Hádej, můžeš jednou

Hádej, můžeš jednou https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379819/bmid_hadej-muzes-jednou-UqB-379819.png 4 65 18

Soubor povídek je debutem mladé české autorky, která svou pozornost soustřeďuje na zdánlivě obyčejné lidské osudy – rozvedená žena s dcerou, zadlužený mladý muž, stárnoucí modelka, nespokojená novomanželka, osamělá samoživitelka, záletník, v kolektivu neoblíbená dívka nebo svobodná učitelka toužící po lepším životě. Spojnicí všech povídek je nespokojenost s vlastním životem a neschopnost vyrovnat se s tím, co přináší. Proto si s některými osud více či méně pohraje, zavede je na scestí i do záhadných a neuvěřitelných situací... celý text

Povídky , Literatura česká

Vydáno: , Prostor

Vlašule
15.07.2022 3 z 5

Takový průměr musím říct. Povídky jsou povětšinou předvídatelné, děj odsejpá, zamyšlení taky mohou přinést.

evik2710
04.10.2021 2 z 5

Hezký příběhy pěkně se cetla

Majdoslava
31.01.2021 5 z 5

Dobré to bylo.

KristýnaMy
08.04.2019 5 z 5

Rozhodně doporučuji. Skutečně nemohu říci jaká byla ta nejlepší, neboť byly skvělé všechny.

Lexand
01.04.2019 1 z 5

Slabé. Vážně slabé.

SBH
14.12.2018 3 z 5

Obálka je dosti nešťastná. Zajímavý obrázek nekoresponduje s obsahem. Název je zoufale nevýrazný. Ve čtečce se tohle umění změní v šedou šmouhu. Po otevření na mě baflo nakladatelství Prostor a já si vybavila heslo z jejich plakátů - Kvalitní knihy se obejdou bez čtenářů. Super, kvalitní jídlo se obejde bez strávníka, kvalitní vlak bez cestujících. Tak fajn, knihu jsem odložila.
Po zdolání těchto bariér se mi text překvapivě líbil. Autorka píše elegantně a vtipně, zápletky všech povídek jsou zajímavé a zábavné. Úplně největší devizou jsou charaktery postav skvěle vystižené jejich jednáním a úvahami, nikoli prázdným popisem. Naopak nějaké vykreslení okolí či zjevu hrdinů mi trošku chybělo, vyjma "nadupaných dekoltů" a váhy kolem metráku se čtenář moc nedozvěděl.
První povídka se mi líbila nejvíc, ale bohužel od půlky knihy jsem byla zasažena přemírou povrchnosti jak postav, tak prvoplánového řešení problémů. Co kdyby Marcela spadla do opravdu luxusního prostředí? Jak by se zachovala? Taky mě mrzelo, že efektní vypointování každé povídky jde na úkor vysvětlení, jak ke změně chování postava dospěla. V poslední povídce autorka vykradla sama sebe včetně rozuzlení, kdy zároveň s prozřením hrdinky dojde k vyzmizíkování všech problémů zásahem deus ex machina bez jakéhokoli jejího úsilí.
Nemohu dát víc než tři hvězdy, a to nezapočítávám svůj ryze osobní problém. Postavy prolévající hrdlem tekutiny nepijí, nekonzumují, nepolykají, nýbrž výhradně "srkají". No a já pokaždé slyším ten zvuk. Nic moc.

Nomia
08.11.2018 2 z 5

Povídky, jak z hodin tvůrčího psaní... Sice je to předvídatelné a ne příliš originální, ale na druhou stranu je to čtivé a místy i zábavné.

PavkaM
06.11.2018 5 z 5

K této knížce jsem se dostala úplnou náhodou protože v nákupáku zrovna probíhala autogramiáda spisovatelky.Knížka je pěkná a ještě k tomu ji mám podepsanou :-) Děkuji!

AnetaHr
10.10.2018 2 z 5

Takove povidky jsem psala v prvním ročníku na stredni skole ve slohu.

Tana1960
30.09.2018 5 z 5

Mám ráda české autory a miluji knížky pro ženy. Tuto jsem si koupila na doporučení kamarádky tak jsem předem věděla, co mám očekávat a přesně to jsem dostala. Pěknou odpočinkovou knihu, která se čte skoro sama. Na konci mi bylo líto, že už končí, ale určitě se k ní znovu vrátím.

Jana_Hlus
19.09.2018 3 z 5

Spíš než povídky jsou to pohádky pro ženy. Pokud nečekáte víc než pohodovou oddychovku, nic náročného na přemýšlení, kdy zlo je černé a dobro bílé, tak mohu doporučit. Ideální kombinace na víkend s rýmičkou. Jednoduchá schémata, trošku klišovitá, někdy vyhnaná do absurdity. Ale na druhou stranu, četla jsem mnohem horší a poslední povídce jsem dala za pravdu, někdy skutečně reptáme nad svým životem, ale mohlo by být třeba ještě stokrát hůř...takže 3/5

MortRainey
31.08.2018 3 z 5

Hádanka na první dobrou. Proč na první dobrou? Protože u všech osmi povídek většinový čtenář uhádne pointu i závěr na první pokus. Ale to nevadí. Neurazí ani nenadchne, ale za 3 je pořád dobře, a tento nadějný debut stojí určitě za přečtení. Už jen proto, že je čtivý a odpočinkový, a takové knihy se taky musí číst...https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/hadanka-na-prvni-dobrou-10495

Martina410
13.08.2018 4 z 5

Kniha se mi libila, nektere povidky byly trochu prehnane, coz se ale dalo prezit. Cetla se skoro sama, prijemna oddychovka na leto.

medialstar
08.08.2018 3 z 5

Nic jsem nečekala a dostala jsem povídky, které se dobře čtou, občas se i zasmějete a nemusíte si s nimi zkrátka příliš lámat hlavu. Trošku mě mrzela lehká předvídatelnost pointy, ale čert to vem. Jako knížka do kabelky nebo na dovolenou ideální.

ZuzaBalcarku
26.07.2018 4 z 5

Příjemná oddechovka. Taky se mi nejvíc líbila povídka o záměně dívek. Škoda že příběhy nebyly nějakým způsobem propojené, bylo by to na 5 hvězd.
Více v recenzi

fred749
25.07.2018 2 z 5

Zklamání, povídky převážně naivní, pointy předvídatelné...

lissa2017
07.07.2018 5 z 5

Přečteno.....některé povídky mne vysloveně nadchly, jiné se mi líbily o něco méně, ale v každém případě bezva čtení :-) Doporučuji.

Andy79
18.06.2018 5 z 5

Tuhle knihu jsem si koupila na dovolenou. Doma jsem prolistovala a zaujala mně povídka o dívce, která se jednou ráno probudila v cizím domě. Přečetla jsem si ji a pak další a další až jsem najednou byla na konci. Moc hezky se to čte.

2021  86%Ve stínu
2018  70%Hádej, můžeš jednou

Kniha Hádej, můžeš jednou je v