Pekárna s vůní skořice

Moderní příběh Romea a Julie v kulisách půvabného švédského městečka Lovisa Lindegrenová žije v Londýně svůj sen – dokud během jediného týdne nepřijde o práci i o snoubence. Zcela na dně se vrací do rodného Švédska, do malebného městečka Halleholm, kde zdědila po svých prarodičích bývalé pekařství na náměstí. Protože v Londýně nasbírala zkušenosti coby pekařka, rozhodne se, že se pokusí rodinný podnik znovu otevřít. Její nadšení ovšem netrvá dlouho. Kromě domu totiž Lovisa zdědila i hořké nepřátelství mezi dvěma větvemi rodiny, Lindegrenovými a Halleholmovými. Místní magnát Reuben Halleholm ji nejen od dětství nenávidí, ale teď se ji pomocí intrik snaží přimět, aby v podnikání neuspěla a dům mu prodala. Zvládne Lovisa i tak pokračovat v rodinné tradici? A jak se rozhodne ve své nejtěžší volbě: může někoho se jménem Halleholm vpustit do svého srdce, nebo má zůstat věrná odkazu milované babičky, které kdysi Halleholmovi nesmírně ublížili?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462932/pekarna-s-vuni-skorice-qGf-462932.jpg 4.182

Halleholm 1.

Vydáno, Metafora

Lovisas val, 2020

Kniha Pekárna s vůní skořice

ovecka535

Krasná kniha, velice sympatická hlavní postava, děj měl spád.

TheMelorry

Můžu říct jediné, jsem nadšená. Kniha je skvělá, čtivá, zajímavá. Nejedná se jen o romantický příběh, ale řeší se i témata, jako rodinné problémy, snaha o vytvoření a udržení vlastního podniku, významnou roli hrají mezilidské vztahy mezi rodinou, přáteli, sousedy, partnery... Navíc v nádherném prostředí švédského malého města a s vůní pečiva (a skořicových šneků).
Velkým plusem je také retrospektivní pasáž vracející se o několik generací zpět do doby vzniku oné "shakespearovské" rodinné křivdy, která je stále živá i po mnoha letech.

Nelička

Tak teda žádný zázrak, upřímně..:-( Měla jsem asi přehnaná očekávání. Nádherný a pozitivní přebal knihy láká na stejně fajn a sympatický příběh o Pekárně.. Jenže celá kniha je vlastně o neutišené křivdě, rodinných svárech a tahanicích o majetek... škoda :-( Bohužel ani nikdo z hlavních postav mi nebyl nijak extra sympatický....

Kristyna_Bubu

Chtěla jsem oddechovku, tu jsem dostala. Ne však žádnou červenou knihovnu, to já nerada, ale pěknej příběh, se kterým se na několik stran přeneseme i do minulosti a sledujeme konflikt dvou rodin, který se táhne až po současnost a zasahuje i po tolika letech do života několika lidí. Udělala jsem chybu, že jsem si na začátku, kdy se vyprávění začalo hemžit jmény, neudělala rodokmen :-) I ke konci knihy jsem občas musela přemýšlet, kdo je kdo... Na muj čtecí vkus se děj docela dost táhl. Atmosféra ale super, člověk úplně cítí v nose vůni a na jazyku chuť skořicových šneků! Znám lepší oddychovky, neurazí, nenadchne :-)

Zomy

Na knížku jsem se hodně těšila a slibný začátek mě v tom těšení ještě podpořil. Z knížky je cítit, že si autorka s příběhem vyhrála, že to psala s nadšením a s chutí.

V první části na mě dýchla atmosféra starých časů, společenské rozdíly, náznak větší zápletky. Přesto jsem se nemohla dočkat linky ze současnosti. A tady přišlo zklamání. Není to špatné, čte se to dobře, ale všechno se to tady tak nějak rozhodilo.

Bylo to trochu hygge, to bylo fajn. Trochu reálné - snaha znovuvybudovat rodinný podnik. A taky hodně naivní - velký zloduch, co všechno ničí, ale naštěstí je kolem Lovisy tolik opravdových přátel, že to společně překonají.

A pokud jde o slibovaný příběh po vzoru Romea a Julie, tak ten tam nebyl vůbec. Celá ta milostná linka (a to je tedy dost přehnané pojmenování) je zpracována tak nějak ... asi skandinávským způsobem - velice chladně.

Přesto to bylo čtivé, i když znovu knížku asi číst nebudu. Takže tak 3,5 hvězdy.

SBH

Opět jsem zatoužila po romantice, avšak tentokrát se mi jí nedostalo. Ne že by to bylo vyloženě špatně, ovšem určité zklamání nastalo. Ve skutečnosti jsem se ponořila do obšírného líčení rodinné historie a velké křivdy, k níž mezi jejími členy došlo.
Tak za prvé – Halleholmovi o sobě tvrdí, že jsou „malá rodina“, jenže vzhledem k dlouhé řadě generací a propleteném příbuzenském křížení jsem měla v postavách a vztazích totální hokej.
Za druhé – ano, sem tam nějaký žhavý pohled a „nohy křížem“ (komu se vlastně takové obraty líbí? mně rozhodně nikoli) nastaly, ovšem ve skutečnosti se jednalo o analýzu obchodních praktik podnikatele typu Zdeněk Bakala 2.0.
Za třetí – překvapivě dobře se to četlo, ačkoli ze začátku mě postavy vůbec nezaujaly. Ale Švédsko ze stránek přímo dýchalo a postupné odkrývání různých tajemství mělo rozhodně své kouzlo. Konec jsem zhltla pod napětím.
Za čtvrté – opět ránu pěstí pro korektora. Nebo autorku? Hovorové výrazy dávkované nesystematicky a ojediněle působily křečovitě. Ony ve Švédsku borovice na podzim mění barvu jehličí? A noci se zkracují? Jako fakt? A podobně.
Takže za tři. Četlo se to dobře a jo, ten konec mě překvapil, humoru jak šafránu, ale občas se podařil úderný vtípek. Ale pochybuji, že ve mně příběh zanechá hlubší stopu.

LilianaFalcon

Myslela jsem, že se tam bude víc péct a čtenář si bude moct užívat atmosféru pekárny a tu vůni skořice. Místo toho se v podstatě jen řešio rodinné drama.
Ale byo to čitvé a zajímavé. Bavily mě obě časové linky a naštěstí se mi knížka i tak strefila do noty.

zdehan

Krásně napsaná kniha.