Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13488 3485

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

milito999
01.08.2023 5 z 5

Nejlepší kniha Aleny Mornstajnove. Mám od ní přečtené vše ale tady jsem na konci neudržela slzy. Silný příběh. Více slov není potřeba.

Vemini
01.08.2023 5 z 5

Nemohla jsem se od knížky odtrhnout, i když jsem tušila, že bude hůř a hůř. Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla! Příběh židovské rodiny, kdy se prolíná přítomnost
s minulostí a postupně se odkrývá neskutečně bolestný příběh mladé Hany Helerové.

Andělský
20.07.2023 5 z 5

Druhá kniha od Aleny Mornšajnové, kterou jsem přečetl. První, Les v domě, jsem dočetl s otevřenou pusou ze šoku. Posledních asi pět stran Hany jsem dočítal a po tváři se mi koulely slzy. Mám zvláštní období, kdy bych brečet potřeboval, ale slzy se nechtěly vylít z očí ven. Až díky vaší knize nalezly sílu a já se vyplakal nejen z příběhu ve vaší knize, ale i z mých niterných pocitů a událostí za poslední rok a půl. Paní Mornštajnová, děkuju!

EjkaM
19.07.2023 5 z 5

Knížka, na kterou se nezapomíná! I když pro mě tragické příběhy z období druhé světové války nejsou dávno překvapením, tahle knížka přináší výraznou osobitou ženskou hrdinku, neotřelý styl vyprávění, vytříbený dynamický opis prostředí a trefnou psychologizaci postav a jejich vnitřního světa, nevyjímaje také "obyčejné" životy v poválečném Československu. Hana by si rozhodně zasloužila zařadit mezi povinnou četbu.

Oli1104
15.07.2023 5 z 5

Jsem uchvacena. Vice se rict neda.

Timea695
11.07.2023 5 z 5

Přečtena jedním dechem, se slzou v očích.

Valyk
09.07.2023 5 z 5

Opakoval bych se v pochvalách perfektního a autenticky vykresleného příběhu. Samozřejmě autorce patří obdiv. Tohle je literatura.

ZCT
08.07.2023 5 z 5

Ze všech knih autorky je tato TOP.

terenkoza74
06.07.2023 5 z 5

Silné.....plakala jsem jako želva...každému osud naloží tolik kolk unese.....proč měla Hana tolik naloženo?????
Osudy se v knize vinou, aby se propojily a čtenář hltá jednu stránku za druhou. Emoce fungují. Až neuvěřitelně.

kopretina100
22.06.2023 5 z 5

Paní Mornštajnová je skvělá spisovatelka. Kniha je napsána velice čtivě. Přečetla jsem ji s velkým zájmem a mohu vřele doporučit. Navíc mi byla velice blízká tím, že jsem ve Valmezu studovala a dva roky tam i bydlela. Prostě moje srdcovka.

davidurban1973
22.06.2023 3 z 5

Moc hezky napsaný a čtivý příběh, rozhodně uvěřitelný, a věřím že autorce se podařilo vystihnout atmosféru té doby.
Podle většiny ohlasů, recenzí a komentářů jsem čekal asi něco víc.

Terectioncandy1
18.06.2023 5 z 5

Troufám si napsat, že je to ta nejlepší kniha, kterou jsem kdy přečetla. A že jich bylo!

AdamB.
14.06.2023 5 z 5

Příběhů z druhé světové války je nespočet. Hana je určitě jednám z těch top. Budete ohromeni jak dějem, tak také stylem psaní autorky a rádi od ní zkusíte další romány, které rozhodně stojí za přečtení!

Paulmain
12.06.2023 5 z 5

Tak tohle byla bomba. Po knize jsem sáhl v nouzi, kdy mi na dovolené došly plánované knihy a vůbec nic jsem nevěděl o autorce, ani o tom, o čem ta kniha je.
Od začátku se mi styl vyprávění líbil a říkal jsem si, že to bude pěkný oddechový románek. Za chvíli jsem z různých náznaků pochopil, že to asi tak jednoduché nebude a potom už to jelo. Ohromně zajímavé bylo to, že příběh je vlastně převyprávěn z různých stran a jako celek vytvoří tu hrůznou mozaiku. Určitě doporučuji přečíst hlavně mladým lidem, aby se touto "nenásilnou" formou seznámili s jedním temným místem lidské historie - ne nijak vzdálené!!

kajik325
05.06.2023 5 z 5

Velice silná kniha kterou by si podle mě měl přečíst každý. Zařadila bych ji klidně mezi povinou četbu. Těším se na další knihy od autorky

Airelle
04.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Nevím, jestli je tu ještě někdo mimo mě, kdo Hanu nečetl, ale jestli ano, tak si jí, prosím, přečtěte. Nechápu, proč mě tak dlouho míjela, proč jsem jí v té čtečce měla takovou dobu, až se na ní začalo prášit. Díky výzvě #ctemezapraceneknihysrenulkou16 se na ní naštěstí konečně dostalo.

