Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13474 3485

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

mataj
15.04.2019 5 z 5

Moc hezká kniha, napsaná s citem. I když mi bylo z osudů Hany i celé rodiny hodně smutno, kniha se četla velice dobře.

Ainyska
15.04.2019 5 z 5

Knížka na mě čekala už od Vánoc v knihovně. Denně jsem kolem ní chodila a říkala si, že musím dojet knížky co mám vypůjčené. Včera přišel den D.

Tak nějak nevím co napsat, jednoduše řečeno kniha je skvělá! Jsem ráda, že ji mám doma a určitě se k ní časem vrátím. A ne jednou. Konec mě velmi dojal a to se mi u knížek stává málokdy. Bavilo mě, že kniha začíná tam, kde se koncem knihy zase podíváme. Velmi dobře vymyšleno. Víc asi nemá cenu psát, vše už tu bylo řečeno.

Musím si přečíst i ostatní knihy od p. Mornštajnové. Velmi mě mrzí, že jsem nestihla její autogramiádu. Pokud se ještě někde bude v okolí konat, nejspíš si přijdu pro podpis s více než jen jednou knihou. Za mě 10 z 5 hvězd.

Ondra_P
14.04.2019 5 z 5

Smutný příběh, který postupně odhaluje proč je Hana taková jaká je.. Kniha má tři části, první pojednává o malé Miře, která je neteří Hany, druhá část se zaměřuje na její předky a třetí je o samotné Haně. Velice dobře se kniha četla.

anastazie43
13.04.2019 5 z 5

Slovy řečeno : Nemá chybu ale aby člověk pochopil musí si ji přečíst. Emoce u mě byly velmi silné po celou dobu čtení této knihy. Za mě úžasné napsaný příběh.

Estrela
13.04.2019 5 z 5

Moje první přečtená knížka této autorky a musím říct, že určitě ne poslední. Příběh psaný poutavě (přečteno během jednoho dne), ne příliš dramaticky, ale i tak člověk vnímá tu neuvěřitelnou bolest, tehdejší dobu a celou atmosféru. Chvílema jsem měla pocit, že skutečně cítím ten chlad a zápach. Určitě doporučuju.

Artep25
13.04.2019 5 z 5

Pěkný příběh a pěkně napsáno .

Baushka
12.04.2019 5 z 5

Tady bylo už asi všechno řečeno, tak za mě jenom v kostce. Téma bylo moc dobře pojaté, větší část knihy se odehrává před a po "tom nejhorším" a dovoluje tak čtenáři poznat postavy opravdu dobře a zejména se s nimi sžít, přilnout k nim, pochopit je. Hana je psaná velmi čtivě, nemá hluchá místa, zbytečně nedramatizuje.

Od autorky rozhodně šáhnu i po další knížce.

Luciela
12.04.2019 5 z 5

Kniha mě úplně rozdrtila. Autorka píše skvěle a touto knihou mě zaujala natolik, že jsem si musela přečíst i její předcházející dvě knihy a na její novinku se už moc těším.

Stepisek83
12.04.2019 5 z 5

Silný příběh! Čte se moc pěkně

Ainka
12.04.2019 5 z 5

Výborná knížka .Přečetla jsem ji jedním dechem a konec jsem probrečela......

soupik2012
12.04.2019 5 z 5

Bylo to mé první setkání s autorkou a určitě ne poslední. Tolik smůly a utrpení na jednoho člověka. Je to vůbec možné? Román je sepsán velice čtivou formou a já jsem se od poslechu této knihy nemohla vůbec odtrhnout. Paní Tereza Dočkalová, má velice příjemný hlas, který mi umocnil celkový prožitek z tohoto příběhu. Tři dějové linky a jedna je lepší než druhá. A ten závěr s věnečky, tak ten mě rozhodil definitivně. 5 hvězd je k hodnocení této knihy málo.

Samarkand
11.04.2019 4 z 5

Člověk by neměl soudit knihu podle obalu... Dlouho jsem knihu odmítal, byl jsem k ní skeptický atd. Jednak kvůli obalu a jednak kvůli tomu, jak o ní všichni mluvili. No, byla to chyba, kniha je to povedená, čte se rychle a má silný příběh. Doporučuji přečíst.

buchyna
11.04.2019 5 z 5

Přestože paní Mornštajnová píše takovým pozvolným způsobem, jsou její knihy velmi čtivé a poutavé, ikdyž bolestné a plné utrpení. Hana (obzvlášť třetí část knihy) mě naprosto pohltila, doplnila mou nevzdělanost ohledně dějin (dějepis nebyla má silná stránka :D) a na dlouho mi utkví v paměti. Jednoznačně 5*

Cuprinka
11.04.2019 5 z 5

Neskutečně napsaný příběh plný bolesti a špatných náhod, který člověku láme srdce a je rád, že tuto dobu nezažil. Měl by si ji přečíst každý, nic takového by se již nikdy nemělo stát! Hana byla asi nejlepší knihou, co jsem do této doby přečetla, stála mě spoustu slz...

Noname007
10.04.2019 5 z 5

Naprosto skvělá knížka. Příběh byl moc zajímavý, i když místy docela smutný. Určitě stojí za přečtení.

Zumina

Nádherná kniha.

Alzbetta
09.04.2019 5 z 5

Hodně silný příběh. Kdo nečetl, neváhejte!!

Nočnípták

Mám novou asociaci: žloutkový věneček - Hana
Včera jsem vezla mamince zákusky. Byl mezi nimi i žloutkový věneček. Uvařily jsme si kafíčko a mně naskočilo: žloutkový věneček - Hana. Maminka se pak divila, proč jí ten věneček pořád přistrkuju, proč ho nechci, vždyť jsem ho vždycky měla ráda. No, už nemám.

TamaraKrejčí
08.04.2019 5 z 5

Jamajka ???? Přesně tak, žádné žloutkové věnečky, ale Tiché roky od A.M určitě.

jamajka
07.04.2019 5 z 5

Příští měsíc slavím třicetiny. Manžela jsem hned upozornila, aby v žádném případě nekupoval žloutkové věnečky...