Hamlet

Hamlet https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/673/bmid_hamlet-mng-673.jpeg 4 3577 288

Hamlet je slavná tragédie pojednávající o jednom dánském královském rodu. Hamletovi zemře otec, král dánský, a hned záhy si jeho ovdovělá žena (vystupující jako Královna) vezme za muže králova bratra, Claudia (vystupující zde jako Král). Zde začíná náš příběh, a sice asi dva měsíce poté, co král zemřel. Horacio, jeden z nejvěrnějších služebníků, je přivolán stráží na cimbuří, protože viděli ducha, který vypadal úplně stejně jako bývalý král. Přizvou tedy i Hamleta, který si s otcem povídá a zjistí, že Claudius jej ve spánku zabil tím, že mu nakapal jed do ucha. Hamlet slíbí, že otcovu smrt pomstí... Hra poukazuje, že touha po moci se nezastaví před ničím. Ušlechtilí zabíjejí, poddaní se poklonkují a čest či ctnost jsou výsadami hrdinů.... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , Československý spisovatel

The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark , 1601

nsebestova
nsebestova
13.05.2021 5 z 5

Hamleta jsem zkusila pro objevení více ze Shakespearova pera. Hamlet ve filmové podobě, na kterou jsme se dívali ve škole, byl na mě poměrně těžký- zmatek v postavách atd. Kniha mě přesvědčila o opaku. Ač je to tragédie, v díle se objevuje pár dvojsmyslných situací, které vás pobaví, příběh se netáhne a čte se velmi dobře. Moc doporučuji.

Ája.P
Ája.P
05.05.2021 2 z 5

Knížku bych si sama nevybrala, měla jsem ji jako povinnou četbu do školy. Poezii moc nemusím, ale tenhle překlad jsem celkem chápala. Na to, že už je to hodně staré dílo, tak jsem ji přečetla celou a musím říct, že mě to i trochu bavilo.

Ema22
Ema22
30.04.2021 5 z 5

Dokonalý a hlavně velmi čtivý překlad klasického díla se spoustou narážek, vtipů, na druhou stranu hlubokých úvah o smyslu lidského života, volbě ukončit svůj život předčasně a touze po pomstě, která způsobí zase jenom tragédii. I po čtyřech staletích tak aktuální.

radka2737
radka2737
13.04.2021

Poezie nikdy nebyla můj šálek kávy, a tak to zůstalo i po přečtení tohoto Shakespearova dramatu. Největším zklamáním pro mě byly četné filozofické pasáže, které pro zvrat v ději neměly hlubší význam a zpomalovaly ho tak.
Co mi četbu alespoň trochu zpříjemnilo, bylo použití humoru, ironie nebo dvojsmyslů.
Musím přiznat, že jsem i čekala nějakou zapeklitější a napínavější zápletku, avšak konec, kdy téměř všechny hlavní postav umírají, byl pro mě překvapující.
Zpočátku jsem se bála, že věty budou dlouhé a že budu mít problém s pochopením, ale opak byl pravdou, s porozuměním textu jsem nakonec neměla nejmenší problém.
Zarazilo mě, že ve středověku brali smrt jako všední věc (utonutí Ofélie nebo smrt jejího otce) a nebyla to pro ně žádná výjimečná událost.
Doufám, že jednoho dne si poezii oblíbím alespoň natolik, aby mi přečtení knihy nezabralo více než měsíc.

Emily82
Emily82
31.03.2021 5 z 5

Četla jsem několikrát, v různých překladech, a stejně vždy s chutí.
Nakonec jsem si domů koupila Hilského překlad a přečetla ho. Důvodem tedy byla povinná četba syna do školy, vybral si tuto knihu. Společně jsme si pak o ní povídali. On má dramata rád, skoro ani nic jiného nečte.

Mimochodem, víte, že i Disneyho Lví král byl inspirován příběhem Hamleta? Prostě geniální, nadčasové dílo, které nezestárne, protože ty dialogy budou nutit k zamyšlení pořád. Shakespeare prostě věděl, jak oslovit široké publikum (a asi by byl překvapený, že je oslovuje i několik staletí po své smrti)

knihomolmoravy
knihomolmoravy
11.03.2021 4 z 5

Tragédie, která vás napadne, když někdo řekne ,,Shakespeare". Není co dodat.

