Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13486 3485

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

maja11231
22.04.2019 5 z 5

Krásná kniha, která mě zasáhla příběh. Pořád ji mám v srdci. Podle mě jedna j nejlepších knich od českého autora.

Mája777
21.04.2019 5 z 5

Má první kniha od paní Mornštajnové, velmi mě zasáhla. Opravdu silný příběh, který vás nepustí, dokud ho nedočtete. Doporučuji.
ČV 2019: kniha od současné české autorky.

LucyPevensie
21.04.2019 5 z 5

Četlo se velmi dobře, je to silný příběh.

Peqvy
21.04.2019 5 z 5

Hana je román, který celkem působí na čtenářovu psychiku. Osud židovské rodiny jak během druhé světové války, tak těsně po ní nebyl vůbec jednoduchý. V té době jsem nežila a židovské předky též nemám, tak nemohu posoudit autentičnost příběhu. Nicméně běhěm hodin dějepisu jsem si udělala přesně takový obrázek o tomto tématu, jaký líčila autorka ve svém románu Hana.
Vůči Haně nebyly mé pocity jednotvárné, nejprve jsem k ní cítila nechuť z toho jak je odtažitá ke své jedinné příbuzné. Poté následovala zloba během toho, co byla v Terezíně a poslala kuchaře na jistou smrt. Nakonec však následovala lítost a silný pocit pochopení.
Kniha je nádherné, ale rozhodně ne oddychové čtení. I dlouhou dobu po přečtení poslední stránky budete na tuto knihu myslet.

tezzpoletsar
20.04.2019 5 z 5

Úžasná! Zároveň hodně mrazivá, šílené, co si museli lidé vytrpět... Tuhle knihu si budu asi hodně dlouho pamatovat. Doporučuji.

HaHy7
20.04.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila a moc dobře četla. Než jsem se nadála, bylo 10 stran přečtených jako jedna. Příběh, který líčil životy jedné rodiny a lidí s nimi spjatých mě oslovil natolik, že jsem se po přečtení knihy začala zajímat o autorčinu další tvorbu.

Peřinka
20.04.2019 5 z 5

Jsem pyšná na to, že spisovatelka je českého původu. Kniha by si zasloužila filmové zpracování, ale jelikož nevkládám přílišnou důvěru do českých režisérů, bylo by hezké kdyby se předlohy chytl někdo ze zahraničí :)

Kniha není náročná na čtení a zároveň přináší to "něco navíc" co potřebujete, abyste si daný titul uchovali v paměti ještě dlouho po dočtení. Těším se na další knihy od této autorky. :)

MCGinger
19.04.2019 3 z 5

Jak se vyjádřit k této knize, kterou půlka lidí zbožňuje a půlka haní... (pun intended)
Nejsem ani v jedné skupině. Téma i zpracování knihy bylo zajímavé, ale ani tak mě zcela nepřirostla k srdci. Ale četla se mi lépe než Slepá mapa.

natii-vanilkova
19.04.2019 5 z 5

Kniha byla úžasná! Opravdu krásný příběh. Ke konci mě az mrazilo z toho, jaké hrůzy museli lidé prožívat v koncentračních táborech, a ke konci i slzička ukapla. Jedna z nejlepších knih které jsem četla!

veruptackova
19.04.2019 4 z 5

Střídá se několik časových rovin - začínáme v 50. letech 20. století, poté se vracíme zpět na začátek 2. světové války a zjišťujeme, jak se v těchto dobách žilo obvyvatelům Valašského Meziřící, jaké to bylo být Židem v těchto temných časech a uděláte si i obrázek o fungování židovského ghetta a života v koncentračním táboře.
Osobně si myslím, že tato kniha by měla být povinnou četbou. Je to skvěle napsané, autorka si výborně hraje s příběhem, časem a doplňuje i některé mezery, které možná někteří z nás máme v dějepise. Rozhodně za přečtení stojí a já se nedivím, že má paní Mornštajnová tolik fanoušků. Opravdu smekám zejména před způsobem, jakým knihu napsala a jak perfektně příběh do sebe zapadá.

tabaluga
19.04.2019 5 z 5

Knihu jsem četla, po Vypravecce od J.Picoultove a bála jsem se, že budu zklamaná, ale příběh Hany byl psán jiným způsobem..nevím jestli bych zvládla číst další utrpení..nelze si ani představit, čím lidé v době války prošli a je jasne,že to muselo zanechat nějaké nasledky hlavně v případech, kdy si člověk dává za vinu, co se stalo...silný příběh...doporucuji

hyperionka
19.04.2019 5 z 5

„Hana“ je nejděsivější nikoli v tom, co říká, ale v tom, o čem mlčí. Její hlavní hrdince nebylo dáno ani to poslední, co přeživším zbylo - svěřit se a vypovídat se. V tom se „Hana” odlišuje a vystupuje z řady. A je až morbidně poetická.

Kristy78
19.04.2019 5 z 5

Velmi čtivé, pěkně napsané. I když se snad člověk nechce dozvídat více o osudech postav, protože tuší, co se bude dít, nejde přestat a najednou je konec. Ale pouze knihy a jednoho příběhu. Myšlenky čtenáře se stále k tomuto těžkému a smutnému tématu vrací.

Marketa1994
18.04.2019 5 z 5

Naprosto skvěle a citlivě napsaná knížka.

Marfinka
17.04.2019 5 z 5

Byla to moje první kniha toho žánru a opravdu jsem se od ní nemohla odtrhnout. A i když jsem si pobrečela, knihu určitě doporučuji, i když tenhle typ knížek spíše nečtu.

PavkaHu
17.04.2019 5 z 5

Citlivé, překvapivé čtení. Tušíte, že všechno nebude tak, jak to zpočátku vypadá, ale i tak je to silný příběh.

Horselen
16.04.2019 5 z 5

Z dobrého důvody tyhle knihy nečtu. Nedokážu to. Nedokážu nebrečet, i když si ani ze čtvrtky neumím představit, co všechno musely oběti války přežít. Ani si to představovat nechci.
Myslím, že nikdo nemá ponětí, jak těžké je s tím žít, a možná že se to opravdu ani nedá. O to víc obdivuji ty, kteří se nebáli promluvit.
Od knihy jsem neočekávala nic a dostala jsem mnohem víc než odškrtnutou položku čtenářské výzvy.

Luca84
16.04.2019 5 z 5

Moje druhá kniha od paní Mornštajnové. Nevím jak to autorka dělá, ale její styl psaní je prostě natolik poutavý, že nejde přestat číst, dokud nepřečtete poslední stránku. Hana se mi velice líbila. Ten příběh doporučuji přečíst všem lidem. Je důležité si neustále připomínat hrůzy minulosti, která ještě není ani tak minulá jak by se mohlo zdát. Je důležité si to všechno připomínat a nedovolit, aby se takové scénáře ještě někdy opakovaly. Děkuju za tuto knihu. Děkuju za připomenutí...

bararich8
16.04.2019 5 z 5

Silná knížka (může být kniha na toto téma vůbec jiná?), skvěle napsáno.

K.a.a
16.04.2019 5 z 5

Nemám slov... Kniha ve mně ještě doznívá a pomalu se ve mně rozpouští právě jako kousnutí do zmíněného věnečku s nadýchanou šlehačkou.