Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce

Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487490/bmid_hajovna-v1s-487490.jpg 4 926 281

Píše se rok 1985. Linda žije na hájovně, která je součástí vojenského prostoru, v němž jsou umístěni ruští vojáci. Nemá je ráda a obává se jich, ale se svým osobním životem mladé manželky a matky je spokojená. Jedné noci změní hloupá legrace nezvaných hostů její osud v tragédii a Linda se ocitne ve vězení. Musí se vyrovnat s tvrdým trestem a mnohaletým odloučením od manžela Vojtěcha a teprve čtyřměsíční dcery Aničky. Oporou jí je mimo manžela i kamarádka Hanka. Po propuštění z vězení se vrací na hájovnu, na které ji pomalu, ale definitivně nahradila Hanka. Rozhodne se bojovat o manžela i dceru, ale tento boj s nejistým výsledkem je ze všech nejtěžší.... celý text

Mišák240
12.01.2023 5 z 5

Stačí chvilka, která dokáže obrátit život vzhůru nohama tolika lidem. Hlavní hrdinka Linda se dokázala poprat s tolika nástrahami a její hrdinství mě opravdu dojalo.

Aaloha
12.01.2023 5 z 5

Hodně silný příběh, který mě vtáhl do děje. Nemohla jsem přestat číst jak jsem byla zvědavá, jak to celé dopadne. Vzhledem k tomu, že jsem v té době žila a sama mám dceru, tak i slza ukápla.

Slůník
10.01.2023 3 z 5

Raději bych četla déle a dozvěděla se o hrdince víc.

lidunka1
07.01.2023 4 z 5

Napsáno úsporně a trefně. Pro mě poučení: co je to spravedlnost? Zákon nikdy nepojme skutky v celé šíři. Jak se vyrovnávat se ztrátami ve svém životě? Jak křehké jsou vztahy! Přečteno za den. Být mámou asi to celé probrečím.

mirinda973
06.01.2023 5 z 5

Už dlouho mě žádná knížka tak nebavila. Nemohla jsem se odtrhnout.
Tohle musí chytit za srdce snad každou mámu. Krásné i smutné zároveň.

barca9312
04.01.2023 5 z 5

Přečteno jedním dechem , nešlo přestat číst.jako matku mě příběh neuvěřitelně zasáhl

Máca216
01.01.2023 5 z 5

Nádherná kniha, zasáhlo mě silné téma, poutavé, dobře se čte. Za mě nejlepší kniha roku 2022.

Veveruška320
30.12.2022 5 z 5

Moc pěkná kniha se silným příběh ženy,která hodně zvládla i vydržela...Musela to být těžká doba.Bylo mi Lindy moc líto...i na slzy došlo,ale stálo to za přečtení.

denib
20.12.2022 4 z 5

Na tak krátkou knihu to je vážně silný příběh. Napsané krásně čtivě a téma vězení, odcizení i mateřské lásky je dost zajímavé. Smutné čtení, ale přitom ve mně nezůstává žádná hořkost, spíš naděje. Ráda zkusím od autorky i jiné knihy.

KatyM.
20.12.2022 5 z 5

Krásně napsaný příběh, který umí vtáhnout do děje. Příběh mladé ženy, které nešťastná náhoda změní celý život. Krásná obálka knihy.

mira399
12.12.2022 5 z 5

Knížka mě mile překvapila. Četla se moc hezky a téma bylo tedy hutné. Neumím si ve svém životě podobnou situaci představit, jak bych vše zvládla,tak jako hlavní hrdinka.
Asi bych nebyla tak shovívavá ani ke tchyni,ani k manželovi. Rozhodně stojí za přečtení.