Berulidemknihy
Berulidemknihy
22.02.2021 3 z 5

*3,5/5
Já vážně nevím, mám ráda klasiku to ne že ne, ale toto mi vážně nesedlo. Ztrácela jsem se každou větou a musela jsem se spoustukrat vracet. Ano, chápu pro někoho dobrá kniha, pro mě jen maturitní záležitost (modlím se abych si nevytáhla:D)

Sberatelbananu
Sberatelbananu
19.02.2021 5 z 5

Hamlet je mé nejoblíbenější Shakespearovské drama. A to natolik, že jsem jej četla
v několika překladech a před nějakou dobou i v originále. Nicméně ať se člověk rozhodne pro jakoukoli verzi, vždy se setká se vznešenými dialogy. Pocítí, jak na něj padne deprese z chladných chodeb Elsinoru, dokáže se vžít do jednotlivých postav a pochopit tak jejich činy. Nejzajímavější je pravděpodobně Hamletova rozpolcenost. I přesto, že Hamlet je tragický příběh, je to zároveň i komedie. Má oblíbená hláška je v jednání druhém, ve druhé scéně. Polonius se zeptá: „Co to čtete, princi?“. Načež Hamlet odpoví: „Slova, slova, slova...“

Hamlet se za ty desítky let dočkal nepřeberného množství různých zpracování. Za
nejpovedenější považuji film Hamlet hraný a režírovaný Laurance Olivierem, který byl oceněn čtyřmi Oscary, seriál Zpupný krákal nebo divadelní hru Hamlet s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli. Viděla jsem i film Zamilovaný Shakespeare nebo záznam divadelní hry s Melem Gibsonem, ale tyto verze už mi připadaly trochu slabší. Dále se Hamletem inspirovala i japonská manga a anime, která čtenáři představuji Hamleta v zcela jiném světle. Na závěr bych ještě zmínila, že Hamlet se v parodické verzi objevil i v jedné epizodě seriálu Simpsonovi.

Američanka510
Američanka510
02.02.2021 4 z 5

Tohle byla pecka. Nejsem na klasiky tohle byla moje první. Chvílemi jsem si připadala jako v divadle, ale taky jsem se z toho neposadila na zadek.

Usire
Usire
25.01.2021 3 z 5

Tak jako mnozí jsem trpěl při úvodu této knihy. Zdlouhavý a nezáživný úvod, vystřídal již lépe zpracovaný děj, který jsem si nakonec i užil. Celková forma mi bohužel moc nesedla.

michaella03
michaella03
10.01.2021 4 z 5

Prvních 50 stran jsem měla nutkání knihu odložit, ale pak se to nějak zlomilo a děj plynul. Klasika, která určitě stojí za přečtení.

Bethanee
Bethanee
05.01.2021 4 z 5

Klasika, která stojí za přečtení.

Kozel
Kozel
19.12.2020 2 z 5

První čtení veleslavného příběhu Hamleta se moc nepovedlo. Mohlo to být dáno nevyhovujícím rozpoložením, nicméně oněch pět jednání - respektive pět čtení, které si hra u mě vyžádala - nepřineslo zážitek jako u jiných Shakespearových děl. Příběh samotný je ohromně zajímavý, psychologicky jímavý, dramatický emočně i dějem. Jenže podání celku bylo trochu nemastné neslané. Podobně jako u Romea s Julií byly nejslavnější momenty i monology tím méně zajímavým. Příkladem budiž smrt Ofélie, kterážto v podání pera Shakespearova na mě nezapůsobila tak silně jako z malby Johna Everetta Millaise.

Hamlet tedy kolem mě pouze prošel jako duch starého krále. Přestože se zastavil a pokynul ve snaze mým směrem promluvit, nakonec kohout zakokrhal příliš brzy. Tato složitá hra, a nebojím se říct, že patří mezi ty nejsložitější položky Shakespearova katalogu, dle všeho bude vyžadovat další čtení pro dostatečné ocenění. Na první dobrou to nebylo. Avšak, nikdy nikde nebylo řečeno, že tomu tak má být.

tra-my5156
tra-my5156
10.10.2020 3 z 5

Hamlet sám o sobě vás nutí přemýšlet nad tím, zda-li vy sami jste v pořádku.

Hermiona419
Hermiona419
11.09.2020 5 z 5

Z Hamleta a dalších knih,které jsou psány jako divadelní hry jsem měla strach,že tomu nebudu rozumět nebo tak něco. Ale musím říct,že opak je pravdou, Hamlet se mi moc líbil a s porozuměním textu jsem nijak zvlášt problém neměla. Za mě velmi doporučuji!!!

inachisio
inachisio
30.08.2020 5 z 5

Do tohohle díla jsem se vrhla opravdu nadšeně a tak jsem i pokračovala. Rozhodně jedno z jeho nejlepších děl. Vynikající, strhující, překvapivé.

Hani77
Hani77
20.08.2020 4 z 5

Je to taková klasika, přesto jsem se k tomuto dílu dostala až v dospělém věku. První polovina mě vyloženě nebavila. Pak to začalo mít trochu spád a konec mě bavil.

Verunka926
Verunka926
02.08.2020 3 z 5

Ze začátku mě to moc nechytlo, ale potom mě to začalo bavit a líbilo se mi to.

Littleben
Littleben
31.07.2020

Klasika. Skvělý, přemoudrý Shakespeare.

Cress
Cress
29.07.2020 5 z 5

Z této knihy jsem měla celkem strach, protože díky hodinám literatury, znám její obsah téměř nazpaměť. Ale mile mě překvapila. Jazyk je stejně jako u ostatních Shakespearových děl nádherný a příběh jsem si taky moc užila. Za mě nejlepší kniha od Shakespeara, co jsem četla.