Hamlet, dánský princ

Hamlet, dánský princ https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296942/hamlet-dansky-princ-3Nr-296942.jpg 4 3582 289

Shakespearův Hamlet již po čtyři staletí působí jako „zrcadlo“, které nastavuje každé době „její pravou tvář“. Hra sama však dokazuje, jak složité toto Shakespearovo zrcadlo je. Spíš než o zrcadle bychom měli mluvit o zrcadlení, složitém a proměnlivém divadelním dění, které nastoluje víc otázek, než dává odpovědí.

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Atlantis

The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark , 1601

Laura Krivdova
30.04.2016 5 z 5

Mistrně napsáno! Podle mě je to stokrát lepší než Romeo a Julie.

mart.hofmanova
23.04.2016 5 z 5

Podle mě jeden z nejlepších příběhů vůbec. S napětím i vtipem.

vikimi
03.04.2016 2 z 5

Nápad dobrý i konec se povedl. Ale já Shakespeara nikdy nemusela, takže kdyby nebylo státní maturity, tak bych Hamleta hned po pár stránkách zavřela....
Čte se mi to špatně, jak je to psané jako divadelní hra.

knihomolka555
22.03.2016 5 z 5

Musí se přiznat,že dobrovolně by mě vlastně ani nenapadlo si Hamleta přečíst,ale bylo to na seznamu povinné četby.... Takže jsem musela. Já nejsem na literaturu 17. století. Moje hranice se pohybuje tak mezi koncem 18. a začátkem 19.století. Přesto si myslím,ze. Je to mistrně napsané a jeho díla jsou velmi nadčasová. Čtení této knihy nelituji a dokonce jde si ji oblíbila i ve filmovém a divadelním podání. :)

Lathien
20.03.2016 5 z 5

Ačkoli jsem knihu začla číst pouze proto, že byla na seznamu povinné četby, celá se mi velice líbila a hluboce mě zasáhla. Na jejím konci jsem si dost poplakala a hned potom ještě u jejího filmového zpracování. V knize je sepsán hluboký příběh plný hlubokých myšlenek, které by měl znát každý.

Vera Silent
14.03.2016 4 z 5

Jak je Iago v Othellovi nejpodlejsi zaporak, tak je Hamlet asi nejcnostnejsi kladas, ktereho Shake stvoril. Moc zapornych rysu mu tedy nedopral, Hamlet je muz stesteny: krasny, mlady, ctnostny, odvazny, inteligentni, bohaty, milovany... Az do zacatku jeho tragedie, kdy postupne prijde o vsechno. Kolo stesteny: kdo je uplne nahore, muze jen spadnout. Skvela hra, jen pro me se skutecne rozjela az od tretiho dejstvi. Kupce benatskeho stale povazuji za lepsiho (a ano, Kupec je pro me tragedie).

Z me zkusenosti lze Shakespearovy tragedie spise doporucit k cetbe nez komedie ci historicka dramata. Uz jsem od Shakea cetla vsechno mozne, tak si i muzu dovolit podobny usudek. Jeho dramata nebyla myslena pro ctenare, vzdyt tehda lide skoro necetli, a prave u komedii je to citit. Ty se ctou vetsinou strasne, chce to videt na podium, kde mnohe teprve vynikne. Hamlet s nejakym sexy hercem v jeho roli a v roli Leartese je pro me do budoucna "must go".

Lathien
08.03.2016 5 z 5

Souhlasím s Alinka2 a Lumine. ;-)
A paní Pink Martiny, váš komentář mě velmi zaujal. Také miluju právě tenhle film o Hamletovi.

konicekbily
03.03.2016 5 z 5

Nejslavnější tragedie všech dob, myslím, že předčí i Romea s Julií.

misulef
01.03.2016 4 z 5

Nedokážu ze sebe dostat víc než jedno prosté slovo: dokonalost.
Přirovnání, básnické obraty, Hamletovy monology, nádherná a cudná Ofélie i tenké hranice mezi láskou a zradou, pomstou a nenávistí...
Škoda jen, že nejsem víc sečtělá v oblasti divadelních her, určitě bych si to užila ještě o trochu víc.
Tohle je prostě četba, kterou by měl znát každý už jen z principu.

