Hadísy – Mohamedova sunna

Hadísy – Mohamedova sunna https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276083/bmid_hadisy-mohamedova-sunna-Zc1-276083.jpg 4 16 4

Korán opakovaně nařizuje každému muslimovi, aby následoval dokonalý příklad Mohamedova života. Jeho slova a činy se souhrnně nazývají sunna. Tu můžeme poznat mimo jiné na základě tradic ustavených Mohamedem, které se nazývají hadísy. Pro muslimy jsou hadísy mnohem směrodatnější než korán. Nám pak o Mohamedovi zprostředkovávají úchvatné záznamy. Víme, jak vypadal, jaký měl smysl pro humor, jakým pověrám věřil i jak jedl. Zaznamenány jsou i detaily o jeho sexuálním a rodinném životě a jeho vůdcovské roli. Kdyby tu byl pouze korán, islám by nemohl existovat. Korán neposkytuje dostatek informací pro praktikování islámu. To hadísy obsahují vše, co je potřeba k následování příkladu Mohameda jako manžela, otce, vůdce nebo válečníka. Hadísy jsou snadným vstupem k pochopení Mohamedova života a islámské doktríny.... celý text

Medicka19
06.01.2022 odpad!

Propagandistické, historický nepřesné a nenávist šířící dílo. Jediným důvodem vzniku této knihy byla rozsévání nenávisti a zloby... Manipulace a propaganda těch, kteří si nedali tu práci a nestudovali islám, korán i arabskou kulturu. Je to snad jediná kniha v životě kterou jsem hodila do popelnice.

Kočina
21.01.2018 5 z 5

Mohamed musel být opravdu charismatický muž, jinak si nedovedu vysvětlit, že dokázal tak oblbnbout všechny muslimy... Četli vůbec to, co následují? Ale ono je to vlastně jedno. Narodíš se jako muslim, zemřeš jako muslim. Pokud jsi odpadlík, budeš na tom hůř než káfir (nejnižší forma zrození) a to jsme my všichni, kteří neuznáváme Alláha.

Miqqie
23.02.2017 3 z 5

Dva libovolně vybrané hadísy by mohly stačit k zavržení té ohavné ideologie.
Až na první a poslední stránky nemá kniha prakticky žádnou informační hodnotu, ale aspoň už jsem pochopil, proč jsou ženy méněcenné a neinteligentní. (ironie)

Eldar80
25.02.2016 3 z 5

Řeknu na rovinu, že něco svým způsobem tak hnusného jsem snad ještě nečetl. Zcela otevřeně se přiznávám, že to ve mě vzbuzuje odpor a zhnusení. Asi 85% knihy jsou totiž jen vybrané hadísy uspořádané do 15 kategorií a nic jiného. V knize je doprovodného textu minimální množství, které je částí obsaženo v předešlých krátkých brožurkách. Jinak jsem z knihy zklamaný. Podle mě něco jako ukázkový výběr z přemíry hadísů nestačí. Kniha sice zmíní, že Bucharí jeden ze sběratelů hadísů, jich shromáždil přes 600 000 a z nich vybral necelých 7 000 "pravdivých". Ale o moc víc toho neřekne. Jak to ale poznal?! Každý hadís začíná isnádem, což je popis předání, kdo daný hadís komu řekl. Tohle však už Warner nezmiňuje. Z vědeckého úhlu pohledu jsou totiž všechny hadísy a tedy celá sunna přisouzeny Mohamedovi zpětně a jedná se jednoduše o pusté výmysly. A to je na tom to nejhorší. Sunna jsou historicky vzniklé výroky, které se hodily dobyvatelům daného území a Mohamedovi byly přisouzeny zpětně, protože čím delší isnád, tím jistější podvrh. Sice to nemá na smysl knihy vliv, ale něco víc zmíněno být mohlo. Vždyť historie je na naší straně. Muslimové zkrátka tyto výmysly považují za součást svého "náboženství" a jsou pro ně pravdou a je jedno zda se to kdysi stalo nebo ne. Zkrátka Mohamed, náš vzor! No, zde se dostáváme do kontroverzní situace, protože je značně diskutabilní, zda se za vzor může brát zločinec z pozdního starověku. Pokud tedy vůbec žil. Kniha je tak spíš jistou ukázkou hadísů, ale o dané problematice se toho moc nedozvíme. Na začátku se uvádí, že hadísy se často opakují. Proč se však tak často opakovaly hadísy i v knize nechápu. Podle mě to stačilo jednou. Tohle mě při čtení dost štvalo. Vyděsilo vás, že islámské právo se zakládá na neověřitelných výrocích? Tak si přečtěte co se tam píše a to vás dorazí. Po informační stránce slabá kniha a proto jen 60%