půlka opravdu strhující a šílená představa, že se tohle opravdu dělo...

HanWali
27.03.2019 5 z 5

Právem si zaslouží být Knihou roku

lark77
27.03.2019 5 z 5

Takúto knihy by si mal prečítať každý a hlavne mladý ľudia, lebo nie sú vďačný za to čo majú a v akej dobe žiju.

Lindaly6
26.03.2019 5 z 5

Krásná, smutná. Přestože nemám ráda knihy o válce, tuhle jsem opět zhltla jedním dechem.
Doporučuji všem, a jelikož už mám od autorky (až na Strašidýlko) všechny knihy přečtené, budu netrpělivě čekat na další.

ciaram
26.03.2019 5 z 5

Hanu jsem poslouchala dva dny v podání Terezy Dočkalové a Lenky Vlasákové. Obě herečky dodaly svým postavám silné charisma. Ať už podáním vypravěček nebo autorčiným stylem se mi při poslechu vybavovala atmosféra milovaného seriálu Vlak dětství a naděje. Jen tu naději, aby v textu čtenář pohledal. Přesto se jedná o krásně vyprávěný příběh dvou žen a událostí, které silně ovlivnily jejich životy.

Kaik
26.03.2019 5 z 5

Jak jsem z počátku doufal, že se dozvím Hanin příběh, doufal jsem později, že se ho nedozvím. Nekonečně silné téma psané lehkou rukou. Z knihy je mi hrozně smutno.

Lucie1986
26.03.2019 5 z 5

Kniha, která Vás donutí přemýšlet o ní ještě dlouho po jejím přečtení.

Zdendula
26.03.2019 5 z 5

Krásné, smutné, dechberoucí vyprávění, které plyne jakoby nic a vlastně přináší všechno. Knihu jsem dlouho odkládala, bála jsem se, že se mi po tom vychvalování všude ani tak líbit nebude, ale opak je pravdou. Nemám slov a ani nevím, zda brečet nebo křičet. Silný čtenářský zážitek.

czerwa
25.03.2019 4 z 5

Námětem podobný Slepé mapě, i přesto originální poutavě vyprávěný příběh. Velmi dojemný již od samého začátku, oproti autorčině prvotině působí Hana výrazně tragičtěji a i přes pozitivně laděný konec bezvýchodně.

tanecnica
25.03.2019 5 z 5

Ufff. Této tématice se záměrně vyhýbám, nedělá mi to dobře. Hanu jsem měla připravenou ke čtení snad dva roky, ale nemohla jsem se odhodlat. V rámci Výzvy jsem to udělala. A bum.. Stálo mě to jednu pořádnou noční můru, o osudu Hany se mi zdálo, vzbudila jsem se s ledovým potem. A tři dny úzkostného čtení, které nešlo odložit. V knize nejsou žádné brutální scény a popisy, ale atmosféra strachu a následky na Haně jsou tak brilantně vylíčeny, že mě kniha úplně dostala. Budu ji mít v hlavě ještě hodně dlouho, jdu číst něco normálního a toto téma na dlouho nechám v šuplíku...

ZuzajdiX
25.03.2019 5 z 5

Tato kniha pro mě byla obrovským překvapením. Trvalo mi velmi dlouho, než jsem se odhodlala si je přečíst. Odrazovalo mě, že o ní všichni mluvili. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je fantastická. Ale je třeba si na ní udělat ten klidný večer.

Hana721
23.03.2019 5 z 5

Tato kniha pro mě byla obrovským překvapením. Trvalo mi velmi dlouho, než jsem se odhodlala si je přečíst. Odrazovalo mě, že o ní všichni mluvili a také téma holocaustu, které já nevyhledávám. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je fantastická.

Cartyra
22.03.2019 4 z 5

Má první audiokniha. Musím uznat, že i přes tuhle formu, to byl neuvěřitelně silný zážitek, přestože nejsem fanouškem literatury točící se kolem doby 2. světové. Každopádně kniha za přečtení či poslech rozhodně stojí.

Karkulka3264
22.03.2019 5 z 5

Nejhorší tragédií života je, když člověk nedokáže odpustit sám sobě. To, že Mira nedostala na oslavě maminčiných třicátin za trest za svoji neposlušnost žloutkový věneček ovlivní celý její život. Neuvěřitelný příběch, který se čte jedním dechem, plný překvapivých zvratů, nebudete se moci odtrhnout. Skvělé, doporučuji.

Scathia
21.03.2019 4 z 5

Skvěle napsaný příběh, kde nic není černobílé, jako židovský mundúr.

helča5
19.03.2019 5 z 5

velice čtivá kniha,napínavá.i když s válečnou tematikou,po dlouhé době jsem si našla čas a knihu přečetla jedním dechem