Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13465 3485

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

sestricka1
19.09.2018 5 z 5

Nádherná kniha, velmi dobře se četla. I když velmi zřídka sáhnu po válečné tématice, jsem moc ráda, že se mi dostala do ruky. U takovéto knihy si vždy připomenu, jak moc se máme dobře a poděkuji za to. Doporučuji si určitě přečíst.

Inkana
18.09.2018

Těžké, smutné téma, přesto tak čtivě napsané, přečetla jsem jedním dechem během jednoho volného dne. Příběhy všech postav, jejich myšlenky, vztahy, skyté motivy, které ostatní nemohou dohlédnout, těžká, přetěžká i nevinná malá rozhodnutí, která děláme všichni a která někdy mohou fatálně ovlivnit celou budoucnost. Doporučuji. Od autorky jsem četla i Slepou mapu a chystám se na Hotýlek. Autorka má dar vyprávění.

eliska5154
18.09.2018 5 z 5

Knihu jsem nedokáza odložit. Velmi silný a bohužel pravdivý děj byl zkrátka neodložitelný. Po spousta přečtených příběhů mám vždy v hlavě plno otázek. Zde nebylo třeba, vše bylo zodpovězeno....SMUTNÁ KRÁSA

curilka
18.09.2018 5 z 5

Kniha mě naprosto uchvátila, silný a smutný příběh......můžu jen doporučit!!

acvin
18.09.2018

Kniha přečtena téměř jedním dechem, která ve mě zanechala velmi silný dojem. Jsem ráda, že se mi kniha dostala do ruky.

Ledvi
18.09.2018 4 z 5

Kniha přečtena za jeden den- Velmi poutavé příběhy jedné rodiny s nešťastným osudem.
Doporučuji přečíst za volného dne, jelikož je těžké se od čtení odtrhnout.
Mrzí mě jen, že kniha nebyla více podrobnější, zejména ve třetí části.

kika812
17.09.2018 5 z 5

Velice silný zážitek. Ikdyž jsem příběh doopravdy neprožívala, měla jsem pocit jako kdybych to všechno prožívala s Mirou i Hanou. Nevím co říct. Vzal mi dech i slova.

kika 13
16.09.2018 5 z 5

Nemůžu nenapsat,že mě román opravdu dostával na kolena.Opravdu smutný příběh,ale který je potřeba si přečíst.Já bych to doporučila každému,koho zajímá jak to opravdu v minulosti bylo.
Paní Hanu chápu chovala se tak jak uměla nejlépe a za to klobouk dolů.Jak já ji nakonci románu rozuměla.Musím přiznat že na úplném začátku ne.
Děkuji ta tento román paní Aleně.A jsem ráda,že jsem si ho mohla přečíst.U mě zanechal hlobokou stopu v srdci.

kattyska
16.09.2018 5 z 5

Kniha mě svým obsahem pohltila a nemohla jsem se odtrhnout, velmi čtivé, ale smutné.

Dominika_a
15.09.2018 5 z 5

Kniha která má skutečně silný příběh. Polovinu knihy jsem probrečela .. Po nějaké pauze si knihu určitě ještě přečtu.

IvanaD
14.09.2018 5 z 5

Knížka se dobře četla, děj zajímavý, líbilo se mi prolínání času. Určitě zkusím od této autorky další knihu.

Janina94
13.09.2018 5 z 5

Právem se tato kniha stala "knihou roku" !
Naprosto perfektní román se silným a tragickým příběhem. Při čtení mi ukápla nejedna slza.
Děkujeme paní Aleno ♥

Šmahelouš
13.09.2018 4 z 5

Kniha se silným příběhem.. Strašně dobře se čte.. kdo má rád knihy z doby 2. sv. války měl by si ji přečíst...

MagdalénaD
12.09.2018 5 z 5

Nevím, zda má cenu se nějak obsáhle rozepisovat o knize, kterou přečetl už snad každý.
Strhující. Famózní. Mistrovsky napsané.
// Zároveň trochu děsivé při představě, že stačí (i dnes) tak málo, aby se vytratila lidskost. Tak málo, abychom trestali lidi za to, že zachraňují životy. Tak málo, aby se umírání stalo něčím, co nás nepřinutí se ani zastavit. //

petunkav
12.09.2018 5 z 5

Nooooo......
Nepatřím k těm, kteří se nechávají ovlivnit zveličováním kvalit právě vydaných "bestselerů".
Paní Mornaštajnová na mě ale dojem udělala. A Hana tedy dvojnásob. Je to velmi silné. Pěkně psané. Velmi dobře se prolínají popisované doby. No prostě za mě si tato kniha opěvování tedy určitě zaslouží.

bigbabe
11.09.2018 4 z 5

Hustý.

Vampier1
11.09.2018 5 z 5

Půl knihy nedýcháte a půl pláčete. Opravdu silný a strašně smutný příběh. Škoda, že není napsané pokračování, hrozně ráda bych si ho přečetla.

Jordyz
11.09.2018 5 z 5

Skvělá kniha! Opravdu stojí za přečtení. Je napsaná tak skvěle, že jsem měla pocit, že příběh sama prožívám. Přes těžké téma se kniha četla lehce. Přečteno za 2 dny a to se mi nestává.

Ivulik7
10.09.2018 5 z 5

Poutavé čtení které vás nutí nepřestávát. Mohu jedině doporučit. Zanechala ve mne hlubokou stopu. Je to jedna z mála knich kterou si určitě přečtu jeste jednou.

kiki11
09.09.2018 5 z 5

Jelikož jsem na tuto knihu v poslední době slyšela jen samou chválu, musela jsem si ji přečíst, abych věděla, jestli je skutečně tak dobrá. Už chápu všeobecné nadšení, protože Hana opravdu stojí za to. Autorka příběh vypráví zajímavě a s citem, na konci mě dojala k slzám, což se mi často nestává. Její styl psaní je čtivý a nutí čtenáře číst tak dlouho, až se ocitne na konci. Za mě tedy velký palec nahoru a můžu jedině doporučit.