VIVINKAR
05.12.2022 5 z 5

Moje první kniha od této autorky. Četbu jsem dlouho odkládala a nevím, proč jsem se ji rozhodla přelouskat chvíli po porodu. Asi abych se do Lindy mohla vcítit.
Knížka je úzká, ale příběh je velmi silný, čtivě napsaný, od prvních stránek vás to vcucne a nepustí ani po dočtení. Jednak nad tím budete přemýšlet a pak budete naštvaní, že už je konec.
Lindy mi bylo neskutečně líto, jak se z jedné “blbé srandy” stane velké neštěstí. A fakt, že se s ní ten osud nemazlil je nepopiratelný. Často jsem ji obdivovala, jak byla vyzenovaná, já bych v některých situacích jednala s horkou hlavou a radikálně.

prochajda
04.12.2022 5 z 5

Pouhých 212 stran a tak silný a dechberouci příběh, výborně napsaný. Lindy mi bylo strašně moc líto, zvládla ve vězení odloučení od rodiny, ale to nejhorší jí teprve čekalo. Návrat domů, kde si připadala jako vetřelec. Toužila navázat na předchozí život trpělivě a s citem, snad se její naděje naplnily. "Všechno se děje s určitým záměrem."

Vakalik
04.12.2022 4 z 5

Románově podaný příběh z doby komunismu a ruské okupace. Příběh je to čtivý, četla jsem jedním dechem a stále čekala, co bude dál. Asi bych uvítala větší ponoření do psychologie dalších postav - manžela, kamarádky, tchýně i dítěte. Bez toho mi dílo přijde trochu ploché, jen jako zajímavý příběh.

cérka
01.12.2022 4 z 5

Nebylo to pro mne lehké čtení a ani nemůžu říct, že je to krásná kniha. Je ovšem velmi dobře napsaná.
Autorce se podařilo mě až nezdravě vtáhnout do děje. Prožila jsem dva velmi smutné, bolavé a depresivní večery.
Silný příběh protkaný velkou nadějí a tu si také z této knihy odnáším.

Jana5330
26.11.2022 5 z 5

Na tak málo stranách a tolik obsahu! Příběh je poutavým svědectvím nelehké doby. Jasně vystihuje dobu okupace ruskými vojsky a pokračuje až do doby Sametové revoluce. Hlavní hrdinka je velmi silná žena, nejsem si jistá, zda bych něco takového vůbec zvládla. Tohle rozhodně stojí za přečtení.

Petras_ka
25.11.2022 3 z 5

Knihu som si vybrala na základe obálky a názvu. Nečítala som si vopred anotáciu. Keď som si ju potom na konci prečítala, tak som vlastne urobila dobre, pretože prezradzuje podstatnú časť príbehu.
Je to silný, emotívny príbeh, ale akosi som si na začiatku vytvorila príliš vysoké očakávania. Prvá polovica bola v podstate len o náznakoch, že sa niečo udeje, až sa to nakoniec udialo. Popis obdobia vo väzení bol na mňa trošku zdĺhavý a samotný koniec zase príliš urýchlený.
Napriek tomu, že mám z knihy rozporuplné pocity, stojí za prečítanie. Mohla by sa páčiť najmä čitateľom, ktorý majú radi príbehy zo života, o ťažkých osudoch alebo o medziľudských vzťahoch.

Zuzaa
23.11.2022 4 z 5

Moc pěkně, působivě a svižně napsané. Bez teatrálních gest, přitom silné. Autorka má perfektní cit na časování zajímavých vět na konci odstavců, které jsou výstižné, shrnující a přitom vás lákají k dalšímu čtení.

twigxi
21.11.2022 5 z 5

Tak silny a velky pribeh na tak malem rozsahu! Tady nebylo vubec nic navic. Naopak jsem si prala, aby kniha mela vice stranek. Krasny, dojemny - ale vubec ne kycovity pribeh. Tak verohodne vypraveny, ze se zda jako by byl opravdu ze zivota. Doporucuji!

KAJAMA
14.11.2022

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Hrdinku chápu, v době, kdy se děj knihy odehrává, jsem byla na mateřské dovolené. Dnes s odstupem let se lehce kritizuje. Uvědomte si, že nikdo v době normalizace nevěděl, že bude nějaký listopad, Rusáky jsme tu mohli mít dodnes. Styl psaní mi vyhovuje, je to lepší než nějaké kličky a básnické obraty. Určitě si přečtu další knihy od autorky.