Halas dětem

Prosté verše, které básník zpívá "do usínání dětí" a jimiž se vžívá do originálního dětského světa, kde myš je probuzená hlína, ryba hastrmaní lžička, zamrzlé sklo je zabaleno do větviček, aby mu nebylo zima, vyprávějí dětem o kosu, který si zavazoval na trávníku tkaničku-žížalu, o jaru, o návratu vlaštovek, o kohoutu, který snáší kraslice, o vrabcích darmojedech, žijících z cizí práce, o paviánech, o "milosrdné zemi Africe" kde se "děcka nemyjí a nečesají", o datlovi, který proklepává les, o hrdličce, přivázané ke kolébce Ježíškově. Nakreslil Ota Janeček. Pro čtenáře od 9 let....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26085/detem-26085.jpg 4.412
Poezie
Vydáno:, SNDK - Státní nakladatelství dětské knihy

prazskanaplava
09.10.2018

6/10 Za úžasné ilustrace Oty Janečka bych nejraději dala plný počet, ale samotné říkanky pro děti na mě bohužel působí už poněkud zastarale. Ve srovnání s Hrubínem, na kterém jsem vyrůstala já, se mi některé básničky dokonce zdají až vysloveně nepovedené. Raději Halase pro dospělé.

„Vidíš ten šípek? Růženka pod ním spí.
Kdo není hodný, ji ale nevidí!

A proč nebyl šípek hodný?

No, podívej se, jistě si s nožem hrál,
až do krve se nešika pořezal.“

(SNDK, 1954)

taMira
27.05.2013

"Když probudí se hlína, je to myš
je-li sklu zima, zaroste větvičkama..."
Krásné básničky. A zdaleka ne jen pro děti, okouzlí určitě všechny - svými nápady, něžností i vtipem.

Sceptre
20.05.2012

Pro mne nejkrásnější básničky pro děti. Dodnes z ní vybíráme, když děti potřebují do školy básničku.

poezie pro děti pro děti od 9 let

František Halas