Kyta
13.02.2016 4 z 5

Další Shakespearovo nezapomenutelné dílo. Hamlet skrývá hluboké myšlenky, nad kterými se člověk musí aspoň chvíli pozastavit, ať už chce nebo ne. Postav zde bylo opět dostatek a každá z nich měla jiný charakter; žádná nebyla úplně „obyčejná“, což se mi na Shakespearových dílech dost zamlouvá. Za nejsympatičtější bych označila rozhodně Hamleta a věrného Horacia. Kniha je díky Hamletovým slovním hříčkám a sarkastickým narážkám či dvojsmyslům hodně vtipná. Zajímavé bylo také prostředí a atmosféra na hradě – různé intriky, přetvářky, síly oddanosti, kritika a pomluvy druhých, vedlejší úmysly. Tohle dílo se mi líbilo i bavilo více než Romeo a Julie, jelikož má mnohem hlubší obsah a je vážnější a promyšlenější. Ani jedno dílo však nezklamalo. :)

Viky007
09.02.2016 5 z 5

Další klasika, kterou nemůžete minout. V této hře se skrývá tolik lidství, že to snad ani není možné. Akorát mi vadilo, jak nakonec všichni skončili. Ale je to tragédie, tak co bych chtěla.
Nedávno jsem dokonce měla možnost vidět přímý přenos divadelní hry, kde hrál Hamleta Benedict Cumberbatch. Dokonalost!

Audri
09.02.2016 5 z 5

Takovým způsobem napsat hru! Jenom dialogy popsat depresivní a nervové situace. Samotné vylíčení postav jenom za pomoci mluvy tak, že rychle pochopíte, kdo je kdo a o co komu jde. Kouzelné slovní obraty. Aneb, jak za nízkou zídku, schovat královskou zahradu!

Alinka2
17.01.2016 5 z 5

Troufám si tvrdit, že jsem nikdy nic podobného nečetla. V každém monologu byla duchsplnost, smysl, vtipnost. Byla to první kniha, jakou jsem od W. Shakespeara přečetla, hned nato jsem se pustila do Romea a Julie a ani jedno mě nezklamalo. Souhlasím s Lumine: asi jsem se zamilovala do Hamleta.

fremundice
10.01.2016

Moje nejoblíbenější Shakespearovina.

veronika.v
15.11.2015 4 z 5

Ve škole jsme dostali seznam děl, které máme přečíst do čtenářského deníku. Ze začátku jsem váhala, zda si zrovna tuhle knihu vybrat, jelikož jsem se bála toho, že tomu nebudu vůbec rozumět. Ale mile mě překvapila! Ano, na začátku jsem se trochu motala v tom, kdo je kdo, ale postupem času už jsem se v tom začala orientovat a kniha se mi velmi zalíbila. Jsem ráda za tenhle výběr.

Lumine
11.11.2015 5 z 5

Asi jsem se zamilovala do Hamleta. Vážně. Nemyslela jsem si, že by mě tahle kniha mohla tak moc nadchnout, ale je to tak. Krása.

exinix
03.11.2015 odpad!

Další hrozně, nevhodně, NESROZUMINTELNĚ a nesmyslně napsané a hlavně ZBYTEČNĚ roztáhlé
dílo (proč jednu scénu napsat na stránku když to jde napsat na stránek 20?)

zuzana13
18.09.2015 5 z 5

Krásný příběh. Několikrát byla tahle hra zahraná v divadle. Doporučuji.

Schwestrn
31.08.2015

Nejlepší! Shakespeare byl vtipálek. I když je to tragédie, tak jsem se fakt zasmála! ,,Co by si vaše dcera počala, kdyby počala?!''

Stirek45
10.08.2015 5 z 5

Do Hamleta se mi moc nechtělo, protože od Shakespeara mě lákaly knihy jako Zkrocení zlé ženy nebo Sen noci svatojánské. Bohužel (bohudík) jsme měli v povinné četbě právě Hamleta. Já si musím nafackovat, že jsem o takovém veledíle jako je Hamlet uvažovala v minulosti tak, jak jsem uvažovala. Knihu jsem nedokázala odložit, přečetla jsem jí za chvilku a opravdu se mi hodně líbila.