Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13488 3485

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

martinasudová
19.06.2018 5 z 5

Jak může být život těžký žít a kolik náhod ho může ovlivnit...po dočtení zůstalo pár stránek mokrých...jak mě je Hany líto...
Doporučuji k přečtení !

petaSk
19.06.2018 2 z 5

[audiokniha]
Další dojení válečného utrpení a úplně zbytečná kniha. Nemám ráda knižní návraty do válečných let, protože je to pryč, ale pořád je to sázka na jistotu, že? Tady se ale citově vydírá na druhou. Z celé knihy na mě stříkal sentiment a ač se postavám děly hrozné věci, pro mě to byly nezajímavé šablony a byly mi fuk. Kniha se snaží být možná kronikou, ale nedaří se jí to. Zato je plná všech klišé, které si dokážete představit.
Pokud potřebujeme pořád vytahovat válečné utrpení, jde to i líp, viz například Zulejka otevírá oči, která mě dostala.

Ellen16
18.06.2018 5 z 5

Úžasná knížka s lidsky propracovaným příběhem. Hana je sice hlavní hrdinkou, ale bez všech těch na první pohled ne tak důležitých postav a "náhod" okolo by její příběh nikdy nevznikl. Určitě jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla.

91pometlo
18.06.2018 5 z 5

Přečtená vlastně jedním dechem, kniha plná hrozného osudu lidí v hrozné době, ale taky plná síly, vytrvalosti a lásky. Dočítala jsem jí se slzama v očích

gigi77
18.06.2018 4 z 5

Jemné vyprávění s neuvěřitelnou hloubkou citu. Kéž v nás pocit štěstí ze života v této době nevyprchá tak rychle, jako se kniha dá přečíst.

freejazz
18.06.2018 5 z 5

díky autorce. obdivuji, jakou sílu a vytrvalost musela v sobě najít, když tuto knihu psala. je to obdivuhodné dílo

kečup60
17.06.2018 5 z 5

Krásná kniha, na kterou nezapomenu. Přesto, že nevyhledávám literaturu z tohoto období, tak si myslím, že podobnou literaturu bychom si měli všichni raz za čas přečíst, abychom nezapomněli. K níže uvedenému názoru musím sdělit, že to co se pisateli nelíbilo (viz poslední odstavec), tak mě to naopak tak zaujalo, že jsem se od čtení nedokázala odtrhnout. Nevím jaký "zvrat" by měl nastat, aby se to panu O. Merglovi líbilo. Vždyť je to příběh "obyčejných" lidí v neskutečně těžké době, kterou jsem naštěstí nezažila.

DitaV.
17.06.2018 5 z 5

Nádherná lidská kniha, která podrobně nelíčí hrůzy holocaustu a nepopisuje nelidské týrání lidí v koncentračních táborech, ale ukazuje dopad okupace a holocaustu na osud jedné židovské rodiny a vlastně i na ostatní obyvatele malého města, kteří se museli vyrovnat s tím, jaký postoj zaujali v dané době. Pro mne opravdu velmi emotivní záležitost.
Navíc - kniha nikoho neodsuzuje a to se mi líbí.

lubosh
17.06.2018 5 z 5

Klobouk dolů. Úžasná věc.

Ester59
17.06.2018 5 z 5

Na tuto knihu nelze uz nikdy zapomenout.

barunkaav
17.06.2018 5 z 5

Krásná knížka. Přečetla jsem za jeden večer a jedno dopoledne. Vřele doporučuji! :-)

Gugu
17.06.2018 5 z 5

Krásná kniha, čtivá, se spádem, zároveň smutná, místy i vtipná. Hned jsem si koupila od autorky další. Doporučuju k přečtení.

boeink
15.06.2018 5 z 5

Hanu jsem nečetla "jedním tahem", ale bohužel po práci před spaním, než se mi začaly zavírat oči. Jsem přesvědčená, že lépe bych si ji užila, kdybych četla celistvěji..Nicméně četla se mi dobře, je psaná tak "hezky česky", příběh poutavý. Čekala jsem, že bude víc o holocaustu, víc o týrání Židů v koncentrácích, ale ona je bohatší nejen o příběh Miry, a to, jak se jednotlivé části celého příběhu poskládaly, mě opravdu dostalo. Dočetla jsem a i pár dní poté, mám Hanu, Miru a celou jejich rodinu pořád v hlavě. Skvělá kniha!

