Hadži Murad

Hadži Murad https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252817/bmid_hadzi-murad-sP3-252817.jpg 4 47 5

Novela popisuje odvěké boje kavkazských horalů proti ruské nadvládě v 18. stol.

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Josef R. Vilímek

Chadži Murat , 1912

jozik_v_tumane
14.04.2023 5 z 5

Dojemný, silný a krásně vyprávěný příběh. Jen trochu moc odboček a epizodních postav, vzhledem k rozsahu novely. Hlavní problém je neznalost kontextu. Příběh je zasazen do let 1851-2, kdy probíhala kavkazská válka. O té prakticky nic nevím a proto je pro mě těžké se zorientovat v příběhu Hadžiho Murata. Musím si přečíst Kavkazskou tragédii od p. Votápka, pak budu snad moudřejší.

martin4950
04.03.2023 5 z 5

Jojo Kavkaz je velmi zaujimavý. Moc se mi líbily pasáže o životě Murata a všední dny cara Mikuláše a Šamila.

Laaca
06.09.2020 3 z 5

Kniha od ruského spisovatele s neruským hrdinou, který nesnáší Rusy, ale dočasně s nimi musí spolupracovat. Ukazuje se ale, že pořádní parchanti jsou ale i militanti ímáma Šamila. Těžko pak volit menší zlo.
Co trochu vadí při čtení, je nesrozumitelnost historie Hadži Murata. Co se ale děje v přítomnosti, to už je srozumitelné dobře.

Iljaajli
31.01.2017 5 z 5

Příběh, který žije před očima.

kacaabba
09.01.2014 5 z 5

Mám rád příběhy z muslimského prostředí. Tolik lásky, tolik krutosti, tolik věrnosti i zrady! Jako by vše měli do krajnosti. Příběh, který se v knize vypráví je starý více než 100 let a přece, pokud posloucháte zprávy, jako by byl z dnešních dnů. Na Kavkaze se bojuje stále...