Kniha je rozdělena do tří částí, první vypráví Mira, Hanina neteř, která jako malá holka přijde o celou rodinu kvůli tyfu, zbyla jí jen teta Hana, ale Hana je divná. Skoro nemluví, nosí černé oblečení, má skoro bílé vlasy a v kapse pokaždé nosí krajíc chleba. Soužití Miry s Hanou je nakonec obohacující pro obě.

V druhé části se rozkrývá Hanina minulost a důvody, proč nemá ráda Jaroslava. Také se dozvíme více o osudu Rosy za války.

Třetí část pro mě na čtení byla úplně nejhorší, protože se tu Hana dostává do Terezína a její životní cesta je velmi krutá. Někdy jsou i ta nejmenší rozhodnutí nakonec špatná nebo mají katastrofické následky.

Hana měla v životě velkou smůlu, a přestože to chtěla vzdát, jí to osud několikrát nedovolil.

My se nevezmeme, právě proto, že jsi Židovka. Kde žiješ? Nevšimla sis, v jaké jsi situaci? Hitler Židy nenávidí! Říkal jsem ti, ať odjedeš. Tak mě do toho teď nezatahuj.

O minulosti musíme vědět co nejvíc, abychom neopakovali stále stejné chyby. Jednotlivé události spolu vždycky nějak souvisí, zapadají do sebe a vyúsťují v další dění. Jen pochopení souvislostí je cestou, jak se může lidstvo pohnout dopředu.

Mon.CouCou
03.06.2023 5 z 5

Pro mě jedno z nejtěžších, ale nejsilnějších knižních témat, které umí Alena Mornštajnová popsat naprosto bravurně.
Vytahuji knihu HANA, kterou jsem přečetla už hodně dávno. Postavy, které se v knize objevují, potkáváme dnes a denně. Zamyslet se však nad holocaustem, válečným obdobím a hrůzy, který si prožili naši předci, je pro čtenáře vždycky emoční smršť.

Naši spisovatelé ale o této době psát umí naprosto skvěle! Hanka oživila mé vzpomínky na moji babičku, která se narodila v roce 1912 a vyprávěla mi asi nejbarvitěji o tom, co zažila. Můj dědeček si prošel koncentračním táborem za pomoc židům, já ho bohužel už nepoznala.

Tuto knihu vyzdvihnu jako jednu z nejlepších od této spisovatelky (pro mě), přestože dnes je tolik diskutovaná její poslední kniha.

Každé naše rozhodnutí může zásadně ovlivnit nejen náš život, ale i životy druhých. Tomu není jinak i v tomto nádherně popsaném příběhu, kde následuje v podobném stylu rozkrytí vztahů hlavních postav. Špatná rozhodnutí a snad ještě horší charaktery lidí, od kterých to nečekáte, zamrazí. Nebudu lhát. Plakala jsem, hodně.

Nejsmutnější na tom je asi to, že lidé, kteří vám ublíží nejvíce, si snad ani neuvědomí, jak moc vám zasáhli do života a jak pohnou Vaším osudem špatným směrem.

Skvělá kniha, DOPORUČUJI!

Leído
28.05.2023 5 z 5

Asi toho není moc co napsat, aby to tu nezaznělo. Do knížky se mi dlouho nechtělo, protože poslední dobou se na těžká témata necítím. O holokaustu a koncentračních táborech jsem přečetla hodně knih a silných příběhů a proto jsem byla zvědavá, jestli je tato kniha opravdu tak výjimečná. A musím říct, že je. Líbilo se mi, že kniha zaznamenává velkou časovou rovinu a více osudů, které se navzájem proplétají. Ze začátku jsem nechápala, proč jsou ty časové roviny tak přeházené a trochu mi to vadilo. Po přečtení musím přiznat, že to byl geniální tah, který přidal knize na hodnotě. Jestli je emočně těžké takovou knihu číst, jaké pak musí být ji psát? Smekám.

Damaj
27.05.2023 5 z 5

Po Haně jsem sáhla až po zhlédnutí divadla Hana, takže jsem stále srovnávala. Byla to síla, hodně těžký a emotivní příběh, tolik neštěstí. Musím ale říct, že Les v domě se mi líbil víc.

lenka9879
26.05.2023 1 z 5

Zkoušela jsem to poslouchat, bohužel mě to uspává.