MortRainey
13.06.2018 5 z 5

5, 6, 7 hvězdiček! Upřímně, jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl, nejen v rámci české literatury. Nepřeháním, ale Hana je kniha, která by si zasloužila výsluní i na mezinárodní knižní scéně včetně filmového zpracování... https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/nelitostny-boj-zivota-se-zivotem-10647

roso.mak
12.06.2018 4 z 5

Po přečtení první třetiny jsem si říkala, co na ní všichni vidí. Když jsem četla dále, uznala jsem, že je kniha opravdu dobrá, ale pořád nechápu to obestření superlativy.

A konec? Nemám pocit, že by to byla ta nejlepší kniha, co jsem za posledních pár let přečetla, ale jsem si zatraceně jistá, že je to to nejlepší, co bylo za poslední roky napsáno u nás (alespoň co se beletrie týče).

O síle příběhu tu bylo napsáno mnoho a já se mohu jen připojit. Druhá věc, co dělá knihu tak skvělou, je autorčina schopnost nepoužít ani jedno slovo nazmar. Vypustíte jeden odstavec a kniha už nebude taková. Přidáte jeden odstavec a bude to pro knihu úplně zbytečné.

ajasin
12.06.2018 5 z 5

Jedna výjimečná kniha, která zachycuje jeden z milionů tehdejších tragických osudů.

Jizi
11.06.2018 5 z 5

Ne, o příběhu, v němž je tolik bolesti, zklamání, utrpení a zoufalství nemůžu napsat, že byl krásný, skvělý nebo úžasný. To se hodí asi tolik jako narozeninová oslava s frkačkami a konfetami na hřbitově.
Hana je nesmírně lidský příběh - jednání všech postav se dá velice snadno pochopit, protože nikdo není hnaný exaltovanými emocemi, jen těmi prostými, běžnými, těmi, co prožívám já nebo vy. Tak, jak ve skutečném světě, ani tady nenajdete jen zlé nebo jen hodné. A právě živost postav, jejich uvěřitelnost, je to, co Hanu posunuje nad průměr zdařilých románů odehrávajících se ve 40. a 50. letech. Navíc tady nejde o dobu, není to obžaloba ani obhajoba, je to prostě "jen" příběh. Není o koncentrácích, není o vyvlastňování, není o -ismech. Je o tom dobrém i zlém, silném i slabém, vřelém a ledovém v nás. Je o lásce, víře i odpuštění - a o snaze je najít, dosáhnout jich a udržet si je. Zkrátka hluboce lidský příběh o lidech.

lukasskala

Velice silná kniha.
Všichni by si měli najít čas a přečíst si tento srdcervoucí titul.

jxr
11.06.2018 5 z 5

Styl, kterým je kniha napsaná, se mi moc líbí...knížka se pěkně čte, je poutavá...moc se mi líbila i když jsem z ní byl smutný....Začátek knihy je závěrečná část příběhu....smutného příběhu tragických osudů, smrti a lidského utrpení. Emotivně napsaná kniha, rozdělená do tří částí podle doby, kdy se děj odehrává mi připomněla, jak strašná a temná doba zasáhla svět, jak se člověk k člověku dokáže chovat...smutný příběh...

Nela2
11.06.2018 5 z 5

České autory obvyle nečtu, ale tato kniha byla všude vyzdvihovaná, že jsem jí dala šanci. A nelituji. Je to opravdu silný příběh, velmi dobře napsaný.